*

Αποστολέας Θέμα: Παρουσίαση νεοδιόριστων στα σχολεία  (Αναγνώστηκε 8802 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nansy 2008

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Παρουσίαση νεοδιόριστων στα σχολεία
« στις: Σεπτέμβριος 07, 2008, 10:08:22 πμ »
Είμαι νεοδιόριστη και παρουσιάζομαι αύριο στο σχολείο όπου τοποθετήθηκα (Β΄βάθμια, ΠΕ02), ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν κάποιος ξέρει τι ακριβώς έγγραφα χρειάζονται να προσκομίσω στο σχολείο, φαντάζομαι πρωτόκ. διορισμού, πράξη ανάληψης υπηρεσίας, και τί άλλο, καθώς επίσης και αν θα πρέπει μετά εγώ να στείλω κάποιο ανάλογο έγγραφο στο γραφείο της δευτεροβάθμιας όπου υπάγομαι.
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παρουσίαση νεοδιόριστων στα σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:27:49 »

Αποσυνδεδεμένος psipsinel

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70, όταν παίρνω φόρα...φόρα κατηφόρα...
    • Προφίλ
Απ: Παρουσίαση νεοδιόριστων στα σχολεία
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 07, 2008, 10:49:01 πμ »
Εγώ πάντως όταν παρουσιάστηκα στο σχολείο πρώτη φορά δεν προσκόμισα τίποτα. Αντίθετα έκανα μια αναφορά ανάληψης υπηρεσίας εκεί την οποία την έστειλε το σχολείο στο γραφείο. Αυτά...

Αποσυνδεδεμένος Ναταλί

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Gate 7
    • Προφίλ
Απ: Παρουσίαση νεοδιόριστων στα σχολεία
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 07, 2008, 12:56:38 μμ »
Το ίδιο κι εγώ! Το σχολείο δε ζητάει κάτι άλλο! Πέρασα όμως μια βόλτα και από το γραφείο και με έβαλαν να συμπληρώσω κάτι χαρτιά με τα στοιχεία μου και για να ανοίξουν τον φάκελό μου! Κι εκεί όμως, εκτός από τον αριθμό λογαριασμού, δε μου ζήτησαν κάτι άλλο να τους πάω! Τα δικαιολογητικά που είχα προσκομίσει στην κεντρική Πρωτοβάθμια όταν μας κάλεσαν, τα είχαν ήδη στείλει και απλά έλεγξαν αν έλειπε κάτι!
ΠΕ70!

Αποσυνδεδεμένος scratch

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Παρουσίαση νεοδιόριστων στα σχολεία
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 24, 2009, 06:21:26 μμ »
γεια σας! χρειάζομαι τη βοήθειά σας!

Ήθελα να ρωτήσω αν διδάσκω σε τρία σχολεία, υπάρχει κάποιος νόμος, που να λέει ότι δεν υποχρεούμαι να πηγαίνω και στα τρία την ίδια μέρα??? Υπάρχει κάποιος νόμος?

ευχαριστώ πολύ!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παρουσίαση νεοδιόριστων στα σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:27:49 »

Αποσυνδεδεμένος edipmet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Παρουσίαση νεοδιόριστων στα σχολεία
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 24, 2009, 08:21:37 μμ »
στην παρ.7 της εγκυκλίου Φ12/935/Γ1/1212/06-09-96, αναφέρεται ότι: «Σε περίπτωση διάθεσης των εκπαιδευτικών ειδικοτήτων σε περισσότερα του ενός σχολεία λαμβάνεται μέριμνα να μη διδάσκουν την ίδια μέρα σε σχολεία με διαφορετικό ωράριο λειτουργίας (να μη διδάσκουν πρωί και απόγευμα την ίδια ημέρα) εκτός αν οι ίδιοι το επιθυμούν».

Στην παρ.14 του άρθρου 14 του v.1566/85 (ΦΕΚ 167/τ.Α΄), αναφέρεται ότι η διδασκαλία με μειωμένο ωράριο δεν επιτρέπεται και οι εκπαιδευτικοί διατίθενται μερικά ή ολικά σε άλλα σχολεία της Β/θμιας Εκπαίδευσης ή σε τμήματα πρόσθετης διδακτικής βοήθειας καθώς και σε σχολεία της Α/θμιας Εκπαίδευσης.

 Ξερω ομως οτι στην πραξη οι διευθυντες διευκολυνουν με το προγραμμα ετσι ωστε να εισαι σε 1 σχολειο καθε μερα. Ειναι θεμα δικης σου πιεσης ή ανοχης αντιλαμβανομαι.Επισης τα 3 σχολεια ειναι υπερβολικα ,τι ειδικοτητα εισαι;



professor

  • Επισκέπτης
Απ: Παρουσίαση νεοδιόριστων στα σχολεία
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 24, 2009, 08:47:34 μμ »
στην παρ.7 της εγκυκλίου Φ12/935/Γ1/1212/06-09-96, αναφέρεται ότι: «Σε περίπτωση διάθεσης των εκπαιδευτικών ειδικοτήτων σε περισσότερα του ενός σχολεία λαμβάνεται μέριμνα να μη διδάσκουν την ίδια μέρα σε σχολεία με διαφορετικό ωράριο λειτουργίας (να μη διδάσκουν πρωί και απόγευμα την ίδια ημέρα) εκτός αν οι ίδιοι το επιθυμούν».

Στην παρ.14 του άρθρου 14 του v.1566/85 (ΦΕΚ 167/τ.Α΄), αναφέρεται ότι η διδασκαλία με μειωμένο ωράριο δεν επιτρέπεται και οι εκπαιδευτικοί διατίθενται μερικά ή ολικά σε άλλα σχολεία της Β/θμιας Εκπαίδευσης ή σε τμήματα πρόσθετης διδακτικής βοήθειας καθώς και σε σχολεία της Α/θμιας Εκπαίδευσης.

 Ξερω ομως οτι στην πραξη οι διευθυντες διευκολυνουν με το προγραμμα ετσι ωστε να εισαι σε 1 σχολειο καθε μερα. Ειναι θεμα δικης σου πιεσης ή ανοχης αντιλαμβανομαι.Επισης τα 3 σχολεια ειναι υπερβολικα ,τι ειδικοτητα εισαι;




μην ερμηνευετε κατα γραμμα το νομο!Ουτε μας παιρνει ευκολα να τον επικαλουμαστε οταν η εξουσια ξεφυγει λιγιο απο τα νομιμα πλαισια
ας μην πει κανεις "γιατι με βαζεις 1 ωρα πρωι-ΓΙΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΩΡΑΡΙΟΥ- ,ενω υπηρετω απογευμα" η το αντιστροφο..ΔΙΟΤΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΜΠΟΡΕΙς ΝΑ ΒΡΕΘΕΙΣ ΝΟΜΟΤΥΠΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΕΝΤΟΣ ΠΥΣΔΕ για τις αναγκες παντα της υπηρεσιας και να μη βγαλεις τσιμουδια!
 ουτε θα πεις γιατι παω σε 2 και τρια σχολεια την ιδια μερα γιατι θα σου πουν "αν μπορεις εσυ βγαλε προγραμμα για 70 καθηγητες σε τρια σχολεια και ολα τα δεδδμενα 100/100 να συμφωνουν με το γραμμα του νομου..ας κανουμε το κοροιδοι ωστε να κανουν και αυτοι το ιδιο αμα χρειαστει..αμοιβαιοτης!

Αποσυνδεδεμένος edipmet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Παρουσίαση νεοδιόριστων στα σχολεία
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 24, 2009, 08:52:05 μμ »
καταλαβαινω τι θες να πεις ομως νομιζω χρειαζεται να ξερουμε ποτε κανουμε το κοροιδο η οχι και τοτε να ειναι δικη μας αποφαση .Η ενημερωση λοιπον για το αν αυτο που σου ζητουν να κανεις ειναι μεσα στα νομιμα πλαισια η οχι εχει σημασια.

professor

  • Επισκέπτης
Απ: Παρουσίαση νεοδιόριστων στα σχολεία
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 24, 2009, 09:21:06 μμ »
καταλαβαινω τι θες να πεις ομως νομιζω χρειαζεται να ξερουμε ποτε κανουμε το κοροιδο η οχι και τοτε να ειναι δικη μας αποφαση .Η ενημερωση λοιπον για το αν αυτο που σου ζητουν να κανεις ειναι μεσα στα νομιμα πλαισια η οχι εχει σημασια.
ΟΚ,ΑΠΛΑ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΑ ΕΙΠΑΝ ΑΠΟ ΝΩΡΙς ΚΑΙ τα μαθαινα στην πορεια με το σταγονομετρο!

Αποσυνδεδεμένος scratch

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Παρουσίαση νεοδιόριστων στα σχολεία
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 24, 2009, 11:30:50 μμ »
απλώς μου είπαν ότι πέρσι ο διευθυντής (στο σχολείο που πρόκειται να διοριστώ) ότι έβαλε τον εκπαιδευτικό σε μια μέρα τρία σχολεία! το καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο να γίνει πρόγραμμα για τόσους καθηγητές, αλλά δεν είναι λίγο υπερβολικό???  ???

από ότι κατάλαβα, δεν υπάρχει κάποιος νόμος για αυτό, παρά μόνο αν καταφέρω να τον "πείσω", σωστά???


professor

  • Επισκέπτης
Απ: Παρουσίαση νεοδιόριστων στα σχολεία
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 25, 2009, 12:05:06 πμ »
απλώς μου είπαν ότι πέρσι ο διευθυντής (στο σχολείο που πρόκειται να διοριστώ) ότι έβαλε τον εκπαιδευτικό σε μια μέρα τρία σχολεία! το καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο να γίνει πρόγραμμα για τόσους καθηγητές, αλλά δεν είναι λίγο υπερβολικό???  ???

από ότι κατάλαβα, δεν υπάρχει κάποιος νόμος για αυτό, παρά μόνο αν καταφέρω να τον "πείσω", σωστά???



μαλλον..αυτο πάντως που δεν θα δεχθεις ποτε είναι να μεταβεις απο ενα σχολειο στο αλλο  για να κάνεις  κολλητα δυο διδακτικες ωρες οταν αποδεδειγμενα ο χρονος μεταβασης δεν ειναι αρκετός ωστε να ξεκινήσει εγκαιρα το μαθημα της επομενης..αν δεχθεις και  αργησεις θα τα ακους απο πανω και θα σε πρήζουν και οι μαθητές!

Αποσυνδεδεμένος scratch

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Παρουσίαση νεοδιόριστων στα σχολεία
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 25, 2009, 09:10:46 μμ »
παιδιά σας ευχαριστώ πολύ, όλους!!!

Αποσυνδεδεμένος marioullita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Απ: Παρουσίαση νεοδιόριστων στα σχολεία
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 27, 2009, 10:01:33 πμ »
Καλημέρα και πάλι!Μήπως γνωρίζει κανείς εκτός από τα σχετικά με την έκδοση βιβλιαρίου χαρτιά,αν πρέπει να δώσουμε στα σχολεία που θα παρουσιαστούμε και κάτι άλλο,πχ πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης κτλ?Θα ήθελα να τα έχω όλα έτοιμα να μην τρέχω τελευταία στιγμή γιατί πρέπει να φύγω από το μέρος μου για κάποιες μέρες.Αν γνωρίζει κάποιος παρακαλώ ας απαντήσει...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 27, 2009, 01:35:35 μμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Παρουσίαση νεοδιόριστων στα σχολεία
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 27, 2009, 10:07:35 πμ »
Στο σχολείο, από όσο ξέρω, κάνεις απλά ανάληψη υπηρεσίας, τίποτα άλλο....Τα χαρτιά για το βιβλ. υγείας ή οτιδήποτε άλλο δεν έχουν να κάνουν με το σχολείο. Στην διεύθυνση ή στο γραφείο που ανήκει καταθέτεις τα χαρτιά σου....
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος marioullita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Απ: Παρουσίαση νεοδιόριστων στα σχολεία
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 27, 2009, 10:45:54 πμ »
AnnaB,ευχαριστώ για την απάντησή σου!Απλά στη ΔΔΕ Κυκλάδων μας είπαν ότι όλα αυτά που χρειάζονται για την έκδοση βιβλιαρίου θα τα κάνουμε στο σχολείο που θα μας τοποθετήσουν!Πάντως αν χρειάζεται μόνο η πράξη ανάληψης,γλιτώνουμε λίγο τρέξιμο ακόμα!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159802
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 403
Σύνολο: 411

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.