*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 761970 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maria_ang

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2072 στις: Αύγουστος 28, 2018, 10:04:17 πμ »
Αυτά που γράφει η giotoules παρακάτω μια χαρά είναι. Μπορείς να δεις και το accelerator super course που βγαίνει σχετικά γρήγορα και είναι βατό. Επίσης και τα βιβλία της ελληνοαμερικανικής ένωσης είναι πολύ καλά.

καλημερα κι απο μενα! κ γω εχω δυο μαθητες που δινουν τον μαιο αλλα δεν ειμαστε σιγουροι αν θα ειναι ecce ή κατι αλλο. περυσι καναμε real english b1+ και towards mastering use of english. προτεινετε τα ιδια? επισης εχω εναν μαθητη αρκετα καλο που δεν εχει τελειωσει ακομα τα παραπανω βιβλια και θελει να δωσει δεκεμβριο για ecce.. ποια ειναι η γνωμη σας? τι να του κανω συμπληρωματικα?
τελευταια ερωτηση.. κοριτσι β γυμνασιου εκανε περυσι Ι5 το 3 αλλα μονο 2-3 κεφαλαια, εχει πολλα κενα και σε λεξιλογιο και σε γραμματικη.. θα κανουμε 3 ωρες την εβδομαδα. να συνεχισω το ιδιο βιβλιο??? ευχαριστω για τον χρονο σας και καλη μας αρχη  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:00:05 »

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2073 στις: Αύγουστος 28, 2018, 03:26:22 μμ »
καλημερα κι απο μενα! κ γω εχω δυο μαθητες που δινουν τον μαιο αλλα δεν ειμαστε σιγουροι αν θα ειναι ecce ή κατι αλλο. περυσι καναμε real english b1+ και towards mastering use of english. προτεινετε τα ιδια? επισης εχω εναν μαθητη αρκετα καλο που δεν εχει τελειωσει ακομα τα παραπανω βιβλια και θελει να δωσει δεκεμβριο για ecce.. ποια ειναι η γνωμη σας? τι να του κανω συμπληρωματικα?
τελευταια ερωτηση.. κοριτσι β γυμνασιου εκανε περυσι Ι5 το 3 αλλα μονο 2-3 κεφαλαια, εχει πολλα κενα και σε λεξιλογιο και σε γραμματικη.. θα κανουμε 3 ωρες την εβδομαδα. να συνεχισω το ιδιο βιβλιο??? ευχαριστω για τον χρονο σας και καλη μας αρχη  :)
1. Για τους δύο πρώτους συνεχίζεις τα ίδια βιβλία επι τροχάδην και προσθέτεις το mastering use of english (το πράσινο) μόλις τελειώσεις. Απο Γενάρη οπωσδήποτε τεστάκια είτε το Αccelerator ή καλύτερα της Ελληνοαμερικανικής.
2. Για τον καλό σου μαθητή θα πρότεινα- αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος- να τον πείσεις να δώσει Μάιο. Η υπερβολική βιασύνη θα του αφήσει κενά που θα δυσκολευτεί να καλύψει αν συνεχίσει για Γ1 επίπεδο και υπάρχει και ο κίνδυνος να το πάρει ίσα ίσα με το ζόρι ή να κοπεί και να σου χρεώσουν εσένα την αποτυχία, με ό,τι αυτό σημαίνει. Αν επιμένει πολύ , του ξεκαθαρίζεις ότι θα πρέπει να διαβάζει κάθε μέρα το λιγότερο δύο ώρες για να ανταπεξέλθει και ξεκινάς από τώρα τεστάδια και το πράσινο mastering.
3. Το Ι5 κατά τη γνώμη μου είναι ένα εξαιρετικό βιβλίο. Εφόσον έχει πολλά κενά της κάνεις μια καλή επανάληψη λεξιλογιο και γραμματική της B senior ( μπορείς να βρεις στο διαδίκτυο τα βιβλία του καθηγητή για τη γραμματική Oxford Grammar for Schools το 2ή το3, να εκτυπώσεις τα τεστάκια και να τα κάνεις μαζί της. Είναι πολύ καλά.Αλλιώς από όποιο βιβλίο γραμματικής επιπέδου Β senior διαθέτεις εκτυπώνεις τα τεστάκια και τα κάνετε μαζί για γρήγορη επανάληψη. )Χρειάζεται ένας μήνας για αυτή τη δουλειά. Μετά τη συνεχίζεις με αυτό το βιβλίο. Αν δεν το θέλει ένα πιο εύκολο βιβλίο είναι το I like English B1. Δεν συγκρίνεται όμως. Ελπίζω να βοήθησα. Καλή αρχή!

Αποσυνδεδεμένος maria_ang

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2074 στις: Αύγουστος 28, 2018, 05:07:19 μμ »
1. Για τους δύο πρώτους συνεχίζεις τα ίδια βιβλία επι τροχάδην και προσθέτεις το mastering use of english (το πράσινο) μόλις τελειώσεις. Απο Γενάρη οπωσδήποτε τεστάκια είτε το Αccelerator ή καλύτερα της Ελληνοαμερικανικής.
2. Για τον καλό σου μαθητή θα πρότεινα- αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος- να τον πείσεις να δώσει Μάιο. Η υπερβολική βιασύνη θα του αφήσει κενά που θα δυσκολευτεί να καλύψει αν συνεχίσει για Γ1 επίπεδο και υπάρχει και ο κίνδυνος να το πάρει ίσα ίσα με το ζόρι ή να κοπεί και να σου χρεώσουν εσένα την αποτυχία, με ό,τι αυτό σημαίνει. Αν επιμένει πολύ , του ξεκαθαρίζεις ότι θα πρέπει να διαβάζει κάθε μέρα το λιγότερο δύο ώρες για να ανταπεξέλθει και ξεκινάς από τώρα τεστάδια και το πράσινο mastering.
3. Το Ι5 κατά τη γνώμη μου είναι ένα εξαιρετικό βιβλίο. Εφόσον έχει πολλά κενά της κάνεις μια καλή επανάληψη λεξιλογιο και γραμματική της B senior ( μπορείς να βρεις στο διαδίκτυο τα βιβλία του καθηγητή για τη γραμματική Oxford Grammar for Schools το 2ή το3, να εκτυπώσεις τα τεστάκια και να τα κάνεις μαζί της. Είναι πολύ καλά.Αλλιώς από όποιο βιβλίο γραμματικής επιπέδου Β senior διαθέτεις εκτυπώνεις τα τεστάκια και τα κάνετε μαζί για γρήγορη επανάληψη. )Χρειάζεται ένας μήνας για αυτή τη δουλειά. Μετά τη συνεχίζεις με αυτό το βιβλίο. Αν δεν το θέλει ένα πιο εύκολο βιβλίο είναι το I like English B1. Δεν συγκρίνεται όμως. Ελπίζω να βοήθησα. Καλή αρχή!
Εγω δεν ημουν ξεκαθαρη(πρωτο post και νομιζω σας μπερδεψα). Οι δυο πρωτοι εχουν τελειωσει με real english αρα μπαινω κατευθειαν στο accelerator (ή στης αμερικανικης) και στο πρασινο mastering σωστα??
ευχαριστω πολυ εισαι κατατοπιστικοτατη! :D :D

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2075 στις: Αύγουστος 28, 2018, 07:10:44 μμ »
Εγω δεν ημουν ξεκαθαρη(πρωτο post και νομιζω σας μπερδεψα). Οι δυο πρωτοι εχουν τελειωσει με real english αρα μπαινω κατευθειαν στο accelerator (ή στης αμερικανικης) και στο πρασινο mastering σωστα??
ευχαριστω πολυ εισαι κατατοπιστικοτατη! :D :D
Εφόσον οι δύο πρώτοι έχουν τελειώσει με το Real English B1+ και έχεις μπροστά σου ένα χρόνο θα πρότεινα να κάνεις το Reviced Choices ECCE μαζί με το πράσινο Mastering μέχρι τα Χριστούγεννα και μετά τα τεστάκια της Ελληνοαμερικανικής και το Μαstering μέχρι να δώσουν εξετάσεις. Από το Choices εννοείται ότι θα κάνεις επιλεκτικα κάποια μαθήματα. Αν κάνετε 4 ώρες την εβδομάδα θα σας φτάσει να κάνετε τα πιο σημαντικά κεφάλαια. Αν τώρα δεν θέλεις Choices κάνε το Accelerator. θα πρέπει να δεις πώς θα βοηθήσεις τα παιδιά με την έκθεση γιατί εκεί χωλαίνουν συνήθως. Για το κομμάτι αυτό μπορείς να χρησιμοποιήσεις επιλεκτικά τα κομμάτια για την έκθεση από το Choices ή το Speak your Mind in Writing B2 Super Course.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 28, 2018, 07:12:26 μμ από maria42 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:00:05 »

Αποσυνδεδεμένος maria_ang

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2076 στις: Αύγουστος 29, 2018, 12:30:18 πμ »
Εφόσον οι δύο πρώτοι έχουν τελειώσει με το Real English B1+ και έχεις μπροστά σου ένα χρόνο θα πρότεινα να κάνεις το Reviced Choices ECCE μαζί με το πράσινο Mastering μέχρι τα Χριστούγεννα και μετά τα τεστάκια της Ελληνοαμερικανικής και το Μαstering μέχρι να δώσουν εξετάσεις. Από το Choices εννοείται ότι θα κάνεις επιλεκτικα κάποια μαθήματα. Αν κάνετε 4 ώρες την εβδομάδα θα σας φτάσει να κάνετε τα πιο σημαντικά κεφάλαια. Αν τώρα δεν θέλεις Choices κάνε το Accelerator. θα πρέπει να δεις πώς θα βοηθήσεις τα παιδιά με την έκθεση γιατί εκεί χωλαίνουν συνήθως. Για το κομμάτι αυτό μπορείς να χρησιμοποιήσεις επιλεκτικά τα κομμάτια για την έκθεση από το Choices ή το Speak your Mind in Writing B2 Super Course.

ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια! :D :D

Αποσυνδεδεμένος roula_c

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2077 στις: Αύγουστος 29, 2018, 08:55:20 πμ »
καλημερα σας
Έχω έναν μαθητή ο οποίος φέτος τελείωσε το σπαρκ 2. Για να είμαι ειλικρινής δεν μου άρεσε κ πολύ ηταν λιγάκι χαώδες! Επίσης ο μαθητής είναι πολύ δυνατός. Σε ποιο βιβλίο θα μου προτείνατε να τον πάω; Διάβασα τις κριτικές σας απο τις mm publications και μου άλλαξαν γνώμη!

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος giotoules

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2078 στις: Αύγουστος 29, 2018, 03:12:58 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!!!!
roula_c εγώ προσωπικά προτιμώ τα βιβλία της burlington. Αν θέλεις ρίξε μια ματιά στο webkids.

Αποσυνδεδεμένος roula_c

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2079 στις: Αύγουστος 29, 2018, 04:01:08 μμ »
Giotoules ευχαριστω

Επισης, σε αυτη στη ταξη α senior 3
 ωρες την εβδομαδα ειναι αρκετες? Ακομη, το Webkids καλυπτει επαρκως ολα τα skills(listening, writing, oral)?

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2080 στις: Αύγουστος 29, 2018, 09:45:15 μμ »
Giotoules ευχαριστω

Επισης, σε αυτη στη ταξη α senior 3
 ωρες την εβδομαδα ειναι αρκετες? Ακομη, το Webkids καλυπτει επαρκως ολα τα skills(listening, writing, oral)?
H A senior βγαίνει και με 2 ώρες την εβδομάδα οπότε 3 είναι υπεραρκετές! Προσωπικά το Webkids δεν μου αρέσει και θεωρώ ότι είναι για μέτριους μαθητές. Εφόσον έχεις δυνατό μαθητή για την Α  senior θα πρότεινα το Ι5 της Express που είναι πολύ καλό βιβλίο ή το Portal της ΜΜ  publications. Και τα δύο καλύπτουν πλήρως και όλα τα skills και τη γραμματική. Έχουν πολύ ενδιαφέροντα θέματα και μου αρέσει ο τρόπος που προσεγγίζουν την έκθεση και τα προφορικά. Για μέτριους μαθητές το Tech it easy Super Course είναι ένα αξιόλογο βιβλίο που ξεφεύγει από τα προηγούμενα τους.

Αποσυνδεδεμένος Kalkapen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2081 στις: Αύγουστος 30, 2018, 02:31:43 μμ »
Καλησπέρα και πάλι!

Θα ήθελα να σας ρωτήσω ποια είναι η γνώμη σας για το Cambridge Proficiency Masterclass (Oxford). Σκοπεύω να το δουλέψω φέτος με μαθητή μου που θέλει να δώσει CPE αλλά διαβάζοντας κριτικές σε amazon είδα ότι το βιβλίο περιέχει λάθη και ότι πρέπει να χρησιμοποιείται με προσοχή. Δεν έχω βρει βιβλίο που να μην έχει έστω και ένα λαθάκι αλλά για τον συγκεκριμένο εκδοτικό οίκο και για αυτό το επίπεδο μάλιστα δεν το περίμενα και έχω θορυβηθεί! Έχετε προσωπική άποψη;

Αποσυνδεδεμένος vicky25

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2082 στις: Σεπτέμβριος 01, 2018, 01:32:31 πμ »
καλημερα κι απο μενα! κ γω εχω δυο μαθητες που δινουν τον μαιο αλλα δεν ειμαστε σιγουροι αν θα ειναι ecce ή κατι αλλο. περυσι καναμε real english b1+ και towards mastering use of english. προτεινετε τα ιδια? επισης εχω εναν μαθητη αρκετα καλο που δεν εχει τελειωσει ακομα τα παραπανω βιβλια και θελει να δωσει δεκεμβριο για ecce.. ποια ειναι η γνωμη σας? τι να του κανω συμπληρωματικα?
τελευταια ερωτηση.. κοριτσι β γυμνασιου εκανε περυσι Ι5 το 3 αλλα μονο 2-3 κεφαλαια, εχει πολλα κενα και σε λεξιλογιο και σε γραμματικη.. θα κανουμε 3 ωρες την εβδομαδα. να συνεχισω το ιδιο βιβλιο??? ευχαριστω για τον χρονο σας και καλη μας αρχη  :)

Πολύ ενδιαφέροντα βιβλία είναι και τα Activate, Α2 ή Β1. Έχουν πολύ υλικό "συνδυαστικά ολα τα βιβλία" για να γίνεται επαρκής εξάσκηση για την εμπέδωση του λεξιλογίου και της γραμματικής.

Αποσυνδεδεμένος newcoming

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2083 στις: Σεπτέμβριος 03, 2018, 03:07:38 μμ »
Χαίρομαι που βοήθησα. Όταν με το καλό μιλήσεις με γονεις και αποφασίσεις γράψε στο φόρουμ ποια σειρά επέλεξες τελικά. Πιστεύω ότι θα βοηθηθούν και άλλοι συνάδελφοι, όταν γράφουμε τα κριτήρια με τα οποία καταλήξαμε σε μια συγκεκριμενη σειρά.  :D



Μετα απο επικοινωνια με τους γονεις, επελεξα τελικα το Smiles γιατι μου φανηκε λιγο πιο απαιτητικο συγκριτικα με τις αλλες σειρες. Ευχαριστω και παλι!

Αποσυνδεδεμένος Fella

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2084 στις: Σεπτέμβριος 04, 2018, 01:42:44 μμ »
Καλησπέρα!
Θα ήθελα τη βοήθειά σας. Φέτος θα χρησιμοποιήσω για A&B junior το fairyland και για Β senior το incredible i5 της express. Στα πακέτα που έχουν  για το teacher's book είναι και αυτά με τα posters. Αξίζει τον κόπο να πάρω τα posters ή στα ιδιαίτερα δεν έχει και τόσο νόημα; Τα έχει χρησιμοποιήσει κανείς; Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Kalkapen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2085 στις: Σεπτέμβριος 04, 2018, 02:07:32 μμ »
Καλησπέρα!
Θα ήθελα τη βοήθειά σας. Φέτος θα χρησιμοποιήσω για A&B junior το fairyland και για Β senior το incredible i5 της express. Στα πακέτα που έχουν  για το teacher's book είναι και αυτά με τα posters. Αξίζει τον κόπο να πάρω τα posters ή στα ιδιαίτερα δεν έχει και τόσο νόημα; Τα έχει χρησιμοποιήσει κανείς; Ευχαριστώ

Η αλήθεια είναι ότι αν είναι να πάρεις τη σειρά μόνο για τα πόστερ δεν αξίζει! Αν την πάρεις έτσι και αλλιώς καλά είναι και τα πόστερ. Μπορείς να δώσεις κάποιο ως δωράκι στον μαθητή σου να το έχει στο δωμάτιό του.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159804
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 434
Σύνολο: 443

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.