*

Αποστολέας Θέμα: Ερώτηση σχετικά με παιδαγωγική επάρκεια  (Αναγνώστηκε 6132 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nelly

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ερώτηση σχετικά με παιδαγωγική επάρκεια
« στις: Οκτώβριος 08, 2006, 12:51:33 πμ »
Παιδιά γεια σας και συγχαρητήρια για την εξαιρετική ιστοσελίδα.

Είμαι καινούριο μέλος στο forum σας και έχω μια απορία η οποία απευθύνεται κυρίων στους αποφοίτους Πολυτεχνειακών Σχολών οι οποίοι εργάζονται στην εκπαίδευση, αλλά και σε όσους άλλους βεβαίως γνωρίζουν.

Είμαι απόφοιτος της Σχολής Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών του Μετσόβιου Πολυτεχνείου, και θα με ενδιέφερε η διδασκαλία του μαθήματος της Φυσικής στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Παρ'όλα αυτα, η σχολή μου δεν εχει κατοχυρωμένο επαγγελματικό δικαίωμα την διδασκαλια. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω, αν υπάρχει η δυνατότητα, μετά απο παρακολούθηση κάποιων μαθημάτων στη ΣΕΛΕΤΕ, να αποκτήσω διδακτική επάρκεια και να εχω ως εκ τουτου διακαίωμα συμμετοχής στον ΑΣΕΠ. Νομίζω αυτή την πεπατημένη ακολουθούσαν παλαιότερα  οι απόφοιτοι του Πολυτεχνείου για να διοριστούν σε σχολεία, αλλα δεν ξέρω αν κατι τέτοιο ισχύει και τώρα.
Παρακαλώ όσοι γνωρίζεται κάτι σχετικό ενημερώστε

Thanks a lot!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ερώτηση σχετικά με παιδαγωγική επάρκεια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:01:59 »

Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση σχετικά με παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 08, 2006, 10:56:14 πμ »
Βγήκαν κιόλας οι πρώτοι απόφοιτοι από τη σχολή αυτή; Πως περνάνε τα χρόνια...Συγχαρητήρια και καλή σταδιοδρομία.
Εγώ μηχανικός είμαι (Ηλεκτρολόγος) διορισμενη στον κλάδο ΠΕ19 (πληροφορικής παν/μίων), και εμείς οι παλιοί απόφοιτοι ταλαιπωρηθήκαμε πολύ πριν μας δώσει το υπουργείο το δικαίωμα να συμμετέχουμε στον ΑΣΕΠ και στις προκηρύξεις θέσεων στην εκπαίδευση (δικαιωθήκαμε τελικά με νόμο το 2004).
Για να δεις αν έχεις δικαίωμα συμμετοχής στον κλάδο των Φυσικών (δεν θυμάμαι ποιο ΠΕ είναι) θα πρέπει να ανατρέξεις στην τελευταία εγκύκλιο πρόσκλησης υποβολής αιτήσεων για διορισμό από τον Ενιαίο Πίνακα του κλάδου να δεις αν ο τίτλος της σχολής σου είναι μέσα στις σχολές που ανήκουν στον κλάδο (ή αντίστοιχα να κοιτάξεις στην προκήρυξη ΑΣΕΠ όταν βγει αν είναι μέσα η σχολή σου). Αν είναι, έχειν καλώς μπορείς να συμμετάσχεις στις εξετάσεις. Αν δεν είναι, ΔΕΝ μπορείς, αλλά μπορείς να ρωτήσεις στο Υπουργείο Παιδείας αν έχει τεθεί θέμα ένταξης της σχολής σας στον αντίστοιχο κλάδο, και ρωτάς γενικότερα συναδέλφους κλπ. αν γίνονται ενέργειες, κινητοποιήσεις κλπ. Εγω δυο χρόνια πάλευα (δεν ξέρω οι συνάδελφοι ηλεκτρολόγοι με πτυχίο πριν το 96 αν και πότε άρχισαν κινητοποιήσεις) να βγάλω άκρη μέχρι που βγήκε ο νόμος.
Καλή τύχη σου εύχομαι, και καλό κουράγιο :)
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

Αποσυνδεδεμένος Nelly

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση σχετικά με παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 08, 2006, 11:41:06 μμ »
Η Σχολή Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών ΔΕΝ έχει αναγνωρισμένο το δικαίωμα της διδασκαλίας στην εκπαίδευση και ως εκ τούτου η Σχολή αυτή δεν αναφέρεται στην προκύρηξη του ΑΣΕΠ ούτε για τον κλάδο ΠΕ03 Μαθηματικών ούτε για τον κλάδο ΠΕ04 Φυσικών. Αυτό το ξέρω καλά.

Από εκεί και πέρα, ήθελα να ρωτήσω αν η δική σου σχολή (ηλεκτρολόγων μηχανικών) έχει εκτός των άλλων αναγνωρισμένο και το δικαίωμα διδασκαλίας στον ΠΕ19. Επειδή εγώ έχω μείνει σε κάτι εποχές (προ-ΑΣΕΠ) που οι απόφοιτοι του Πολυτεχνείου πήγαιναν στη σχολή ΣΕΛΕΤΕ και έπερναν μια επάρκεια διδακτική οπότε μετά είχαν δικαίωμα να διοριστούν και να διδάξουν. Εσείς συμμετεχετε στον ΑΣΕΠ χωρία παιδαγωγική επάρκεια? Και αν ναι, υποχρεούστε στην περίπτωση αυτη να επιλέξετε προπτυχιακά κάποιο σύνολο μαθημάτων παιδαγωγικής κατεύθυνσης?

Σε ευχαριστώ
Nelly

Υ.Γ.: Η Σχολή έχει βγάλει αποφοίτους εδώ και 2 χρόνια. Όντως περνάνε γρήγορα τα χρόνια....!

Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση σχετικά με παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 10, 2006, 09:34:23 πμ »
Nelly σήμερα είδα το μηνυμά σου...Η δική μου σχολή, που υπάρχει σε 4 πολυτεχνεία της χώρας (Αθήνα, Πάτρα, Θεσσαλονίκη, Ξάνθη) μέχρι και το 1995 λεγόταν απλά "Ηλεκτρολόγων Μηχανικών". Το 1996 η σχολή μετονομάστηκε σε "Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχναικών Η/Υ σε όλες τα πολυτεχνεία, εκτός της Πάτρας-από κει αποφοίτησα κι εγώ-επειδή υπήρχε η "κόντρα" με την πάλαι ποτέ αυτούσια σχολή "Μηχανικών Η/Υ", και τους πέρασε και έτσι η δικιά μας μόνο λέγεται "Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Τεχνολογίας Υπολογιστών", αλλά αυτό δεν αποτέλεσε πρόβλημα αφού στις εγκυκλίους γινόταν συγκεκριμένη μνεία και στη δική μας σχολή. Το πρόβλημα ήταν αλλού: στην αρχή το Υπουργείο δεν έδινε το δικαίωμα στους παλιούς αποφοίτους (όπως εγώ, τέλειωσα το 1991). Αν και υπήρχε ειδική έκθεση του τότε Ειδικού Γραμματέα Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης κ. Κλάδη-αν και η σχολή μας έδινε βεβαιώσεις ισοτιμίας με το νέο τίτλο-αν και ΤΙΠΟΤΑ δεν είχε αλλάξει στη σχολή παρά μόνο ο τίτλος, και αν το ήξερα τότε και γινόμουν "αιώνια φοιτήτρια" θα έπαιρνα τον καινούργιο τίτλο και θα ήμουν διορισμένη εδώ και 2 χρόνια-αν και είχαμε κάνει ΠΟΛΛΑ μαθήματα πληροφορικής από τη δεκαετία του 80 ακόμα-ΑΚΛΟΝΗΤΟ το ΥΠΕΠΘ (τα ξέρω καλά και από πρώτο χέρι, αφού τον Αύγουστο του 2003 γύρισα όλα τα γραφεία για να βγάλω άκρη και με αντιμετώπισαν με "βεντετισμό" ακόμα όλοι, εκτός από δυο κυρίες, που είδαν την αναλυτική βαθμολογία μου και παραδέχτηκαν ότι είναι αδικία). Τέλος πάντων έχασα και εκείνη τη χρονιά, και το 2004 τον Ιούλιο βγαίνει ο νόμος 3255 που κατοχυρώνει και τους παλιούς αποφοίτους και ανοίγει η πόρτα για μας στην εκπαίδευση, και μετά από δυο χρόνια προϋπηρεσίας σε ολοήμερα φέτος διορίστηκα:)
Τώρα το καθεστώς που λες για ΣΕΛΕΤΕ το γνωρίζω καλά, αφού παλιότερα την είχα ψάξει για διδασκαλία σε ΤΕΕ ως Ηλεκτρολόγος Μηχανικός (αυτό το δικαίωμα το είχαμε ανέκαθεν, ωρομίσθιος-αναπληρωτής πήγαινες και χωρίς, μόνιμος έπρεπε να έχεις ΣΕΛΕΤΕ), αλλά από όταν καταργήθηκε η επετηρίδα και θεσπίστηκε ο ΑΣΕΠ και οι Πίνακες...από τότε που μπήκε η πληροφορική στα σχολεία εγκατέλειψα την ιδέα των ΤΕΕ και στράφηκα στην πληροφορική που μου είναι πολύ πιο προσφιλές και οικείο ως αντικείμενο διδασκαλίας, και τελικά τα κατάφερα:-)
Τώρα πια η ΑΣΠΑΙΤΕ δεν είναι απαραίτητη τύποις, αλλά στην ουσία σου δίνει μεγάλο αβαντάζ αφού προηγείσαι έναντι όλων όταν έχεις παιδαγωγική κατάρτιση. Στα έγραψα όλα αυτά για να δεις την πορεία ενός άλλου κλάδου, μπορείτε να συσπειρωθείτε και να αγωνιστείτε κι εσείς, αλλά θα "μπείτε στο μάτι" των άλλων κλάδων και θα έχετε αντιδράσεις, όπως είχαμε εμείς (και εξακολουθούμε να έχουμε, όχι πια σε νομοθετικό πλαίσιο, αλλά σε θεωρητικό)...για μένα αξίζει ο αγώνας, και ας κρίνει η Πολιτεία τελικά:)
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ερώτηση σχετικά με παιδαγωγική επάρκεια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:01:59 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση σχετικά με παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 24, 2012, 09:34:41 πμ »
τελικά υπάρχουν πανεπιστήμια που οργανώνουν αυτά τα επιμορφωτικά εξάμηνα προκειμένου να πάρεις την παιδαγωγική επάρκεια;
ή δεν έχει γίνει τίποτα ακόμα;

Αποσυνδεδεμένος 192837465

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση σχετικά με παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 27, 2012, 07:52:32 πμ »
Γνωρίζει κανείς που θα μπορούσα να πάρω το Πιστοποιητικό Παιδαγωγικής και Διδακτικής Επάρκειας; Είμαι κατηγορία ΠΕ12.01 οπότε ευθύς εξαρχείς δεν ανήκω στις παιδαγωγικές-καθηγητικές σχολές, άρα το χρειάζομαι και για να γίνω καλύτερος αλλά και για να μπορώ να συμετάσχω στον ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση σχετικά με παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 27, 2012, 07:58:42 πμ »
Mέχρι 03 Αυγούστου προλαβαίνετε να υποβάλετε τα χαρτιά σας εδώ
Έχετε υπόψη σας ότι παίρνουν πολύ λίγους... Διαβάστε προσεκτικά την προκήρυξη και καλή τύχη.
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος 192837465

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση σχετικά με παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 27, 2012, 08:02:38 πμ »
Σε ευχαριστώ πολύ γνωρίζω ήδη για την ΑΣΠΑΙΤΕ, οπότε να υποθέσω οτι Πιστοποιητικό Παιδαγωγικής και Διδακτικής Επάρκειας δίνει μόνο η ΑΣΠΑΙΤΕ μέχρι ώρας; Δεν υπάρχουν άλλοι φορείς; Και αυτά που λέγανε για δημιουργία ειδικών προγραμμάτων στις σχολές προπτυχιακά ή μετά την αποφοίτηση; Δεν υπάρχει κάποιο ξεκάθαρο πλάνο να ξέρουμε να προγραμματίσουμε τη ζωή μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 27, 2012, 08:04:34 πμ από ubiquites »

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση σχετικά με παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 27, 2012, 08:09:08 πμ »
Πέρυσι το ΚΕΚ του Παν/μίου Αθηνών είχε βγάλει τέτοιο πρόγραμμα για ειδικότητα του ΠΕ09, αν θυμάμαι καλά.
Με αφορμή το ερώτημά σου, κοίταξα εδώ δεν βρήκα κάτι συναφές, όμως προκηρύσσονται διάφοροι κύκλοι, οπότε κρατάς την δ/νση ή τους τηλ/νεις να μάθεις εάν έχουν στον προγραμματισμό τους κάτι τέτοιο. Είμαι στη φάση ολοκλήρωσης ενός επιμορφωτικού προγράμματος στο ΕΚΠΑ και έμεινα ευχαριστημένη
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση σχετικά με παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 13, 2021, 10:56:22 πμ »
Παιδιά να ρωτήσω κάτι. Πήρα τώρα το καλοκαίρι την παιδαγωγική επάρκεια. Πως την δηλώνω τώρα για τις προσλήψεις αναπληρωτών 2021-2022, ώστε να ενημερωθουν τα στοιχεία μου και να προσμετρηθούν τα μόρια? Στο opsyd δεν μπορώ να ενημερώσω το σχετικό πεδίο. Τι πρέπει να κάνω; ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2242
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση σχετικά με παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 13, 2021, 11:17:12 πμ »
Παιδιά να ρωτήσω κάτι. Πήρα τώρα το καλοκαίρι την παιδαγωγική επάρκεια. Πως την δηλώνω τώρα για τις προσλήψεις αναπληρωτών 2021-2022, ώστε να ενημερωθουν τα στοιχεία μου και να προσμετρηθούν τα μόρια? Στο opsyd δεν μπορώ να ενημερώσω το σχετικό πεδίο. Τι πρέπει να κάνω; ευχαριστώ πολύ!

Δεν μπορείς να την δηλώσεις τώρα. Οι πίνακες είναι κλειδωμένοι.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση σχετικά με παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 13, 2021, 11:22:16 πμ »
Παιδιά να ρωτήσω κάτι. Πήρα τώρα το καλοκαίρι την παιδαγωγική επάρκεια. Πως την δηλώνω τώρα για τις προσλήψεις αναπληρωτών 2021-2022, ώστε να ενημερωθουν τα στοιχεία μου και να προσμετρηθούν τα μόρια? Στο opsyd δεν μπορώ να ενημερώσω το σχετικό πεδίο. Τι πρέπει να κάνω; ευχαριστώ πολύ!
Το 2023 που θα ανοίξουν οι πίνακες της Γενικής μπορείς να τη δηλώσεις. (Το 2022 ανοίγουν οι πίνακες της Ειδικής αν σε ενδιαφέρει). Οι φετινές προσλήψεις θα γίνουν με τα έως τώρα δεδομένα.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση σχετικά με παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 13, 2021, 11:31:37 πμ »
Σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση . Δεν το γνώριζα. Να είσαι καλά

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση σχετικά με παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 13, 2021, 12:48:29 μμ »
Παιδια για εβπ οι πινακες ποτε ανοιγουν;μετραει σε αυτους η παιδαγωγικη επαρκεια;ευχαριστω!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159437
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 381
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 325
Σύνολο: 343

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.123 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.