*

Αποστολέας Θέμα: Παιδαγωγικά ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 8192 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγικά ΑΣΕΠ
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 24, 2007, 09:25:05 πμ »
Αθήνα 23.1.2007, 21:32
@ΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ
Τις απαντήσεις του ΑΣΕΠ στα θέματα πολλαπλών επιλογών του διαγωνισμού των εκπαιδευτικών 2004 εξασφάλισε και παρουσιάζει σήμερα, για πρώτη φορά, η Proslipsis.


Υπενθυμίζεται ότι στον διαγωνισμό αυτό το ΑΣΕΠ απέφυγε να δώσει στην δημοσιότητα τις απαντήσεις των θεμάτων, όπως έπραξε στον αντίστοιχο του 2002, παρά την αρχική δέσμευση του προέδρου του κ. Γιώργου Βέη. Ανεπίσημα η υπαναχώρηση αποδόθηκε τότε σε φόβους ότι η δημοσιοποίηση θα δημιουργούσε θόρυβο, καθώς πολλοί θα έβγαιναν και θα αμφισβητούσαν την ορθότητα ορισμένων απαντήσεων, όπως έγινε και στον διαγωνισμό του 2002. Έτσι, οι υποψήφιοι δεν έμαθαν ποτέ που πήγαν καλά και που την "πάτησαν".

Ο διαγωνισμός του 2004 πραγματοποιήθηκε σε τρία στάδια. Κατά το πρώτο διαγωνίσθηκαν οι υποψήφιοι 18 κλάδων ειδικοτήτων, τις απαντήσεις των οποίων παρουσιάζουμε σήμερα. Στο δεύτερο στάδιο εξετάστηκαν οι υποψήφιοι του κλάδου πληροφορικής ΠΕ και ΤΕ και στο τρίτο οι υποψήφιοι των τεχνικών και άλλων κλάδων.

Στο συνημμένο αρχείο θα βρείτε τις απαντήσεις των θεμάτων για τους 18 κλάδους - ειδικότητες του πρώτου διαγωνισμού και συγκεκριμένα:

- ΠΕ70 ΔΑΣΚΑΛΩΝ
- ΠΕ60 ΝΗΠΙΑΓΩΓΩΝ
- ΠΕ02 ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ
- ΠΕ01 ΘΕΟΛΟΓΩΝ
- ΠΕ03 ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ
- ΠΕ13 NOMIΚΩΝ
- ΠΕ04 ΦΥΣΙΚΩΝ, ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ 0401 ΦΥΣΙΚΩΝ
- ΠΕ04 ΦΥΣΙΚΩΝ, ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ 0402 ΧΗΜΙΚΩΝ
- ΠΕ04 ΦΥΣΙΚΩΝ, ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ 0405 ΓΕΩΛΟΓΩΝ
- ΠΕ04 ΦΥΣΙΚΩΝ, ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ 0404 ΒΙΟΛΟΓΩΝ
- ΠΕ11 ΦΥΣΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ
- ΠΕ09 ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΩΝ
- ΠΕ06 ΑΓΓΛΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ
- ΠΕ05 ΓΑΛΛΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ
- ΠΕ07 ΓΕΡΜΑΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ
- ΠΕ08 ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ
- ΠΕ10 ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΩΝ
- ΠΕ15 ΟΙΚΙΑΚΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ

(http://www.proslipsis.gr/cmCat_treePrd.php?&cm_catid=102&cm_prdid=2985)


ΥΓ.Δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά για την εγκυρότητα των παραπάνω,αλλά αφού βρήκα το άρθρο,σκέφτηκα να σας το μεταφέρω. ;)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παιδαγωγικά ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:54:31 »

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγικά ΑΣΕΠ
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 24, 2007, 09:48:33 πμ »
Προσπάθησα να εκτυπώσω τις απαντήσεις, αλλά στο αρχείο οι επιλογές print και copy είναι απενεργοποιημένες. Μήπως κάποιος της πληροφορικής μπορεί να επανεργοποιήσει αυτές τις επιλογές και να στείλει το αρχείο ξανά στο pde;

MaYaMaYa

  • Επισκέπτης
Απ: Παιδαγωγικά ΑΣΕΠ
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 24, 2007, 11:50:27 πμ »
ειναι κλειδωμένο το κείμενο, γι'αυτο  :P

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγικά ΑΣΕΠ
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 25, 2007, 11:24:07 πμ »
"Καλά τώρα μόλις ανακάλυψα.. την Αμερική" ???
Στις ίδιες ερωτήσεις που δημοσιευσε το ΕΘΝΟΣ στις 15/01/2007 και στις ίδιες ερωτήσεις μα ακριβώς στις ίδιες που δημοσιεύει το alfavita.gr υπάρχουν διαφορετικές απαντήσεις.
Να υποθέσω ότι οι σωστές είναι αυτές του alfavita?  ???
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παιδαγωγικά ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:54:31 »

MaYaMaYa

  • Επισκέπτης
Απ: Παιδαγωγικά ΑΣΕΠ
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 25, 2007, 12:24:29 μμ »
εγω με το που είδα ausubel έμεινα! και εγώ νομίζω πως σε μερικές απαντήσεις το alfavita.gr είναι σωστό..και νόμιζα οτι μονο εγώ το πρόσεξα!

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγικά ΑΣΕΠ
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 25, 2007, 12:46:27 μμ »
MaYaMaYa,ευτυχώς που σε πέτυχα "μέσα",γιατί έχω φάει φρίκη τώρα!!! ::)
Λοιπόν,στις απαντήσεις των θεμάτων μας, που δημοσίευσε το proslipsis ("επίσημες" από ΑΣΕΠ),υπάρχει διαφορά σε 5 ερωτήσεις-σωστές απαντήσεις,σε σχέση με αυτές που έχουν δώσει τα φροντιστήρια Ψαχούλια και Alexander.
Συγκεκριμένα
   Proslipsis - φροντιστήρια
2.     δ              α
6.     β              γ
9.     γ              α
12.   δ              α 
23.   δ              γ

Κοίταξέ τα και πες μου σε παρακαλώ τι γίνεται,γιατί εγώ στις 4 πρώτες από τις παραπάνω,μέχρι τώρα συμφωνούσα με τα φροντιστήρια(και θεωρούσα ότι τις έχω "πιάσει" σωστά).Όχι τίποτ'άλλο,αλλά κάποιες από αυτές μπορεί να επαναληφθούν (όπως συνηθίζεται στις ερωτήσεις πολλαπλών επιλογών).Να ξέρουμε τι μας γίνεται... :P

ΥΓ. Ζητώ συγνώμη από τους συναδέλφους που εξειδίκευσα το θέμα ως προς τον κλάδο μου.
ΠΕ60

MaYaMaYa

  • Επισκέπτης
Απ: Παιδαγωγικά ΑΣΕΠ
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 25, 2007, 03:17:36 μμ »
MaYaMaYa,ευτυχώς που σε πέτυχα "μέσα",γιατί έχω φάει φρίκη τώρα!!! ::)
Λοιπόν,στις απαντήσεις των θεμάτων μας, που δημοσίευσε το proslipsis ("επίσημες" από ΑΣΕΠ),υπάρχει διαφορά σε 5 ερωτήσεις-σωστές απαντήσεις,σε σχέση με αυτές που έχουν δώσει τα φροντιστήρια Ψαχούλια και Alexander.
Συγκεκριμένα
   Proslipsis - φροντιστήρια
2.     δ              α
6.     β              γ
9.     γ              α
12.   δ              α 
23.   δ              γ

Κοίταξέ τα και πες μου σε παρακαλώ τι γίνεται,γιατί εγώ στις 4 πρώτες από τις παραπάνω,μέχρι τώρα συμφωνούσα με τα φροντιστήρια(και θεωρούσα ότι τις έχω "πιάσει" σωστά).Όχι τίποτ'άλλο,αλλά κάποιες από αυτές μπορεί να επαναληφθούν (όπως συνηθίζεται στις ερωτήσεις πολλαπλών επιλογών).Να ξέρουμε τι μας γίνεται... :P
sophie εγω έπαψα να σχολούμαι με τις ερωτήσεις των πολλαπλών για ακριβώς αυτό το λόγο, όταν παίζεται σε κάποια απο τις δυο απαντήσεις, υπάρχει και μιαθεωρία πίσω που την υποστηρίζει. υποτίθεται οτι με τη φιλοσοφία του δεππς έχουμε ξεκαθαρίσει καποια πράγματα περί προσέγγισης της γνώσης κλπ και κατα τ'αλλα στις απαντήσεις οι οποίες όμως είναι ανεπίσημες βλέπουμε μια εικόνα εντελώς διαφορετική. το ίδιο συνέβει και με το δημοσίευμα του έθνους και τις 300 ερωτησεις, μια απ΄τα ίδια και εκει, και δυστυχώς αμα συγκρατ'ησεις τη λάθος απάντηση πολύ πιθανό να την ξαξνακάνεις, έτσι δεν είναι?

συγγν'ωμη που άργησα να απαντήσω, μα ήμουν εκτός δικτύου, κλειστόν λόγω ασεπ, που λενε!

οι απαντήσεις που έχω εγώ και διαφέρουν απο το proslipsis (κάναμε το τεστ στο φροντιστήριο) είναι οι εξής:

2_α
6_β
12_α

σε αυτές μόνο διαφέρω απο το psoslipsis, εσύ έχεις και μια παραπάνω, ε? τινα πω, δεν ξερω, δωσμας Θεέ μου φώτιση!

αμα προκύψει τίποτε αλλο, πεσμου, φρικαρα τωρα!

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγικά ΑΣΕΠ
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 25, 2007, 06:51:37 μμ »
Κορίτσια ψυχραιμία γιατί δεν θέλουμε και πολύ όλοι μας...
Παρότι εγώ είμαι από άλλο ανέκδοτο (ειδικότητα εννοώ) καταλαβαίνω εξίσου τη φρίκη σας και μιας και δεν έχω κανένα "δικό μου", είπα να τη μοιραστώ μαζί σας.
Οι τύποι με τις πολλαπλές σε εφημερίδες, βιβλία και "βαπόρια" θα μας μουρλάνουν τελικά αν τους πάρουμε στα σοβαρά.
Εγώ το μόνο σχετικά πιο σοβαρό βιβλίο με πολλαπλές που βρήκα είναι ένα που αφορά αποκλειστικά τον κλάδο μου. Λέω σχετικά πιο σοβαρό γιατί να πάρει η ευχή για κάθε απάντηση τεκμηριώνει την απάντηση αναλυτικά.
Δεν ξέρω όμως αν τέτοια ώρα έχει νόημα να διαβάσει κανείς τίποτα άλλο.
Προσωπικά έχω πάθει τέτοιο τραλαλα που κοιτάω τις σελίδες των βιβλίων που έχω διαβάσει και ενω βλέπω ότι έχω υπογραμμίσει, σημειώσει κτλ δεν τις αναγνωρίζω κάν :-\
Ολική αμνησία έχω πάθει ???
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

MaYaMaYa

  • Επισκέπτης
Απ: Παιδαγωγικά ΑΣΕΠ
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 25, 2007, 06:57:33 μμ »
Προσωπικά έχω πάθει τέτοιο τραλαλα που κοιτάω τις σελίδες των βιβλίων που έχω διαβάσει και ενω βλέπω ότι έχω υπογραμμίσει, σημειώσει κτλ δεν τις αναγνωρίζω κάν :-\
Ολική αμνησία έχω πάθει ???

δεν εισαι η μονη, πιστεψέ με! εγώ πάντως το λεω για ανέκδοτο θα δώσω στο Ψυχικό- τρα λα λα!!!!


Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγικά ΑΣΕΠ
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 25, 2007, 07:22:52 μμ »
Εγώ πάλι στης Ακρόπολης τα μέρη που περπατούσαν χέρι χέρι ο Μιμίκος και η Μαίρη....


Δες λίγο το "Φάε το κερασάκι" του Αρκά για να γελάσεις
http://www.arkas.gr/index.php/gr/11/20years/kerasaki.htm
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος vassilis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα καλύτερα έρχονται ! ! ! (ΠΕ 02)
    • Προφίλ
    • http://dradio.gr
Απ: Παιδαγωγικά ΑΣΕΠ
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 25, 2007, 07:25:43 μμ »
 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
<br />blog:adioristos <br /><br /><br />radio station dRadio

MaYaMaYa

  • Επισκέπτης
Απ: Παιδαγωγικά ΑΣΕΠ
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 25, 2007, 07:29:38 μμ »
χι χι χι, χο χο χο!!!!!!!  ευχαριστούμε τα μάλλα!

Αποσυνδεδεμένος youla

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγικά ΑΣΕΠ
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 25, 2007, 09:58:17 μμ »
Παιδιά, καλό κουράγιο... καλή επιτυχία!

Για να σας "παρηγορήσω" απλά θα ήθελα να σας πω ότι (θεωρτηικά τουλάχιστον!) θα προτιμούσα να έχω το δικό σας άγχος, παρά να είμαι της Πληροφορικής και να μη δίνω καν στο διαγωνισμό!!! Αντε... σας εύχομαι ό,τι καλύτερο!!! Και στα δικά μας  :)
It is better to light a candle than to curse the darkness..

Αποσυνδεδεμένος giannispolo

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 531
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγικά ΑΣΕΠ
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 13, 2007, 10:03:36 μμ »
έχω μπερδευτεί με τον ΑΣΕΠ λίγο. Υπάρχουν δύο κατηγορίες test ειδικότητας και test  στα παιδαγωγικά,αν κατάλαβα καλά. Εγώ μπορώ να δώσω στους διαγωνισμούς στα test ειδικότητας?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159861
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 489
Σύνολο: 495

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.