*

Αποστολέας Θέμα: αριθμος παιδιων στο νηπιαγωγειο  (Αναγνώστηκε 6012 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αριθμος παιδιων στο νηπιαγωγειο
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 15, 2008, 06:50:44 μμ »
Λογικά δεν θα έρχονται όλα κάθε μέρα. Θα αρχίσουν οι ιώσεις και τα διάφορα και θα αραιώσετε κάπως.
 Σκέψου ότι τα παλιά τα χρόνια (μέχρι πρόπερσι) ήταν 30 τα παιδιά μέσα στην τάξη και οι πιο παλιές συνάδελφοι είχαν 35 και 40 μερικές φορές. Τρελά γλέντια!!! Καθιέρωσε ρουτίνες από νωρίς και θα τη βρεις την άκρη.
Καλό κουράγιο. :-*
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αριθμος παιδιων στο νηπιαγωγειο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:12:10 »

Αποσυνδεδεμένος fan_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 319
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60!!!
    • Προφίλ
Απ: αριθμος παιδιων στο νηπιαγωγειο
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 15, 2008, 07:12:01 μμ »
κι εγώ 23 έχω!δώστε καμιά συμβουλή επιβίωσης οι παλιότερες ;D

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αριθμος παιδιων στο νηπιαγωγειο
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 15, 2008, 07:57:04 μμ »
το κυριοτερο να ειναι φυσιολογικα παιδια και οχι γκαγκστερακια!αν και με τοσα πολλα..τη μουρμουρα μονο που θα ακους..ειχα ταξη με 24 που ενιωθ ανα την κουμανταρω νηπια-προνηπια και περυσι 22 ολα νηπια με τοση ανωριμοτητα,κατευθειαν απο τον παιδικο ποαυ ειπα αμαν να τελειωσει η χρονια! >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος fan_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 319
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60!!!
    • Προφίλ
Απ: αριθμος παιδιων στο νηπιαγωγειο
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 15, 2008, 08:04:01 μμ »
έχω 11 προνήπια 12 νήπια (τα περισσότερα είναι άλλης εθνικότητας, δε το λέω υποτιμητικά αλλά ένα προβληματάκι υπάρχει) όταν είναι τόσα πολλά και φυσιολογικά να είναι θέλει μεγάαααααααααλη προσπάθεια για να μπουν σε μια σειρά!όσες έχετε εμπειρία δώστε λίγο τα φώτα σας για τις πρώτες μέρες

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αριθμος παιδιων στο νηπιαγωγειο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:12:10 »

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αριθμος παιδιων στο νηπιαγωγειο
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 15, 2008, 08:09:17 μμ »
περυσι απο τα 22,τα 13 αλλοδαπα και τα 14 απο τα 22 αγορια.ασε..

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αριθμος παιδιων στο νηπιαγωγειο
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 16, 2008, 09:56:22 πμ »
Έχω την εντύπωση ότι κάθε χρόνο τα παιδιά γίνονται χειρότερα και οι γονείς όλοα και πιο επιθετικοί.
Έχετε ακούσει καθόλου για διαπολιτισμικά νηπιαγωγεία;
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος evistamp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αριθμος παιδιων στο νηπιαγωγειο
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 16, 2008, 11:28:01 πμ »
Ως νηπιαγωγοί θεωρείτε προβληματικό ενα προνήπιο το οποίο δεν συμμετέχει στις δραστηριότητες του νηπιαγωγείου, δεν εντάσεται στα ομαδικά παιχνίδια,δεν συνομιλεί με τα υπόλοιπα παιδάκια, κλαιει όταν τον αφήνω.
Σας φωτογραφίζω το γιό μου ο οποίος δεν έχει πάει παιδικό σταθμό, περυσι ήταν αρκετές ώρες με τη γιαγιά, δεν έπαιζε με συνομήλικα. Νομιζω ότι οι συνθήκες την προηγούμενη χρονιά δεν ήταν οι πιο ιδανικές.
 Εγώ ωρομίσθια το πρωί, από το μεσημέρι ιδιαίτερα, έλειπα πολλές ώρες από το σπίτι ο σύζηγος μου το ίδιο. Δεν είναι το 1ο μας παιδί έχω και μια κόρη Α΄γυμνασίου.  Εχω κλείσει ραντεβού  σε λογοπαιδικό από βδομάδα, όμως θα σκασω από το άγχος μου μήπως είναι κάτι πιο ανησυχιτικό.  Μπορείτε να μου δώσετε τα φώτα σας τι πρέπει να κάνω?                                                                                                     

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αριθμος παιδιων στο νηπιαγωγειο
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 16, 2008, 01:10:03 μμ »
να σε προβληματιζει αλλα μη σε αγχωνει.το παιδί για καποιο λογο ειναι κουμπωμενο ακομη και ισως εχει συνηθισει περισσοτερο με ενηλικες παρα με παιδια της ηλικιας του.ακομα δεν εχει ξεπερασει το αγχος του αποχωρισμου και ισως δεν εχει αρκετη αυτοπεποιθηση και καλη αυτοεικονα.ολα αυτα ξεπερνιουνται με το χρονο και με καποιες πρωτοβουλιες που θα παιρνει στο σχολειο σιγα σιγα.οταν διαπιστωσει οτι εσυ εισα παντα εκει για να τον παιρνεις απο το σχολειο θα νιωσει ασφαλεια.η ιδεα σου για ειδικο ειναι πολυ καλη.
σκεψου λιγο κ εσυ ομως..
μηπως δεν τον αφηνετε στην οικογενεια να αυτονομηθει;
που κοιμαται;
πως πινει το γαλα του;
φροντιζει μονος του τον εαυτο του;

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αριθμος παιδιων στο νηπιαγωγειο
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 16, 2008, 02:29:40 μμ »
Συμφωνώ με την Kathyk. Μήπως γενικότερα είναι χειριστικό παιδάκι; Γιατί τα μικρά καταλαβαίνουν τις ενοχές και τις αγωνίες μας και μπορούν να μας παίξουν στα δάκτυλα. Θυμίσου τι έκανες με τη μεγάλη σου κόρη και δες αν τυχόν τηρείς άλλη στάση για τον γιο σου.

Δώσε του και λίγο χρόνο τρεις μέρες είναι όλες κι όλες. Αν και το κυριότερο είναι να νιώσεις εσύ ασφαλής που το αφήνεις το παιδί στο νηπιαγωγείο και όλα τα άλλα θα έρθουν. Συγχαρητήρια πάντως που απευθύνεσαι σε ειδικό. Είσαι φοβερά υπεύθυνη και ανοιχτόμυαλη. Λίγοι γονείς μπαίνουν σε τέτοιες διαδικασίες. Όμως μήπως να πήγαινες σε κάποιο ιατροπαιδαγωγικό κέντρο για ολοκληρωμένη αξιολόγηση (αν βλέπεις κάτι που σε ανησυχεί) και όχι κατευθείαν σε λογοπεδικό;
Νομίζω ότι αφού θέλεις πραγματικά να λειτουργήσει καλά το θέμα, όπως φαίνεται από τις ενέργειές σου, όλα θα πάνε μια χαρά. :) :)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος evistamp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αριθμος παιδιων στο νηπιαγωγειο
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 16, 2008, 04:41:35 μμ »
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ξέρετε δε με αγχώνει το γεγονός ότι θα κλάψει όταν τον αφήνω, αλλά το γεγονος ότι δεν εντάσεται στην ομάδα, δεν ενθουσιαστηκε με τα παιχνίδια που παίξανε, παρά έπαιζε μόνος του. Βέβαια είναι πολύ νωρις 2η μέρα στο νηπιαγωγείο, ελπίζω ότι θα υπάρχει πρόοδος σταδιακά, και η λογοπαιδικός νομίζω θα βοηθήσει (θα ξεκινήσουμε συνεδρίες από βδομάδα).
Τι σημαίνει χειριστικό παιδάκι?

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αριθμος παιδιων στο νηπιαγωγειο
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 16, 2008, 04:50:33 μμ »
Ικσνό να χειρίζεται με τη δική του συμπεριφορά καταστάσεις και πρόσωπα. Κάνουν επίκληση στο συναίσθημα και πετυχαίνουν αυτό που θέλουν. (Πάμε JUMBO ΤΩΩΡΑ). Δεν πρόκειται για διαταραχή ή κάτι τέτοιο, απλά είναι κάποιοι άνθρωποι που μπορούν να αντλούν πληροφορίες από το περιβάλλον τους για το συναίσθημα των άλλων και να τις διαχειρίζονται προς "όφελός" τους. Το καλό με ένα τέτοιο πλασματάκι είναι ότι με λίγη καθοδήγηση μπορεί να γίνει ένας άνθρωπος με υψηλή συναισθηματική νοημοσύνη, γιατί έχει τις "κεραίες" απλά χρειάζεται ενσυναίσθηση. Το κακό είναι ότι αν δεν είσαι υποψιασμένος ενδίδεις και τότε το "μούτρο" μπορεί να σε καταδυναστεύσει.  Σε μπέρδεψα ή όχι αρκετά;  :-* :-* :-*

Είναι τερατίδια κατά βάθος (γιαυτό με ξετρελαίνουν εμένα προσωπικά!)  :)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αριθμος παιδιων στο νηπιαγωγειο
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 16, 2008, 08:17:06 μμ »
Επίσης όταν τα παιδιά κάνουν προσαρμογη σ' ένα χώρο συχνά παλινδρομούν  για λίγο αε ένα προηγούμενο στάδιο (π.χ. μοναχικό παιχνίδι) που δεν τους προκαλεί άγχος και μόλις νιώσουν ασφάλεια προχωρούν στο τρέχον στάδιο και στα επόμενα. :)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: αριθμος παιδιων στο νηπιαγωγειο
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 16, 2008, 08:39:53 μμ »
Εχω μια αλλη απορια: για τα προσωπα τις οικογενειας δειχνει ενδιαφερον, παιζει μαζι τους, επικοινωνει μαζι τους;;; Μιλαει καλα;

Αποσυνδεδεμένος evistamp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αριθμος παιδιων στο νηπιαγωγειο
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 16, 2008, 10:11:41 μμ »
Μέ μας μέσα στο σπίτι επικοινωνεί αρκετά καλά δεν χρησιμοποιεί τεράστειες προτάσεις, αν κάτι τον ενδιαφέρει μιλάει πεντακάθαρα. Κάτι που με στεναχωρεί : πολλές φορές δίνει μονολεκτικές απαντήσεις όταν τον ρωτάω κάτι,όταν όμως ο ίδιος ζητάει κάτι τότε μιλάει κανονικά.Μου κάνει πολύ συχνά τις ίδιες ερωτήσεις ενώ ξέρει την απαντηση (τελευταία του δίνω και εγώ πάντοτε διαφορετικές απαντησεις με το ίδιο νόημα και βλέπω ότι αραιώνει η συχνότητα της ίδιας ερώτησης).
Δεν έχει πρόβλημα όταν αλλάζουμε περιβάλλον π.χ. διακοπές (το καλοκαίρι λείπαμε αρκετό καιρό από το σπίτι).
Αυτό που με τρελλαίνει είναι μήπως υπάρχει κανένα σύνδρομο( αυτισμός ελαφριάς μορφής). Η λογοπαιδικός μου είπε ότι έχει πολλά στοιχεία που αναιρούν αυτή την υπόθεση. Θα περιμένω ως τα Χριστούγεννα και σε περίπτωση που δεν δω πρόοδο θα κάνουμε μια επίσκεψη σε αναπτυξιολόγο.Αν αντέξω μέχρι τότε..
Πάντως κορίτσια σας ευχαριστώ για τις απάντήσεις! (Το "κορίτσια" δεν ξέρω αν ήταν σωστό, στο νηπιαγωγείο έχουμε άνδρα νηπιαγωγό!)




 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 137
Σύνολο: 139

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.