*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 761655 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος avrile

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #672 στις: Ιούνιος 13, 2012, 11:06:58 πμ »
Θα αναλάβω έναν ενήλικα για κάποια μαθήματα δύο μηνών με στόχο να εξασκηθεί στα προφορικά και μάλιστα επαγγελματικού επιπέδου γιατί απαιτούνται για την εργασία του. Το αρνητικό είναι ότι είναι τελείως αρχάριος σε σημείο να μην μπορεί ούτε να διαβάσει κάποια πράγματα. Δεν μου έχει ξανατύχει τετοιο μάθημα. Έχετε καμιά ιδέα πώς να οργανώσω το μάθημα για να καλύψω 1,5 ώρα την φορά? ::)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:17:47 »

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #673 στις: Ιούνιος 13, 2012, 12:24:49 μμ »
Ξεκινήστε από τα πολύ βασικά και ανάλογα και με το επάγγελμά του ετοίμασέ του υλικό (π.χ. απαραίτητες λέξεις και φράσεις καθώς και διαλόγους).
Μιας και δεν μπρεί να διαβάσει, όπως λες, θα βοηθούσε να του γράφεις την προφορά δίπλα στα Αγγλικά καθώς και να ακούει CDs με το λεξιλόγιο (ακόμη καλύτερο το τελευταίο).

Αποσυνδεδεμένος avrile

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #674 στις: Ιούνιος 13, 2012, 01:32:26 μμ »
Σε ευχαριστώ για την βοήθεια. Κάπως έτσι το φανταζόμουν και εγώ απλά δεν ξέρω εαν αρκεί μιας και θα έχουμε αρκετή ώρα στην διάθεσή μας. Βλέποντας και κάνοντας..

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #675 στις: Ιούνιος 13, 2012, 02:55:57 μμ »
Γεια σας,

Πόσες ώρες την εβδομάδα κάνετε ιδιαίτερο σε παιδιά για A Senior; Μία φορά την εβδομάδα από ένα δίωρο είναι αρκετό; Ή πιστεύετε πως χρειάζεται παραπάνω;

Επίσης, εάν είναι γκρουπάκι 2-3 παιδιών, πρέπει να είναι λίγο παραπάνω η ώρα για να καλυφθεί η ύλη;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:17:47 »

Αποσυνδεδεμένος HighViolet

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #676 στις: Ιούνιος 13, 2012, 03:15:55 μμ »
Προσωπικά στις senior τάξεις κάνω συνήθως 3 ώρες τη βδομάδα (δύο μαθήματα από 1.5 ώρα). Βγαίνει και με δίωρο, όμως κατά προτίμηση θα το έσπαγα πάλι σε δυο μέρες για να μη βαραίνει πολύ το μάθημα και πέφτει μαζεμένη η ύλη στα παιδιά.

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #677 στις: Ιούνιος 14, 2012, 12:32:35 μμ »
Προσωπικά στις senior τάξεις κάνω συνήθως 3 ώρες τη βδομάδα (δύο μαθήματα από 1.5 ώρα). Βγαίνει και με δίωρο, όμως κατά προτίμηση θα το έσπαγα πάλι σε δυο μέρες για να μη βαραίνει πολύ το μάθημα και πέφτει μαζεμένη η ύλη στα παιδιά.

Ευχαριστώ πολύ HighViolet!

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #678 στις: Ιούνιος 14, 2012, 01:07:35 μμ »
Προσωπικά στις senior τάξεις κάνω συνήθως 3 ώρες τη βδομάδα (δύο μαθήματα από 1.5 ώρα). Βγαίνει και με δίωρο, όμως κατά προτίμηση θα το έσπαγα πάλι σε δυο μέρες για να μη βαραίνει πολύ το μάθημα και πέφτει μαζεμένη η ύλη στα παιδιά.
Συμφωνώ! Σαφώς καλύτερο και πιο άνετο το τρίωρο αλλά επειδή αρκετοί γονείς "δε βγαίνουν" πια να το πληρώσουν, γίνεται και με δύο ώρες αλλά σπασμένες.

Αποσυνδεδεμένος avrile

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #679 στις: Ιούνιος 21, 2012, 10:11:02 πμ »
Ξεκινάω ένα μάθημα σε αρχάριο για business english. Ψάχνω ένα βιβλίο για αρχάριους που να εστιάζει κυρίως στην επικοινωνία. Απο business english μου αρέσει πολύ το English 365  αλλά είναι πολύ ακριβό. Μαζί με τα cds βγαίνει περίπου 70 ευρώ ::). Έχετε κάποιο άλλο να προτείνετε για να το κοιτάξω.. όχι μονο business απλά να είναι για beginners.
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος antzystr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #680 στις: Ιούνιος 29, 2012, 02:38:43 μμ »
Καλησπέρα και από μένα. Δασκάλα δημοτικού θα δώσει γραπτές εξετάσεις στα αγγλικά σε ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα που παρακολουθεί.σε γενικές γραμμές, θα δίδεται ένα αγγλικό κείμενο για μετάφραση επιπέδου maximum B2.H δασκάλα είναι αρχάρια κ σκέφτεται μήπως δώσει εξετάσεις οκτωβρη. Εχετε στα υπόψη κάποιο βιβλίο που να εστιάζει σε λεξιλόγιο?Και ίσως να περιλαμβάνει κ κείμενα προς μετάφραση??ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος lkjhgfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #681 στις: Ιούλιος 28, 2012, 02:08:42 μμ »
Γεια χαρά!

Θα ήθελα να ρώτήσω τι βιβλία προτείνετε για τάξεις από Α junior και λίγο παραπάνω; Δε γνωρίζω ακριβώς τις τάξεις, γιατί δεν κάνω αγγλικά, για φίλη ρωτάω που ξεκινάει τώρα ιδιαίτερα σε μαθητές μικρών τάξεων.

Από τιμές είναι ακριβά τα βιβλία;
"Come out come out wherever you are..."

Αποσυνδεδεμένος anthouli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Take a risk, take a mistake, learn something new:)
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #682 στις: Αύγουστος 02, 2012, 05:15:29 μμ »
Καλησπέρα σας!! Συνάδελφοι θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος από σας που μένει Αθήνα έχει τα CDs από τα Our World 1 και 2 και άπο το Connect B1+ (revised) ?Aν κάποιος έχει κάτι από αυτά ας μου στείλει ένα πμ..Ευχαριστώ!!  :)
Take a risk, take a mistake, learn something new :)

Αποσυνδεδεμένος tirogaridaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #683 στις: Αύγουστος 09, 2012, 10:22:44 μμ »
Καλησπέρα!
Θα δώσω Proficiency ECPE τον Νοέμβριο και θέλω να ξέρω αν είμαι καλυμμένη με τα βιβλία που κάνω.

ΛΟΙΠΟΝ, κάνω το On Course (Cousebook+Companion) του Γρίβα, για γραμματική το Use of English της Virginia Evans και για λεξιλόγιο το Words You Need της Sylvia Kar. Από practice tests, το New Generation Practice Tests του Γρίβα και τα 3 βιβλία με τα practice tests της Virginia Evans.

Αποσυνδεδεμένος vg76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #684 στις: Αύγουστος 10, 2012, 12:05:13 πμ »
Εγώ δεν πολυεμπιστεύομαι τα βιβλία του Γρίβα, και όσες φορές τα δούλεψα στο παρελθόν χρειάστηκα πολλή προσωπική δουλειά και έξτρα υλικό. Η Sylvia Kar εξειδικεύεται στο ECPE και το Words you need είναι πολύ καλο. Θα σου πρότεινα τα practice tests της ελληνοαμερικανικής ένωσης αλλά πριν απο αυτά απο τη New Editions και την Piniaris το Michigan Proficiency Final Practice Tests (το πράσινο). Τα βιβλία της Express Publishing που αναφέρεις είναι στην πλειοψηφία τους πολύ προσεγμένα, δεν είμαι σίγουρη όμως για το αν τα συγκεκριμένα είναι τα κατάλληλα για ECPE, νομίζω οτι ταιριάζουν περισσότερο σε Cambridge Proficiency προετοιμασία. Ανάλογα με το επιπέδο προτείνω και το skills builder ή ακόμα καλύτερα μια σειρά του Μπουκουβάλα που είναι πάρα πολύ καλή για το ECPE. Ελπίζω να μη σε άγχωσα...Καλή επιτυχία!!!

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #685 στις: Αύγουστος 10, 2012, 09:05:24 πμ »
Geia xara!

tha ithela ena eukolo coursebook gia paidi ths d class pou einai adynatos mathitis.
ti proteinete?
to choices 4 kai to adventure 4 pws ta krinete?

Thankssssssssssssss :)
δεν ξερω να προτεινω βιβλια αλλα το choices D το εχω κανει και ειναι δυσκολουτσικο. εχει ασκησεις παρομοιες με cambridge. μην το επιλεξεις...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159774
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 501
Σύνολο: 513

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.