*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 762414 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος androniki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #280 στις: Φεβρουάριος 23, 2010, 10:04:24 μμ »
Γεια σας,
πρόσφατα ανέλαβα μια μαθήτρια που έδωσε για FCE και ECCE τον Δεκέμβριο και δεν πέρασε κανένα από τα δύο (πήγαινε σε φροντιστήριο). Τώρα θέλει να κάνει ιδιαίτερα μαζί μου για να δώσει τον Μάιο. Ποια βιβλία θα μου προτείνατε να χρησιμοποιήσω δεδομένου ότι είναι λίγο το χρονικό διάστημα? Επίσης, πόσες ώρες θα κάνατε εσείς? Απ'ότι κατάλαβα η μητέρα της θέλει να κάνει το Σαββατοκύριακο μόνο και να μην την ζορίζω πολύ γιατί είναι αγχώδης. Can you help?
“Never doubt that a small group of thoughtful committed citizens can change the world; indeed it is the only thing that ever has.”

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:18:28 »

Αποσυνδεδεμένος jsak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #281 στις: Φεβρουάριος 26, 2010, 06:38:22 μμ »
καλησπέρα!! έχω αναλάβει μια φιλή μου η οποία θέλει να δώσει Edecxel level 5 .Εχει κενά όμως στη γραμματική και στο writing. Είναι η πρώτη φορά που αναλαμβάνω τόσο μεγάλο επιπεδο και ψιλοανχώθηκα!Θα μπορούσατε να με προτείνετε μια καλή γραμματική ;; ; ; έχω δοκιμάσει τη  functional grammar αλλά δε μου έκατσε καλά.Επισής , ενα καλό βιβλίο για skill writing; γνωρίζω ότι το edexcel δινει πολύ βάση στην έκθεση!

Αποσυνδεδεμένος mare1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #282 στις: Μάρτιος 18, 2010, 01:33:28 μμ »
Καλησπέρα...
Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποια βιβλία για παιδί που έχει κάνει το Fairyland Junior B; Θά ήθελα κάτι ευχάριστο. Σάς ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος MELINAKI23LOST

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #283 στις: Απρίλιος 30, 2010, 03:17:13 πμ »
Γεια σε ολους!!ειμαι καινουρια στο forum καινουρια και στο επαγγελμα!!! Τον επόμενο μηνα αναλαμβανω ενα κοριτσι της γ γυμνασιου intermediate level b1 !!εχετε να προτεινετε καποια βιβλια για αυτο το επιπεδο που θα μπορουσα να χρησιμοποιησω???η βοηθεια σας ειναι πολυτιμη!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:18:28 »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #284 στις: Απρίλιος 30, 2010, 11:05:13 μμ »
εχω μαθητη αρκετα καλο, τελειωνουμε την c τωρα κ θελει να κανουμε θερινα κ τον επομενο χρονο τον μαιο να δωσει για b2.

τι να κανω?? το μονο βιβλιο που ειδα οτι κανει την d και την e σε μια ταξη ειναι του super course αλλα εχει πολυ υλικο(λογικο) κ δεν ξερω αν θα καταφερω να το βγαλω το καλοκαιρι. να προσπερασω την d ή την e? προσωπικα το φοβαμαι αν κ ο μαθητης τραβαει.
υπαρχει κπ αλλο βιβλιο ? ισως για d, αλλα πολυ απαιτητικο ωστε μετα να αρχισω απο σεπτεμβρη προετοιμασια?

Αποσυνδεδεμένος saturnine

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #285 στις: Απρίλιος 30, 2010, 11:55:46 μμ »
εχω μαθητη αρκετα καλο, τελειωνουμε την c τωρα κ θελει να κανουμε θερινα κ τον επομενο χρονο τον μαιο να δωσει για b2.

τι να κανω?? το μονο βιβλιο που ειδα οτι κανει την d και την e σε μια ταξη ειναι του super course αλλα εχει πολυ υλικο(λογικο) κ δεν ξερω αν θα καταφερω να το βγαλω το καλοκαιρι. να προσπερασω την d ή την e? προσωπικα το φοβαμαι αν κ ο μαθητης τραβαει.
υπαρχει κπ αλλο βιβλιο ? ισως για d, αλλα πολυ απαιτητικο ωστε μετα να αρχισω απο σεπτεμβρη προετοιμασια?

Αν έιναι καλός ο μαθητής δε νομίζω να χρειάζεται να κάνει κ την E. Σε Θεσσαλονικη κ Θεσσαλία σε κανένα φροντιστήριο από όσα έχω δουλέψει δεν υπήρχε E class, μετά την D κάναμε προετοιμασία για Β2. Κ εγω στα ιδιαίτερά μου κάνω κάποιο βιβλίο Β1 κ μετά Β2. Ποτέ δεν κάνω Β1+.
 

Αποσυνδεδεμένος pipin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #286 στις: Μάιος 21, 2010, 01:27:26 μμ »
Γειά σας, έχω ένα πρόβλημα, ανέλαβα έναν ενήλικα για ιδιαίτερα στα αγγλικά ο οποίος γνωρίζει μόνο την αλφαβήτα, τι να κάνω, ποια βιβλία να χρησιμοποιήσω, έχω μπερδευτεί πολύ! Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος androniki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #287 στις: Μάιος 22, 2010, 04:23:14 μμ »
Δύσκολη περίπτωση γιατί τα English for adults 1 του Γρίβα που θα σου πρότεινα είναι μεν πολύ καλά βιβλία αλλά ξεκινούν με βάση ότι ξέρει κάποιο βασικό λεξιλόγιο.
“Never doubt that a small group of thoughtful committed citizens can change the world; indeed it is the only thing that ever has.”

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #288 στις: Μάιος 22, 2010, 05:45:33 μμ »
pipin,μπορείς να δεις διάφορα βιβλία κ να τα προσαρμόσεις στις ανάγκες του μαθητή σου με αρκετό supplementary material.Επίσης,δες κ σε sites on the internet,όπου μπορείς να βρεις πληθώρα υλικού.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #289 στις: Μάιος 22, 2010, 09:22:39 μμ »
εχω μαθητη αρκετα καλο, τελειωνουμε την c τωρα κ θελει να κανουμε θερινα κ τον επομενο χρονο τον μαιο να δωσει για b2.

τι να κανω?? το μονο βιβλιο που ειδα οτι κανει την d και την e σε μια ταξη ειναι του super course αλλα εχει πολυ υλικο(λογικο) κ δεν ξερω αν θα καταφερω να το βγαλω το καλοκαιρι. να προσπερασω την d ή την e? προσωπικα το φοβαμαι αν κ ο μαθητης τραβαει.
υπαρχει κπ αλλο βιβλιο ? ισως για d, αλλα πολυ απαιτητικο ωστε μετα να αρχισω απο σεπτεμβρη προετοιμασια?

Αν έιναι καλός ο μαθητής δε νομίζω να χρειάζεται να κάνει κ την E. Σε Θεσσαλονικη κ Θεσσαλία σε κανένα φροντιστήριο από όσα έχω δουλέψει δεν υπήρχε E class, μετά την D κάναμε προετοιμασία για Β2. Κ εγω στα ιδιαίτερά μου κάνω κάποιο βιβλίο Β1 κ μετά Β2. Ποτέ δεν κάνω Β1+.
 


μωρε και γω σε μαθητρια που "πετουσε" δεν εκανα e και πηρε με διακριση το β2 αλλα με αυτον το μαθητη με εχει πιασει μια ανασφαλεια. ευχαριστω για την απαντηση, και γω το σκεφτηκα μετα κ δεν θα κανω την e. αν δω οτι δυσκολευεται, γιατι αγορακι κ στην εφηβεια με το μυαλο στην προπονηση στην ομαδα του ποδοσφαιρου δεν ξερω ποσο αφοσιωμενος κ συγκεντρωμενος θα ειναι (αν κ εινια καλο κ φιλοτιμο παιδι), θα τους πω να μην δωσει μαιο αλλα δεκεμβρη. βλεποντας κ κανοντας...

(ασχετο αλλα σε θεσσαλια εγω ξερω φροντιστηρια που κανουν την e αλλα παραλειπουν αλλες ταξεις...δλδ κανουν οτι μπορουν να δωσει το παιδι σε 6-7 χρονια β2)

Αποσυνδεδεμένος nikonana

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 408
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #290 στις: Μάιος 23, 2010, 12:15:12 πμ »
pipin,μπορείς να δεις διάφορα βιβλία κ να τα προσαρμόσεις στις ανάγκες του μαθητή σου με αρκετό supplementary material.Επίσης,δες κ σε sites on the internet,όπου μπορείς να βρεις πληθώρα υλικού.
Επειδή και εμένα με ενδιαφέρει το θέμα, θα μπορούσες να μας πεις σε ποιά sites υπάρχει τέτοιο υλικό;;

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #291 στις: Μάιος 23, 2010, 03:05:01 μμ »
http://www.bbc.co.uk/worldservice/learningenglish/
http://www.bbc.co.uk/learning/adults/
http://learnenglish.britishcouncil.org/
http://www.usalearns.org/index/welcome.cfm

just to name a few...Βεβαίως,τα προσαρμόζει ο καθένας σύμφωνα με τις ανάγκες του μαθητή κ του τρόπου διδασκαλίας του.Ειδικά σε αρχάριους ενήλικες,που δεν έχουν χρόνο ούτε την ίδια απορρόφηση γνώσης με τους μικρούς μαθητές,είναι πολύ πιο αποδοτική η χρήση communicative approach με όσο το δυνατό λιγότερη " χαρτούρα " .

Αποσυνδεδεμένος pipin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #292 στις: Μάιος 27, 2010, 12:11:22 μμ »
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια! Σκέφτηκα να ξεκινήσω με τη γραμματική του Γρίβα, την μπλε για αρχή και βλέπουμε έστω να πάρει κάποιες βάσεις. Θα κάνω μόνη μου Μέρες, μήνες κλπ και βλέποντας και κάνοντας! ευχαριστώ και πάλι!!!

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #293 στις: Ιούνιος 01, 2010, 05:42:25 μμ »
μετα απο αρκετα χρονια πιστης και αφοσιωσης σε λονγκμαν και χιλσαιντ και καποια βιβλια για εκθεση του γριβα λεω να κανω μια αλλαγουλα.τι εχετε να προτεινεται?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 580
Σύνολο: 590

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.