*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 762875 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zaaaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #994 στις: Φεβρουάριος 06, 2013, 08:19:48 μμ »
Εγώ θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικά με βιβλία για ενήλικες επίπεδου intermediate, ίσως και pre-intermediate.
Του Γρίβα δε μ ενθουσίασαν...Μ'αρεσε το Global (Macmillan) αλλά οι τιμές -ειδικά των Cds-ήταν λίγο απογοητευτικές. Επίσης το Traveller (MM Publications) μου φάνηκαν συμπαθητικά αλλά δε ξέρω κανέναν που να τα έχει δουλέψει. Και τέλος σκεφτόμουν και το New English Files (Oxford νομίζω) αλλά είδα ότι δίνει πολύ βαρύτητα στην Pronunciation.Εγώ θα θελα το "βάρος" να πέσουν στη γραμματική και λεξιλόγιο όπου υπάρχουν κενά. Προτάσεις παρακαλώ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:46:51 »

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #995 στις: Φεβρουάριος 06, 2013, 08:42:01 μμ »
...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 20, 2013, 10:32:59 πμ από Love »
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος stavy_t

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #996 στις: Φεβρουάριος 06, 2013, 09:35:59 μμ »
Έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη από την burlington σε ότι έχω χρησιμοποιήσει και σε oxford και Litera στα διπλώματα. Επίσης μου άρεσαν της super course καποια που χρησιμοποίησα. Επίσης το βιβλίο για το Listening της Ελληνοαμερικάνικης για ECPE είναι πολύ καλό. Η Hamilton House έχει επίσης προσεγμένα βιβλία. Με τη New editions είχα δυσκολευτεί λίγο, είναι μεγάλη η ύλη τους πολλές φορές και καθυστερούν τα μαθήματα.

Αποσυνδεδεμένος GoodWill

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #997 στις: Φεβρουάριος 06, 2013, 11:37:43 μμ »
Καλησπερα και παλι..κοιταω τωρα και τις τιμες στα βιβλια αλλα βλεπω οτι ειναι πολυ ακριβα τα περισσοτερα...
ποσο εκπτωση κανουνε πλεον στα φροντιστηρια? burlingron, macmillan kai expresspublishing? και αν υποθεσω οτι καταληξουμε σε καποια, θα στειλουν τα βιβλια του καθηγητη και τα cd δωρεαν η θα τα πληρωσω?και κατι τελευταιο τα καινουρια spot on τα εχει δει κανεις?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:46:51 »

Αποσυνδεδεμένος Mary26

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #998 στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 12:22:42 πμ »
H burlington στελνει νομιζω μεχρι 3 teacher's δωρεαν, τα cd μπορεις να τα κατεβασεις απο το site τους και η express στελνει μια ολοκληρη σειρα δωρεαν!

Αποσυνδεδεμένος GoodWill

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #999 στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 12:41:15 πμ »
oxi ennoo sta vivlia mathitou den kanoyn ekptosi?

Αποσυνδεδεμένος sunrisenat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1000 στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 03:13:22 πμ »
Γεια κι από εμένα. Η ερώτησή μου αφορά στη σειρά της Burlington " CHOICES". Έχω λοιπόν 2 μαθήτριες που είναι πάρα πολύ καλές, τελειώνουμε τη c' senior κι αναρωτιέμαι κι έχω σκάσει, να συνεχίσω με το Choices για D'  και μετά να συνεχίσω με το FCE + OTHER B2 LEVEL EXAMS ή να κάνω κι επιμέρους ενότητες από το CHOICES E' σε κάποια μαθήματα?  Δε μου αρέσει προσωπικά να παραλείπω την pre-lower, το κάνω όμως σε περιπτώσεις σαν αυτή όπου οι μαθητές είναι μόνιμα γύρω στο 90%, δίνοντας βάση σε λεξιλόγιο της pre-lower για λίγα μαθήματα πριν μπούμε στην LOWER. Σήμερα με έπιασε μια ανασφάλεια μήπως δε λειτουργώ σωστά! Θα ήθελα να ακούσω πώς δουλεύετε αυτές τις 3 σειρές όταν οι γονείς πιέζουν στο θέμα του χρόνου! Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Mary26

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1001 στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 11:12:58 πμ »
oxi ennoo sta vivlia mathitou den kanoyn ekptosi?



στο e-shop τους κανουν νομιζω μια μικρη εκπτωση για τα βιβλια των μαθητων

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1002 στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 12:11:59 μμ »
Γεια κι από εμένα. Η ερώτησή μου αφορά στη σειρά της Burlington " CHOICES". Έχω λοιπόν 2 μαθήτριες που είναι πάρα πολύ καλές, τελειώνουμε τη c' senior κι αναρωτιέμαι κι έχω σκάσει, να συνεχίσω με το Choices για D'  και μετά να συνεχίσω με το FCE + OTHER B2 LEVEL EXAMS ή να κάνω κι επιμέρους ενότητες από το CHOICES E' σε κάποια μαθήματα?  Δε μου αρέσει προσωπικά να παραλείπω την pre-lower, το κάνω όμως σε περιπτώσεις σαν αυτή όπου οι μαθητές είναι μόνιμα γύρω στο 90%, δίνοντας βάση σε λεξιλόγιο της pre-lower για λίγα μαθήματα πριν μπούμε στην LOWER. Σήμερα με έπιασε μια ανασφάλεια μήπως δε λειτουργώ σωστά! Θα ήθελα να ακούσω πώς δουλεύετε αυτές τις 3 σειρές όταν οι γονείς πιέζουν στο θέμα του χρόνου! Ευχαριστώ!
Σε ακριβώς ίδια περίπτωση παρέλειψα το choices D' class και πήγα στο choices E' class απευθείας. Βρήκα λίγη δυσκολία στα 2-3 πρώτα κεφάλαια αλλά μετά όλα φυσιολογικά. Τώρα κάνουμε FCE choices και το κεφάλαιο βγαίνει σε 2-3 μαθήματα. Το βρίσκει εξαιρετικά εύκολο σα βιβλίο μετά τη δυσκολία, που προφανώς σε καλό μας βγήκε, με το περσινό βιβλίο. Η επιλογή μου τον βοήθησε και με τα practice tests στα οποία ανταπεξήλθε άνετα από την αρχή της χρονιάς.
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος sunrisenat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1003 στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 02:42:32 μμ »
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου, άρα εσύ παρέλειψες το d κι έκανες το e', είναι μια καλή σκέψη μιας που το team τραβάει πολύ! Και πάλι ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος T06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1004 στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 02:52:19 μμ »
καλησπέρα !!Δηλαδή κάνετε   E class ένα χρόνο και μετά FCE για πόσο διάστημα....Είμαι νέα στα ιδιαίτερα και δεν ξέρω.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1005 στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 11:46:57 μμ »
Aκριβως αυτο! Οτι ειναι παλιο...
Το φροντιστηριο οπου δουλευω κανει 6 χρονια συνολο, δηλαδη χωρις τις τζουνιορ ταξεις και ξεκινανε απο Α,Β καποια ιδιαιτερα βιβλια και μετα τα Exploring 3,4 και καταληγουμε στο Ready for fce Macmillan. Το exploring 3 δεν το τελειωνουμε και ετσι παει στην επομενη χρονια, οπως και το 4, και ετσι στον τελευταιο χρονο *5 βιβλια 6 χρονια* περισσευει χρονος για προετοιμασια με τεστ. Το θεμα ειναι για να προτεινω αλλαγη πρεπει να εχω κατι πολυ συγκεκριμενο στο μυαλο και αν δεχθει μιας και αυτα τα κανουνε χροοονια*προφανως* με επιτυχια. Στο μερος οπου δουλευω δεν εχουν ιδεα απο Αγγλικα απλα κρατανε το συστημα που ειχε βαλει μια παλιοτερη καθηγητρια Αγγλικων. Ισως ειναι και οικονομικο το ζητημα ομως δεν ειμαι σιγουρη.
Εγω σκεφτομουν να ξεκινουσα με τα σπαρκ, 1,2 μετα access 3,4 η impact και μετα παλι macmillan το impact ecce -fce... Επισης εχω παραγγειλει το spot on 2,3 να τα δω ισως ξεκινουσα με αυτα.. Καμια ιδεα? Θα ειναι δυσκολο να προτεινω αλλαγη αλλα υα το προσπαθησω..

spark και access εχουν την ιδια λογικη/δομη κ τα βρισκω το ιδιο δυνατα, γιατι δεν κανεις τα access απο την αρχη?
ριξε μια ματια και στα super course που επισης εχουν αυτη την φιλοσοφια του να συμπτυσσει τις χρονιες. δεν με ενθουσιαζουν σανβιβλβια αλλα απο αυτα που ηδη κανετε :D ...

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1006 στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 11:59:36 μμ »
καλησπέρα !!Δηλαδή κάνετε   E class ένα χρόνο και μετά FCE για πόσο διάστημα....Είμαι νέα στα ιδιαίτερα και δεν ξέρω.
Κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή στα ιδιαίτερα, όμως προσωπικά με δυνατούς μαθητές προτιμώ να παραλείπω την D' class επειδή η E' class τους φέρνει πιο κοντά στις εξετάσεις. Ειδικά όταν προτιμάμε το FCE (που παρεπιμπτόντως το προτιμούν όλο και περισσότερα παιδιά ξανά). Συνήθως μετά την Ε' αρκεί ένας χρόνος για FCE. Ενώ μετά την D' καλό είναι να γίνεται ενάμισι χρόνος. Ξαναλέω όμως, κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και τα παραπάνω είναι η δική μου συνήθης πρακτική.
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1007 στις: Φεβρουάριος 08, 2013, 02:45:08 μμ »
...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 20, 2013, 10:33:22 πμ από Love »
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159912
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 744
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 466
Σύνολο: 467

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.