*

Αποστολέας Θέμα: Πρόγραμμα σχολείου με 3ωρα κενα ανάμεσα.  (Αναγνώστηκε 3325 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ferari

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
  • __! ! ! Ferari ! ! !__
    • Προφίλ
Πρόγραμμα σχολείου με 3ωρα κενα ανάμεσα.
« στις: Σεπτέμβριος 16, 2008, 09:41:37 πμ »
Στο σχόλείο που ήρθα με οργανική μου είπαν πως θα με βάλουν με 2ωρα και 3 ωρα κενά ανάμεσα και για να δικαιολογήσουν τισ ώρες να κάνω γραμματειακή υποστήριξη.
πληροφορική διδάσκω.
οι ώρεσ την εβδομάδα βγαίνουν 10 συν 3 ώρες υπεύθυνοσ εργαστηρίου.
οι υπόλοιπες γραμματειακή υποστήριξη συν το φάρο συν βοηθός νέστωρα.
Σημείωση ο διευθυντής δεν με τρέχει με χίλια δύο.


Ολα τα παιδια  της σχολικής μονάδας είναι 55.
ενα τμήμα α λυκείου δυο τμήματα β λυκείου και ενα γ λυκείου.
μπορώ εκτός απο συζήτηση να κάνω κάτι άλλο.
η απόσταση που διανύω για το σχολείο είναι στα 40 λεπτά. αρα δεν μπορώ να φεύγω.
εγώ την γραμματειακή υποστήριξη θα την βγάζω αλλά δεν χρειάζομαι ενα τρίωρο καθημερινά κενό για να την βγάλω. τι στο καλό θα κάνω???
ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόγραμμα σχολείου με 3ωρα κενα ανάμεσα.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:23:19 »

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα σχολείου με 3ωρα κενα ανάμεσα.
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 16, 2008, 09:52:46 πμ »
Δεν του το λες του χριστιανού μπας και σου κόψει καμιά ώρα από τα κενά?? Πες του ακριβώς αυτό που μας είπες "Θα βγάλω τη δουλειά που θέλετε, αλλά 3 ώρες κενό είναι υπερβολικές. ". Μήπως και σχολάς καμιά μέρα 5ωρο ή 4ωρο..

Αποσυνδεδεμένος moon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα σχολείου με 3ωρα κενα ανάμεσα.
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 16, 2008, 03:34:45 μμ »
ferari έτσι όπως τα περιγράφεις θα διαφωνήσω μαζί σου...
Για αρκετά χρόνια ήμουν κι εγώ σε σχολείο με 10 ώρες +3  εργαστήριο, βοηθούσα στις δουλειές του γραφείου και είχα νέστωρ, μισθοδοτικά, στατιστικά και τμήμα! (ο φάρος δεν ξέρω τι είναι). Αν και οι ώρες που είχα μάθημα είχαν μοιραστεί  σε 3 μέρες, και πάλι υπήρχε μέρα που έκανα μόνο 2 ώρες μάθημα. Παρόλα αυτά δεν έφευγα από το σχολείο μόλις τελείωνα, υπήρχε δεν υπήρχε άλλη δουλειά να κάνω. Ο βασικότερος λόγος ήταν ότι αυτό θα ήταν πολύ προκλητικό και άδικο για τους υπόλοιπους που είχαν κανονικά 21 ώρες και μερικοί και υπερωρίες. Δες το πρόγραμμα, δες πόσες ώρες κάθονται οι άλλοι και ζήτησε να σου κάνουν ένα πρόγραμμα που ακόμα και με αυτά τα κενά των 2-3 ωρών (που δεν είναι παράλογα αν οι 10 ώρες μοιράζονται και στις 5 μέρες) να είναι παρόμοιο με των άλλων συναδέλφων που έχουν πλήρες ωράριο.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα σχολείου με 3ωρα κενα ανάμεσα.
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 16, 2008, 06:18:58 μμ »
... δεν έφευγα από το σχολείο μόλις τελείωνα, υπήρχε δεν υπήρχε άλλη δουλειά να κάνω....

Και τι έκανες δλδ; καθόσουν στο σχολείο και έπινες καφέ; και πως αυτό συμβάλει στην "δικαιοσύνη" προς τους άλλους συναδέλφους;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόγραμμα σχολείου με 3ωρα κενα ανάμεσα.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:23:19 »

Αποσυνδεδεμένος moon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα σχολείου με 3ωρα κενα ανάμεσα.
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 16, 2008, 07:22:29 μμ »
Καθόμουν και πάντα προέκυπτε κάτι που έπρεπε να κάνω. Αν το δεις από την πλευρά αυτών που έχουν 21 ώρες είναι πολύ εκνευριστικό να βλέπεις τον άλλον να κάνει 2 ώρες μάθημα κάθε μέρα, να κάθεται καμιά ώρα ακόμα και να φεύγει όταν αυτοί για να βγουν οι 21 ώρες πρέπει να κάθονται 5-6 ώρες μαζί με τα κενά. Το ότι δεν υπάρχουν ώρες δεν σημαίνει ότι εσύ είσαι ο έξυπνος και οι άλλοι οι βλάκες... Και έτσι είχα τα μούτρα να κάνω θέμα όταν ένιωθα ότι πήγαινα να αδικηθώ εγώ, χωρίς κανένας να μπορεί να πει "τι μιλάει αυτή τώρα με τις 10 ώρες"...

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα σχολείου με 3ωρα κενα ανάμεσα.
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 16, 2008, 07:48:54 μμ »
Καθόμουν και πάντα προέκυπτε κάτι που έπρεπε να κάνω. Αν το δεις από την πλευρά αυτών που έχουν 21 ώρες είναι πολύ εκνευριστικό να βλέπεις τον άλλον να κάνει 2 ώρες μάθημα κάθε μέρα, να κάθεται καμιά ώρα ακόμα και να φεύγει όταν αυτοί για να βγουν οι 21 ώρες πρέπει να κάθονται 5-6 ώρες μαζί με τα κενά. Το ότι δεν υπάρχουν ώρες δεν σημαίνει ότι εσύ είσαι ο έξυπνος και οι άλλοι οι βλάκες... Και έτσι είχα τα μούτρα να κάνω θέμα όταν ένιωθα ότι πήγαινα να αδικηθώ εγώ, χωρίς κανένας να μπορεί να πει "τι μιλάει αυτή τώρα με τις 10 ώρες"...

Προσωπικά δεν με νοιάζει ούτε πόσες ώρες μάθημα (πολλές ή λίγες) έχει ο καθένας, ούτε πόσες ώρες κάθεται στο σχολείο. Αυτό που με νοιάζει είναι όλοι οι συνάδελφοι να βρίσκονται στο σχολείο τόσο όσο χρειάζεται για να γίνουν οι δουλειές που τους έχουν ανατεθεί* όσο το δυνατόν πιο  έγκαιρα και άρτια γίνεται. Δεν θέλω η "εξυπνάδα" ή η "βλακεία" καθενός μας να μετριέται με βάση το πόσες ώρες "σπαταλάμε" στο σχολείο, αλλά με βάση το πόσο προσφέρουμε σε αυτό.
Φυσικά το να είσαι εσύ παρούσα ανά πάσα στιγμή που προκύπτει κάποια δουλειά μετράει αδιαμφισβήτητα στο "προσφέρω". Απλά, εγώ προσωπικά θεωρώ ότι η σχέση "απόδοσης"-"τιμής" της αυτής της τακτικής είναι αρνητική. Δεν έχω συναντήσει μέχρι στιγμής στον χώρο του σχολείου κάποια δουλειά που να είναι τόσο επίγουσα που να απαιτεί άμεση επίλυση.
όπως και να χει πάντως, εάν ο διευθυντής και ο σύλλογος έχουν καλή διάθεση απέναντί σου είναι αμαρτία να μην το ανταποδίδεις (όπως έκανες εσύ) :) όχι όμως να το κάνουμε για να μην  μας "την πούνε" 


* και δεν είμαι υποστηρικτής της άποψης "αυτός που έχει μειωμένο ωράριο θα πάρει περισσότερες εξωδιδακτικές εργασίες". δεν είναι επιλογή ούτε επιδίωξη κανενός να έχει μειωμένο ωράριο. απλά τυχαίνει.

Αποσυνδεδεμένος Zafiris

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα σχολείου με 3ωρα κενα ανάμεσα.
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 16, 2008, 08:20:46 μμ »
Από το ΦΑΡΟΣ ή Αχαϊα ή Αιτ/νία θα είσαι :-)
Μια χαρά μου ακούγεται, πίστεψέ με πάντα θα έχει κάτι να κάνεις :-)
Απ' το να σε τρέχουν για τις υπόλοιπες ώρες σε δημοτικά όπως κάνουν πλέον στις περισσότερες περιοχές πλέον καλύτερα να "κάθεσαι" αν και δε νομίζω τελικά να συμβαίνει κάτι τέτοιο. Έχεις σκεφτεί να πάρεις κανένα πρόγραμμα; Π.χ. περιβαλλοντικής, αγωγή υγείας, κλπ;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159841
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 569
Σύνολο: 578

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.