*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 762309 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mystirios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1414 στις: Φεβρουάριος 12, 2014, 11:04:09 πμ »
Γράφω εδώ γιατί ελπίζω ότι θα λάβω άμεση απάντηση από τους συναδέλφους.
Είμαι καθηγητής πληροφορικής κ θέλω να βελτιώσω τα αγγλικά μου.
Έχω καλή σχέση με τις ξένες γλώσσες κ γενικά είμαι φιλομαθής.
Πρόσφατα πήρα το b2 του Γκαίτε στα Γερμανικά. (ιταλικά celi)
Το θέμα είναι ότι στα Αγγλικά έχω ξεμείνει με το First Certificate που το πήρα όταν ήμουν 16.
Στο πολυτεχνείο όμως κ ειδικά στο μεταπτυχιακό μου διάβαζα πάρα πολλά βιβλία στα αγγλικά.
Στο ίντερνετ κ λόγω της δουλειάς, διαβάζω και ακούω κυρίως αγγλικά sites.
(έχω διαβάσει κ όλα τα βιβλία του Nick Hornby που είναι ο αγαπημένος μου, στα αγγλικά)

ΕΡΩΤΗΣΗ: Με ποια πιστοποίηση να ξεκινήσω; Κρατικό ενοποιημένο τεστ c1 κ c2; Advanced (ή Prof) Cambridge; TOEIC;
Παρακαλώ: Οι συνάδελφοι των Αγγλικών ας μου γράψουν κάποια σειρά βιβλίων ώστε να μπορέσω να ξεκινήσω λίγο ζεστά. (υποθέτω ότι Εκθέσεις κ Προφορικά μόνο με ιδιαίτερα θα τα βελτιώσω,ε; )
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:20:06 »

Αποσυνδεδεμένος engedu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1415 στις: Μάρτιος 04, 2014, 11:45:02 μμ »
Καλό θα ήταν να κάνεις ένα placement test υπό την καθοδήγηση κάποιου συναδέλφου ώστε να δεις που βρίσκεσαι διότι έτσι στα τυφλά αν ξεκινήσεις θα αφήσεις κενά, το έχω δει να γίνεται γι αυτό στο λέω. Δεν θα έχεις καλό αποτέλεσμα. Για εξετάσεις Cambridge χρειάζεσαι αρκετό χρόνο και πολύ διάβασμα. Το TOEIC είναι μια καλη επιλογή ή το Κρατικό. Σειρά βιβλίων χωρίς να ξέρω το επίπεδό σου δεν μπορώ να σου πω. Κάποιος συνάδελφος έχοντας στα χέρια του το test σου και μερικά πρώτα δείγματα των γνώσεων σου μπορεί να σε κατευθύνει στο τι να δώσεις και πότε. Καλή επιτυχία!

  Our World 3 έχει δουλέψεις κανείς? Ξέρετε αν κάνουν έκπτωση στα βιβλία μαθητή? Γιατί για πακέτο C τάξης μου φαίνονται πολλά σχεδόν 80 ευρώ. Εσείς τι λέτε? Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1416 στις: Μάρτιος 05, 2014, 12:05:50 πμ »
Our World 3 έχει δουλέψεις κανείς? Ξέρετε αν κάνουν έκπτωση στα βιβλία μαθητή? Γιατί για πακέτο C τάξης μου φαίνονται πολλά σχεδόν 80 ευρώ. Εσείς τι λέτε? Ευχαριστώ!
Προσωπικά όχι, αλλά από συναδέλφους που το έχουν δουλέψει έχω ακούσει καλά λόγια και γενικότερα έχω καλή άποψη για τα βιβλία της Burlington.

Τι περιλαμβάνει το πακέτο; Υπάρχει κάτι που μπορείς να αφαιρέσεις; Έχεις κοιτάξει τιμές στην Πολιτεία;

Για τα υπόλοιπα που είπες συμφωνώ, αν και προσωπικά θεωρώ το TOEIC μια αρκετά παρακινδυνευμένη επιλογή για επίπεδο C1 (μιλάμε για κανονικό επίπεδο C1 και όχι το τραλαλά που αναγνωρίζει ΑΣΕΠ).
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 05, 2014, 12:09:54 πμ από Isla »

Αποσυνδεδεμένος engedu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1417 στις: Μάρτιος 05, 2014, 11:49:00 μμ »

Πακέτο εννοώ Student's, Workbook, Companion & Grammar Book. Δεν είναι λίγα τα βιβλία αλλά είναι λίγο πρόβλημα το κόστος σήμερα. Την Πολιτεία δεν την ήξερα μέχρι τώρα, έψαξα και τα βρήκα 10 ευρώ λιγότερα όλα μαζί. Έχεις παραγγείλει από εκεί ξανά? Έχει έξοδα αποστολής?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:20:06 »

Αποσυνδεδεμένος Cryssa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1418 στις: Μάρτιος 06, 2014, 12:16:53 πμ »
Ενδιαφέρομαι για το edi-επειδή δεν έχει προφορικό- αλλά δεν έχω καθόλου πληροφορίες. Γνωρίζει κάποιος να με ενημερώσει σχετικά;
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος dreamer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1419 στις: Μάρτιος 06, 2014, 11:44:33 πμ »
Πακέτο εννοώ Student's, Workbook, Companion & Grammar Book. Δεν είναι λίγα τα βιβλία αλλά είναι λίγο πρόβλημα το κόστος σήμερα. Την Πολιτεία δεν την ήξερα μέχρι τώρα, έψαξα και τα βρήκα 10 ευρώ λιγότερα όλα μαζί. Έχεις παραγγείλει από εκεί ξανά? Έχει έξοδα αποστολής?

Παραγγέλνω εγώ και κάποιοι από τους γονείς. Έξοδα αποστολής δεν έχει για αγορές πάνω από 30 ευρώ. Επίσης, αν θες μπορείς  αντί ν'αγοράσει το companion ο μαθητής, να δίνεις εσύ τις άγνωστες λέξεις και να τις γράφει στο τετράδιο, όπως τον παλιό καλό καιρό.

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1420 στις: Μάρτιος 06, 2014, 01:58:39 μμ »
Ενδιαφέρομαι για το edi-επειδή δεν έχει προφορικό- αλλά δεν έχω καθόλου πληροφορίες. Γνωρίζει κάποιος να με ενημερώσει σχετικά;
Ευχαριστώ
και εγω δεν βρισκω πληροφοριες για το ΕDI ..κρυφο μυστικο ειναι?Τα επίπεδα EDI ESOL International Level 1 και 2 ου γινονται οι αιτησεις ,ποιος τις διοργανωνει και ποτε? βιβλια?

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1421 στις: Μάρτιος 06, 2014, 02:39:35 μμ »
Πακέτο εννοώ Student's, Workbook, Companion & Grammar Book. Δεν είναι λίγα τα βιβλία αλλά είναι λίγο πρόβλημα το κόστος σήμερα. Την Πολιτεία δεν την ήξερα μέχρι τώρα, έψαξα και τα βρήκα 10 ευρώ λιγότερα όλα μαζί. Έχεις παραγγείλει από εκεί ξανά? Έχει έξοδα αποστολής?
Θα μπορούσες να βγάλεις το Grammar Book ή το Companion και να δίνεις συμπληρωματικά ασκήσεις δικές σου σε φωτοτυπίες και τις άγνωστες λέξεις να τις γράφετε στο τετράδιο. Ή μπορείς να αντικαταστήσεις το Grammar Book με κάποιο άλλο, οικονομικότερο.

Από την Πολιτεία δεν έχω παραγγείλει ποτέ γιατί κατεβαίνουμε πολύ συχνά κέντρο για δουλειές, οπότε κάνουμε τις αγορές μας επί τόπου. Βλέπω ότι ήδη σου απάντησε σχετικά ο Dreamer, πάντως ό,τι ερώτηση έχεις μπορείς να τους πάρεις τηλέφωνο ή τους στείλεις μήνυμα μέσω της ιστοσελίδας τους και θα σου απαντήσουν με ημέιλ. Είναι πολύ εξυπηρετικοί.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1422 στις: Μάρτιος 06, 2014, 03:04:10 μμ »
και εγω δεν βρισκω πληροφοριες για το ΕDI ..κρυφο μυστικο ειναι?Τα επίπεδα EDI ESOL International Level 1 και 2 ου γινονται οι αιτησεις ,ποιος τις διοργανωνει και ποτε? βιβλια?


http://edigreece.gr/edigreece/

Αποσυνδεδεμένος Heathcliff

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1423 στις: Μάρτιος 10, 2014, 02:00:40 μμ »
Καλησπέρα σας! Έχει κάποια/ος δουλέψει το SPOT ON του Γρίβα για senior A class? Τι γνώμη έχετε;
Μου αρέσει έτσι όπως το βλέπω, αλλά δεν ξέρω μήπως είναι πολύ φορτωμένο και δυσκολεύει αρκετά με αποτέλεσμα να αποθαρρύνει!
Γενικά ,τι θα προτείνατε για senior a ιδιαίτερο 2ωρο μάθημα την εβδομάδα;


Αποσυνδεδεμένος engedu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1424 στις: Μάρτιος 16, 2014, 06:18:13 μμ »
Σκέφτομαι να τα χρησιμοιήσω και εγώ του χρόνου. Φαίνονται ωραία και δουλεύουν όλα τα skills. Επίσης σαν πακέτο μαζί με Grammar Book είναι σε πολύ προσιτή τιμή για τον μαθητή.

 Έχει δουλέψει κανείς κάποια σειρά από MM Publications? Έχω δει τα Full Blast για senior A&B. Ποιά η γνώμη σας? Thanks in advance!!!!   :D

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1425 στις: Μάρτιος 17, 2014, 12:09:15 μμ »
Δουλεύω το Spot On του Γρίβα και το βρίσκω πολύ καλό. Ίσως είναι λίγο φορτωμένο αλλά έχω δει και πολύ περισσότερο φορτωμένες σειρές. Αρέσει και στα παιδιά. Πολύ βολικό το ότι έχει e-book, το δουλεύουμε. Το αρνητικό που βρίσκω είναι 'οτι θα ήθελα να έχει περισσότερα πράγματα για Writing. Θεωρώ πως εκεί θέλει επιπλέον δουλειά από τον καθηγητή με extra υλικό και ασκήσεις.

Τα Full Blast δεν τα έχω χρησιμοποιήσει.

Αποσυνδεδεμένος Heathcliff

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1426 στις: Μάρτιος 17, 2014, 01:17:44 μμ »
MissPE06 το δουλεύεις σε τάξη ή σε ιδιαίτερο και σε πόσες ώρες  μάθημα την εβδομάδα; Σε ρωτάω, γιατί αυτό που με φοβίζει είναι αν μπορεί να βγει σε 2 μονόωρα την εβδομάδα (ιδιαίτερο). Η γνώμη σου θα μου ήταν πολύ βοηθητική! Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1427 στις: Μάρτιος 17, 2014, 02:43:29 μμ »
Σε τάξη, 4ώρες/βδομάδα. Κι εμένα με φοβίζει το γεγονός ότι θα κάνεις 2 μονόωρα, θεωρώ πως χρειάζονται δύο μιαμισάωρα σε ιδιαίτερο. Βέβαια, αν είναι αστέρι ο μαθητής και κάνει πολλή δουλειά μόνος ή/και λύνει γρήγορα ασκήσεις κατά την παράδοση, θα βγει. Και, ναι, η τιμή του για το πλήρες πακέτο είναι επίσης ελκυστική στις δύσκολες εποχές που διανύουμε.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159839
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 570
Σύνολο: 574

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.