*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις υπεράριθμων  (Αναγνώστηκε 11615 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anwnimi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 21, 2012, 06:29:48 μμ »
οι αποσπάσεις πανε βάσει μορίων. Δεν παίζουν εκεί οι εχοντες οργανική ή όχι, ή οι υπεράριθμοι κτλ.  Εκεί πάνε με βάση τα μόρια και μόνο.

Εννοείς ότι οι υπεράριθμοι (λειτουργικά+οργανικά) προηγούνται μόνο στη συμπλήρωση ωραρίου;  Ναι αλλά αν έχουν 0 ώρες δεν πρέπει να αποσπαστούν ολικά σε άλλο σχολείο;  Εκεί δε θα προηγούνται;

Το κείμενο της δημόσιας διαβούλευσης που είχε βάλει το Υπουργείο πέρσυ που έλεγε ότι προηγούνται οι υπεράριθμοι στις αποσπάσεις δεν ισχύει;  Μπορούμε να το επικαλούμαστε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις υπεράριθμων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:42:27 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 21, 2012, 06:33:55 μμ »
αν η απόσπαση γίνει ΧΩΡΙΣ αίτηση του ενδιαφερόμενου και για τις ΑΝΑΓΚΕΣ της υπηρεσίας, τότε ναι, προηγείται...αλλά αυτό είναι απόφαση του ΠΥΣΔΕ, δεν αποσπάσαι επειδή εσύ το θες και σε σχολείο που εσύ θες ( άσχετα αν μπορεί να σου κάτσει και...λουκούμι).

το κείμενο της δημόσιας διαβούλευσης δεν είναι τίποτα παραπάνω απο προτάσεις. Αν δεν το δεις ψηφισμένο σε νόμο ή γραμμένο σε εγκύκλιο από τις προίστάμενες αρχές σου δεν είναι παρά ασκήσεις επι χάρτου και επομένως καμία επίκληση δεν μπορεί να είναι ωφέλιμη επ΄αυτών.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος anwnimi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 21, 2012, 06:43:11 μμ »
Μάλιστα, τώρα κατάλαβα τι λες.
Στο ΠΥΣΔΕ μας όμως άκου τι κάνουν:  Μας καλούν με ανακοίνωση να κάνουμε αιτήσεις όλους (υπεράριθμους και μη) ενώ προηγουμένως δεν τοποθέτησαν κανέναν οργανικά ή λειτουργικά υπεράριθμο για τις ανάγκες της υπηρεσίας.  Το ίδιο κάνουν κάθε χρόνο.  Και ξέρεις, επειδή όλοι οι υπεράριθμοι είναι στην ανασφάλεια, κάνουν αιτήσεις χωρίς να περιμένουν, αφού δεν τους κάλεσαν ξέχωρα και πρωτύτερα.
Επομένως επειδή κάνουμε αίτηση δεν θα προηγηθούμε;;;;

Πάντως ύποπτο για τη διαβούλευση που ψηφίστηκε το τμήμα του υπολογισμού μορίων αποσπάσεων και όχι το τμήμα για τη σειρά τοποθέτησης των αποσπάσεων...  Σαν να μην συζητήθηκε δηλαδή, ούτε καν καμία εναλλακτική σειρά τοποθέτησης των αποσπασμένων δεν ψηφίστηκε...

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 21, 2012, 06:50:31 μμ »
ε καλά, τότε θα έχαναν τον λόγο υπαρξής τους μερικοί μερικοί που αυτοαποκαλούνται σωτήρες του κλάδου....

καλά τα διάφορα ΠΥΣΔΕ κανουν ό,τι να ναι δυστυχώς. Προτείνω οι υπεράριθμοι να οργανωθείτε και να στέλνετε αιτήσεις με την ένδειξη ( τον Ιούνιο αυτό  ) "επιθυμώ να κριθώ υπεράριθμος και να τοποθετηθώ με τις διατάξεις του ΠΔ50/96 και ΠΔ100/97"  ( και με κοινοποιηση λίγο παραπάνω έτσι για να χουμε να πορευόμαστε...άμα σας δουν ψιλιασμένους πόσο πιθανο είναι να το ξανακάνουν;
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις υπεράριθμων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:42:27 »

Αποσυνδεδεμένος anwnimi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 21, 2012, 07:04:44 μμ »
ε καλά, τότε θα έχαναν τον λόγο υπαρξής τους μερικοί μερικοί που αυτοαποκαλούνται σωτήρες του κλάδου....


Όντως, πόσο δίκιο έχεις δυστυχώς...

καλά τα διάφορα ΠΥΣΔΕ κανουν ό,τι να ναι δυστυχώς. Προτείνω οι υπεράριθμοι να οργανωθείτε και να στέλνετε αιτήσεις με την ένδειξη ( τον Ιούνιο αυτό  ) "επιθυμώ να κριθώ υπεράριθμος και να τοποθετηθώ με τις διατάξεις του ΠΔ50/96 και ΠΔ100/97"  ( και με κοινοποιηση λίγο παραπάνω έτσι για να χουμε να πορευόμαστε...άμα σας δουν ψιλιασμένους πόσο πιθανο είναι να το ξανακάνουν;

Θα το γράψουμε έστω σε αυτή την αίτηση αν είναι...  Σ'ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες!

Εν τω μεταξύ κάποιοι μας "προετοιμάζουν" ψυχολογικά για ότι μ@λ@κία επακολουθήσει και λένε "μα υπεράριθμοι είναι και αυτοί με την απόσπαση από άλλο ΠΥΣΔΕ, υπεράριθμοι κι εσείς, οπότε θα κριθείτε μεταξύ σας"!  Δεν αντιλέγω ότι μπορεί να είναι υπεράριθμοι στην εκεί οργανική τους αλλά νομίζω άλλη έννοια έχει ο υπεράριθμος του χ  ΠΥΣΔΕ με τον υπεράριθμο του ψ ΠΥΣΔΕ που αποσπάται στο χ.  Καλά τα λέω;

Χαχα, καλά κάνεις και το γράφεις αυτό με την κοινοποίηση, βάλτο στην υπογραφή σου!  Γιατί παλιότερα είχα κάνει ένσταση και δεν την κοινοποίησα, οπότε καταλαβαίνεις τη συνέχεια...  :'(




Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 21, 2012, 07:20:01 μμ »
Το θέμα είναι ότι το σύστημα ΔΕΝ είναι αήτητο. Το ιδιο το σύστημα σου προσφέρει τα μέσα να το πολεμήσεις. Η άγνοια είναι αυτή που σε κάνει να καταθέτεις τα όπλα...Η γνώση όμως είναι δύναμη. Τη γνώση την φοβούνται - εξ ου και δεν την προσφέρουν αφειδώς!!

Οι όντες σε διάθεση χαρακτηρίζονται ΞΕΚΑΘΑΡΑ ως υπεράριθμοι του πυσδε στο οποίο ανήκουν οργανικά και τοποθετούνται βάσει των διατάξεων περι υπεραριθμίας ( τα δύο γνωστά ΠΔ). είναι μάλιστα υπεράριθμοι του ΠΥΣΔΕ ΧΩΡΙΣ δική τους υπαιτιότητα. Ο αποσπασμένος έχει κάνει ΑΙΤΗΣΗ το κερατό μου να έρθει κάπου επομένως υπάρχει ΔΙΚΗ ΤΟΥ υπαιτιότητα....πόσο πιο απλά;

( μ αρεσει που ήθελα να πάω και για ψώνια....χλωμό το κόβω τελικά )
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2012, 07:22:27 μμ από bitch »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος anwnimi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 21, 2012, 07:36:38 μμ »
Το θέμα είναι ότι το σύστημα ΔΕΝ είναι αήτητο. Το ιδιο το σύστημα σου προσφέρει τα μέσα να το πολεμήσεις. Η άγνοια είναι αυτή που σε κάνει να καταθέτεις τα όπλα...Η γνώση όμως είναι δύναμη. Τη γνώση την φοβούνται - εξ ου και δεν την προσφέρουν αφειδώς!!


Πολύ σωστά.  Γι'αυτό ως χώρα έχουμε κρίση, κυρίως, αξιών.   >:(

Οι όντες σε διάθεση χαρακτηρίζονται ΞΕΚΑΘΑΡΑ ως υπεράριθμοι του πυσδε στο οποίο ανήκουν οργανικά και τοποθετούνται βάσει των διατάξεων περι υπεραριθμίας ( τα δύο γνωστά ΠΔ). είναι μάλιστα υπεράριθμοι του ΠΥΣΔΕ ΧΩΡΙΣ δική τους υπαιτιότητα. Ο αποσπασμένος έχει κάνει ΑΙΤΗΣΗ το κερατό μου να έρθει κάπου επομένως υπάρχει ΔΙΚΗ ΤΟΥ υπαιτιότητα....πόσο πιο απλά;

Έλα ντε...  Αλλά μία διευκρίνιση.  Και ο σε διάθεση είναι στην ίδια μοίρα στις τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά με τον υπεράριθμο;

( μ αρεσει που ήθελα να πάω και για ψώνια....χλωμό το κόβω τελικά )


Χαχα, πήγαινε κορίτσι, χρειάζεται, ή μάλλον επιβάλλεται!  (αν δε δω απάντηση θα καταννοήσω απόλυτα, ως γυναίκα κιόλας!:):)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 21, 2012, 07:45:32 μμ »
η διαφορά του σε διάθεση με αυτόν που ειναι λειτουργικά υπεράριθμος ειναι ο΄τι ο δεύτερος έχει οργανική. Επομένως ΠΡΟΗΓΕΙΤΑΙ ασυζητητί!!

από εκει και πέρα ο ων στη διάθεση που δεν κατέστη δυνατό να τοποθετηθεί οργανικά παραμένει ως υπεράριθμος στη διάθεση του οικείου ΠΥΣΔΕ και τοποθετείται οπως ακριβώς  οι οργανικά υπεράριθμοι εφόσον δεν υπάρχουν άλλοι, λειτουργικά υπεράριθμοι πριν απο αυτόν.

τα ψώνια τα έχω ξεχάσει ήδη.... έχω βγάλει και παπούτσια και έχω ανάψει και τσιγάρο!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #50 στις: Αύγουστος 21, 2012, 07:50:26 μμ »
Το θέμα είναι ότι το σύστημα ΔΕΝ είναι αήτητο. Το ιδιο το σύστημα σου προσφέρει τα μέσα να το πολεμήσεις. Η άγνοια είναι αυτή που σε κάνει να καταθέτεις τα όπλα...Η γνώση όμως είναι δύναμη. Τη γνώση την φοβούνται - εξ ου και δεν την προσφέρουν αφειδώς!!


Πολύ σωστά.  Γι'αυτό ως χώρα έχουμε κρίση, κυρίως, αξιών.   >:(

Οι όντες σε διάθεση χαρακτηρίζονται ΞΕΚΑΘΑΡΑ ως υπεράριθμοι του πυσδε στο οποίο ανήκουν οργανικά και τοποθετούνται βάσει των διατάξεων περι υπεραριθμίας ( τα δύο γνωστά ΠΔ). είναι μάλιστα υπεράριθμοι του ΠΥΣΔΕ ΧΩΡΙΣ δική τους υπαιτιότητα. Ο αποσπασμένος έχει κάνει ΑΙΤΗΣΗ το κερατό μου να έρθει κάπου επομένως υπάρχει ΔΙΚΗ ΤΟΥ υπαιτιότητα....πόσο πιο απλά;

Έλα ντε...  Αλλά μία διευκρίνιση.  Και ο σε διάθεση είναι στην ίδια μοίρα στις τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά με τον υπεράριθμο;

( μ αρεσει που ήθελα να πάω και για ψώνια....χλωμό το κόβω τελικά )


Χαχα, πήγαινε κορίτσι, χρειάζεται, ή μάλλον επιβάλλεται!  (αν δε δω απάντηση θα καταννοήσω απόλυτα, ως γυναίκα κιόλας!:):)
Το έγραψα και παραπάνω: λειτουργικά υπεράριθμος=έχω οργανική σε σχολείο και μου λείπουν 11+ ώρες να συμπληρώσω το ωράριο μου.
Διάθεση ΠΥΣΔΕ (ισοδύναμο:στο έλεος του ΠΥΣΔΕ)=ΔΕΝ έχω οργανική.
Από τα ΠΔ 50 και 100 προκύπτει ότι οι λειτουργικά υπεράριθμοι προηγούνται στις τοποθετήσεις στα λειτουργικά κενά των συναδέλφων που βρίσκονται στη Διάθεση ΠΥΣΔΕ :)
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος anwnimi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #51 στις: Αύγουστος 21, 2012, 07:54:59 μμ »
Παιδιά για να καταλάβω γιατί εμένα όλες μου οι ερωτήσεις αφορούν τα λειτουργικά κενά και όχι τα οργανικά.  Δηλαδή, οι υπεράριθμοι,οργανικά και λειτουργικά, έχουν προτεραιότητα μαζί με τους σε διάθεση, έναντι αυτών που ζητούν απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ και αυτών που ήρθαν με απόσπαση από άλλο ΠΥΣΔΕ;

Sorry αν σας κούρασα αλλά μάλλον μπερδευτήκαμε για τι είδους τοποθετήσεις εννοεί ο καθένας.  Εγώ εννοώ τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #52 στις: Αύγουστος 21, 2012, 07:57:17 μμ »
τον Σεπτέμβριο μιλάμε ΠΑΝΤΑ για λειτουργικές τοποθετήσεις.

κατά τα άλλα η σειρά ειναι ως εξής :
υπεράριθμοιι ( λειτουργικά τον σεπτέμβριο)
διάθεση ΠΥΣΔΕ
αποσπασμένοι εντός πυσδε και αποσπασμένοι απο άλλα πυσδε
νεοδιόριστοι
αναπληρωτές
ωρομισθιοι.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος kourakpe

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • ΜΑΥΡΗ ΘΥΕΛΛΑ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #53 στις: Αύγουστος 21, 2012, 08:11:44 μμ »
Υπάρχουν 2 λειτουργικά κενά στην περιοχή που ανήκω.Είμαστε 2 στη διάθεση πυσδε, 3 με απόσπαση και κάποιοι που θέλουν απόσπαση εντός πυσδε ( ο ένας από αυτούς θέλει το ένα από τα δύο λειτουργικά). Εγώ δεν θέλω κάποιο από τα δύο ( είμαι στη διάθεση πυσδε). Μπορεί το πυσδε να με τοποθετήσει σε ένα από τα δυο κενά που δεν έχω βάλει στην αίτησή μου; Ή θα εξεταστούν μαζί και οι αποσπάσεις εντός πυσδε;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #54 στις: Αύγουστος 21, 2012, 08:16:49 μμ »
για να ξεκαθαρισουμε κάτι ..
2 λειτουργκά κενά

3 σε απόσπαση ( ανήκουν στην ίδια περιοχή μετάθεσης και έχουν φύγει για κάπου αλλού; άρα ανοίγουν άλλα 3 κενά;  σύνολο 5 κενά ;)

ένας που θέλει να χτυπήσει απόσπαση στο ΄ενα απο τα δύο λειτουργικά κενά ( ανήκει στην ίδια περιοχή μετάθεσης;  )

οι άλλοι που θέλουν απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ θέλουν στην ιδια περιοχή μετάθεσης ή σε άλλη; 
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος kourakpe

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • ΜΑΥΡΗ ΘΥΕΛΛΑ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #55 στις: Αύγουστος 21, 2012, 08:19:54 μμ »
Υπαρχουν 2 λειτουγικα κενα στην περιοχη μου.
ειμαστε: 2 άτομα στη διαθεση
              3 ατομα ηρθαν με αποσπαση απο αλλα πυσδε
              και κάποιοι που θελουν αποσπαση εντος πυσδε ( ο ενας θελει το λειτουργικο κενο ανηκει στη ιδια περιοχη)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2012, 08:24:46 μμ από kourakpe »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159832
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 373
Σύνολο: 382

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.