*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 761955 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nautica19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1862 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 11:11:35 μμ »
Καλησπέρα, θα ήθελα τη βοήθεια σας σε κάτι.

1) Τέλειωσα με μια μαθήτρια μου τη D' Class. Είναι αρκετά δυνατή και επιμελής και σκέφτομαι να μην κάνω την E' Class και να κάνω τη Lower. Απο την πείρα μου όμως έχω δει οτι πολλοί μαθητές ενώ ειναι δυνατοί, αν πηδήξεις μια τάξη,δεν καταφέρνουν να πάρουν το Lower με ικανοποιητικό βαθμό ειδικά του Cambridge. Θέλει να τα δώσει και τα δύο. Είχα σκεφτεί το Β2 for all αλλα καλύπτει μόνο ECCE. Είμαι ανάμεσα στο On Screen και Cosmic B2 απο Longman. Σκεφτόμουν και το Real English αλλά έχω παρατηρήσει οτι πολλοί μαθητές μου βρίσκουν βαρετή τη Burlington. Τι πιστεύετε οτι θα ετοιμάσει πληρέστερα μια μαθήτρια για Lower? Επίσης καμία ιδέα για να καλύπταμε λεξιλόγιο απο E' Class? Σε παλιότερα ποστ ειδα οτι κάποιοι συνδυάζατε βιβλίο με λεξιλόγιο της E Class?πως τα συνδυάζατε χωρίς coursebook και το διδάσκατε?καμία ιδέα?3 ώρες κάνω τη βδομάδα αλλά ενδέχεται και 4 αν το ζητήσω.

2) Μαθήτρια που τελείωσε C' Class (12 χρονών) (βασικά την άφησε στη μέση λόγω κάποιου προσωπικού προβλήματος) σε φροντιστήριο, η μητέρα μου ζητά να την τρέξω και να της κάνω D' + E' μαζί. Την ειχα παλιά σαν μαθήτρια και ηταν πολύ δυνατή και μελετηρή, αλλά τώρα το φοβάμαι σαν εγχείρημα να τη ρίξω σε τόσο βαθιά μονοπάτια. Θεωρώ σημαντικές τις πρώτες τάξεις και δεν κάνω εκπτωσεις, αλλά ολοι οι γονείς θέλουν να τελειώνουν τα παιδιά τους με Lower και Proficiency πριν την 3η γυμνασίου-Α' Λυκείου. Έχετε να προτείνετε κάτι?Σκεφτόμουν να της κάνω τη B1 for All + Grammalysis+ Writing αλλά πολλοί μαθητές βρίσκουν βαρετά τα βιβλία της Supercourse και εμενα με κουράζουν καμια φορά αν και τα θεωρώ πολύ καλά και ειναι exam oriented. Τα έχετε διδάξει βγαίνουν εύκολα γενικά? 3 ώρες κάνω επίσης στη συγκεκριμένη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:47:57 »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1863 στις: Σεπτέμβριος 13, 2015, 11:46:03 μμ »
το upstream c2 δεν εχει companion, σωστα;
επισης, συνηθως τα coursebook της express (ειδικα σε b2 επιπεδο) δινουν μεγαλη βαρυτητα στο writing και σε καθοδηγουν τοσο καλα που δεν χρειαζεσαι εξτρα βιβλιο για writing. το ιδιο ισχυει και στο uprsteam c2 ή θα βαζατε και εξτρα βιβλιο writing;
εχω περιπτωση ενηλικα, σε πολυ καλο γλωσσικο επιπεδο, που μαλλον κατευθυνομαστε σε Κπγ (δημοσιο υπαλληλος οποτε δεν εχει κ πολλες απαιτησεις). με προβληματιζει σε αυτη τη περιπτωση ο συνδυασμος βιβλιων :/
upstream c2 + mastermind + καποιο writing book? εγω εκανα συνηθως το honours, να το προτιμήσω και τωρα...ειναι  ecpe oriented ενω νομιζω το κρατικο κλινει προς το cpe...

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1864 στις: Σεπτέμβριος 13, 2015, 11:54:26 μμ »
Καλησπέρα, θα ήθελα τη βοήθεια σας σε κάτι.

1) Τέλειωσα με μια μαθήτρια μου τη D' Class. Είναι αρκετά δυνατή και επιμελής και σκέφτομαι να μην κάνω την E' Class και να κάνω τη Lower. Απο την πείρα μου όμως έχω δει οτι πολλοί μαθητές ενώ ειναι δυνατοί, αν πηδήξεις μια τάξη,δεν καταφέρνουν να πάρουν το Lower με ικανοποιητικό βαθμό ειδικά του Cambridge. Θέλει να τα δώσει και τα δύο. Είχα σκεφτεί το Β2 for all αλλα καλύπτει μόνο ECCE. Είμαι ανάμεσα στο On Screen και Cosmic B2 απο Longman. Σκεφτόμουν και το Real English αλλά έχω παρατηρήσει οτι πολλοί μαθητές μου βρίσκουν βαρετή τη Burlington. Τι πιστεύετε οτι θα ετοιμάσει πληρέστερα μια μαθήτρια για Lower? Επίσης καμία ιδέα για να καλύπταμε λεξιλόγιο απο E' Class? Σε παλιότερα ποστ ειδα οτι κάποιοι συνδυάζατε βιβλίο με λεξιλόγιο της E Class?πως τα συνδυάζατε χωρίς coursebook και το διδάσκατε?καμία ιδέα?3 ώρες κάνω τη βδομάδα αλλά ενδέχεται και 4 αν το ζητήσω.

2) Μαθήτρια που τελείωσε C' Class (12 χρονών) (βασικά την άφησε στη μέση λόγω κάποιου προσωπικού προβλήματος) σε φροντιστήριο, η μητέρα μου ζητά να την τρέξω και να της κάνω D' + E' μαζί. Την ειχα παλιά σαν μαθήτρια και ηταν πολύ δυνατή και μελετηρή, αλλά τώρα το φοβάμαι σαν εγχείρημα να τη ρίξω σε τόσο βαθιά μονοπάτια. Θεωρώ σημαντικές τις πρώτες τάξεις και δεν κάνω εκπτωσεις, αλλά ολοι οι γονείς θέλουν να τελειώνουν τα παιδιά τους με Lower και Proficiency πριν την 3η γυμνασίου-Α' Λυκείου. Έχετε να προτείνετε κάτι?Σκεφτόμουν να της κάνω τη B1 for All + Grammalysis+ Writing αλλά πολλοί μαθητές βρίσκουν βαρετά τα βιβλία της Supercourse και εμενα με κουράζουν καμια φορά αν και τα θεωρώ πολύ καλά και ειναι exam oriented. Τα έχετε διδάξει βγαίνουν εύκολα γενικά? 3 ώρες κάνω επίσης στη συγκεκριμένη.

1) αμα ειναι καλη κ επιμελης μην το σκεφτεσαι καν, πηγαινε σε on screen. αν βλεπεις οτι κολλαει απλα χαλαρωνεις  ρυθμους. αν θες να συμπληρωσεις λεξιλογιο, σκεψου το mastering b2 - burlington

2) τα coursebooks απο supercourse δεν μου αρεσουν καθολου. τα grammalysis, skills books και practice tests ειναι πιο αξιοπρεπη. δες ισως το spark 4 που ειναι απο τα δυνατα βιβλια για d class. σε παει εως b1+ και σιγουρα με τη δικη του γραμματικη.

Αποσυνδεδεμένος nautica19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1865 στις: Σεπτέμβριος 14, 2015, 07:46:22 πμ »
Σ'ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σου, να ρωτήσω και κάτι εξτρά.

Πιστεύεις οτι το Workbook + Grammar Book αν προτιμήσω τη σειρά On Screen B2 χρειάζεται? Γενικά κάνετε Workbook και ολα τα  components μιας σειράς? Εγώ συνήθως τα κάνω ειδικά σε μικρές τάξεις αλλά σε πτυχία αναρωτιέμαι αν χρειάζεται γιατί μου στερούν πολύτιμο χρόνο απο τεστ κτλ.Λέω να κάνουμε και το Mastering Grammar and Lexis B2. Το towards mastering μήπως καλύπτει καλύτερα τυχόν κενά της E' Class ή με το Mastering Grammar and Lexis ειναι καλυμμένη?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:47:57 »

Αποσυνδεδεμένος Lena12

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1866 στις: Σεπτέμβριος 14, 2015, 09:53:30 πμ »
Καλημερα,μου ζητησαν σε ενα ιδιαιτερο το παιδι να κανει B και C μαζι φετος.Πιστευετε ειναι εφικτο;Tι βιβλια θα κανατε και ποσες ωρες ;

Αποσυνδεδεμένος kamelia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1867 στις: Σεπτέμβριος 14, 2015, 10:08:41 πμ »
Κοριτσάκι Δ' δημοτικού έχει κάνει 2 χρόνια Αγγλικά, τα βιβλία Smileys της Express Publishing, μου είπε η μαμά του όμως ότι έχει κενά στη γραμματική.
Σκέφτομαι τώρα ή Our World 1 που ξεκινάει με be, προθέσεις και possessive adjectives και φτάνει μέχρι και Past Simple και will/be going to Ή Spark 1 που ξεκινάει με be, have got και φτάνει πάλι σε Past Simple. Είμαι ανάμεσα στα δύο. Ποιο είναι πιο χρηστικό;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2015, 03:17:12 μμ από kamelia »

Αποσυνδεδεμένος iri_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1868 στις: Σεπτέμβριος 14, 2015, 09:29:58 μμ »
Αν οι μαθητές είναι έφηβοι και μέτριοι προς αδύναμοι και δεν έχεις σκοπό να τους στείλεις για fce, θα πρότεινα το καινούριο της supercourse I Like B1 (και αυτό για D & E), το οποίο μου άρεσε περισσότερο από το B1 for all. Αν οι μαθητές σου είναι δυνατοί, τότε On Screen B1+ και του χρόνου Β2 και θα είναι πανέτοιμοι για τις εξετάσεις.

Dreamer και Ferdydurke σας ευχαριστώ θερμά! :) :)

Αποσυνδεδεμένος pppff

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1869 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 12:29:31 μμ »
Καλημερα!
εχετε μηπως υποψην καποιο βιβλιο που να ειναι  b+ c senior μαζι?
να καλυπτει δηλαδη 2 χρονιες?
ευχαριστω  :)

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1870 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 12:35:55 μμ »
ειδικα σε αυτες τις ταξεις δε νομιζω να υπαρχει κατι. και καλως δεν υπαρχει. ειναι ταξεις που βαζεις ολες τις βασεις. πως θας συμπτυξεις την υλη? το μονο που ξερω ειναι τα βιβλια της soupercourse (δεν θυμαμαι τιτλο) οπου ομως κανεις πχ. την a senior και μιση b senior. απαιτουν ομως πολλες ωρες.
και αν εχεις τοσες διαθεσιμες ωρες καλυτερα να κανεις κανονικα την b senior και να προχωρησεις μεσα στη χρονια στη c.
και παλι δεν ξερω για το αποτελεσμα...εξαρταται και απο τον μαθητη σου...

Αποσυνδεδεμένος pppff

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1871 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 12:40:26 μμ »
καταλαβα..
με αφορμη τα βιβλια της souper course το ειπα και γω, γιατι τα ειδα και μου εκανε εντυπωση
οποτε οκ..
ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος Ferdydurke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1872 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 12:51:37 μμ »
Dreamer και Ferdydurke σας ευχαριστώ θερμά! :) :)

Παρακαλώ!

Αποσυνδεδεμένος Ferdydurke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1873 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 12:52:50 μμ »
Καλημερα!
εχετε μηπως υποψην καποιο βιβλιο που να ειναι  b+ c senior μαζι?
να καλυπτει δηλαδη 2 χρονιες?
ευχαριστω  :)

Ιδιαίτερο μαθημα με b+c μαζι σε μια χρονια μην το επιχειρησεις. Εκτος αν του κανεις πολλες ωρες μαθημα και το παιδι ειναι λιγο μεγαλυτερο από το μέσο όρο ηλικίας που συνήθως συναντάμε σε αυτό το επίπεδο. Η c' τάξη απο μονη της αποτελει ειδική κατηγορία τάξης.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2015, 01:03:58 μμ από Ferdydurke »

Αποσυνδεδεμένος anastasiakll

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1874 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 12:40:22 μμ »
για ταξη lower με στοχο να δωσουμε μαιο για michigan τι βιβλια προτεινετε?

συνηθως βαζω coursebook. εσεις πως δουλευετε?
We're making it up. The world, the universe, life, reality. Especially reality.    ???

Αποσυνδεδεμένος Ponder

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1875 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 11:46:00 πμ »
Καλησπέρα, συνάδελφοι! Βρήκα πολύ ενδιαφέρον το θέμα των βιβλίων και σκέφτηκα να μοιραστώ κι εγώ την εμπειρία μου μαζί σας αλλά και να ρωτήσω την άποψή σας για βιβλία που δεν έχω δουλέψει.

Συμφωνώ με όσους έχετε κακή γνώμη για τα βιβλία της Super Course. Προσωπικά, με ενοχλεί κυρίως η (απούσα) αισθητική τους και η γενικότερη φιλοσοφία του συγκεκριμένου εκδ. οίκου.

Είμαι πολύ ευχαριστημένη από τα βιβλία της Express, αλλά συμφωνώ και με τη συνάδελφο που τα χαρακτήρισε λίγο χαοτικά. Ειδικά για εμένα που δυσκολεύομαι να δίνω επιλεκτικά ασκήσεις, αφήνοντας κάποιες απ'έξω, βγαίνω εκτός χρονοδιαγράμματος. Αυτός είναι και ο λόγος που άρχισα να κοιτάζω και άλλους εκδοτικούς. Η Burlington δεν μου πολυαρέσει (ειδικά για μικρές τάξεις), αλλά φέτος επέλεξα να κάνω το Real English B1 σε μαθητή της D Class, καθώς το On Screen B1+ μου φάνηκε αρκετά δύσκολο. Το Spark 4 δεν το σκέφτηκα γιατί η θεματολογία δεν ταιριάζει σε εφήβους, νομίζω. Έχει δουλέψει κανείς το Real English? Εντυπώσεις; Επίσης, για τα Upgrade your English της Sterling English (Hamilton) ποια είναι η γνώμη σας; Ρίχνοντας μια ματιά στο B1, μου φάνηκε ενδιαφέρον, αλλά φτωχό σε υλικό (συγκρίνοντας πάντα με Express).

Για Michigan Proficiency είμαι πολύ ευχαριστημένη από New Editions και HAU. Για Cambridge το ψάχνω...

Επίσης, είναι ιδέα μου ή όντως τα βιβλία της Oxford έχουν μείνει πίσω όσο και του Γρίβα (αναφορικά με τις παιδαγωγικές τάσεις);



 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159801
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 464
Σύνολο: 477

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.