*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 762157 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος iri_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1848 στις: Σεπτέμβριος 08, 2015, 03:42:23 μμ »
καλησπέρα σας,

θα ήθελα πολύ την  βοήθειά σας σχετικά με ένα ιδιαίτερο μάθημα που μου προέκυψε. Το παιδάκι έκανε την προηγούμενη χρονιά το spark 3 (student's book + companion), το To the point 3 από grammar (το οποίο δεν πρόλαβαν να το δουλέψουν όλο) και το Νew Plus από listening, speaking, writing.
Εγώ σκεφτόμουν να συνεχίσω μαζί του το spark 4, όλη τη σειρά, μια που του άρεσε και σαν βιβλίο/σειρά.
Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο?
Γενικά, από ένα διαγνωστικό τεστάκι που του έβαλα φαίνεται  καλός και στο φροντιστήριο η απόδοση του ήταν πολύ καλή.

οποιαδήποτε πρόταση δεκτή!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:32:36 »

Αποσυνδεδεμένος iri_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1849 στις: Σεπτέμβριος 08, 2015, 09:34:21 μμ »
καμία ιδέα???...κάποιος???

Αποσυνδεδεμένος vinyl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1850 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 08:37:08 πμ »
Όχι Spark!!Παρόλο που τα 1,2,3 ήταν πολύ ενδιαφέροντα, το 4 το ρίχνει πολύ στα τερατάκια και καταντά κουραστικό!!

Νομίζω το Spark 4 δεν ειναι Β1 , είναι κάτι σαν Β1+. Εγώ έλεγα για το Spark 3. Ανάμεσα σε Spark 3 και Connect B1 ποιο??  :-\

Αποσυνδεδεμένος Lila1234

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1851 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 10:11:23 πμ »
Γεια σας,ανελαβα δυο παιδακια Α και B senior.Το πρωτο εκανε το fairyland και το δευτερο το incredible 5(express publishing) τον προηγουμενο χρονο.Το incredible 5 ειναι καλο η να δοκιμασω καποιο αλλο βιβλιο για φετος;Τι αλλα βιβλια θα προτεινατε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:32:36 »

Αποσυνδεδεμένος giotoules

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1852 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 05:50:19 μμ »
Πολύ καλή σειρά είναι το Spark. Το incredibles δεν το εχω δουλεψει ποτέ.

Αποσυνδεδεμένος Kalkapen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1853 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 09:04:12 μμ »
Γεια σας,ανελαβα δυο παιδακια Α και B senior.Το πρωτο εκανε το fairyland και το δευτερο το incredible 5(express publishing) τον προηγουμενο χρονο.Το incredible 5 ειναι καλο η να δοκιμασω καποιο αλλο βιβλιο για φετος;Τι αλλα βιβλια θα προτεινατε;

Eμένα το Fairyland μού αρέσει και από όσο έχω καταλάβει τα Incredible 5 αρέσουν στα παιδιά (οι ήρωες και οι ιστορίες). Απλά η Express είναι λίγο χαοτική κατά τη γνώμη μου, οπότε κι εγώ φέτος σκέφτομαι μήπως το γυρίσω σε κάτι άλλο στις senior τάξεις.

Αποσυνδεδεμένος iri_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1854 στις: Σεπτέμβριος 10, 2015, 02:40:50 μμ »
καλησπέρα !!!


για προετοιμασία της D και E senior ποια σειρά προτείνετε?

Μετά από έρευνα κατέληξα στις εξής 2: Β1 for All της soupercourse ή το On Screen B2 της express publishing
Εσείς τι λέτε? Plz , βοήθεια γιατί δεν έχω αναλάβει ξανά τέτοια περίπτωση και δεν ξέρω τι να κάνω :-\
να σημειώσω πως ο μαθητής είναι σε καλό επίπεδο

Αποσυνδεδεμένος iri_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1855 στις: Σεπτέμβριος 10, 2015, 02:42:39 μμ »
εννοώ για  D και Ε senior μαζί σε μια χρονιά :D

Αποσυνδεδεμένος Ferdydurke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1856 στις: Σεπτέμβριος 10, 2015, 11:25:04 μμ »
Μιλάω για τάξη παιδιών 11 ετών που θεωρητικά είναι τελείως αρχάριοι

Συγγνωμη που επιμενω αλλα πως το εννοείς το ''θεωρητικά αρχάριοι''; Μου κανει εντυπωση επειδή μιλας για εφηβους που ειναι δυνατοί μαθητές. Πως ενας δυνατός μαθητής δεν εχει κάνει αγγλικά για κάποια χρόνια;
700 ώρες αντιστοιχούν σε  σχεδον τέσσερα (παρά 3 μήνες) διδακτικά έτη, με 6 ωρες μάθημα την εβδομάδα. Τι εννοώ διδακτικά έτη; 9 μήνες, βγάζοντας τις διακοπές Χριστουγέννων και Πάσχα, οπότε πρακτικά 8 μηνες. Τεσσερα χρόνια είναι υπεραρκετά για να οδηγήσεις ένα γερό αρχάριο τμήμα σε Β2, αρκεί να είναι όντως γερό. Επίσης θέλει προσοχή και ο όγκος της τάξης. 11 εφηβοι είναι λιγο ρισκο, απο την αποψη ότι τα εφηβικά τμηματα το ριχνουν γενικως πολυ στο χαβαλέ μέσα στην τάξη, με αποτέλεσμα να χάνονται πολύτιμα λεπτά. Εκτός αν επιβληθείς διδακτικά απο την αρχή.

Αποσυνδεδεμένος dreamer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1857 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 01:36:15 μμ »
καλησπέρα !!!


για προετοιμασία της D και E senior ποια σειρά προτείνετε?

Μετά από έρευνα κατέληξα στις εξής 2: Β1 for All της soupercourse ή το On Screen B2 της express publishing
Εσείς τι λέτε? Plz , βοήθεια γιατί δεν έχω αναλάβει ξανά τέτοια περίπτωση και δεν ξέρω τι να κάνω :-\
να σημειώσω πως ο μαθητής είναι σε καλό επίπεδο

Αν οι μαθητές είναι έφηβοι και μέτριοι προς αδύναμοι και δεν έχεις σκοπό να τους στείλεις για fce, θα πρότεινα το καινούριο της supercourse I Like B1 (και αυτό για D & E), το οποίο μου άρεσε περισσότερο από το B1 for all. Αν οι μαθητές σου είναι δυνατοί, τότε On Screen B1+ και του χρόνου Β2 και θα είναι πανέτοιμοι για τις εξετάσεις.

Αποσυνδεδεμένος Ferdydurke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1858 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 03:01:47 μμ »
Αν οι μαθητές είναι έφηβοι και μέτριοι προς αδύναμοι και δεν έχεις σκοπό να τους στείλεις για fce, θα πρότεινα το καινούριο της supercourse I Like B1 (και αυτό για D & E), το οποίο μου άρεσε περισσότερο από το B1 for all. Αν οι μαθητές σου είναι δυνατοί, τότε On Screen B1+ και του χρόνου Β2 και θα είναι πανέτοιμοι για τις εξετάσεις.

Παρα πολυ καλα ειναι και τα result της oxford αλλά και οι σειρές B1 της Cambridge

Αποσυνδεδεμένος raclette

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • ό,τι να'ναι αυτή η εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1859 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 04:17:30 μμ »
@ Ferdydurke
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες, εκεί το υπολόγιζα κι εγω αλλά ήθελα τη γνώμη ενός πιο έμπειρου καθότι εγώ είμαι συνάδελφος της γαλλικής.
Eίναι λίγο μπερδεμένο να σου εξηγήσω,
σε γενικές γραμμές μου ζητήθηκε η γνώμη μου για ένα μικρό τμήμα παιδιών εκτός Ελλάδας που ξεκινάνε τα αγγλικά ως δεύτερη ξένη γλώσσα στα 11 και μέχρι το απολυτήριο στα 18 υπολογίζεται να έχουν κάνει γύρω στις 700 ώρες Αγγλικών (3 ώρες την βδομάδα) και να έχουν φτάσει σε Β2.
Το θεωρητικά αρχάριοι πήγαινε στο ότι δεν ξέρεις τι γλωσσικές επιρροές έχουν από τα σπίτια τους με baby sitters κλπ
Παρεμπιπτόντως, εγώ ψευτοκάνω λίγο στο γιο μου που είναι 6 χρονών Let's explore της Oxford αλλά αν έχεις να προτείνεις κάτι κυρίως με οπτικοακουστικό υλικο, με σκετσάκια και τραγούδια, είναι πολύ δεκτικός, θα σου ήμουν ευγνώμων. Και πάλι ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος Ferdydurke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1860 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 05:01:11 μμ »
@ Ferdydurke
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες, εκεί το υπολόγιζα κι εγω αλλά ήθελα τη γνώμη ενός πιο έμπειρου καθότι εγώ είμαι συνάδελφος της γαλλικής.
Eίναι λίγο μπερδεμένο να σου εξηγήσω,
σε γενικές γραμμές μου ζητήθηκε η γνώμη μου για ένα μικρό τμήμα παιδιών εκτός Ελλάδας που ξεκινάνε τα αγγλικά ως δεύτερη ξένη γλώσσα στα 11 και μέχρι το απολυτήριο στα 18 υπολογίζεται να έχουν κάνει γύρω στις 700 ώρες Αγγλικών (3 ώρες την βδομάδα) και να έχουν φτάσει σε Β2.
Το θεωρητικά αρχάριοι πήγαινε στο ότι δεν ξέρεις τι γλωσσικές επιρροές έχουν από τα σπίτια τους με baby sitters κλπ
Παρεμπιπτόντως, εγώ ψευτοκάνω λίγο στο γιο μου που είναι 6 χρονών Let's explore της Oxford αλλά αν έχεις να προτείνεις κάτι κυρίως με οπτικοακουστικό υλικο, με σκετσάκια και τραγούδια, είναι πολύ δεκτικός, θα σου ήμουν ευγνώμων. Και πάλι ευχαριστώ.

To Kid's box των εκδοσεων Cambridge ειναι στο στυλ που ψάχνεις. Παρα πολυ καλα βιβλια επισης και για αγγλικα και για γαλλικα σε παιδια προσχολικης ηλικιας ειναι τα βιβλια του Μυτακιδη, εκδοσεων ELI (european languages institute νομιζω). Ηταν ο αποκλειστικος αντιπροσωπος στην Ελλαδα. Δεν ξερω αν τα φερνει ακομη, δεν τον εχω δει σε καποια εκθεση τελευταια.

Αποσυνδεδεμένος AngelaΒο

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1861 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 09:43:10 πμ »
Καλημέρα,θέλω να κάνω Αγγλικά στον γιο μου,που είναι 11 χρονών και σε στάδιο Β senior αλλά με αρκετά κενά στην γραμματική. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια βιβλία ώστε να πάρει τις σωστές βάσεις χωρίς να τρομάξει από τον όγκο της ύλης ; Ευχαριστώ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159832
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 383
Σύνολο: 396

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.