*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 762513 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Fella

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2086 στις: Σεπτέμβριος 04, 2018, 02:59:44 μμ »
Μπα έλεγα να την πάρω έτσι κι αλλιώς καθώς βλέπω και τη χρησιμοποιούν πολλές συνάδελφισσες και είναι αρκετά ενδιαφέρουσα για τα παιδιά. Μέχρι στιγμής έχω δουλέψει portal και burlington ( top team & our world ). Οι μαθητές μου ευτυχώς είναι καλοί και αντέχουν τη δυσκολία απλά προσπαθώ να αποφύγω άσκοπο υλικό. Σ'ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:31:20 »

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2087 στις: Σεπτέμβριος 04, 2018, 03:49:42 μμ »
Καλησπέρα!
Θα ήθελα τη βοήθειά σας. Φέτος θα χρησιμοποιήσω για A&B junior το fairyland και για Β senior το incredible i5 της express. Στα πακέτα που έχουν  για το teacher's book είναι και αυτά με τα posters. Αξίζει τον κόπο να πάρω τα posters ή στα ιδιαίτερα δεν έχει και τόσο νόημα; Τα έχει χρησιμοποιήσει κανείς; Ευχαριστώ
Δεν καταλαβαίνω γιατί ρωτάς για το πακέτο με τα posters. Όταν παραγγέλνεις τα βιβλία του καθηγητή περιέχονται μέσα στο πακέτο και τα posters ούτως ή άλλως. Είτε τα παραγγείλεις ως δωρεάν δείγμα είτε τα πληρώσεις με 80% έκπτωση τα posters είναι μέσα. Προσωπικά θεωρώ πολύ χρήσιμα τα posters. Βοηθάει να μάθει το παιδί πιο εύκολα και θεματοποιημένα τις λέξεις του κεφαλαίου και μπορείς να παίξεις και παιχνίδια με τα παιδιά. Και οι flashcards και τα posters είναι απαραίτητο εργαλείο στις μικρές τάξεις. Και αφού τέθηκε το ζήτημα των posters έχω να πω ότι μόνο η express δίνει και τα posters των βιβλίων στους καθηγητές. Απο τη Burlington που ζήτησα τα posters μιας παιδικής σειράς ήταν πολύ σκεπτικοί ακόμη και όταν τους είπα ότι θα τα πληρώσω και τελικά δεν μου τα έστειλαν. Το κόστος τους είναι μηδαμινό δεν ξέρω αν έχουν κάνει κάποια συμφωνία με τα φρονστιστήρια, αλλά και πάλι δεν το καταλαβαίνω γιατί να μην τα στέλνουν ούτε επί πληρωμή.

Αποσυνδεδεμένος Fella

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2088 στις: Σεπτέμβριος 04, 2018, 04:52:10 μμ »
Συγνώμη αλλά η express έχει ξεκάθαρα τα πακέτα της και μάλιστα έχει άλλη τιμή με poster και άλλη χωρίς ( ασχέτως έκπτωσης). Μίλησα και μαζί τους και μου είπαν ότι έτσι είναι. Δεν ξέρω αν παλιότερα ήταν αλλιώς πάντως ο κύριος στο τηλέφωνο εκνευρίστηκε γι'αυτή τη λεπτομέρεια και μου το έκλεισε στα μούτρα λέγοντας ότι μόνο η σελίδα τους είναι έγκυρη και δεν ασχολιέται με άλλες σελίδες... Όσο για τη Burlington δεν είχα κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα είτε σε έντυπο είτε σε ηλεκτρονικό υλικό. Μου τα έδιναν έτσι κι αλλιώς χωρίς να τα ζητήσω. Η MM μάλιστα έχει και πακέτο μαθητή για ιδιαίτερα μαθήματα και σε κατατοπίζουν πλήρως τι χρειάζεσαι και τι όχι. Γι'αυτό αναρωτήθηκα με την express που βγάζει τα poster σε πακέτο. Μην πέφτουμε και στο οικονομικό τους παιχνίδι που τα δίνουν δωρεάν στα φροντιστήρια και εμείς τα χρυσοπληρώνουμε!!!

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2089 στις: Σεπτέμβριος 04, 2018, 08:08:23 μμ »
Συγνώμη αλλά η express έχει ξεκάθαρα τα πακέτα της και μάλιστα έχει άλλη τιμή με poster και άλλη χωρίς ( ασχέτως έκπτωσης). Μίλησα και μαζί τους και μου είπαν ότι έτσι είναι. Δεν ξέρω αν παλιότερα ήταν αλλιώς πάντως ο κύριος στο τηλέφωνο εκνευρίστηκε γι'αυτή τη λεπτομέρεια και μου το έκλεισε στα μούτρα λέγοντας ότι μόνο η σελίδα τους είναι έγκυρη και δεν ασχολιέται με άλλες σελίδες... Όσο για τη Burlington δεν είχα κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα είτε σε έντυπο είτε σε ηλεκτρονικό υλικό. Μου τα έδιναν έτσι κι αλλιώς χωρίς να τα ζητήσω. Η MM μάλιστα έχει και πακέτο μαθητή για ιδιαίτερα μαθήματα και σε κατατοπίζουν πλήρως τι χρειάζεσαι και τι όχι. Γι'αυτό αναρωτήθηκα με την express που βγάζει τα poster σε πακέτο. Μην πέφτουμε και στο οικονομικό τους παιχνίδι που τα δίνουν δωρεάν στα φροντιστήρια και εμείς τα χρυσοπληρώνουμε!!!
H Burlington δίνει μόνο 3-4 βιβλία το χρόνο σε καθηγητές που κάνουν ιδιαίτερα και τίποτα άλλο. Ούτε posters ούτε flashcards ουτε CDs. To μόνο που έχει είναι πολύ καλή ιστοσελίδα για να κατεβάσεις το ηχητικό υλικό των CDs. H δε ΜΜ ναι δίνει το πλήρες πακέτο του καθηγητή αλλά για να κάνεις σωστά τη δουλειά χρειάζεσαι και το IWB που έχει τα βίντεο και τα βίντεο της γραμματικής και άλλα πολύ χρήσιμα πράγματα. Αν δεν δώσεις λοιπόν τα 50 ευρώ  που κοστίζει το IWB οι μαθητές σου θα στερηθούν το πιο interactive κομμάτι του βιβλίου πράγμα άδικο. Αν βέβαια ταυτόχρονα δουλεύεις σε φροντιστήριο και παίρνεις έτσι το υλικό που μόνο με ιδιαίτερα δεν μπορείς να πάρεις παρά μόνο αν το χρυσοπληρώσεις είναι άλλη ιστορία.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2018, 08:12:32 μμ από maria42 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:31:20 »

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2090 στις: Σεπτέμβριος 04, 2018, 08:24:08 μμ »
H Burlington δίνει μόνο 3-4 βιβλία το χρόνο σε καθηγητές που κάνουν ιδιαίτερα και τίποτα άλλο. Ούτε posters ούτε flashcards ουτε CDs. To μόνο που έχει είναι πολύ καλή ιστοσελίδα για να κατεβάσεις το ηχητικό υλικό των CDs. H δε ΜΜ ναι δίνει το πλήρες πακέτο του καθηγητή αλλά για να κάνεις σωστά τη δουλειά χρειάζεσαι και το IWB που έχει τα βίντεο και τα βίντεο της γραμματικής και άλλα πολύ χρήσιμα πράγματα. Αν δεν δώσεις λοιπόν τα 50 ευρώ  που κοστίζει το IWB οι μαθητές σου θα στερηθούν το πιο interactive κομμάτι του βιβλίου πράγμα άδικο. Αν βέβαια ταυτόχρονα δουλεύεις σε φροντιστήριο και παίρνεις έτσι το υλικό που μόνο με ιδιαίτερα δεν μπορείς να πάρεις παρά μόνο αν το χρυσοπληρώσεις είναι άλλη ιστορία.

Υπάρχει και η Super Course! όλα δωρεάν..

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2091 στις: Σεπτέμβριος 04, 2018, 10:41:45 μμ »
Υπάρχει και η Super Course! όλα δωρεάν..
Ναι σε αυτά τα θέματα είναι πολύ εξυπηρετικοί. Αλλά στα ιδιαίτερα, όταν έχεις δυνατούς μαθητές καλό είναι να κάνεις πιο απαιτητικά βιβλία. Αν είναι μέτριοι ή αν δεν μπορούν να κάνουν παραπάνω από 2 ώρες την εβδομάδα, τότε είναι είναι μια καλή λύση η supercourse.

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2092 στις: Σεπτέμβριος 04, 2018, 11:27:46 μμ »
Ναι σε αυτά τα θέματα είναι πολύ εξυπηρετικοί. Αλλά στα ιδιαίτερα, όταν έχεις δυνατούς μαθητές καλό είναι να κάνεις πιο απαιτητικά βιβλία. Αν είναι μέτριοι ή αν δεν μπορούν να κάνουν παραπάνω από 2 ώρες την εβδομάδα, τότε είναι είναι μια καλή λύση η supercourse.

χμ, δοκίμασε accelerator ή το Super Final ECPE, είναι δυνατά! (πάντα μιλάω για Michigan, για CPE φυσικά υπάρχουν πολύ πιο δύσκολα και με βάθος..)

Αποσυνδεδεμένος Daria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2093 στις: Σεπτέμβριος 06, 2018, 01:33:34 πμ »
Καλησπέρα,έχω 2 μαθητές που τελειώσαμε τα quest 2 και 3 αντίστοιχα. Η μαθήτρια που τελειώσαμε το quest 2 δε θέλει να συνεχίσει την ίδια σειρα.Πιστεύετε οτι το webkids θα ήταν ένα καλό βιβλίο για να της κρατήσει το ενδιαφέρον;Για τον μαθητή μου που τελείωσε το quest 3 ποιά πιστεύετε οτι θα ήταν μια καλή σειρά για να συνεχίσουμε;Και γι αυτόν σκεφτόμουν το webkids....

Αποσυνδεδεμένος giotoules

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2094 στις: Σεπτέμβριος 06, 2018, 04:39:32 μμ »
Evie καλησπέρα! Εγώ θεωρώ ότι το webkids είναι μια πολύ ευχάριστη σειρα αλλά για d class θα πήγαινα στο revised choices της burlington. Νομίζω ότι είναι πιο κατάλληλο για το επίπεδο αυτό, ειδικά αν μιλάμε για μαθητές καλού επιπέδου.

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2095 στις: Σεπτέμβριος 06, 2018, 10:38:18 μμ »
Καλησπέρα,έχω 2 μαθητές που τελειώσαμε τα quest 2 και 3 αντίστοιχα. Η μαθήτρια που τελειώσαμε το quest 2 δε θέλει να συνεχίσει την ίδια σειρα.Πιστεύετε οτι το webkids θα ήταν ένα καλό βιβλίο για να της κρατήσει το ενδιαφέρον;Για τον μαθητή μου που τελείωσε το quest 3 ποιά πιστεύετε οτι θα ήταν μια καλή σειρά για να συνεχίσουμε;Και γι αυτόν σκεφτόμουν το webkids....
Για το 2ο μαθητή σου συμφωνώ ότι το Revised choices είναι μια καλή επιλογή. Τώρα για την άλλη σου μαθήτρια, αν είναι καλή θα πρότεινα το Portal 3 MM publications ή το Ι5 3 Express. Και τα δύο έχουν πολύ ενδιαφέροντα θέματα για εφήβους και είναι καινούρια βιβλία (το πρώτο φέτος κυκλοφόρησε).

Αποσυνδεδεμένος anastasiakll

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2096 στις: Σεπτέμβριος 07, 2018, 11:45:15 πμ »
καλημερα!

χρειαζομαι μια ευκολη γραμματικη για  β1-β2.. ποια προτεινετε;
We're making it up. The world, the universe, life, reality. Especially reality.    ???

Αποσυνδεδεμένος Daria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2097 στις: Σεπτέμβριος 07, 2018, 02:14:14 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!Για το revised choices εννοείται αυτό έτσι; (Revised Choices for D Class). Ο μαθητής μου είναι μέτριου επιπέδου αλλά θέλει να δώσει όσο πιο σύντομα γίνεται για lower.Νομίζετε οτι αυτό το βιβλίο θα βοηθήσει και έχετε να προτείνετε κάποια έξτρα γραμματική;
Επίσης επειδή έχω μπερδευτεί λίγο με την ονοματολογία των τάξεων και με το ποιά αντιστοιχεί που, π.χ για το i5 3 λέει οτι το βιλίο αντιστοιχεί σε τάξη c senior και σε επίπεδο b1 (δηλ. pre-lower?) μπορείτε να μου πείτε πως συσχετίζονται οι τάξεις με τα επίπεδα;Δλδ π.χ το επίπεδο lower σε ποιά τάξη αντιστοιχεί;

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2098 στις: Σεπτέμβριος 10, 2018, 06:47:17 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!Για το revised choices εννοείται αυτό έτσι; (Revised Choices for D Class). Ο μαθητής μου είναι μέτριου επιπέδου αλλά θέλει να δώσει όσο πιο σύντομα γίνεται για lower.Νομίζετε οτι αυτό το βιβλίο θα βοηθήσει και έχετε να προτείνετε κάποια έξτρα γραμματική;
Επίσης επειδή έχω μπερδευτεί λίγο με την ονοματολογία των τάξεων και με το ποιά αντιστοιχεί που, π.χ για το i5 3 λέει οτι το βιλίο αντιστοιχεί σε τάξη c senior και σε επίπεδο b1 (δηλ. pre-lower?) μπορείτε να μου πείτε πως συσχετίζονται οι τάξεις με τα επίπεδα;Δλδ π.χ το επίπεδο lower σε ποιά τάξη αντιστοιχεί;
To Ι5 3 καλύπτει την ύλη για τη C και D class, φθάνει δηλαδή μέχρι το επίπεδο Β1. Μετά συνεχίζεις με βιβλία επιπέδου Β1+ (αντίστοιχο του PreLower) ή, αν είναι πολύ καλός, με βιβλία επιπέδου Β2 (δηλαδή Lower). Πάντα αφήνεις 6 μηνες για καθαρή προετοιμασία όποιων πτυχίων έχεις επιλέξει. Το reviced choices έχει βιβλία και για επίπεδο για D class και για ECCE.

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2099 στις: Σεπτέμβριος 10, 2018, 06:49:59 μμ »
καλημερα!

χρειαζομαι μια ευκολη γραμματικη για  β1-β2.. ποια προτεινετε;
Μια εύκολη γραμματική είναι η Grammalysis Super Course. Έχει για επίπεδο Β1 και Β2 ξεχωριστά. Μια εύκολη και πολύ καλή γραμματική για το επίπεδο Β1 είναι η Grammar for Schools Oxford.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 483
Σύνολο: 483

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.