*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 762286 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Heathcliff

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1428 στις: Μάρτιος 18, 2014, 11:26:57 πμ »
'Εχεις δίκιο. 'Η θα πρέπει να βάλω επιπλέον ώρα ή να αναζητήσω άλλη σειρά. Απλά το θέμα είναι πως λόγω των οικονομικών συνθηκών που βιώνουμε πολλοί γονείς - διακριτικά- δείχνουν απροθυμία σε αύξηση ωρών. Σ΄ ευχαριστώ για την απάντηση!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:32:10 »

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1429 στις: Μάρτιος 18, 2014, 12:22:10 μμ »
Παρακαλώ! Προσωπικά σε αυτή την τάξη σε ιδιαίτερα πάντα τρίωρο έκανα και με άλλες σειρές που χρησιμοποιούσα οπότε, θεωρώ, μάλλον θα πιεστείτε με 2 ώρες με όποια σειρά κι αν επιλέξετε. Καταλαβαίνω, πάντως, πως αυτές τις εποχές οι γονείς δυσκολεύονται και θέλουν λιγότερες ώρες.

Αποσυνδεδεμένος gt

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1430 στις: Μάρτιος 18, 2014, 02:20:47 μμ »
Καλησπέρα!! Θέλω να κατατάξω ένα μαθητή κ απ'ότι καταλαβαίνω πρέπει να του βάλω placement test. Αυτό το φτιάχνω μόνη μου ή μπορώ να το βρω έτοιμο; Ευχαριστώ....

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1431 στις: Μάρτιος 18, 2014, 03:24:59 μμ »
Και οι δύο τρόποι είναι εφικτοί, είτε μόνη σου είτε το βρίσκεις έτοιμο στο διαδίκτυο. Υπάρχει και η δυνατότητα να αγοράσεις ηλεκτρονικό τεστ κατάταξης, να το γράψει ο μαθητής στον υπολογιστή και να τον κατατάξει το τεστ στο σωστό επίπεδο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:32:10 »

Αποσυνδεδεμένος Cryssa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1432 στις: Μάρτιος 18, 2014, 03:37:10 μμ »
Τι γνώμη έχετε για τη σειρά traveller το  c1 από mm publications  για ενήλικα;

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1433 στις: Μάρτιος 19, 2014, 03:16:00 μμ »
Δεν την έχω δουλέψει αλλά μου φαίνεται ενδιαφέρουσα. Γενικά, είναι κάπως περιορισμένες οι επιλογές σε αυτό το επίπεδο σε σχέση με Β2 και Γ2.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1434 στις: Μάρτιος 20, 2014, 11:30:12 πμ »
απο traveller εχω δουλεψει μονο το b1, καλο ηταν, θελει βεβαια προσθηκη σε διαφορα skills αλλα γενικα σαν στησιμο ηταν ενδιαφερον κ αρκετα συγχρονο. απλα δεν θα ηταν η πρωτη μου επιλογη αλλα οχι οτι ειναι ασχημο.


για την νεα χρονια σκεφτομαι μετα απο d με μετριο προς καλο μαθητα, να παω σε coursebook b1+ , γραμματικη b2 (μαλλον το Mastering) και αργοτερα practice tests για β2 ωστε αν ολα πανε καλα να δωσει πχ. μαιο. ειναι εφικτο λετε; σαν σχημα βιβλιων το εχετε επιχειρησει, δλδ coursebook b1+ και τα υπολοιπα b2 ? 

Αποσυνδεδεμένος dreamer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1435 στις: Μάρτιος 20, 2014, 01:02:59 μμ »
απο traveller εχω δουλεψει μονο το b1, καλο ηταν, θελει βεβαια προσθηκη σε διαφορα skills αλλα γενικα σαν στησιμο ηταν ενδιαφερον κ αρκετα συγχρονο. απλα δεν θα ηταν η πρωτη μου επιλογη αλλα οχι οτι ειναι ασχημο.


για την νεα χρονια σκεφτομαι μετα απο d με μετριο προς καλο μαθητα, να παω σε coursebook b1+ , γραμματικη b2 (μαλλον το Mastering) και αργοτερα practice tests για β2 ωστε αν ολα πανε καλα να δωσει πχ. μαιο. ειναι εφικτο λετε; σαν σχημα βιβλιων το εχετε επιχειρησει, δλδ coursebook b1+ και τα υπολοιπα b2 ?

Σε τέτοιες περιπτώσεις κάνω coursebook B2, γιατί είναι ό,τι πιο κοντινό στο επίπεδο και για να βεβαιωθώ ότι θα καλύψουμε καλά και το λεξιλόγιο, προτιμώ το Mastering Grammar and Lexis.

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1436 στις: Μάρτιος 20, 2014, 01:24:44 μμ »


για την νεα χρονια σκεφτομαι μετα απο d με μετριο προς καλο μαθητα, να παω σε coursebook b1+ , γραμματικη b2 (μαλλον το Mastering) και αργοτερα practice tests για β2 ωστε αν ολα πανε καλα να δωσει πχ. μαιο. ειναι εφικτο λετε; σαν σχημα βιβλιων το εχετε επιχειρησει, δλδ coursebook b1+ και τα υπολοιπα b2 ?

Δεν το έχω δουλέψει έτσι. Έχω κάνει, όμως, μετά την D Class με καλή μαθήτρια σειρά Β2 και έδωσε Μάη εξετάσεις.
Επίσης με μαθητή Ε Class έχω κάνει παράλληλα Practice Tests για ECCE και πέτυχε. Σε όποια περίπτωση δίνω μεγάλη σημασία στο να μάθουν καλά το λεξιλόγιο των tests, γιατί θεωρώ πως αυτό ανακυκλώνεται στις εξετάσεις.

ΟΚ, στα ιδιαίτερα βλέποντας και κάνοντας με την Ε Class. Στα φροντιστήρια, όμως, που δουλεύετε γίνεται συνήθως αυτή η τάξη; Ειδικά σε περιπτώσεις που τα τμήματα δεν είναι ομοιογενή και δεν μπορούν να χωριστούν λόγω αριθμού μαθητών;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 20, 2014, 01:29:03 μμ από MissPE06 »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1437 στις: Μάρτιος 20, 2014, 01:44:31 μμ »
σε φροντιστηρια εχω δει πολλα! εχω δει να παραλειπουν μικροτερη ταξη, καποια απο τις senior, εχω δει να κανουν ολες τις ταξεις, να παραλειπουν την e για ολους ανεξαιρετως .
οντως σε ιδιαιτερο εχεις μεγαλυτερη ευελιξια σε αυτα, οπως κ να προχωρησεις πιο γρηγορα μια ταξη κ σε μια χρονια να βγαλεις 1,5 ταξη πχ.

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1438 στις: Μάρτιος 20, 2014, 02:18:20 μμ »
Nα παραλείπεται κάποια άλλη από τις Senior τάξεις δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται αν δεν καλυφθεί η ύλη με θερινά μαθήματα. Σχετικά με την Ε θεωρώ πως γίνεται γιατί η γραμματική και το λεξιλόγιο έχουν στο μεγαλύτερό τους μέρος καλυφθεί και τα Practice Tests αν δουλευτούν σωστά, εμπλουτίζουν αυτά τα δύο περισσότερο. Ο προβληματισμός μου είναι αν είναι εφικτό σε φροντιστηριακές τάξεις όπου δεν είναι πάντα δυνατή η δημιουργία ομοιογενών τμημάτων. Γι' αυτό ζητώ τις εμπειρίες σας.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 20, 2014, 02:22:01 μμ από MissPE06 »

Αποσυνδεδεμένος MANNI

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1439 στις: Μάρτιος 20, 2014, 03:29:10 μμ »
έχει κανείς να μου συστήσει τι να διαβάσω για C2 ΚΠΓ ; Πήρα το καλοκαίρι τοδίπλωμα  Γ1 αλλά για Γ2 δεν υπάρχει τίποτα και διαβάζω του Michigan και Cambridge .

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1440 στις: Μάρτιος 21, 2014, 10:56:03 πμ »
Από τη στιγμή που δεν υπάρχει, νομίζω κι εγώ, κάποια σχετική έκδοση μια χαρά το χειρίζεσαι. Άλλωστε σκοπός είναι να φτάσουμε σε ένα επίπεδο, στην προκειμένη περίπτωση στο Γ2. Βέβαια καλό θα ήταν να έβγαζε κάτι το ίδιο το υπουργείο για τη βοήθεια υποψηφίων και καθηγητών (χωρίς να είμαι 100% σίγουρη ότι δεν υπάρχει λίγο έστω υλικό γι' αυτό το σκοπό).

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1441 στις: Μάρτιος 21, 2014, 01:36:36 μμ »
ΟΚ, στα ιδιαίτερα βλέποντας και κάνοντας με την Ε Class. Στα φροντιστήρια, όμως, που δουλεύετε γίνεται συνήθως αυτή η τάξη; Ειδικά σε περιπτώσεις που τα τμήματα δεν είναι ομοιογενή και δεν μπορούν να χωριστούν λόγω αριθμού μαθητών;
Εμείς κάνουμε όλες τις τάξεις κανονικά. Η μόνη παραχώρηση είναι αφού τελειώσει η Ε Class, αν κάποιοι μαθητές θέλουν, μπορούν να δουλέψουν έξτρα ώρες το καλοκαίρι και να δώσουν για ECCE τον Νοέμβριο αντί για τον επόμενο Μάιο. Αλλά μόνο όσοι δεν έχουν κενά λεξιλογίου / γραμματικής, είναι καλοί σε listening και speaking.

Γενικά εγώ αυτό που συμβουλεύω τους γονείς είναι να μην κόβουν τάξεις πριν το Lower γιατί μετά τα παιδιά δυσκολεύονται υπερβολικά στο Proficiency (είτε το δώσουν αμέσως μετά είτε σε 5 χρόνια). Το να πάρεις απλά το Lower δεν λέει τίποτα, για μένα αν δεν το πάρεις τουλάχιστον με Β είναι σαν να μην το πήρες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159836
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 574
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 542
Σύνολο: 548

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.