*

Αποστολέας Θέμα: αριθμος παιδιων στο νηπιαγωγειο  (Αναγνώστηκε 6013 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: αριθμος παιδιων στο νηπιαγωγειο
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 16, 2008, 10:31:15 μμ »
Επικοινωνει μαζι σας, κραταει οπτικη επαφη, ρωταει-απανταει μια χαρα! Μηπως λεω εγω δεν χρειαζεται λογοπεδικο;; Να το προσεξεις γιατι υπαρχει εκμεταλευση γυρω απο το θεμα. Αν θελεις να το ψαξεις πηγαινετε σε ΚΔΑΥ. Η νηπιαγωγος θα σας δωσει περισσοτερες πληροφοριες για τη διαδικασια. Ολα θα πανε καλα!

Τελευταια ερωτηση: δειχνει;; πχ θελω αυτο...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αριθμος παιδιων στο νηπιαγωγειο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:37:19 »

Αποσυνδεδεμένος evistamp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αριθμος παιδιων στο νηπιαγωγειο
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 16, 2008, 11:03:59 μμ »
Nai δείχνει.

Αποσυνδεδεμένος evistamp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αριθμος παιδιων στο νηπιαγωγειο
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 16, 2008, 11:08:07 μμ »
Δεν απαντάει μια χαρά. Απαντάει μονολεκτικα και βαριεστημένα(δεν τον ενδιαφέρει η ερώτηση)

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αριθμος παιδιων στο νηπιαγωγειο
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 16, 2008, 11:14:37 μμ »
τα συναισθηματα του τα εκδηλωνει; ξερει να τα περιγραφει;η σωστη αξιολογηση θα γινει απο αλλους ειδικους.οχι οτι η λογοπεδικος δεν θα υποψιαστει κατι αλλα πηγαινε και αλλου.καμια φορα η επαναληψη της ερωτησης-απαντησης τους δημιουργει ασφαλεια... αν σε ξαναρωτησει αντιγυρισε την ερωτηση και πες",εσυ τι νομιζεις;"

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αριθμος παιδιων στο νηπιαγωγειο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:37:19 »

Αποσυνδεδεμένος evistamp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αριθμος παιδιων στο νηπιαγωγειο
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 16, 2008, 11:16:51 μμ »
Συναισθήματα εκδηλώνει και με το παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: αριθμος παιδιων στο νηπιαγωγειο
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 16, 2008, 11:22:12 μμ »
Εμένα δε μου φαίνεται και τόσο ανησυχητικό το "φαινόμενο"... :-\
Είναι μόλις δεύτερη-τρίτη μέρα σέ ένα καινούριο χώρο. Κάποια παιδάκια λίγο πιο συνεσταλμένα λογικό είναι να απομονώνονται. Είχα παιδάκι (νήπιο κιόλας) πριν χρόνια στο ιδιωτικό που είχε ακριβώς την ίδια συμπεριφόρα και, κατά περίεργο τρόπο, είχε μεγαλώσει κάτω από περίπου ίδιες συνθήκες. Περιβάλλον αποτελούμενο μόνο από ενήλικες, αδερφός με μεγάλη διαφορά ηλικίας, πρώτη φορά σε σχολικό χώρο...κλπ
Από την απομόνωση των πρώτων ημερών πέρασε στη φάση της προσκόλλησης σε μένα (λογικό, αφού είχε μάθει με ενήλικες) και μετά άρχισε να ξανοίγεται στα παιδιά. Η κοινωνικοποίηση θέλει χρόνο και κόπο σε τέτοιες περιπτώσεις, αλλά δεν είναι ακατόρθωτη! :)
Σε παιδότοπους πηγαίνετε? Εκεί βρίσκει παρέα? ???
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2008, 11:23:56 μμ από sophie »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος evistamp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αριθμος παιδιων στο νηπιαγωγειο
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 16, 2008, 11:34:19 μμ »
Σε περιβάλλον που έχει παιδιά πήγαίνει πάντοτε στην παρέα τους, δεν απομονώνεται, μιμείται τα άλλα παιδάκια.
 Δεν συζητάει!!!Για την ηλικία του θα έπρεπε να κάνει διάλογο. Γιαυτό αγχώνομαι!

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: αριθμος παιδιων στο νηπιαγωγειο
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 16, 2008, 11:50:16 μμ »
Νομίζω ότι το ένστικτό σου (σαν μαμά εννοώ) θα σε οδηγήσει εκεί που πρέπει. :)
Απλά καμιά φορά (ίσως και λόγω επαγγέλματος) αγχωνόμαστε παραπάνω από το κανονικό (κι εγώ το έχω περάσει με τον μικρό-προνήπιο, γιατί άργησε να μιλήσει σε σχέση με το μεγάλο, γιατί είναι πιο ανώριμος, γιατί δε μιλάει καθαρά... :P). Ο/η παιδίατρος σου τι γνώμη έχει για το θέμα?
Συνήθως από την πείρα τους αυτοί ξέρουν πότε να "χτυπήσουν καμπανάκι" στους γονείς. Εμένα μου "μασάει" κάποια σύμφωνα ("σέλω" αντί για
"θέλω", "ζέντο" αντί για "δέντρο") κι επειδή αν τον διορθώσεις το λέει σωστά, η μεν παιδίατρος μου είπε να το πάω (είναι κοντά 4,5) να κάνει λίγο λογοθεραπεία, μία δε σχολική σύμβουλος (και λογοθεραπεύτρια) μου είπε ότι το πρόβλημα...μάλλον το έχουμε εγώ και ο μπαμπάς... ;D Συναισθηματικής φύσεως δηλαδή.
Ψάξε και ρώτα πριν κάνεις οτιδήποτε! Συμφωνώ ότι υπάρχει εκμετάλλευση από κάποια ιδιωτικά κέντρα... ::)

ΥΓ. Εγώ είμαι τυχερή δηλαδή με 17 παιδάκια! ;D...12 νήπια-5 προνήπια αλλά άσχημη αναλογία αγοριών-κοριτσιών. Μόνο 5 κοπελούδες!!!! 8)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αριθμος παιδιων στο νηπιαγωγειο
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 17, 2008, 12:57:07 πμ »
Η συμβουλή μου είναι να τη ρωτήσεις που σπούδασε. Δυστυχώς οι περισσότεροι έχουν τελειώσει σε πανεπιστήμια των Βαλκανίων (αυτό συμβαίνει τουλάχιστον στη Μακεδονία, απ' ότι μου έλεγε μια μαμά με αυτιστικό παιδί, που τα ψάχνει αυτά). Αλλά και στην Ελλάδα ή στην Αγγλία να έχουν σπουδάσει δεν συμαίνει απαραίτητα ότι θα κάνουν δουλειά. Πάάάάάρα πολλές φορές (όπως μας έλεγε και η καθηγήτρια γλωσσολογίας στη σχολή) οι επαγγελματίες αυτοί δεν ξέρουν βασικά πράγματα, όπως σε ποια σημεία της στοματικής κοιλότητας προφέρεται το κάθε σύμφωνο! :-\ Αν ζεις στην Αθήνα έχεις πολύ περισσότερες επιλογές. Πάντως τα ΚΔΑΥ δεν απαρτίζονται πάντα από όσους ειδικούς πρέπει. Όπως μας έλεγε η καθηγήτρια της Ειδικής Αγωγής τις περισσότερες φορές κάποιος λείπει. Ένας ψυχολόγος, ένας γιατρός, κ.λπ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2008, 01:01:42 πμ από Demetroula »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος maraki28

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αριθμος παιδιων στο νηπιαγωγειο
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 17, 2008, 07:43:44 μμ »
γνωριζω οτι μια ταξη στο νηπιαγωγειο δεν πρεπει να υπερβένει τα  25 παιδια.τι γίνετε αν ερθουν πχ αλλα πεντε παιδακι τους ενημερώνω οτι συμπληρώθηκε το τμημα ή ειμαι υποχρεωμενη να τα γραψω. ειμαι σε μονοθέσιο νηπιαγωγειο ή προισταμενη απο το ολοήμερο μου ειπε πως αφοθ εγινε υποχρεωτική η φοιτηση πρεπει να τα δεχτουμε ολα!!! ηδη εχ ω 25 παιδια κ δεν υπαρχουν ουτε καρεκλες να καθήσουν ΤΙ ΚΑΝΩ στην περίπτωση αυτή?
μαρακι

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αριθμος παιδιων στο νηπιαγωγειο
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 17, 2008, 08:03:27 μμ »
Ενημέρωσε τον προϊστάμενό σου για την κατάσταση και ρώτα αυτόν. Μπορεί να σου φέρει μια συνάδελφο αναπληρώτρια για να σε βοηθάει. Ποτέ δεν ξέρεις.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αριθμος παιδιων στο νηπιαγωγειο
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 17, 2008, 10:14:17 μμ »
Ο νόμος ορίζει ότι ανώτατος αριθμός είναι τα 25 παιδιά, όμως πέρσι τουλάχιστον υπήρχε προφορική εντολή για +2 στις δύσκολες ώρες. Πρέπει οπωσδήποτε να ενημερώσεις τον Προϊστάμενό σου και να "απαιτήσεις" αναπληρώτρια. Αν η προϊσταμένη του ολοήμερου θέλει επιπλέον 5 παιδιά στην τάξη της ας τα πάρει εκείνη, δε θα τα φορτωθείς εσύ με το έτσι θέλω.

 Άσε που για να κάνεις εγγραφή τώρα πια πρέπει να έχει γραπτή έγκριση από τον Προϊστάμενο.
Εκτός κι αν αναφερόταν στην προτροπή των συνδικαλιστών να γράψουμε νήπια και προνήπια ανεξαρτήτως αριθμού και έμμεσα να επεκτείνουμε την υποχρεωτικότητα και στα προνήπια. Επιπλέον με τον τρόπο αυτό υποτίθεται ότι θα δημιουργηθεί νέα θέση για άλλη μια συνάδελφο. Μη βασανίζεσαι για υποθετικά σενάρια, όμως, αν προκύψει το ενδεχόμενο θα το δούμε πάλι.  :)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αριθμος παιδιων στο νηπιαγωγειο
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 03:08:08 μμ »
κανονικα θα επρεπε να δινει εντολη εγγραφως ο προισταμενος και οτι αναλαμβανει και την ευθυνη.αυτο ομως δεν το κανουν ποτε.τα 25 παιδια ειναι με νομο η εγκυκλιο;

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αριθμος παιδιων στο νηπιαγωγειο
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 06:33:30 μμ »
Είναι υπουργική απόφαση, του 2006.

http://www.ypepth.gr/docs/1507_2006_arithmos_mathitwn_ana_tmhma.pdf
Να μη δεχτείς περισσότερα παιδιά μέχρι να έρθει νηπιαγωγός. Αν συμβεί κάτι είσαι υπεύθυνη εσύ και κανένας άλλος. Συμφωνώ για την έγγραφη απόφαση από τον Προϊστάμενο. Με τις προφορικές σύρε γύρευε.
ΠΕ60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 330
Σύνολο: 332

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.