*

Αποστολέας Θέμα: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια  (Αναγνώστηκε 43095 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anemovroxis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 05:48:39 μμ »
Στο ολοήμερο δημοτικό  ( ένα από τα 800 ) που με πήγαν αν και δεν έιχα επιλέξει Α/θμια  έχουμε λέει υποχρεωτική παρουσία από τις 8:00 μέχρι τις 14:00  :P :P ακόμη και όταν οι ειδικότητες ξεκινάνε από τις 10 και μετά !! Για τις 21 ώρες ακόμη δεν έχω λάβει ειδοποίηση , μέχρι στιγμής πρέπει να καλυφθούν 26 ώρες αλλά δεν έχει έρθει άλλος συνάδελφος . Αν τις καλύψω … παίρνω υπερωρίες ? Στα δικά σας σχολεία τι κάνετε ?

Μια από τα ίδια... μόνο που στο δικό μου καλύπτω ΚΑΙ το ολοήμερο, αλλά πηγαίνω λίγο αργότερα (10 και κάτι). Σίγουρα περιμένουμε κι άλλον καθηγητή. Το θέμα είναι πόσες ώρες θα πάρει από τις 30 που βγαίνουν σύνολο. Για τις 21 ώρες το τοπίο είναι ακόμα θολό.



μπορούν να μας υποχρεώσουν να καλύπτουμε και το ολοήμερο????(εννοώ μετά τις 2.00)
όταν δίνουμε τον καλύτερο ευατό μας ,μπορούμε να εμπιστευόμαστε αυτό που συμβαίνει....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:44:21 »

Αποσυνδεδεμένος orchid

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 08:02:14 μμ »
μπορούν να μας υποχρεώσουν να καλύπτουμε και το ολοήμερο????(εννοώ μετά τις 2.00)

Αν δε συμπληρώνονται οι ώρες μας στο πρωινό πρόγραμμα; Αλλιώς θα πρέπει να πάμε και σε άλλο σχολείο. Ο διευθυντής με ρώτησε τι προτιμάω, να καλύψω το πρωινό ωράριο και όποιες ώρες μείνουν στο ολοήμερο να τις αναλάβει άλλος καθηγητής ή το αντίστροφο. Του είπα το ολοήμερο, μιας και με εξυπηρετεί το ωράριό του. Αντί για 8-2 πηγαίνω 10 και κάτι με 16:15.

Αποσυνδεδεμένος pf

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
  • Από το 2006 μέχρι σήμερα είμαι ''Νέο μέλος''...
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 09:04:19 μμ »
πάντως και οι δύο ειχαν τοποθέτηση στο ΤΕΕ και δεν φαινόταν πουθενα οτι δουλευαν στην Α/θμια.
Ιστορίες για αγρίους. Προφανως ο Δ/ντης ήθελε ακομη 1 ατομο, εμεις ημασταν 3, οποιος φωναξε καθησε στο σχολειο, οι άλλοι 2 πηγαν Α/θμια και ολα αυτα γιατι δεν θέλαν να μας βγάλουν υπεράριθμους να πάμε σπίτια μας ή έστω σε άλλον νομο. Αισχος

Όργιο αυθαιρεσίας με τη δική μας, τις περισσότερες φορές, συγκατάθεση...
Today is life, tomorrow never comes...

Αποσυνδεδεμένος lazgan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 09:35:21 μμ »
@lazgan
Σύμφωνα με συναδέλφους που υπηρετούν σε σχολεία άλλων Διευθύνσεων αλλά και Γραφεία αρκετοί δικηγόροι έχουν αναλάβει αντίστοιχες υποθέσεις με σκοπό να αποδείξουν την παράνομη διάθεση δίχως αίτηση:

  • από Β'θμια σε Α'θμια και
  • από Β'θμια σε ΙΕΚ

Σε δύο μάλιστα Διευθύνσεις με το που καλεί δικηγόρος εκπροσωπόντας συνάδελφο, αμέσως ανακαλείται η διάθεσή του και παραμένει στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ μέχρι να εκδοθούν τα λειτουργικά κενά.


Η ερώτησή μου είναι η εξής:
πόσο νόμιμο είναι να αλλάζεις εντός ημέρας 2 σχολεία δεδομένου ότι μπορεί στο ένα (Β'θμια) να έχεις 3 πρώτες ώρες και στο Ολοήμερο να πρέπει να διδάξεις έως τις 16:20';



Πολύ ενδιαφέροντα όσα μας λες.

Σκέφτομαι κι εγώ να κάνω μια βόλτα από τη Δ/θμια και να θέσω το θέμα, αλλά έχω κάποιους ενδιασμούς...
Δεν ξέρω δηλαδή μήπως τελικά έχουμε το αντίθετο αποτέλεσμα και βρουν άλλο τρόπο για να μας "τιμωρήσουν" που δεν τους πέρασε!! Μας στείλουν δηλαδή σε σχολεία αρκετά πιο μακρυά από το σπίτι μας και μας μοιράσουν σε 2-3 σχολεία + Α/βάθμια.. τι λέτε;
Γιατί το μοναδικό πλεονέκτημα που έχω αυτή τη στιγμή στο Δημοτικό είναι αυτό.. πάω με τα πόδια!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:44:21 »

Αποσυνδεδεμένος ritaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 10:37:46 μμ »
Καλησπέρα ,σήμερα επικοινώνησα με μία απο τις ΕΛΜΕ Θεσσαλονίκης.Οριστική απάντηση για το ωράριο μας θα υπάρχει αύριο, με πιθανότερο σενάριο να κρατάμε το ωράριο που έχουμε στη Δ/βάθμια αφού και συνδικαλιστικά ανήκουμε εκεί.Εγω προσωπικά αρνήθηκα να αναλάβω προς το παρόν (και μέχρι να έχω μια απάντηση από υπουργείο ή εστω από περιφέρεια) τις 21 ωρες (εχω υποχρεωτικο 19).Τέθηκε φυσικά και το θέμα των υπερωριών από το σχολείο στο οποίο επίσης αρνήθηκα,γιατί από τις περσινές υπερωρίς δεν εχω δεί ευρώ!Από την ΕΛΜΕ μου είπαν ότι οριστική απάντηση θα έχουμε αύριο το απόγευμα για να κινηθούμε ανάλογα.Μόλις μαθω κάτι θα ενημερώσω!

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1679
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #47 στις: Σεπτέμβριος 17, 2010, 11:45:30 πμ »
Μιλησα σημερα με το υπουργειο παιδειας με το αρμοδιο τμημα και μου είπαν οτι δεν εχει κλειδωσει ακομα τίποτα και ολα είναι στο σταδιο των διαβουλευσεων. Εμενα συγκεκριμενα και ενω εχω ωραριο 19 ωρες, βασει της ραδιο αρβυλας για τις 21 ωρες, εδωσαν ηδη 20 ωρες σε πεντε σχολεια. Απο το ΥΠΕΠΘ μου είπαν οτι το γραφειο μπορει να νομιζει οτι μπορει να με βαλει και σε 105 σχολεια, τίποτα δεν είναι δεδομενο και οτι ολα θα γινουν βασει της επισημης εγκυκλιου η οποια θα βγει την αλλη εβδομαδα και πιθανον θα κραταμε το ωραριο μας. Ολα είναι ακομα στον αερα.

Αποσυνδεδεμένος pf

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
  • Από το 2006 μέχρι σήμερα είμαι ''Νέο μέλος''...
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #48 στις: Σεπτέμβριος 17, 2010, 03:15:16 μμ »
[/quote]
Πολύ ενδιαφέροντα όσα μας λες.

Σκέφτομαι κι εγώ να κάνω μια βόλτα από τη Δ/θμια και να θέσω το θέμα, αλλά έχω κάποιους ενδιασμούς...
Δεν ξέρω δηλαδή μήπως τελικά έχουμε το αντίθετο αποτέλεσμα και βρουν άλλο τρόπο για να μας "τιμωρήσουν" που δεν τους πέρασε!! Μας στείλουν δηλαδή σε σχολεία αρκετά πιο μακρυά από το σπίτι μας και μας μοιράσουν σε 2-3 σχολεία + Α/βάθμια.. τι λέτε;
Γιατί το μοναδικό πλεονέκτημα που έχω αυτή τη στιγμή στο Δημοτικό είναι αυτό.. πάω με τα πόδια!
[/quote]


Ακριβώς στο "βόλεμα" βασίζονται και αυτοί και παρανομούν...
Το ότι εσένα μπορεί να σε εξυπηρετεί φέτος δε σημαίνει ότι το ίδιο θα ισχύσει και του χρόνου, και του παραχρόνου κλπ κλπ.

Άντε μετά του χρόνου, με δεδομένο ότι χιλιάδες συνάδελφοι διατίθενται αδιαμαρτύρητα επειδή τους "βολεύει", να πείσουμε για το παράνομο της υπόθεσης! Μη ξεχνάτε ότι στην Ελλάδα αν κάτι γίνει μια χρονιά και λειτουργήσει, έστω και παράνομα, συνεχίζεται επ΄άπειρον και ο νοών....
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2010, 03:21:49 μμ από pf »
Today is life, tomorrow never comes...

Αποσυνδεδεμένος anemovroxis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #49 στις: Σεπτέμβριος 17, 2010, 03:45:30 μμ »
μπορούν να μας υποχρεώσουν να καλύπτουμε και το ολοήμερο????(εννοώ μετά τις 2.00)

Αν δε συμπληρώνονται οι ώρες μας στο πρωινό πρόγραμμα; Αλλιώς θα πρέπει να πάμε και σε άλλο σχολείο. Ο διευθυντής με ρώτησε τι προτιμάω, να καλύψω το πρωινό ωράριο και όποιες ώρες μείνουν στο ολοήμερο να τις αναλάβει άλλος καθηγητής ή το αντίστροφο. Του είπα το ολοήμερο, μιας και με εξυπηρετεί το ωράριό του. Αντί για 8-2 πηγαίνω 10 και κάτι με 16:15.

προσωπικά ,φυσικά και προτιμώ να συμπληρώσω σε άλλο σχολείο και όχι να πάω ως τις 4.15 Σκέψου και το άλλο που κάνουν....λένε εντάξει εσείς θα έχετε 21 ώρες αφού είστε απο τη  δευτεροβάθμια - αλλά σύμφωνα με την εγκύκλιο την ώρα της σίτισης υποχρεούμαστε να είμαστε παρόντες (κάτι που στα άλλα ολοήμερα δεν ισχύει) .σκέψου ότι η ώρα της σίτισης πιάνεται για διδακτική ώρα στους δασκάλους αλλά σε εμάς ΟΧΙ!!!! άρα μήπως δεν κάνουμε 21 ώρες ως τις 4.15 αλλά 26?????????

( εύχομαι να είμαι λάθος - παρακαλώ κάποιος ας με διαψεύσει)
όταν δίνουμε τον καλύτερο ευατό μας ,μπορούμε να εμπιστευόμαστε αυτό που συμβαίνει....

Αποσυνδεδεμένος khatziar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #50 στις: Σεπτέμβριος 17, 2010, 05:33:45 μμ »
Κοιτάξτε το link
http://posterous.com/getfile/files.posterous.com/temp-2010-09-17/mazhxBayaulzjjqmGewEfdqvHrBAskrAvvyAepBbnHAuEqelCGtoyqwfubvc/ORARIO_eidikotites_diathesi_201009.doc

Είναι έγγραφο του υπουργείο σημερινό και μιλάει για 21 ώρες για όσους διατίθενται εξ'ολοκλήρου στην Αθμια, α΄σχετα με το αν το ζήτησαν ή όχι.
Οι αναπληρωτές θα κάνουν οπως οι δάσκαλοι.

Ας επιβεβαιώσει κάποιος από ανατολική Θεσσαλονίκη τι γίνεται.


Αποσυνδεδεμένος df478

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #51 στις: Σεπτέμβριος 17, 2010, 05:53:42 μμ »
Για το ωράριο έτσι ακούγεται αλλά σε κανένα σχολείο δεν έχει έρθει επίσημα τπτ!
Εγώ έχω μια άλλη απόρια. Τοποθετήθηκα από τη δευτεροβάθμια σαν υπερράριθμος σε ένα από τα 800 σχολεία. Σήμερα έμαθα ότι δε θα είμαι τελικά στο σχολείο αυτό μια και τοποθετήθηκε από την πρωτοβάθμια ένας άλλος. Εμένα με στέλνουν σε ένα άλλο Δημοτικό μόνο που εκεί που με στέλνουν υπάρχει ήδη κάποιος άλλος τοποθετημένος επίσης σαν υπερράριθμος από τη δευτεροβάθμια. Τι γίνεται στην περίπτωση αυτή;
Η μόνη αλλαγή που είδα στις τοποθετήσεις ήταν η δική μου!
Μήπως να αρχίσω να ανησυχώ;;;

Αποσυνδεδεμένος asimos_alex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #52 στις: Σεπτέμβριος 17, 2010, 07:15:48 μμ »

συνάδελφοι οι διαθέσιμες διδακτικές ώρες για έναν πληροφορικό στα 800 σχολεία δεν είναι 24 (2 για κάθε ένα από τα 12 τμήματα) ή όχι;

Αποσυνδεδεμένος orchid

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #53 στις: Σεπτέμβριος 17, 2010, 07:32:25 μμ »

συνάδελφοι οι διαθέσιμες διδακτικές ώρες για έναν πληροφορικό στα 800 σχολεία δεν είναι 24 (2 για κάθε ένα από τα 12 τμήματα) ή όχι;

Το δικό μας είναι δεκαθέσιο. Δεν έχουν όλες οι τάξεις 2 τμήματα. Οπότε είναι 2*10 = 20 ώρες στο ημερήσιο πρόγραμμα και άλλες 10 έχει το δικό μου στο ολοήμερο.

Αποσυνδεδεμένος nefeli999

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #54 στις: Σεπτέμβριος 18, 2010, 12:39:32 μμ »
γνωριζει καποιος τι γινεται με οσους εχουν 19 ωρες υποχρεωτικο ωραριο και ειναι στα δημοτικα με διαθεση??

Αποσυνδεδεμένος lazgan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #55 στις: Σεπτέμβριος 18, 2010, 12:51:13 μμ »

Ακριβώς στο "βόλεμα" βασίζονται και αυτοί και παρανομούν...
Το ότι εσένα μπορεί να σε εξυπηρετεί φέτος δε σημαίνει ότι το ίδιο θα ισχύσει και του χρόνου, και του παραχρόνου κλπ κλπ.

Άντε μετά του χρόνου, με δεδομένο ότι χιλιάδες συνάδελφοι διατίθενται αδιαμαρτύρητα επειδή τους "βολεύει", να πείσουμε για το παράνομο της υπόθεσης! Μη ξεχνάτε ότι στην Ελλάδα αν κάτι γίνει μια χρονιά και λειτουργήσει, έστω και παράνομα, συνεχίζεται επ΄άπειρον και ο νοών....

Σωστά!

Πήγα χθες λοιπόν στην Β/θμια και έκανα αίτηση ανάκλησης της διάθεσής μου στην Α/θμια εξηγώντας στις παρατηρήσεις πως πρόσφατα ενημερώθηκα ότι δεν έχει νομική βάση η διάθεσή μου και αν δεν γίνει κάτι θα κινηθώ νομικά!! Περιμένω να συνεδριάσει το ΠΥΣΔΕ τώρα, για να δούμε..

Μια κυρία που ήταν εκεί, άλλα όχι η άμεσα αρμόδια, μόλις της είπα ότι δεν είναι νόμιμη η ολική διάθεση στην Α/βαθμια μου απάντησε ότι αυτή είναι η δική μου άποψη...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158569
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 563
Σύνολο: 582

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.162 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.