*

Αποστολέας Θέμα: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια  (Αναγνώστηκε 43092 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Felix

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή είναι πανέμορφη! (με ή χωρίς ΑΣΕΠ...)
    • Προφίλ
Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« στις: Σεπτέμβριος 10, 2008, 01:56:45 μμ »
Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικά με τις προτάσεις της Π.Ε.Κ.Α.Δ.Ε. (βλ. www.pekade.gr/doc/orarioprim.doc); Ειδικά με το ωράριό μας τι θα γίνει ??? Εϊμαι στην Πρωτοβάθμια και νομίζω ότι δεν θα με πείραζε να κάνω 21 ώρες την εβδομάδα... Όχι τίποτα άλλο, αλλά δεν συμπληρώνω με τίποτα ωράριο!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2008, 11:19:16 πμ από Felix »
Think pink...!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:00:56 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 14, 2008, 10:03:56 πμ »
Σε περίπτωση που κάποιος δεν συμπληρώνει ωράριο σε κάποιο σχολείο, τον τοποθετεί η Βθμια εκπαίδευση όπου θέλει αυτή (πχ σε άλλο σχολείο, σε γραφείο) ή του δίνει το δικαίωμα να επιλέξει ανάμεσα σε σχολείο και γραφείο;

Επίσης άκουσα ότι φέτος για πρώτη φορά όσοι δεν συμπληρώνουν ωράριο, θα πάρουν υποχρεωτικά ΠΔΣ ή ενισχυτική χωρίς extra αμοιβή φυσικά αφού το ωράριό τους θα συμπληρώνουν. Που σημαίνει ότι θα μένουμε στο σχολείο μεχρι τις 4-5 το απόγευμα έχοντας τον ίδιο μισθό. Έτσι το υπουργείο πετυχαίνει με τον πιο οικονομικό τρόπο να καλύψει την ΠΔΣ χωρίς να βάλει ούτε ένα ευρώ από την τσέπη του.
Έχει ακούσει κανείς τίποτα σχετικά με αυτό;

Και για να επανέλθω στην αρχική μου ερώτηση, ακόμα και σε αυτή την περίπτωση θα υπάρχει το δικαίωμα επιλογής; Δηλαδή να μπορώ να διαλέξω ανάμεσα σε 2ο σχολείο, σε γραφείο και σε ΠΔΣ;

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Ναταλί

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Gate 7
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 14, 2008, 02:18:04 μμ »
Δεν απαντώ στο θέμα σου γιατί δεν το γνωρίζω απλά επειδή εγώ φέτος θα καλύπτω μόνο ώρες των άλλων συναδέλφων(δε θα έχω δική μου τάξη) μου είπαν πως οι ώρες που περισσεύουν θα τις κάνω ενισχυτική! Δε θα κάθομαι όμως παραπάνω! Μέσα στο πρωινό ωράριο μου είπαν! Θα δείξει όταν βγει το πρόγραμμα!
ΠΕ70!

Αποσυνδεδεμένος JOY

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 17, 2008, 01:38:09 πμ »
Αν σε γενικό λύκειο ο μαθηματικός συμπληρώνει ωράριο ενώ ο φυσικός οχι και βγαίνουν και κάποιες ώρες υπερωρία στα μαθηματικά , τί λύση δίνεται συνήθως σύμφωνα με τον νόμο .
Ξέρω οτι στο λύκειο οι φυσικοί δεν εχουν τα μαθηματικά ως μάθημα δεύτερης ανάθεσης . Ομως διάβασα το εξής :

Παρ. 8. Σε καμμιά περίπτωση δεν προσλαμβάνεται αναπληρωτής ή ωρομίσθιος εκπαιδευτικός, όταν υπάρχουν στο σχολείο ή σχολεία της περιφέρειας μόνιμοι εκπαιδευτικοί συναφών προς το μάθημα ειδικοτήτων ή εκπ/κοί που μπορούν ή επιβάλλεται για τη λειτουργία του σχολείου να διδάξουν το μάθημα και δε συμπληρώνουν ωράριο, ανεξάρτητα από το αν το μάθημα συμπεριλαμβάνεται ή όχι στην ομάδα μαθημάτων 2ης ανάθεσης της ειδικότητάς τους.

Παρ. 9. Σε καμμία περίπτωση δε δίνεται υπερωρία αν υπάρχει μόνιμος εκπ/κός με ελλιπές ωράριο, ο οποίος μπορεί να διδάξει το μάθημα σε συνδυασμό και με την οδηγία 8.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:00:56 »

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 17, 2008, 08:32:11 πμ »
:o Δηλαδη αυτος ο νομος τι μας λεει, οτι επιβαλεται οποιος καθηγητης γνωριζει, ή ακομη κι αν δε γνωριζει, ενα μαθημα, να το διδαξει κι ας ειναι ασχετο με την ειδικοτητα του? Α ωραια, εχω επαρκεια σε 2 ξενες γλωσσες και γνωριζω Ιστορια, δεν πειραζει που ειμαι ΠΕ04, μπορω να συμπληρωνω ωραριο με Αγγλικα, Γαλλικα και Ιστορια...

Βρε τους υποκριτες, απο τη μια επιβαλουν αυτα κι απο την αλλη δεν αναγνωριζουν την προϋπηρεσια σου σε μαθηματα ασχετα με την ειδικοτητα σου! >:(

Αποσυνδεδεμένος gf

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
  • Γηράσκω αεί διδάσκων
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 17, 2008, 09:03:40 πμ »
Αυτό που γίνεται είναι ότι έρχεται για συμπλήρωση ωραρίου καθηγητής της ίδιας ειδικότητας από άλλο σχολείο της ίδιας περιφέρειας.

Αποσυνδεδεμένος prof

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 24, 2008, 09:27:58 μμ »
κι εγω ειμαι με 21 ωρες,αναπληρωτρια,εχει αυτο καποια επιπτωση στα μορια η μισθολογικα?

Αποσυνδεδεμένος kle

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 03, 2008, 02:03:34 μμ »
Ως γνωστον,στην Αβαθμια για συμπληρωση ωραριου απαιτουνται 24 ωρες την εβδομαδα.Ακουσα ομως οτι οι ειδικοτητες (αγγλικα,γυμναστες,κτλ),μετα απο καποιο δικαστηριο(η κατι τετοιο...)καταφεραν την συμπληρωση με 21,οπως στην Δευτεροβαθμια(και οπως παλια...).Ισχυει αυτο η ειναι ραδιοαρβυλα?Αν ναι μπορει κανεις να με παραπεμψει σε σχετικη εγκυκλιο?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 03, 2008, 02:12:59 μμ »
Από τη γνώση μου ως τώρα δεν ισχυει κάτι τέτοιο... Αυτό πάντως αποτελεί αγκάθι για όλες τις ειδικότητες της Α/Θμιας. Ειλικρινά, πού θα ήθελα να μάθω αν κανείς δικαστικά διεκδίκησε τις 21 ώρες και δικαιώθηκε. Εδώ δε μας αναγνωρίζουν χωριστό σύλλογο στην Α/Θμια, θα μας αναγνώριζαν τα ίδια δικαιώματα με τους συναδέλφους της Β/Θμιας??

Αποσυνδεδεμένος musiicman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 03, 2008, 03:14:33 μμ »
Από τη γνώση μου ως τώρα δεν ισχυει κάτι τέτοιο... Αυτό πάντως αποτελεί αγκάθι για όλες τις ειδικότητες της Α/Θμιας. Ειλικρινά, πού θα ήθελα να μάθω αν κανείς δικαστικά διεκδίκησε τις 21 ώρες και δικαιώθηκε. Εδώ δε μας αναγνωρίζουν χωριστό σύλλογο στην Α/Θμια, θα μας αναγνώριζαν τα ίδια δικαιώματα με τους συναδέλφους της Β/Θμιας??

Ακριβώς όπως τα λες για να μην πω χειρότερα.

Αποσυνδεδεμένος AlexandeR

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 03, 2008, 06:13:29 μμ »
Από όσο γνωρίζω, όσοι είναι στην Α/θμια με διάθεση από τη Δ/θμια, έχουν υποχρεωτικό ωράριο 21 ώρες.
Another Brick In The Wall

Αποσυνδεδεμένος ventrilocusballoon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 03, 2008, 07:06:32 μμ »
Μπείτε στο www.okpe.gr.Έχει πολλά και ενδιαφέροντα.

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 01, 2009, 09:22:44 πμ »

Παιδιά βοήθεια..Απορία φίλης μου γυμνάστριας:

Τι ακριβώς ισχύει με το καθεστώς της συμπλήρωσης ωραρίου από την Β'θμια στην Α'θμια στο κανονικό πρόγραμμα;; (Για τις ειδικότητες της Β'θμιας που "μπαίνουν" και στα δημοτικά - αλλά και ειδικά για τους γυμναστές..)
Σε ποιές δραστηριότητες (εκδρομές, γιορτές κλπ) πρέπει να συμμετέχει στην Α'θμια;;
Ποιες είναι οι υποχρεώσεις και τα δικαιώματα της στο κάθε σχολείο;;; Ξέρει κανείς;;

Υπάρχει κάποιος νόμος που να προβλέπει και να ορίζει τι ακριβώς γίνεται;; Ή δεν υπάρχει τίποτα και κάθε διεύθυνση και σχολείο χρησιμοποιεί τους εν λόγω συναδέλφους όπως θέλει και τους βολεύει;  >:(
Με αποτέλεσμα να γίνονται μπαλάκι από το ένα σχολείο στο άλλο;;

Αν είναι εύκολο όποιος ξέρει κάτι, αν μπορεί να παραπέμψει σε σχετικό νόμο ή εγκύκλιο για να υπάρχουν στοιχεία...

Ευχαριστώ πολύ...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 02, 2009, 08:40:51 μμ από daniel »
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 02, 2009, 08:29:21 μμ »

Τι γίνεται ρε παιδιά;; Κανείς δεν ξέρει;;  :'( :'(

Βοηθάτεεε...
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 528
Σύνολο: 547

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.