*

Αποστολέας Θέμα: Προβλήματα "υλικοτεχνικής υποδομής" στα νηπιαγωγεία  (Αναγνώστηκε 1082 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Προβλήματα "υλικοτεχνικής υποδομής" στα νηπιαγωγεία
« στις: Σεπτέμβριος 10, 2008, 12:54:25 πμ »
Ρωτάω τις παλιές", καλές, έμπειρες πλέον (από δημόσιο σχολείο  ::)) συναδέλφισσες: Πώς κάνεις δανειστική βιβλιοθήκη χωρίς βιβλία?
Πήγα και βρήκα στην τάξη 5-10 κι αυτά σχεδόν σκισμένα...Έχω απελπιστεί... :'(
Επίσης (σημαντικότατο για μένα), πώς κάνεις θεατρικό παιχνίδι, δραματοποίηση, κουκλοθέατρο χωρίς σταντ κουκλοθεάτρου και χωρίς γωνιά δραματοποίησης? Δεν υπάρχει  τ ί π ο τ α!!!!! Ούτε χώρος να φτιάξω μόνη μου μια τέτοια γωνιά, ούτε και "υλικό". Κι άντε πες φέρνω από το σπίτι μου κανένα παλιό ρούχο, κανένα μπιζού, κανένα καπέλο (πράγμα εξίσου δύσκολο γιατί ούτε αέρινα φορεματάκια φοράω, ούτε πέρλες έχω κι από καπέλα...κάτι τζόκεϋ υπάρχουν που...μάλλον δεν κάνουν για την περίσταση!!!!!! ;D ;D ;D)
Σοβαρά τώρα, ιδίως το θέμα με τα βιβλία μου' χει γίνει έμμονη ιδέα (και μην ακούσω για αγορά....δεν υπάρχει ούτε ευρώ...η σχολική επιτροπή απλά δεν υφίσταται!!!!!! >:( :P)
Περιμένω εναγωνίως προτάσεις! :-\
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Marakismou

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα "υλικοτεχνικής υποδομής" στα νηπιαγωγεία
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 10, 2008, 01:31:17 πμ »
sophie εγώ δεν είμαι παλία και ούτε έμπειρη ακόμη αλλά ίσως βοηθήσω. Σχετικά με τα βιβλία μια καλή αρχή είναι να ζητήσεις από τα παιδιά να φέρουν στο σχολείο βιβλία δικά τους που έχουν διαβάσει και τους άρεσαν ώστε να τα διαβάσουν και οι συμμαθητές τους! ακόμη και με το θέατρο μπορείς να εφαρμόσεις κάτι παρόμοιο! έτσι δούλευε μια δασκάλα στο σχολείο που έκανα την πρακτική μου. οργάνωνε όλο το θεατρικό με τους μαθητές της! Ζητούσε από τα παιδιά να φανταστούν τους ήρωες να τους περιγράψουν και να φέρουν ότι σχετικό παλιό και αχρησιμοποίητο είχαν στο σπίτι.

 Και ακόμη κάτι που μας τόνιζαν πάντα στην σχολή.. Χρυσός κανόνας: ΓΟΝΕΙΣ. Από ένα βιβλίο να αγοράσει ο καθένας για το παιδί του καθάρισες. Αναλόγως ζήτα ιδέες τους για το σταντ κουκλοθεάτρου. μπορεί να προσφερθούν να το πάρουν οι ίδιοι ή να το κατασκευάσει κάποιος αν είσαι τυχερή! :-X :-[ ελπίζω να έδωσα ιδέες... :)

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα "υλικοτεχνικής υποδομής" στα νηπιαγωγεία
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 10, 2008, 09:12:04 πμ »
Ο σύλλογος γονέων μπορεί να σε βοηθήσει. Αν τους κάνεις γνωστά ολα αυτά τα προβλήματα μπορείτε να βρείτε μια φόρμουλα για να καλύψεις τις αναγκες σου. Γνωρίζω συλλόγους νηπιαγωγείων και δημοτικών που ειναι πολύ ενεργοί. Διοργανωνου εκθεσεις βιβλίων, χορους, εκδρομές κ.α. βρίσκουν χορηγούς, απευθυνονται στους δημους και μαζευουν χρηματα τα οποια τα χρησιμοποιούν για αυτον τον σκοπο (αγορα υλικοτεχνικής υποδομής)

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα "υλικοτεχνικής υποδομής" στα νηπιαγωγεία
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 10, 2008, 09:38:20 πμ »
Για τα βιβλία μια καλή εκδοχή είναι να βρεις κάποιο δημοτικό σύμβουλο που να θέλει να "φανεί" και να ζητήσεις δωρεά, ή ακόμη και κάποιο επιχειρηματία ή πολιτιστικό σύλλογο της περιοχής.
Αυτό με τους γονείς είναι καλή ιδέα, αλλά συνήθως φέρνουν αυτά τα πολύ "ψεύτικα" από τα σούπερ μάρκετ, όμως μπορείς να τους ζητήσεις να φέρουν παλιά ρούχα, καπέλα κ.λ.π. για τη γωνιά δραματοποίησης, αλλά και λούτρινα που εσύ θα τα μετατρέψεις σε γαντόκουκλες. Προσωρινά για σταντ, βρες μια κούτα από τηλεόραση άνοιξε τις απαραίτητες τρύπες και θα ενθουσιαστούν. Μπορείς να τα βάλεις να το βάψουν και να το διακοσμήσουν κιόλας. Θα ξετρελαθούν!!

Καλού κακού επικοινώνησε με το γραφείο σου και πες για τις ελλείψεις του νηπιαγωγείου, ζητώντας να στηρίξουν έκτακτο αίτημα στον ΟΣΚ. Αν δεν  το δεχτούν, κάνε έγγραφο στον ΟΣΚ στο τέλος της χρονιάς κανονικά, ώστε τουλάχιστον του χρόνου να υπάρχει μια πιθανότητα να είναι καλύτερα τα πράγματα.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα "υλικοτεχνικής υποδομής" στα νηπιαγωγεία
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 10, 2008, 12:10:43 μμ »
μπορεις να απευθυνθεις σε βιβλιοπωλεια για δωρεα.το ειχα κανει παλια και λειτουργησε.επισης αν φοβασαι ότι θα φερουν οι γονεις ασχετα βιβλια,κανε ενα καταλογο απο αυτα που χρεαζεσαι,τονισε ότι τα συγκεκριμενα ειναι χρησιμα,και ας παρει ο καθένας ότι μπορεί από αυτά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161787
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 429
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 422
Σύνολο: 425

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.