*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 768004 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 570
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #952 στις: Ιανουάριος 06, 2013, 05:13:38 μμ »
Του Μπουκουβάλα οι σειρές αξίζουν; Τα "Build it up" είναι υπέροχα. Τα είχα μικρή. Και το "Adventures" φαίνεται πολύ καλή σειρά και με αρκετό ενδιαφέρον. Μού δίνει την εντύπωση ότι "μιλά" στις ηλικίες που απευθύνεται.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:14:42 »

Αποσυνδεδεμένος anastasiakll

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #953 στις: Ιανουάριος 10, 2013, 01:26:46 μμ »
μια απαντηση κανεις?
 ::)
We're making it up. The world, the universe, life, reality. Especially reality.    ???

Αποσυνδεδεμένος vivi06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #954 στις: Ιανουάριος 13, 2013, 04:06:50 μμ »
Καλησπέρα κι απο εμένα!!!

περυσι ανελαβα ενα παιδι 3η γυμνασιου..
ειχε κανει ως την C τα παρατησε επειδη δεν διαβαζε..

ξεκινησα με το spark 4.. σχετικα απαιτητικο βιβλιο..
Στην αρχη τα πηγαινε καλα..διαβαζε δυσκολευοταν λιγο αλλα αν και αργα προχωρουσαμε..
στην συνεχεια ξαφνικα σταματησε να διαβαζει και αδιαφορουσε τελειως..χαναμε πολλα μαθηματα και σταματησαμε νωρις..

φετος με τα 1000 ζορια τον επεισε η μανα του να ξεκινησουμε.. του συνεχισα το spark 4 αλλα πολυ επιλεκτικα κανοντας του στην ουσια επαναληψη...
χωρις αποτελεσματα ομως.. φετος καναμε μονο 10 μαθηματα στα οποια ερχοταν αδιαβαστος..

οταν του το συζητησα μου ειπε οτι δεν του αρεσει γενικα να διαβαζει..
στην ουσια ειπε :  βαριεμαι..δεν ξερω γιατι..ολοι βαριουνται..

παρολα αυτα δεν θελει να σταματησει.. θελει να παρει πτυχιο αλλα μαλλον με μαγικα..

τωρα θα του αλλαξω το βιβλιο..
του ειπα θα ξεκινησουμε απο την αρχη.. κι αυτος το εχει δει σαν ευκαιρια..μαλλον και την τελευταια του γιατι και οι γονεις του δεν αντεχουν και οικονομικα αλλα και την συμπεριφορα του..

τι βιβλια θα μου προτεινατε? θελω να ειναι απλα και οχι περισσοτερα απο 2 για να μην χανομαστε..

Το σπαρκ είναι όντως πολύ πολύ δύσκολο βιβλίο. Προσωπικά δεν μου άρεσε καθόλου κ γι'αυτό το άλλαξα με την πρώτη ευκαιρία όταν μου ζητήθηκε να το διδάξω. Οπότε λογικό είναι κ ο μαθητής σου να ζορίστηκε κ να αντέδρασε. Γιατί δεν του κάνεις το connect B1 που είναι κ εύκολο κ ουσιαστικό, χωρίς πολλά περιττά πράγματα. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι πιο εύκολο για αυτό το επίπεδο. Πάντως οι ασκήσεις του είναι μικρές, απλές κ κατανοητές ενώ τα κείμενα μοντέρνα κ ευχάριστα.

Επίσης μπορείς να δεις τι βιβλίο κάνει στο σχολείο κ να βασιστείς σε αυτό (εφόσον είναι στο λύκειο φέτος - αν όχι μπορείς να δεις ποιο βιβλίο κάνει το σχολείο που θα πάει του χρόνου). Εμείς κάνουμε το journeys hillside press κ αρέσει στα παιδιά - η θεματολογία είναι πολύ καλή για το λύκειο.

Το βασικό είναι βέβαια ο μαθητής σου να στρωθεί να διαβάσει κ να το πάρει απόφαση. Γιατί αλλιώς ότι κ να κάνεις στο βρόντο θα πάει! Ελπίζω να βοήθησα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 13, 2013, 04:10:56 μμ από vivi06 »

Αποσυνδεδεμένος anastasiakll

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #955 στις: Ιανουάριος 14, 2013, 12:06:05 πμ »
ειναι οντως δυσκολα τα σπαρκ γιατι θελουν καλο επιπεδο..με αυτην την λογικη το ξεκινησαμε γιατι ηθελαν(μαλλον η μανα του) ενα αμεσο λοουερ..

εχω ηδη κανει παραγγελεια για τα connect αν και επισης το θεωρο δυσκολο για τον μαθητη μου..

αυριο εχω μαθημα και μετα τους ειπα να καθισουμε να συζητησουμε ..

τι να πω..πραγματικα δεν πιστευω οτι θα στρωθει επομενως κι ουτε θα περασει..αλλα ειναι πολυ δυσκολο κιολας να τους στερησω την ελπιδα..
We're making it up. The world, the universe, life, reality. Especially reality.    ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:14:42 »

Αποσυνδεδεμένος ALICE365

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έν οίδα ότι ουδέν οίδα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #956 στις: Ιανουάριος 14, 2013, 07:47:10 μμ »
παίδες μήπως γνωριζει κανεις αν μπορω να βρω δωρεαν το εξης βιβλιο Super Course - Pre-Final Proficiency Michigan ECPE ευχαριστω εκ των προτερων,ξεκινησα μονος  μου να δωσω.

Αποσυνδεδεμένος Mary-Athina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #957 στις: Ιανουάριος 15, 2013, 11:10:03 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι, θα ήθελα τη γνώμη σας .Ετοιμάζω ένα μαθητή β' γυμνασίου για ECCE (Θα δώσει αυτόν τον Μάιο).Σε 1,5 μήνα τελειώνουμε το Stars & Stripes(Express Publishing) και θα ξεκινήσουμε 1 βιβλίο με practice tests.

Είμαι ανάμεσα στο All-Star Extra 1 (revised edition 2013,New Editions)    New Generation Practice  Tests του Γρίβα

και Practice Tests Book 2 της HAU.

Τα tests των βιβλίων 12 Practice Tests  και του New Generation ( και τα δύοτου Γρίβα) έχουν το ίδιο επίπεδο δυσκολίας?

Εχει δουλέψει κανείς τα παραπάνω βιβλία ? Ποιο είναι πιο κοντά στο πραγματικό επίπεδο δυσκολίας των εξετάσεων?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!




Αποσυνδεδεμένος stavroula06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #958 στις: Ιανουάριος 17, 2013, 03:13:20 μμ »
Πώς σου φάνηκε το Stars & Stripes? Πόσο καιρό έκανες να το βγάλεις? Μου φαίνεται πολύ μεγάλο!! Ήθελα να το προτιμήσω για ένα σχετικά μέτριο μαθητή αλλά δίστασα και ξεκίνησα το Choices ECCE τελικά.

δεν έχω κάνει κανένα από τα practice tests που ανέφερες οπότε δε μπορώ να βοηθήσω. Αλλά ας μας πει κάποιος συνάδελφος τη γνώμη του! :)

Αποσυνδεδεμένος Mary-Athina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #959 στις: Ιανουάριος 17, 2013, 09:53:34 μμ »
Stavroula , το Stars & Stripes το ξεκινήσαμε  Οκτώβριο και θα το τελειώσουμε τελη Φεβρουαρίου.Ειναι πολύ πιο απαιτητικό βιβλίο από το Choises Ecce και σίγουρα χρειάζεται περισσότερο χρόνο για να βγει σωστά.

Εσύ πιο βιβλίο με practice Tests θα κάνεις στον μαθητή σου που δίνει για Ecce?

Αποσυνδεδεμένος stavroula06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #960 στις: Ιανουάριος 19, 2013, 05:59:33 μμ »
Σοβαρά το τέλειωσες τόσο γρήγορα?? Πόσα μαθήματα έκανες για κάθε κεφάλαιο? Του χρόνου θα δώσει ο δικός μου και δε ξέρω ακόμα τί θα κάνουμε

Αποσυνδεδεμένος avrile

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #961 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 02:23:05 πμ »
Ξεκίνησε προετοιμασία με έναν μαθητή που θέλει να δώσει το κρατικό πιστοποιητικό επίπεδο Γ1. Έχετε να προτείνετε κάποιο βιβλίο με practice test? Γενικά επειδή δεν το έχω ξαναδουλέψει ισχύει αυτό που διάβασα ότι η βάση είναι το 60% ? Δηλαδή πρέπει να πιάσει πάνω από 60% σε κάθε ενότητα?

Αποσυνδεδεμένος sweetdream

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #962 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 12:28:04 μμ »
Εγώ έχω δουλέψει το ΚΠΓ Β από supercourse και είμαι ευχαριστημένη. Αυτός  ο εκδοτικός οίκος δίνει δωρεάν το βιβλίο του καθηγητή. Αλλά σχεδόν όλοι οι εκδοτικοί έχουν βιβλία για το ΚΠΓ οπότε έχεις μεγάλη γκάμα να διαλέξεις.

Αποσυνδεδεμένος avrile

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #963 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 09:51:31 μμ »
Σε ευχαριστώ για την απάντηση!
Τελικά ποια είναι η βάση για να περάσεις το κρατικό? Έχω μπερδευτεί. Ισχύει το 30% για κάθε ενότητα?

Αποσυνδεδεμένος sweetdream

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #964 στις: Ιανουάριος 21, 2013, 11:30:59 πμ »
Μπορείς να επισκεφτείς τον παρακάτω σύνδεσμο για να δεις τη βαθμολογία  http://edu.klimaka.gr/dia-viou-mathhsh/glwssomatheia/1120-vathmologhsh-kai-vaseis-sto-kratiko-pistopoihtiko-glwssomatheias.html

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2600
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #965 στις: Ιανουάριος 21, 2013, 12:17:26 μμ »
να ρωτησω ..για το ECCE αρχιζω το choices ECCE ομως η σειρα αυτη δεν εχει grammar. Να κανω και grammar ;η μονο τεστς? τι θα προτεινατε απο grammar?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161201
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 561
Σύνολο: 569

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.051 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.