*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 761149 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elenitsa15

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2324 στις: Μάιος 30, 2023, 10:26:40 μμ »
Όντως, Μαρία, κι εμένα το ίδιο ακριβώς μου είπαν όταν πήρα τηλέφωνο να κάνω την παραγγελία των μαθητών μου και απογοητεύτηκα...Ήταν προσφορά για περιορισμένο χρονικό διάστημα. Παρ' όλα αυτά εγώ έκανα την παραγγελία και μπορώ να πω ότι μέχρι στιγμής με εξυπηρετεί το e-book των μαθητών, έχει όλα τα audios του students' book και όλα τα βίντεο που ήταν βασικό προαπαιτούμενο για να επιλέξω τη σειρά. Επίσης το το e-book των μαθητών έχει όλες τις σελίδες του students' book, τα reading και τις ασκήσεις κανονικά, χωρίς όμως τις απαντήσεις (το οποίο θα με διευκόλυνε κυρίως στο εξ αποστάσεως μαθημα), διαθέτει επιπλέον glossary που αντιστοιχεί σε κάθε σελίδα του βιβλίου μαθητών και δυο παιχνίδια ανά ενότητα. Ξεχωριστά κατέβασα τα audios του workbook και του test book, αλλά ήταν πολύ εύκολη η διαδικασία από την ιστοσελίδα του εκδοτικού οίκου. Το ΙWM θα έδινε επιπλέον το υλικό του workbook, grammar book, companion καθώς και τις λύσεις όλων αυτών, αλλά όπως είπα και πιο πάνω το e-book με καλύπτει μέχρι τώρα σε ικανοποιητικό βαθμό, κυρίως γιατί εχει όλα τα Listening  του students' book και τα βίντεο που χρειάζομαι για να κάνω το μάθημα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:33:44 »

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2325 στις: Μάιος 31, 2023, 02:20:16 μμ »
Κρίμα πάντως. Από τη στιγμή που ο καθηγητής χρησιμοποιεί τη σειρά θα έπρεπε να του δίνουν το IWB δωρεάν. Στο κομμάτι αυτό άλλοι εκδοτικοί οίκοι είναι πιο εξυπηρετικοί. Καλή συνέχεια και καλό καλοκαίρι!

Αποσυνδεδεμένος elenitsa15

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2326 στις: Μάιος 31, 2023, 04:00:48 μμ »
Καταλαβαίνω πως έχει ένα κόστος το IWM για τους εκδοτικούς οίκους, όμως αν το δίνουν δωρεάν, θα αποτελέσει κίνητρο ώστε πολλοί καθηγητές να επιλέξουν τις δικές τους σειρές. Πάντως, από τη δική μου έρευνα μόνο ο Γρίβας δίνει εντελώς δωρεάν το υλικό του διαδραστικού πίνακα και οι MM Publications επίσης δωρεάν με την αγορά δύο σειρών του μαθητή. Οι υπόλοιποι μόνο το e-book του μαθητή ή του εκπαιδευτικού.  Αν γνωρίζετε και άλλους εκδοτικούς οίκους που δίνουν το IWM, παρακαλώ ενημερώστε μας!

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2327 στις: Ιούνιος 01, 2023, 11:23:27 μμ »
 Και η Hillside press αν τους τηλεφωνήσεις σου στέλνουν το e book του καθηγητή, ωστόσο δεν είναι τόσο εξελιγμένο όσο θα έπρεπε. Η Express έχει τόσο ολοκληρωμένα ebook μαθητή και digibooks για τα workbook που δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω αφού  είναι διαδραστικα και δίνουν και τις απαντήσεις. Η Burlington έχει πλέον το LMS και όταν αποφασίσεις να επιλέξεις μια σειρά τους τηλεφωνείς , σου στέλνουν ένα κωδικό για τους μαθητές και όταν ενεργοποιήσουν τα coursebooks, workbooks, companions κλπ αυτομάτως ενεργοποιούνται και τα δικά σου ebook τα οποία έχουν ό,τι χρειάζεσαι: βίντεο, διαδραστικές ασκήσεις ακόμη και τις απαντήσεις στις προφορικές απαντήσεις με γραπτό κείμενο και ηχογραφημένη απάντηση ταυτόχρονα. Βέβαια χρειάζεται συνεχής σύνδεση στο Ιnternet για τα τελευταία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:33:44 »

Αποσυνδεδεμένος elenitsa15

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2328 στις: Ιούνιος 03, 2023, 02:21:54 μμ »
Χρήσιμες πληροφορίες, ευχαριστώ!
Κάτι ακόμα, για Β2 επίπεδο ποια σείρα coursebook επιλέγετε και θεωρείτε αποτελεσματική;

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2329 στις: Ιούνιος 03, 2023, 09:20:12 μμ »
Αναλόγως ποιο πτυχίο θα δώσουν: 1. Το Mindset B2 για FCE / ECCE/ MSU 2. To ECCE Honors μόνο για ECCE 3. To Insider αν δώσουν για LRN. και το Ultimate English B2 είναι καλό αλλά αρκετά απαιτητικο νομίζω.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2330 στις: Ιούνιος 04, 2023, 11:52:47 πμ »
Καλημέρα σας! Συστήνετε τα βιβλία του Γρίβα για junior a - b?

Αποσυνδεδεμένος elenitsa15

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2331 στις: Ιούνιος 05, 2023, 01:42:29 μμ »
Ευχαριστώ, Μαρία, για τις πληροφορίες! Εριέττα. δεν έχω χρησιμοποιήσει κάποιο βιβλίο του Γρίβα όμως ειχα μελετήσει το Happy kids Και μου ειχε αρέσει πάρα πολύ!Μου φάνηκε πολύ μεθοδική και ευχάριστη για τα παιδιά. τώρα το υλικό του διαδραστικού πίνακα διατίθεται δωρεαν μαζί με τα audios, όποτε αυτο διευκολύνει πολύ το μάθημα! Εγώ για Junior Τάξεις χρησιμοποιώ το BFF MM Publications που θεωρώ εξαιρετικο κυριως για παιδιά πρώτων τάξεων του δημοτικού.

Αποσυνδεδεμένος Χαρά

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 615
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (ΠΕ 06)
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2332 στις: Σεπτέμβριος 13, 2023, 10:50:20 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα, έχετε κατά νου κάποια πολύ εύκολη σειρά για μαθητή (τελείωσε το Λύκειο) με μαθησιακές δυσκολίες που ξεκινά σχεδόν από την αρχή? (επίπεδο Α1) Τηλεφώνησα σε κάποιους εκδοτικούς, δεν υπάρχει συγκεκριμένη σειρά για μαθητές με δυσλεξία.Θα ξεκινήσω με δικό μου υλικό αλλά θα ήθελα να υπάρχει ένα coursebook..

Αποσυνδεδεμένος mairasi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2333 στις: Σεπτέμβριος 26, 2023, 10:45:59 πμ »
Καλημέρα σε όλες και όλους.

Θα μπορούσατε να μου συστήσετε μια σειρά βιβλίων για άτομο ηλικίας 22 ετών με επίπεδο αγγλικών Α2+;  Κατά προτίμηση μια σειρά που συνοδεύεται από ηλεκτρονικό υλικό,   όπως ηλεκτρονική πλατφόρμα ή εφαρμογή, και διευκολύνει ταυτόχρονα την εξ αποστάσεως εκπαίδευση.

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2334 στις: Σεπτέμβριος 28, 2023, 12:06:49 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα, έχετε κατά νου κάποια πολύ εύκολη σειρά για μαθητή (τελείωσε το Λύκειο) με μαθησιακές δυσκολίες που ξεκινά σχεδόν από την αρχή? (επίπεδο Α1) Τηλεφώνησα σε κάποιους εκδοτικούς, δεν υπάρχει συγκεκριμένη σειρά για μαθητές με δυσλεξία.Θα ξεκινήσω με δικό μου υλικό αλλά θα ήθελα να υπάρχει ένα coursebook..
Αν θέλεις ρώτησε σε αυτό το κέντρο αν χρησιμοποιούν κάποια συγκεκριμένη σειρά  πέρα από το δικό τους υλικό https://dyslexiafriendly.gr/ . Αυτοί είναι στην Πάτρα οπότε αν εσύ μένεις σε άλλη περιοχή και αφού είναι και ενήλικος πλέον ο μαθητής πιστεύω ότι θα σε κατατοπίσουν.

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2335 στις: Σεπτέμβριος 28, 2023, 01:10:59 μμ »
Καλημέρα σε όλες και όλους.

Θα μπορούσατε να μου συστήσετε μια σειρά βιβλίων για άτομο ηλικίας 22 ετών με επίπεδο αγγλικών Α2+;  Κατά προτίμηση μια σειρά που συνοδεύεται από ηλεκτρονικό υλικό,   όπως ηλεκτρονική πλατφόρμα ή εφαρμογή, και διευκολύνει ταυτόχρονα την εξ αποστάσεως εκπαίδευση.
Καλησπέρα , μια καλή σειρά  που απευθύνεται και σε νεαρούς ενήλικες είναι το Explorer Second Edtiton  Pre Intermediate λεπτομέρειες εδώ
 https://www.combobooks.gr/traveller-2nd-edition-pre-intermediate-students-book-2283 . Τα βιβλία σου τα στέλνουν δωρεάν και το διαδραστικό αν το θέλεις όλο είναι περίπου 48 ευρώ αν θέλεις μονο το coursebook νομίζω είναι δωρεάν. Στα δύο πακέτα μαθητή στέλνουν όλο το διαδραστικό υλικό δωρεάν. 

Αποσυνδεδεμένος mairasi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2336 στις: Οκτώβριος 02, 2023, 03:25:01 μμ »
Καλησπέρα , μια καλή σειρά  που απευθύνεται και σε νεαρούς ενήλικες είναι το Explorer Second Edtiton  Pre Intermediate λεπτομέρειες εδώ
 https://www.combobooks.gr/traveller-2nd-edition-pre-intermediate-students-book-2283 . Τα βιβλία σου τα στέλνουν δωρεάν και το διαδραστικό αν το θέλεις όλο είναι περίπου 48 ευρώ αν θέλεις μονο το coursebook νομίζω είναι δωρεάν. Στα δύο πακέτα μαθητή στέλνουν όλο το διαδραστικό υλικό δωρεάν.

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. :)


Αποσυνδεδεμένος Evoevi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2337 στις: Οκτώβριος 03, 2023, 03:37:12 μμ »
Καλησπέρα πρώτη φορά θα αναλάβω παιδί της a class. Με τι βιβλίο μου προτείνετε να αρχίσω;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159632
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 482
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 442
Σύνολο: 457

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.