*

Αποστολέας Θέμα: ωρομισθιος και φροντιστηριο  (Αναγνώστηκε 16092 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: ωρομισθιος και φροντιστηριο
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 29, 2008, 10:50:37 μμ »
για το πρώτο δεν ξέρω να σου απαντήσω..για το ταμείο ανεργίας, ναι μπαίνεις αφού πάει κάθε μέρα κ ένα ένσημο , άρα μαζεύεις 16 το μήνα..κ αν θυμάμαι καλά, χρειάζεσαι 125 για το ταμείο..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ωρομισθιος και φροντιστηριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:50:47 »

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: ωρομισθιος και φροντιστηριο
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 30, 2008, 08:48:14 πμ »
Καλημέρα GEORGIA S και σ'ευχαριστώ. Πήρα πριν λίγο σε ΟΑΕΔ και μου είπαν ότι αποκλείεται να βγαίνω σε ταμείο ανεργείας με 12 ώρες! Από Πρωτοβάθμια λένε ότι ίσως να βγαίνω μιας και είναι μέρα-ένσημο αλλά μπορεί να είναι μειομένα. Πάντως με 4 μέρες δε βγαίνω σίγουρα! Δε μαζεύονται 125 αφού Χριστούγεννα-Πάσχα και οι 2 τελευταίοι μήνες είναι εκτός. Επίσης, οι τελευταίοι  είπαν ότι μπορώ να είμαι και σε φροντιστήριο και ότι δεν άλλαξε τίποτα από παλιά που έτσι κάναμε. Δεν τους άκουσα όμως και πολύ σίγουρους. Ο ένας ρωτούσε τον άλλο. Όποιος έχει καμιά σίγουρη πληροφορία ας με βοηθήσει, σας παρακαλώ!Ευχαριστώ και πάλι.

Αποσυνδεδεμένος MATOU

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ωρομισθιος και φροντιστηριο
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 30, 2008, 09:24:14 πμ »
Απαγορεύεται ο ωρομίσθιος καθηγητής να εργάζεται σε φροντιστήριο ως υπάλληλος, να είναι ιδιοκτήτης φροντιστηρίου, να κάνει ιδιαίτερα, να έχει οποιαδήποτε εμπορική ιδιότητα. Άρα ή θα ζήσεις με τις 4 ώρες ΠΔΣ που σου δίνει ο Στυλιανίδης (ή όποιος άλλος καραγκιόζης έγλειψες) ή θα κάνεις το φροντιστή. Όποιος κάνει και τα δύο κινδυνεύει με διοικητικές και ποινικές κυρώσεις. Κοινώς μας έχουν στριμώξει και εμείς σα ζώα δεν τους τσακίζουμε...Αν σε καρφώσουν (και πίστεψέ με έχει γίνει πολλές φορές) την πάτησες!!! Αν δεν υπάρξει ομαδική διαμαρτυρία γι` αυτόν τον κωλονόμο θα μας τσακίζουν κάθε χρνιά και θα ζούμε σαν κυνηγημένοι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: ωρομισθιος και φροντιστηριο
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 30, 2008, 10:34:45 πμ »
Οι ιδιοκτήτες, μέτοχοι, συμμέτοχοι Φροντιστηρίων, οι εκπαιδευτικοί που διδάσκουν σε αυτά και οι εργαζόμενοι σε παράδοση κατ’ οίκον μαθημάτων  δε συμμετέχουν στην ΠΔΣ. Επίσης, ιδιωτικοί εκπαιδευτικοί, που εργάζονται με πλήρες ωράριο σε ιδιωτικό σχολείο, δεν συμμετέχουν στην ΠΔΣ βάσει του ν. 3475/2006, άρθρο 27. MATOU, δεν ξέρω αν διάβασες τα προηγούμενα μηνύματά μου αλλά διευκρίνησα ότι ΔΕΝ ΡΩΤΑΩ ΓΙΑ ΠΔΣ!!! Κι αυτό γιατί απλούστατα ΔΕΝ ΕΓΛΕΙΨΑ ΚΑΝΕΝΑΝ (όπως εσύ, προφανώς) αλλά βάσει μορίων με πήραν σε ΟΛΟΗΜΕΡΟ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ωρομισθιος και φροντιστηριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:50:47 »

Αποσυνδεδεμένος MATOU

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ωρομισθιος και φροντιστηριο
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 30, 2008, 10:47:14 πμ »
Πανικάκο, θα κάνω πως δεν είδα την εξυπναδίτσα σου και σε βοηθάω (αν και...) Δεύτερη και τελευταία φορά: Κανείς ωρομίσθιος είτε σε ολοήμερο, είτε στη 2βάθμια σε πρωινό, είτε σε ΣΔΕ, έιτε οπουδήποτε, δεν επιτρέπεται ταυτόχρονα να κάνει οτιδήποτε στον ιδιωτικό τομέα και ειδικά σε φροντιστήριο. Αντί λοιπόν να λες χαζομαρούλες μπορείς να μου πεις "ευχαριστώ" για την πολύ σημαντική για σένα και έγκυρη πληροφορία που σου δίνω. Κατόπιν μπορείς να απευθυνθείς και στο Υπουργείο σου να στο επιβεβαιώσει...  :)

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: ωρομισθιος και φροντιστηριο
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 30, 2008, 12:06:17 μμ »
Matou, απευθύνθηκα σε 3 Πρωτοβάθμιες και μου είπαν το ίδιο πράγμα: ότι αυτή η απαγόρευση ισχύει ΜΟΝΟ για ΠΔΣ, όχι για τα ολοήμερα. Αν έχεις διαφορετικές πληροφορίες, πες μου που τις βρήκες να ενημερωθώ κι εγώ (αν θες πραγματικά να βοηθήσεις). Όσο για το ύφος μου, τι περίμενες; Με κατηγορείς απροκάλυπτα ότι έγλειψα, και θα σου πω κι ευχαριστώ;

Αποσυνδεδεμένος s93060

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: ωρομισθιος και φροντιστηριο
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 01, 2008, 10:03:30 πμ »
τι σημαινει ρε παιδια να έχει οποιαδήποτε εμπορική ιδιότητα

εγω ειμαι στο τεβε ως ιδιαιτερα μαθηματα αν δεν κοψω καμια αποδειξη στην διαρκεια που ειμαι ΠΔΣ αυτο ειναι παρανομο?
δεν θελω να φυγω απο το τεβε γιατι με το ικα δεν θα εχω ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη.....

Αποσυνδεδεμένος MATOU

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ωρομισθιος και φροντιστηριο
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 01, 2008, 11:51:46 πμ »
Δυστυχώς πρέπει να φύγεις... Κι εγώ έτσι ήμουν. Σήμερα έκανα διακοπή...

Αποσυνδεδεμένος s93060

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: ωρομισθιος και φροντιστηριο
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 01, 2008, 01:31:31 μμ »
μπα δεν θα φυγω θα το ρισκαρω ελπιζω να μην με καρφωσει κανενας

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: ωρομισθιος και φροντιστηριο
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 03, 2008, 03:51:04 μμ »
μα αν ειναι δυνατον..............αυτο που κανουν ειναι τρελο....δλδ να πεινασουμε για να παρουμε 1 μοριο απο πδς???????????καθε χρονο αυτο γινεται???

Αποσυνδεδεμένος taba-co

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
    • Προφίλ
Απ: ωρομισθιος και φροντιστηριο
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 04, 2008, 11:21:39 μμ »
Συνάδελφοι,
Γνωρίζω κάποιον ο οποίος είναι ωρομίσθιος πληροφορικός σε ολοήμερο δημοτικό, έχει 4 ώρες ΠΔΣ και κάνει και ιδιαίτερα μαθήματα σε γνωστό και μάλιστα απ' τα καλύτερα φροντ. της πόλης μου και έχει και κάποιες ώρες σε ΙΕΚ.
Τον ρωτώ εγώ προσωπικά, αν επιτρέπεται αυτό που κάνει, δηλαδή ένσημα απ' όλα αυτά και μου λέει ΝΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΜΙΚΡΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΜΑΘΩ ΑΥΤΑ ΟΤΑΝ ΜΕΓΑΛΩΣΑ.
Απ' ότι ξέρω και γω, αλλά και απ' ότι διαβάζω και α΄πο τα λεγόμενά σας, δεν επιτρέπεται. Άρα ο τύπος είναι αρκετά προκλητικός και μάλιστα, θα το πω γιατί θα σκάσω, μεγάλος κόπανος μιας και ενώ παρανομεί το καυχιέται κίολας.
Δεν μπορεί δηλαδή να υπάρξει κάποιος έλεγχος είτε από το ΙΚΑ είτε από το Υπουργείο και να τον πιάσουνε;

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: ωρομισθιος και φροντιστηριο
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 05, 2008, 12:36:30 πμ »
Συνάδελφοι,
Γνωρίζω κάποιον ο οποίος είναι ωρομίσθιος πληροφορικός σε ολοήμερο δημοτικό, έχει 4 ώρες ΠΔΣ και κάνει και ιδιαίτερα μαθήματα σε γνωστό και μάλιστα απ' τα καλύτερα φροντ. της πόλης μου και έχει και κάποιες ώρες σε ΙΕΚ.
Τον ρωτώ εγώ προσωπικά, αν επιτρέπεται αυτό που κάνει, δηλαδή ένσημα απ' όλα αυτά και μου λέει ΝΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΜΙΚΡΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΜΑΘΩ ΑΥΤΑ ΟΤΑΝ ΜΕΓΑΛΩΣΑ.
Απ' ότι ξέρω και γω, αλλά και απ' ότι διαβάζω και α΄πο τα λεγόμενά σας, δεν επιτρέπεται. Άρα ο τύπος είναι αρκετά προκλητικός και μάλιστα, θα το πω γιατί θα σκάσω, μεγάλος κόπανος μιας και ενώ παρανομεί το καυχιέται κίολας.
Δεν μπορεί δηλαδή να υπάρξει κάποιος έλεγχος είτε από το ΙΚΑ είτε από το Υπουργείο και να τον πιάσουνε;

Καλά κρασιά.... Από το ΙΚΑ δεν έχει κανένα πρόβλημα. Το μόνο πρόβλημα που υπάρχει είναι η ΠΔΣ και τα μαθήματα στο φροντιστήριο που δεν επιτρέπεται να κάνεις ταυτόχρονα. Αλλά σιγά μην κάνει έλεγχο το Υπουργείο... Χωρίς παρεξήγηση, εν μέρει είχε δίκιο όταν σε είπε ότι "Είσαι μικρός και θα τα μάθεις όταν μεγαλώσεις".
Καλώς ή κακώς στην Ελλάδα ζούμε...
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: ωρομισθιος και φροντιστηριο
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 06, 2008, 08:51:32 μμ »
Παιδιά γειά σας!
Το καλοκαίρι που έβγαλα ταμείο ανεργείας, μου διευκρίνησαν ότι τα 125 ένσημα θα έπρεπε να τα υπολογίσω αφαιρώντας τους 2 τελευταίους μήνες πριν απο την απόλυση!!! Δηλαδή εγώ απολύθηκα 30 Μαίου και φρόντισα να έχω 125 ένσημα απο τον Απρίλιο του 2007 έως 30 Απριλίου του 2008 και  όντως είναι μέρα και ένσημο - τους είναι αδιάφορες οι ώρες - (πάντως για το ΙΚΑ ολόκληρο το ένσημο για τους καθηγητές είναι 4ωρο/μέρα) άρα καλύτερα να ζητήσετε να δουλεύετε όσο περισσοτερες μέρες μπορείτε έτσι ώστε να καλύψετε τα προαπαιτούμενα.
Στη δευτεροβάθμια που ρώτησα μου είπαν ότι ΣΑΦΩΣ απαγορεύεται ως ωρομίσθιος να δουλεύει κάποιος σε φροντιστήριο (άλλωστε το υπογράψαμε) και εαν τους γίνει γνωστό αυτοί θα πρέπει να το ερευνήσουν και τότε υπάρχουν κυρώσεις!!! Συνεπώς ούτε να το σκέφτεστε για ένσημα απο φροντιστήρια! ΘΑ ΠΕΙΝΑΣΟΥΜΕ!!!! παρόλα αυτά επειδή είμαι της ιταλικής θα σας πώ ότι
la vita e' bella!!!
 

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: ωρομισθιος και φροντιστηριο
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 07, 2008, 11:30:48 πμ »
Artsatal, επειδή το έψαξα πολύ μάλλον έβγαλα κάποια άκρη. Μου είπαν λοιπόν (από το οικονομικό τμήμα Πρωτοβάθμιας): είναι μέρα και ένσημο άρα αν απλώσεις τις ώρες σου σε 5 μέρες σίγουρα βγαίνεις σε ταμείο ανεργίας. ΑΛΛΑ τα ένσημα αυτά έχουν μειομένη αξία, μιας και άλλη μέρα δουλεύουμε 1 ώρα, άλλη 2 κι άλλη 3. Γι'αυτό, αυτός ο χρόνος δε θα μετρήσει σα συντάξιμος!!! Και μάλιστα με ρώτησαν αν με συμφέρει να δουλεύω σε φροντιστήριο με μαύρα λεφτά και να σκέφτομαι μόνο το επίδομα ανεργίας κι όχι τη σύνταξη και μου πρότειναν να μαζέψω τις ώρες μου σε 4 μέρες και να μου κολλάνε 2 ένσημα από το φροντιστήριο για να μην πάει χαμένος ο χρόνος. Τι να σου πω. Αυτά μου είπαν, αυτά σου λέω...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159907
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 417
Σύνολο: 424

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.