*

Αποστολέας Θέμα: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια  (Αναγνώστηκε 43400 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος df478

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #98 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 09:31:53 μμ »
Στο δικό μας πυσδε που ρώτησα μου είπαν πως μεταφέρουμε το ωράριό μας από τη Δευτεροβάθμια κ δε μας το πειράζουν. Περιμένουμε κ θα δούμε.....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:44:38 »

Αποσυνδεδεμένος demosp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #99 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 10:27:41 μμ »
Ναι αλλα οχι στα λόγια.... βάση ποιου νόμου, εγκυκλίου κτλ κτλ?

Αποσυνδεδεμένος sophia_d

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #100 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 11:26:26 μμ »

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Πε02

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
  • Epic fail teacher
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #101 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 03:50:10 πμ »
....
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2011, 01:36:04 μμ από Βασίλης Πε02 »
Δεν ελπίζω τίποτα ,δε φοβάμαι τίποτα, είμαι εκπαιδευτικός...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:44:38 »

Αποσυνδεδεμένος effie kat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #102 στις: Σεπτέμβριος 23, 2012, 08:37:45 μμ »
Συνάδελφοι, όσοι έχετε διατεθεί στην Α΄βάθμια, ποιά ήταν η ενημέρωση από το ΠΥΣΔΕ όπου ανήκετε, για το ωράριο που θα ακολουθήσετε; Δεν είμαστε μίζεροι ούτε...λιπόψυχοι, άλλωστε ξεκινάμε με όρεξη για δουλειά ( προσωπικά το σχολικό περιβάλλον και τα παιδιά, είναι το καταφύγιο και η απόδρασή μου), ΌΜΩΣ δεν δεχόμαστε αβασάνιστα όσα μας επιβάλλουν μάλλον έπειτα από μία αυθαίρετη ερμηνία του νόμου. Σας παρακαλώ διαβάστε και σχολιάστε το σχετικό ενημερωτικό σημείωμα της ΟΛΜΕ.

Αποσυνδεδεμένος epafos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #103 στις: Σεπτέμβριος 23, 2012, 10:05:18 μμ »
Είμαι ΠΕ19 και διατέθηκα ολικά στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση. Ανεξαρτήτως ετών υπηρεσίας, στην Α-βάθμια μου έδωσαν 21 ώρες, όπως και στους υπόλοιπους συναδέλφους που τοποθετήθηκαν, οι οποίοι και με διαβεβαίωσαν ότι αυτός είναι ο κανόνας.

Διαβάζω το ενημερωτικό σημείωμα της ΟΛΜΕ στη σελίδα http://olme-attik.att.sch.gr/new/?p=3469, το οποίο μιλάει για μείωση ωραρίου ανάλογα με τα έτη υπηρεσίας. Όμως, αυτό που μετράει στην ουσία είναι η εγκύκλιος του υπουργείου, η οποία κάνει λόγο για 21 ώρες και δεν αναφέρει πουθενά για μείωση ανάλογα με τα έτη.

Αν κάποιος συνάδελφος εντοπίσει επίσημη γραπτή αναφορά εκ μέρους του υπουργείου, στην οποία να φαίνεται καθαρά η μείωση ωραρίου, ας μας τη γνωστοποιήσει ώστε να γίνει κάτι τώρα που είναι νωρίς.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 24, 2012, 12:59:20 πμ από epafos »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #104 στις: Σεπτέμβριος 24, 2012, 12:20:04 μμ »
Δυστυχώς και γω νομίζω ότι η εγκύκλιος (και η επιθυμία) του υπουργείου, μας δένει. Το κλιμακούμενο ωράριο θα επιτευχθεί μόνο με πιέσεις.

Αποσυνδεδεμένος effie kat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #105 στις: Σεπτέμβριος 24, 2012, 03:44:04 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι. Έπειτα από τηλεφωνική επικοινωνία με την ΟΛΜΕ, πληροφορήθηκα τα εξής: καμμία Απόφαση Υφυπουργού δεν είναι ικανή να ανατρέψει τον Νόμο που αφορά την κλιμακούμενη μείωση ωραρίου τησ Β/θμιας. Συγκεκριμμένα υπάρχει Γνωμοδότηση που δεν αφήνει  την ασάφεια ("ακολουθείται το ωράριο της Β/θμιας-21 ώρες") της περσυνής απόφασης να συνεχίζει να συγχύζει το καθεστώς της Διάθεσης ολικής ή μερικής. Η ενέργεια όσων τα εργασιακά δικαιώματα θίγονται είναι, να ζητήσουν εγγράφως το νομοθετικό πλαίσιο της Πράξης που τους κοινοποιείται από το αρμόδιο ΠΥΣΠΕ. Κατόπιν να απευθυνθούν στην ΟΛΜΕ για την επόμενη κίνηση. Κατά τα λεγόμενα της κυρίας που με εξυπηρέτησε, όλοι όσοι εναντιώθηκαν πέρυσι σθεναρά και έδειξαν ότι γνωρίζουν , ακολούθησαν το ωράριό τους όπως προβλέπει ο Νόμος. Τυχαίο; Σας παραθέτω τη σχετική παράγραφο της γνωμοδότησης του καθηγητή Νομικής του Α.Π.Θ.κυρίου Καζάκου:
 "Η ερμηνεία της διάταξης δεν μπορεί παρά να οδηγεί ανενδοίαστα στην παραδοχή ότι και στην περίπτωση της διάθεσης, κατά μείζονα λόγο, διατηρούνται ανέπαφα: α) η υπηρεσιακή εξάρτηση του υπαλλήλου από την υπηρεσία στην οποία υπάγεται οργανικά και β) οι ουσιώδεις όροι παροχής των υπηρεσιών του (π.χ. ωράριο).Η παραδοχή αυτή συγχρόνως συνάδει και με τη φύση της εν λόγω υπηρεσιακής μεταβολής, που συνίσταται στην προσωρινότητα του μέτρου, το οποίο δεν επιφέρει οργανική μεταβολή για τον διατιθέμενο υπάλληλο ή, με άλλη διατύπωση, αφήνει κατά τα λοιπά άθικτη την υπηρεσιακή του κατάσταση.
 Ο υπάλληλος διατίθεται απλώς σε άλλη σχολική
μονάδα και ως εκ τούτου η διάθεση αυτή δεν μπορεί να έχει τον χαρακτήρα δυσμενούς υπηρεσιακής μεταβολής του διατιθέμενου υπαλλήλου, ο οποίος διατηρεί τον οργανικό του δεσμό με την προηγούμενη θέση και τους ουσιώδεις όρους της υπηρεσιακής του κατάστασης".
Όλα τα παραπάνω αφορούν την καθολική ή μερική διάθεση των εκπαιδευτικών όπως μπορείτε να διαπιστώσετε διαβάζοντας την Γνωμοδότηση.

Αποσυνδεδεμένος clandestino

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #106 στις: Σεπτέμβριος 24, 2012, 04:07:05 μμ »
πάντως στην περιοχή όπου αποσπάστηκα απ'ότι κατάλαβα τήρησαν το ωράριο κατα γράμμα
ενώ ήμουν σίγουρη ότι θα κάνω 21 ώρες με στειλανε για 19 (το κανονικό μου ωράριο) σε σχολείο που έχει 21 ώρες πληροφορικής
και το ίδιο έγινε και με όσους διατέθηκαν από τη δευτεροβάθμια
μάλιστα οι διαθέσεις από τη δευτεροβάθμια ανέφεραν συγκεκριμένο αριθμό ωρών για τον καθένα (π.χ. για 19 ώρες),
ακόμη και σε όσους διατέθηκαν εξολοκλήρου

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #107 στις: Σεπτέμβριος 24, 2012, 05:16:00 μμ »
Ώπα, ώπα, ώπα! Δηλαδή σε κάποιες ΔΔΕ έχει εφαρμοστεί το κλιμακούμενο ωράριο;; Εγώ νόμιζα ότι όσοι διαμαρτυρήθηκαν δεν είχαν τύχη. Διότι μπορεί να λέει η ΟΛΜΕ ότι η οδηγία δεν αναιρεί τον νόμο για το κλιμακούμενο, αλλά από την άλλη ο νόμος είναι παλιός και δεν είχε λάβει υπόψη του τις διαθέσεις σε άλλη βαθμίδα εκπαίδευσης. Από την άλλη, η γνωμοδότηση που επικαλείται η ΟΛΜΕ, ωραία είναι δεν λέω, αλλά αυτή κι αν δεν αναιρεί με τίποτα την οδηγία του υπουργείου. "Γνωμοδότηση" όπως λέει και η λέξη είναι "δίνω την γνώμη μου" και ουσιαστικά δεν έχει μεγάλη πρακτική σημασία.

ΑΛΛΑ αν υπάρχουν ήδη παραδείγματα ΔΔΕ που εφάρμοσαν κλιμακούμενο στην ΠΕ, τότε μά την πίστη μου θέλω να το ξέρω!!!  :D Αν είναι να πιέσω και γω αν βρεθώ στην ίδια θέση.
clandestino μπορείς σε παρακαλώ να μου στείλεις σε πμ σε ποια ΔΔΕ είσαι, για να ξέρω να επικαλούμαι το παράδειγμά της;

Μήπως όμως έχει σχέση με το αν είναι "με αίτηση" ή "χωρίς αίτηση"; Γιατί εμάς στην ΔΔΕ μας, μας δώσαν να δηλώσουμε στην δήλωση προτίμησης και κενά ΠΕ, εκτός από ΔΕ, με την υποβόσκουσα απειλή φυσικά ότι αν δεν υπάρχουν κενά στην περιοχή μας, θα διατεθούμε σε άλλες περιοχές του νομού. Εγώ όμως που δήλωσα (αναγκαστικά) και κενά ΠΕ, θα γυρίσουν και θα μου πουν ότι πάω εκεί "με αίτησή μου". :(
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 24, 2012, 05:19:00 μμ από happiness »

Αποσυνδεδεμένος effie kat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #108 στις: Σεπτέμβριος 24, 2012, 06:00:54 μμ »
 happiness,  κι όμως ο νόμος προβλέπει την περίπτωση της διάθεσής μας ολικής ή μερικής και έτσι επάνω σε  συγκεκριμμένα σημεία γίνεται και η γνωμοδότηση.Πολύ σωστά επεσήμανες ότι η γνωμοδότηση δεν έχει ισχύ Νόμου,μα ας μη γελιόμαστε΄καμμία οδηγία ή απόφαση Υφυπουργού ΔΕΝ είναι πάνω από τον Νόμο. Παρακάτω παραθέτω μέρος της γνωμοδότησης με τη σχετική διάταξη που αφορά την περίπτωση των διαθέσεων που εξετάζεται από όλους μας.
"24. Στις περιπτώσεις υπεραριθμίας εκπαιδευτικών που δεν αντιμετωπίζονται με μετάθεση και τοποθέτηση σε κενές οργανικές θέσεις άλλων μονάδων, αυτοί διατίθενται σε άλλες σχολικές μονάδες κατ’ εφαρμογή της διάταξης του άρθρου 14 παρ. 14 του Ν. 1566/1985. Επίσης, από τις προεκτεθείσες διατάξεις, προκύπτει ότι ο νομοθέτης καθιστά διακριτές μεταξύ τους τις έννοιες της μετάθεσης, της διάθεσης και της απόσπασης,η κάθε μία από τις οποίες αποτελεί διάφορη περίπτωση υπηρεσιακής μεταβολής της ειδικής αυτής κατηγορίας δημοσίων υπαλλήλων, αν και ως ένα βαθμό ταυτίζεται, όπως προαναφέρθηκε, η νομική τους
μεταχείριση, ιδίως ως προς ορισμένες επερχόμενες συνέπειες σε περίπτωση συντέλεσής τους".

Αποσυνδεδεμένος Tess5

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #109 στις: Σεπτέμβριος 24, 2012, 09:04:17 μμ »
Ημουν αποσπασμένη τα δύο περασμένα χρόνια στην πρωτοβάθμια και υπηρέτησα σε δύο διαφορετικά δημοτικά της Α Αθήνας ( ένα κάθε χρονιά). Καμία απο τις δύο διευθύντριες δεν αμφισβήτησαν το κλιμακούμενο ωράριο της δευτεροβάθμιας και μου έβαλαν κανονικά τις ώρες που έπρεπε να διδάξω (19 πρόπερσι και 18 πέρσι). Δεν πρέπει να δεχόμαστε τίποτα διαφορετικό, το ξέρω ότι είναι δύσκολο κάποιες φορές, αλλά πρέπει να υποστηρίζουμε με κάθε τρόπο αυτά που μας ανήκουν.

Αποσυνδεδεμένος effie kat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #110 στις: Σεπτέμβριος 24, 2012, 10:40:07 μμ »
Το πρόβλημα Tess5 πηγάζει από το Υπουργείο που αποφασίζει αυθαίρετα και όχι με βάση τον ισχύοντα νόμο. Ακόμη και έτσι όμως, τα ΠΥΣΠΕ είναι συνυπεύθυνα και τελευταίες έρχονται οι Διευθύνσεις των σχολείων, που στο τέλος, τέλος δεν μπορούν (δεν θέλουν;) να έρθουν σε ρήξη με το ΠΥΣΠΕ.

Αποσυνδεδεμένος Tess5

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #111 στις: Σεπτέμβριος 24, 2012, 10:46:25 μμ »
Έχεις δίκιο Effi kat. Κανένας δεν ασχολείται υπεύθυνα με το θέμα και μας κάνουν μπαλάκι ανάμεσα σε διευθυντές, υπουργείο, πυσπε, πυσδε και λοιπούς παρατρεχάμενους, είναι φυσικό να μην βγάζουμε άκρη και πολλές φορές να μην έχουμε ούτε διάθεση, ούτε κουράγιο να διεκδικήσουμε τίποτα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 564
Σύνολο: 574

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.