*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Β/βάθμιας στην Α/βάθμια  (Αναγνώστηκε 60773 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος @G

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Γυναίκα
  • so and so ...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Β/βάθμιας στην Α/βάθμια
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 03:06:09 μμ »
Πάντως φέτος συνέβη το εξής: με την απόφαση του υπουργείου να αποσπάσει τις ειδικότητες απευθείας στην Α/θμια οι αποσπασμένοι από άλλα ΠΥΣΔΕ έχουν ήδη τοποθετηθεί, ενώ εμείς που διατεθήκαμε στο ΠΥΣΠΕ από το οικείο ΠΥΣΔΕ ακόμη περιμένουμε.

Συνάδελφοι, εμείς ζητησαμε πιεστικα να δώσει το οικείο πυσδε στο πυσπε όσους χρειάζονταν και μετά να γίνουν οι τοποθετήσεις (αποσπασμένων/διατιθέμενων). Βέβαια λογω της καινούριας μορφής αποσπάσεων (πυσδε σε πυσπε)
και της ασαφής νομοθεσίας  συνεξεταστήκανε με βάση τα μορια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος @G

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Γυναίκα
  • so and so ...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Β/βάθμιας στην Α/βάθμια
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 03:44:43 μμ »
-Αν αποσπαστείς με αίτησή σου εντός β/θμιας παίρνεις τα μοριά τη σχολικής μονάδας στην οποία αποσπάστηκες
-Αν αποσπαστείς χωρίς αίτηση εντός β/θμιας παίρνεις τα μοριά τη σχολικής μονάδας που έχει τα περισσότερα
  (είτε του σχολείου αρχικής τοποθέτησης , είτε του σχολείου απόσπασης)

-Αν αποσπαστείς με αίτησή σου από β/θμια στην α/θμια παίρνεις τα μοριά της πλησιέστερης σχ. μοναδας β/θμιας
-Αν αποσπαστείς χωρίς αίτηση από β/θμια στην α/θμια παίρνεις τα μοριά τη σχολικής μονάδας που έχει τα
  περισσότερα (είτε του σχολείου αρχικής τοποθέτησης , είτε της πλησιέστερης σχ. μοναδας β/θμιας)

Όλα αυτά όταν μιλούμε για αποσπάσεις  και εξ ολοκλήρου διαθέσεις.

Σχολείο αρχικής τοποθέτησης είναι το γυμνάσιο/λύκειο/επαλ που τοποθετήθηκες αρχικά ακόμα και αν δεν πρόλαβες να πας καθόλου.

Συμβουλή μου, χωρις παρεξήγηση,  είναι να υπενθυμίσεις στον υπαλληλο του πυσδε ποια ακριβώς είναι η περιπτωσή σου προκειμένου να σου αποδοθούν τα σωστά μορια. Διότι λόγω των πολλών αποφάσεων, ανακλησεων και τοποποιήσεων που γίνονται από τα πυσδε ... ψαξε βρες!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2011, 03:47:44 μμ από Agse »

Αποσυνδεδεμένος @G

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Γυναίκα
  • so and so ...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Β/βάθμιας στην Α/βάθμια
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 04:12:38 μμ »
Εχείς απόλυτο δίκιο σε όσα πιστεύεις.

α) πρώτα τοποθετούνται όσοι είναι στη διάθεση του πυσπε
β) επειτα αυτοί που:
    -είναι με διαθεση απο πυσδε σε πυσπε ,
    -οι αποσπασμένοι απο πυσπε σε πυσπε,
    -οι αποσπασμένοι από πυσδε σε πυσπε.
Αναφορικά με το β) σε αλλες περιοχές συνεξετάζουν και τις τρεις περιπτώσεις
και σε αλλες τις αντιμετωπίζουν μεμονωμένα.
Δεν προβλέπεται με σαφήνεια από την νομοθεσία...διότι όλα αυτά είναι καινούρια και υπάρχει νομοθετικό κενό

Οπως και να 'χει οι τοποθετήσεις γίνονται παντα με μόρια (εξαιρούνται οι ειδικές κατηγορίες)



   

Αποσυνδεδεμένος kambuli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Β/βάθμιας στην Α/βάθμια
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 04:16:46 μμ »
Συνάδελφοι καλη μερα και απο μενα. Εχω και εγω μια απορια. Ειμαι ΠΕ 07 διορισμενη με οργανικη στην Ββαθμια και εκανα αιτηση για  συμπληρωση ωραριο στη Αβαθμια  - μου λειπουν 11 ωρες. Ειδα στον πινακα οτι έχουν ήδη τοποθετηθεί οι  " στη διαθεση και οι υπεράριθμοι", και ας εχουν πολυ λιγοτερα μορια απο μενα.
1. Δεν θεωρουμε και εγω υπεράριθμη αφου δεν συμπληρωνω ωραριο στο σχολειο μου;
2. Δεν μπορω να καταλαβω με ποια σειρα τοποθετουμαστε τελικα.
3. Μου ειπαν στο γραφειο οτι δεν μετρανε τα μορια εντοπιοτητας, γιατι οχι;
4. Ποια ειναι η  διαφορα μεταξυ "υπεράριθμον" και "πλεοναζον";

Ελπιζω καποιος μπορει να με βοηθήσει ;)
Υπαρχει καποιος;; :'(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος anikologr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 449
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τα αυτοκίνητα...
    • Προφίλ
    • https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Β/βάθμιας στην Α/βάθμια
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 06:16:21 μμ »
-Αν αποσπαστείς με αίτησή σου εντός β/θμιας παίρνεις τα μοριά τη σχολικής μονάδας στην οποία αποσπάστηκες
-Αν αποσπαστείς χωρίς αίτηση εντός β/θμιας παίρνεις τα μοριά τη σχολικής μονάδας που έχει τα περισσότερα
  (είτε του σχολείου αρχικής τοποθέτησης , είτε του σχολείου απόσπασης)

-Αν αποσπαστείς με αίτησή σου από β/θμια στην α/θμια παίρνεις τα μοριά της πλησιέστερης σχ. μοναδας β/θμιας
-Αν αποσπαστείς χωρίς αίτηση από β/θμια στην α/θμια παίρνεις τα μοριά τη σχολικής μονάδας που έχει τα
  περισσότερα (είτε του σχολείου αρχικής τοποθέτησης , είτε της πλησιέστερης σχ. μοναδας β/θμιας)

Όλα αυτά όταν μιλούμε για αποσπάσεις  και εξ ολοκλήρου διαθέσεις.

Σχολείο αρχικής τοποθέτησης είναι το γυμνάσιο/λύκειο/επαλ που τοποθετήθηκες αρχικά ακόμα και αν δεν πρόλαβες να πας καθόλου.

Συμβουλή μου, χωρις παρεξήγηση,  είναι να υπενθυμίσεις στον υπαλληλο του πυσδε ποια ακριβώς είναι η περιπτωσή σου προκειμένου να σου αποδοθούν τα σωστά μορια. Διότι λόγω των πολλών αποφάσεων, ανακλησεων και τοποποιήσεων που γίνονται από τα πυσδε ... ψαξε βρες!

Καταρχάς σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.

Στο φλέγον ζήτημα των μορίων από την εγκύκλιο των μεταθέσεων που παρέθεσε νωρίτερα πως εξάγεις τα παραπάνω συμπεράσματα περί των μορίων? Σήμερα στην Β/θμια που επισκέφτηκα γιαυτό το ζήτημα συμπέρασμα ΔΕΝ βγάλαμε. Το ίδιο συνέβει και σε τηλεφώνημα στο υπουργείο καθώς η υπεύθυνη κυρία Γράψα έλειπε και θα επιστρέψει από Δευτέρα.

Πολύ θα ήθελα να ήταν τα πράγματα όπως τα λες με τα μόρια αλλά πολύ φοβάμαι ότι έχουμε λάθος σύμφωνα με το ε) που αναφέρει ρητά πως παίρνει τα μόρια της πλησιέστερης σχολικής μονάδας. Δεν κάνει καμιά αναφορά σχετικά με ή χωρίς αίτησή του...
Στοιχεία Εκπαιδευκών αντιτιθέμενων - θιγόμενων από τις υποχρεωτικές μετατάξεις

https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#

Αποσυνδεδεμένος anikologr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 449
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τα αυτοκίνητα...
    • Προφίλ
    • https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Β/βάθμιας στην Α/βάθμια
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 08:36:47 μμ »
-Αν αποσπαστείς με αίτησή σου εντός β/θμιας παίρνεις τα μοριά τη σχολικής μονάδας στην οποία αποσπάστηκες
-Αν αποσπαστείς χωρίς αίτηση εντός β/θμιας παίρνεις τα μοριά τη σχολικής μονάδας που έχει τα περισσότερα
  (είτε του σχολείου αρχικής τοποθέτησης , είτε του σχολείου απόσπασης)

-Αν αποσπαστείς με αίτησή σου από β/θμια στην α/θμια παίρνεις τα μοριά της πλησιέστερης σχ. μοναδας β/θμιας
-Αν αποσπαστείς χωρίς αίτηση από β/θμια στην α/θμια παίρνεις τα μοριά τη σχολικής μονάδας που έχει τα
  περισσότερα (είτε του σχολείου αρχικής τοποθέτησης , είτε της πλησιέστερης σχ. μοναδας β/θμιας)

Όλα αυτά όταν μιλούμε για αποσπάσεις  και εξ ολοκλήρου διαθέσεις.

Σχολείο αρχικής τοποθέτησης είναι το γυμνάσιο/λύκειο/επαλ που τοποθετήθηκες αρχικά ακόμα και αν δεν πρόλαβες να πας καθόλου.

Συμβουλή μου, χωρις παρεξήγηση,  είναι να υπενθυμίσεις στον υπαλληλο του πυσδε ποια ακριβώς είναι η περιπτωσή σου προκειμένου να σου αποδοθούν τα σωστά μορια. Διότι λόγω των πολλών αποφάσεων, ανακλησεων και τοποποιήσεων που γίνονται από τα πυσδε ... ψαξε βρες!

Τελικά Agse σύμφωνα με το
http://www.alfavita.gr/artro.php?id=13942 έχεις απόλυτο δίκιο στο θέμα των μορίων :)
Στοιχεία Εκπαιδευκών αντιτιθέμενων - θιγόμενων από τις υποχρεωτικές μετατάξεις

https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#

Αποσυνδεδεμένος npb

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Β/βάθμιας στην Α/βάθμια
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 11:45:43 μμ »
Αυτό τουλάχιστον είναι μια βελτιωμένη εκδοχή σε σχέση με την περιοχή μας, όπου πρώτα τοποθετήθηκαν, όπως ανέφερα, οι αποσπασμένοι από άλλα ΠΥΣΔΕ και κατόπιν εγώ που διατέθηκα από το οικείο ΠΥΣΔΕ. Εσείς επικαλεστήκατε συγκεκριμένο νομικό πλαίσιο;
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.

Αποσυνδεδεμένος @G

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Γυναίκα
  • so and so ...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Β/βάθμιας στην Α/βάθμια
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 07:07:26 μμ »
-Αν αποσπαστείς με αίτησή σου εντός β/θμιας παίρνεις τα μοριά τη σχολικής μονάδας στην οποία αποσπάστηκες
-Αν αποσπαστείς χωρίς αίτηση εντός β/θμιας παίρνεις τα μοριά τη σχολικής μονάδας που έχει τα περισσότερα
  (είτε του σχολείου αρχικής τοποθέτησης , είτε του σχολείου απόσπασης)

-Αν αποσπαστείς με αίτησή σου από β/θμια στην α/θμια παίρνεις τα μοριά της πλησιέστερης σχ. μοναδας β/θμιας
-Αν αποσπαστείς χωρίς αίτηση από β/θμια στην α/θμια παίρνεις τα μοριά τη σχολικής μονάδας που έχει τα
  περισσότερα (είτε του σχολείου αρχικής τοποθέτησης , είτε της πλησιέστερης σχ. μοναδας β/θμιας)

Όλα αυτά όταν μιλούμε για αποσπάσεις  και εξ ολοκλήρου διαθέσεις.

Σχολείο αρχικής τοποθέτησης είναι το γυμνάσιο/λύκειο/επαλ που τοποθετήθηκες αρχικά ακόμα και αν δεν πρόλαβες να πας καθόλου.

Συμβουλή μου, χωρις παρεξήγηση,  είναι να υπενθυμίσεις στον υπαλληλο του πυσδε ποια ακριβώς είναι η περιπτωσή σου προκειμένου να σου αποδοθούν τα σωστά μορια. Διότι λόγω των πολλών αποφάσεων, ανακλησεων και τοποποιήσεων που γίνονται από τα πυσδε ... ψαξε βρες!

Τελικά Agse σύμφωνα με το
http://www.alfavita.gr/artro.php?id=13942 έχεις απόλυτο δίκιο στο θέμα των μορίων :)


Να σαι καλά και καλή χρονιά!
Να σου πω κατι που εχω διαπιστώσει ύστερα από 3 χρόνια διαθέσεων στην Α/θμια.
-πολλες φορές διαπιστωσα ότι γνώριζα πολύ περισσότερα από τους αρμόδιους υπαλλήλους των Α/θμιών και Β/θμιών
-Αυτό συνέβαινε διότι ορισμένοι υπαλληλοι δεν "καιγονται" ιδιαίτερα για την προσωπική περίπτωση του καθενός
-από την άλλη όσοι είναι υπεύθυνοι και φιλότιμοι πολλές φορές μπερδεύονται από τις διαφορετικές περιπτώσεις και το μεγάλο φόρτο εργασίας
-γι αυτό να ελεγχεις κάθε χρόνο προσεκτικα τα μόρια που σου αποδίδονται και να διεκδικείς το δίκιο σου αν
  χρειάζεται.
-Εγώ όπως σου είπα ότι φροντίζω  να υπενθυμίζω  προκαταβολικά στον/στην υπάλληλο τα μορια που μου
 αναλογούν έτσι ώστε να αποφεύγω τα μπλεξίματα αργότερα.

Αποσυνδεδεμένος FKark

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Β/βάθμιας στην Α/βάθμια
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 26, 2011, 12:35:39 μμ »
Καλημερα συναδελφοι. Θα ηθελα να κανω μια ερώτηση: από όσους ειναι σε διαθεση ΠΥΣΔΕ και εκαναν αιτηση να διατεθουν στην Πρωτοβαθμια ποιοι προηγούνται για να διατεθούν, οι εκπαιδευτικοί με τα λιγότερα ή τα περισσότερα μόρια μετάθεσης? Υπάρχει κάποια σχετική διάταξη?

Αποσυνδεδεμένος dreaming

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Β/βάθμιας στην Α/βάθμια
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 26, 2011, 01:59:36 μμ »
Αν εχεις κανει αιτηση για διαθεση στη πρωτοβαθμια  οι τοποθετησεις γινονται  με βαση τα μορια αποσπασης.Αν δεν εχει κανει κανεις αιτηση στη πρωτοβαθμια διατιθονται αυτοι με τα λιγοτερα μορια.

Αποσυνδεδεμένος FKark

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Β/βάθμιας στην Α/βάθμια
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 26, 2011, 02:17:31 μμ »
Ισως δεν το διατύπωσα σωστά προηγουμένως: όχι πώς γίνονται οι τοποθετήσεις αλλά πώς αποφασίζεται ποιοι θα διατεθούν και ποιοι όχι? Αν π.χ. έχουν ζητήσει 10 άτομα με αίτησή τους να διατεθούν στην Α/θμια και η Α/θμια θέλει 5 άτομα, ποιοι 5 από θα διατεθούν?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 26, 2011, 03:23:20 μμ από FKark »

Αποσυνδεδεμένος kadi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Β/βάθμιας στην Α/βάθμια
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 26, 2011, 06:53:20 μμ »
Χαίρετε θα ήθελα να ρωτήσω ποια κριτήρια ισχύουν στις διαθέσεις των εκπαιδευτικών από Β/θμια σε Α/θμια. Αν υπάρχουν εκπαιδευτικοί που δε συμπληρώνουν ωράριο στη Β/θμια και εκπαιδευτικοί χωρίς καθόλου ωράριο ποιοι πρέπει να διατεθούν οπωσδήποτε στην Α/θμια;

Αποσυνδεδεμένος maria78

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Β/βάθμιας στην Α/βάθμια
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 27, 2011, 12:04:16 πμ »
Λοιπόν, έχω διατεθεί εξ ολοκλήρου στην πρωτοβάθμια χωρίς δική μου αίτηση ενώ ήμουν στη διάθεση της β/μιας. Ο άλλος εκπαιδευτικός που πήρε απόσπαση από άλλο πυσδε στο πυσπε που διατέθηκα  προηγήθηκε στην τοποθέτηση αγνοώντας το οτι είμαι στη διάθεση (με το αιτιολογικό οτι είμαστε και οι δυο αποσπασμένοι στην πρωτοβάθμια) αν και έχω περισσόετρα μόρια μετάθεσης. Τι μπορώ να κάνω περαιτέρω; έχω κάνει ένσταση που ουσιαστικά ήταν αρνητικά; υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος νόμος;

Αποσυνδεδεμένος npb

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Β/βάθμιας στην Α/βάθμια
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 27, 2011, 07:49:54 πμ »
Λοιπόν, έχω διατεθεί εξ ολοκλήρου στην πρωτοβάθμια χωρίς δική μου αίτηση ενώ ήμουν στη διάθεση της β/μιας. Ο άλλος εκπαιδευτικός που πήρε απόσπαση από άλλο πυσδε στο πυσπε που διατέθηκα  προηγήθηκε στην τοποθέτηση αγνοώντας το οτι είμαι στη διάθεση (με το αιτιολογικό οτι είμαστε και οι δυο αποσπασμένοι στην πρωτοβάθμια) αν και έχω περισσόετρα μόρια μετάθεσης. Τι μπορώ να κάνω περαιτέρω; έχω κάνει ένσταση που ουσιαστικά ήταν αρνητικά; υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος νόμος;
Κατά τη γνώμη μου, καλώς έκανες ένσταση, έστω και για αναδειχθεί το πρόβλημα. Δεν ξέρω λχ. ποια στάση κράτησαν οι αιρετοί στο συγκεκριμένο ζήτημα. Είναι απολύτως σαφές ότι στην περίπτωση που δεν αλλάζουμε βαθμίδα όσοι είμαστε στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ προηγούμαστε των αποσπασμένων. Με την αλλάγή βαθμίδας παρουσιάζονται περιπλοκές. Πάντως, από τη στιγμή που προβλέπεται ότι όσοι δε συμπληρώνουμε ωράριο θα διατεθούμε μερικά ή ολικά στην πρωτοβάθμια για να συμπληρώσουμε, δε μπορεί να προηγείται στην τοποθέτηση κάποιος που έρχεται από την άλλη άκρη της Ελλάδας με απόσπαση (δηλαδή προς δική του εξυπηρέτηση), με τα μισά μόρια από τα δικά μου και να τοποθετούμαι μετά εγώ που διατέθηκα από το οικείο ΠΥΣΔΕ. Πρέπει να τεθεί το θέμα στις ΕΛΜΕ ώστε να καταστεί σαφές ότι θα πρέπει να αποσαφηνιστεί το πλαίσιο μοριοδότησης και να μην έχουμε τα ίδια έκτροπα του χρόνου - αν φυσικά δουλεύουμε ακόμα...
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 508
Σύνολο: 508

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.