*

Αποστολέας Θέμα: Μισθός νηπιαγωγού πε60 σε ιδιωτικό  (Αναγνώστηκε 17983 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Τινάκι

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Μισθός νηπιαγωγού πε60 σε ιδιωτικό
« στις: Σεπτέμβριος 07, 2008, 06:51:34 μμ »
Καλησπέρα σας και καλή σχολική χρονιά!
Είμαι νηπιαγωγός και εργάζομαι σε ιδιωτικό νηπιαγωγείο!Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε ποιός είναι ο βασικός μισθός ενός νηπιαγωγού, τώρα που το νηπιαγωγείο υπάγεται στην υποχρεωτική εκπαίδευση, και "ανήκουμε" (κ με την κάλυψη του νόμου πλέον) στο Υπουργείο Παιδείας.. Και που μπορώ να απευθυνώ έτσι ώστε να ενημερωθώ για το τι δικαιούμαι στον ιδιωτ. τομέα γενικότερα; (μισθολογικά και από θέμα αδειών)
Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μισθός νηπιαγωγού πε60 σε ιδιωτικό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:48:26 »

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νηπιαγωγού πε60 σε ιδιωτικό
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 07, 2008, 06:59:47 μμ »
Χρειάζεσαι μια επαφή με την ΟΙΕΛΕ, που είναι το αρμόδιο σωματείο. Δυστυχώς δεν έχω τα στοιχεία επικοινωνίας σίγουρα θα τα βρεις στο αβ, όπως επίσης προχτές αναρτήσανε και το μισθολόγιο των ιδιωτικών στο ίδιο site.
Τσέκαρε μεταξύ άλλων τι γίνεται με την επετηρίδα των ιδιωτικών, αλλά και με το διοριστήριό σου.
όταν λες ιδιωτικό νηπιαγωγείο δεν εννοείς παιδικό σταθμό ε; Γιατί πρέπει να έχει πάρει έγκριση για τμήμα νηπίων από το ΥΠΕΠΘ, αλλιώς,... πακέτο.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος elleni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 213
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νηπιαγωγού πε60 σε ιδιωτικό
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 07, 2008, 07:23:31 μμ »
Μπορείς να πάρεις τηλέφωνο και στην επιθεώρηση εργασίας (ή και να πας εκεί αν έχεις χρόνο γιατί πρέπει να επιμείνεις στο τηλέφωνο για να τους πετύχεις), τους λες που δουλεύεις, πόσες ώρες, με τι πτυχίο κλπ και σου λένε τι μισθό δικαιούσαι. Στην επιθεώρηση της Αγ. Παρασκευής το τηλέφωνο είναι 2106001648.

Αποσυνδεδεμένος Τινάκι

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νηπιαγωγού πε60 σε ιδιωτικό
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 07, 2008, 07:34:18 μμ »
ναι ιδιωτικό νηπιαγωγείο.. Για την ακρίβεια, φέτος και λόγω νόμου θα λέγεται έτσι, γιατί τις προηγούμενες χρονιές είμασταν ¨παιδικός σταθμός¨ ,έπαιρνα το βασικό των 650 και ήμουν στο Υπ. Υγείας κ Πρόνοιας..... Θέλω να ξέρω γιατί ακόμη δεν έχουμε κουβεντιάσει περι μισθού, έτσι ώστε να είμαι ενημερωμένη!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μισθός νηπιαγωγού πε60 σε ιδιωτικό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:48:26 »

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νηπιαγωγού πε60 σε ιδιωτικό
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 07, 2008, 07:51:04 μμ »
Βρες τρόπο να τσεκάρεις την άδειά του, γιατί θα πρέπει να σε διορίσει στο ΥΠΕΠΘ. Οπότε, ίσως τότε μπορέσεις με κάποιο τρόπο να αξιοποιήσεις την προϋπηρεσία σου για το διορισμό σου αργότερα. Μιλάμε ΜΟΝΟ για τμήμα νηπίων.
ίσως στην ΟΙΕΛΕ να σε κατατοπίσουν και να σε καθοδηγήσουν καλύτερα, γατί εγώ δυστυχώς μόνο εμπειρία παιδικού έχω από ιδιωτικά.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Gi@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 963
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νηπιαγωγού πε60 σε ιδιωτικό
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 07, 2008, 11:26:02 μμ »
Εγώ που είμαι σε ιδιωτικό σχολείο και μας πληρώνει κανονικά και με το νόμο είναι 1150€ το μήνα. Στο περίπου γιατι δεν ξερω τι παιζει με την προϋπηρεσία κλπ.
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νηπιαγωγού πε60 σε ιδιωτικό
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 07, 2008, 11:37:46 μμ »
Eδω ειναι το μισθολογιο της οιελε (ειναι ιδιο για πρωτοβαθμια και δευτεροβαθμια)
Μεχρι 30-9 ισχυει αλλο και απο 1-10 εχει και αυξηση. ;)
http://www.siel.gr/?%CC%C9%D3%C8%CF%CB%CF%C3%C9%CF

Αποσυνδεδεμένος Τινάκι

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νηπιαγωγού πε60 σε ιδιωτικό
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 08, 2008, 12:20:08 πμ »
Βρες τρόπο να τσεκάρεις την άδειά του, γιατί θα πρέπει να σε διορίσει στο ΥΠΕΠΘ. Οπότε, ίσως τότε μπορέσεις με κάποιο τρόπο να αξιοποιήσεις την προϋπηρεσία σου για το διορισμό σου αργότερα. Μιλάμε ΜΟΝΟ για τμήμα νηπίων.
ίσως στην ΟΙΕΛΕ να σε κατατοπίσουν και να σε καθοδηγήσουν καλύτερα, γατί εγώ δυστυχώς μόνο εμπειρία παιδικού έχω από ιδιωτικά.
Ναι με αυτή την προυπόθεση μιλάω, το Υπουργείο Παιδείας, και για τμήμα νηπίων!Από ότι κοιταξα πριν από λίγο,είναι 960 ευρώ, ο βασικός, δλδ χωρίς κάποια προυπηρεσία!....το βλέπω λίγο δύσκολο να μου κάνει 300 ευρώ αύξηση! Πιστεύετε οτι μπορεί να υπάρχει κάποιο "παραθυράκι" που να μπορεί να μου δώσει λιγότερα κ να τον καλύπτει ο νόμος? ή αυτά τσεκάρονται από το ΥΠΕΠΘ?

Αποσυνδεδεμένος Γωγώ Τ.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νηπιαγωγού πε60 σε ιδιωτικό
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 08, 2008, 01:35:00 πμ »
Βρες τρόπο να τσεκάρεις την άδειά του, γιατί θα πρέπει να σε διορίσει στο ΥΠΕΠΘ. Οπότε, ίσως τότε μπορέσεις με κάποιο τρόπο να αξιοποιήσεις την προϋπηρεσία σου για το διορισμό σου αργότερα. Μιλάμε ΜΟΝΟ για τμήμα νηπίων.
ίσως στην ΟΙΕΛΕ να σε κατατοπίσουν και να σε καθοδηγήσουν καλύτερα, γατί εγώ δυστυχώς μόνο εμπειρία παιδικού έχω από ιδιωτικά.
Ναι με αυτή την προυπόθεση μιλάω, το Υπουργείο Παιδείας, και για τμήμα νηπίων!Από ότι κοιταξα πριν από λίγο,είναι 960 ευρώ, ο βασικός, δλδ χωρίς κάποια προυπηρεσία!....το βλέπω λίγο δύσκολο να μου κάνει 300 ευρώ αύξηση! Πιστεύετε οτι μπορεί να υπάρχει κάποιο "παραθυράκι" που να μπορεί να μου δώσει λιγότερα κ να τον καλύπτει ο νόμος? ή αυτά τσεκάρονται από το ΥΠΕΠΘ?



Σου εύχομαι να μην ακούσεις αυτά που άκουσα και εγώ όταν του ζήτησα αυτά που δικαιωματικά έπρεπε να μου δώσει. Μου είπε πως άσχετα με το υπουργείο αυτός δίνει 750 euro και ότι αυτό που θα φαίνεται στα χαρτιά είναι άσχετο. Με ρώτησε εαν συμφωνώ ή να μπει στη διαδικασία να βάλει αγγελία! Και κάτι ακόμα: δούλευα ήδη 1 χρόνο στο συγκεκριμένο παιδικό σταθμό-νηπιαγωγείο.Το υπουργείο δεν ελέγχει κανέναν σε ότι αφορά το μισθολόγιο. Πρόσεχε μόνο κάτι! Πρέπει να σου κάνει ιδιωτικό διορισμό μέσω του υπουργείου για να μπορέσεις του χρόνου να χρησιμοποιήσεις την προυπηρεσία σου!

Αποσυνδεδεμένος Gi@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 963
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νηπιαγωγού πε60 σε ιδιωτικό
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 08, 2008, 07:46:33 πμ »
Για ιδιωτικό νηπιαγωγείο, το οποίο ανήκει στο ΥΠΕΠΘ, γνωρίζω ότι όλες οι πληρωμές γίνονται υποχρεωτικά σε τράπεζα και η πρωτοβάθμια τα ελέγχει μέχρι τελευταίο ευρώ. Αυτό είναι σίγουρο!!!! Τώρα αν κάποιοι βρίσκουν τρυπάκια, βρίσκουν! Εμένα ο δικός μου εργοδότης όσα βάζει στην τράπεζα, τόσα γράφει και το χαρτί που υπογράφουμε. 1150€ στο περίπου γιατί δεν ξέρω τι έγινε με τις αυξήσεις του έτους και την προϋπηρεσία. Όπως και να έχει μακάρι να σου δίνει ό,τι πρέπει χωρίς να βρει τροπους να κερδίσει λεφτά. Αν και πολλά έχουν ακούσε τα αυτιά μου.

Ένα μόνο από αυτό που άκουσα γιατί ήταν πρωτότυπο. Είχαν βάλει μηχάνημα ανάληψης της τράπεζας που γινοταν η μισθοδοσία μέσα στο σχολείο. Κάθε φορά που γινόταν η κατάθεση, το κάθε άτομα πήγαινε στο μηχάνημα και έβγαζε το ποσό που είχε συμφωνήσει με τον εργοδότη. Δηλαδή εάν έπρεπε να παίρνει 1000€ και είχε γίνει συμφωνία για 700€, ο εκπαιδευτικός έκανε ανάληψη 300€ παρουσία κάποιου βοηθού του εργοδότη και του τα έδινε. Δηλαδή τι και αν υπέγραφε για 1000€, τι κι αν έπαιρνε 1000€ στο λογαριασμό, είχε μισθοδοσία 700€. ΝΑΙ ναι το άκουσα και αυτό!!!!
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νηπιαγωγού πε60 σε ιδιωτικό
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 08, 2008, 10:47:31 πμ »
Απίστευτο! Θα μας τρελάνουν τελείως!!!
Στρωθείτε κορίτσια για τον ΑΣΕΠ, γιατί είναι αδίστακτοι οι τύποι.

ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Τινάκι

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νηπιαγωγού πε60 σε ιδιωτικό
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 08, 2008, 06:06:50 μμ »
Βρες τρόπο να τσεκάρεις την άδειά του, γιατί θα πρέπει να σε διορίσει στο ΥΠΕΠΘ. Οπότε, ίσως τότε μπορέσεις με κάποιο τρόπο να αξιοποιήσεις την προϋπηρεσία σου για το διορισμό σου αργότερα. Μιλάμε ΜΟΝΟ για τμήμα νηπίων.
ίσως στην ΟΙΕΛΕ να σε κατατοπίσουν και να σε καθοδηγήσουν καλύτερα, γατί εγώ δυστυχώς μόνο εμπειρία παιδικού έχω από ιδιωτικά.
Ναι με αυτή την προυπόθεση μιλάω, το Υπουργείο Παιδείας, και για τμήμα νηπίων!Από ότι κοιταξα πριν από λίγο,είναι 960 ευρώ, ο βασικός, δλδ χωρίς κάποια προυπηρεσία!....το βλέπω λίγο δύσκολο να μου κάνει 300 ευρώ αύξηση! Πιστεύετε οτι μπορεί να υπάρχει κάποιο "παραθυράκι" που να μπορεί να μου δώσει λιγότερα κ να τον καλύπτει ο νόμος? ή αυτά τσεκάρονται από το ΥΠΕΠΘ?



Σου εύχομαι να μην ακούσεις αυτά που άκουσα και εγώ όταν του ζήτησα αυτά που δικαιωματικά έπρεπε να μου δώσει. Μου είπε πως άσχετα με το υπουργείο αυτός δίνει 750 euro και ότι αυτό που θα φαίνεται στα χαρτιά είναι άσχετο. Με ρώτησε εαν συμφωνώ ή να μπει στη διαδικασία να βάλει αγγελία! Και κάτι ακόμα: δούλευα ήδη 1 χρόνο στο συγκεκριμένο παιδικό σταθμό-νηπιαγωγείο.Το υπουργείο δεν ελέγχει κανέναν σε ότι αφορά το μισθολόγιο. Πρόσεχε μόνο κάτι! Πρέπει να σου κάνει ιδιωτικό διορισμό μέσω του υπουργείου για να μπορέσεις του χρόνου να χρησιμοποιήσεις την προυπηρεσία σου!
Αυτο όχι απλά το φοβάμαι, αλλά το τρέμω... είναι το πιο πιθανό σενάριο στο μυαλό μου!! Αλλά πως μπορώ να τσεκάρω τη..σχέση του με το Υπουργείο, έτσι ώστε να ξέρω αν αυτός ελέγχεται για τους μισθούς??

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νηπιαγωγού πε60 σε ιδιωτικό
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 08, 2008, 08:16:09 μμ »
Ένα μόνο από αυτό που άκουσα γιατί ήταν πρωτότυπο. Είχαν βάλει μηχάνημα ανάληψης της τράπεζας που γινοταν η μισθοδοσία μέσα στο σχολείο. Κάθε φορά που γινόταν η κατάθεση, το κάθε άτομα πήγαινε στο μηχάνημα και έβγαζε το ποσό που είχε συμφωνήσει με τον εργοδότη. Δηλαδή εάν έπρεπε να παίρνει 1000€ και είχε γίνει συμφωνία για 700€, ο εκπαιδευτικός έκανε ανάληψη 300€ παρουσία κάποιου βοηθού του εργοδότη και του τα έδινε. Δηλαδή τι και αν υπέγραφε για 1000€, τι κι αν έπαιρνε 1000€ στο λογαριασμό, είχε μισθοδοσία 700€. ΝΑΙ ναι το άκουσα και αυτό!!!!

τι λετε ρε παιδια;; και τους αφησανε χωρις καταγγελια;αν ειναι δυνατον!!

Αποσυνδεδεμένος Gi@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 963
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νηπιαγωγού πε60 σε ιδιωτικό
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 09, 2008, 07:45:29 πμ »
Τι να καταγγείλουν???
Τι απόδειξη θα είχες γι' αυτό!
Τα λεφτά στην τράπεζα έμπαιναν καονικά.
ΠΕ 60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 529
Σύνολο: 536

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.