*

Αποστολέας Θέμα: H διαδικασια για υποβολη χαρτιων για διορισμο απο πινακες  (Αναγνώστηκε 14061 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cool11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Βαδιζουμε προς το τελος της παρουσας χρονιας. Ωστοσο, θα ηθελα σιγα σιγα να προετοιμαζομαι, και να ενημερωθω για τις διαδικασιες που χρειαζονται ώστε να υποβαλω τα χαρτια μου (και ότι προσοντα εχω εν τελει) για μονιμο διορισμο στην εκπαιδευση. Δεν επιθυμω να συμμετασχω σε εξετασεις του ασεπ. Θελω απλα να καταθεσω ορθα και εμπροθεσμα το πτυχιο και τα σχετικα δικαιολογητικα, ώστε με τους λεγομενους πινακες, να προσπαθησω τουλαχιστον (γιατι όπως καταλαβαινω όλα είναι αβεβαια) να διοριστω, καποτε.
Επειδη ειμαι ασχετος με το θεμα σας παρακαλω ακομη κι αν κατι φαινεται χαζο, πειτε το.

Λοιπον, πειτε μου αν καταλαβα καλα ή λαθος, μπαινει στην αρχη σε ένα πινακα Γ αν δεν εχεις προυπηρεσια. Αν στο επομενο διαστημα από τοτε που κατεθεσα χαρτια, αποκτησω προυπηρεσια ή άλλο σχετικο προσον(πχ πτυχιο παιδαγωγικης επαρκειας), την καταθετω επιπροσθετως? Ποτε? Αυτοματως αλλαζω πινακα και αλλαζει και η σειρα μου?

Ποτε υποβαλλονται τα δικαιολογητικα κάθε χρονο? (μηνας)
Που?
Ποτε γινεται η επιλογη?Υπαρχουν καποια sites να ελεγχω την σειρα μου στην εξελιξη της διαδικασιας για προσληψη?
Για την οικογενειακη μου κατασταση(εγγαμος, αριθμος τεκνων) τι χρειαζεται να εχω στα χερια μου?
Τι άλλο είναι σημαντικο να ξερω γι αυτή τη διαδικασια?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος vasilis1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • Φανάριοι Νήσοι
    • Προφίλ
Απ: H διαδικασια για υποβολη χαρτιων για διορισμο απο πινακες
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 10, 2006, 08:40:09 μμ »
Βαδιζουμε προς το τελος της παρουσας χρονιας. Ωστοσο, θα ηθελα σιγα σιγα να προετοιμαζομαι, και να ενημερωθω για τις διαδικασιες που χρειαζονται ώστε να υποβαλω τα χαρτια μου (και ότι προσοντα εχω εν τελει) για μονιμο διορισμο στην εκπαιδευση. Δεν επιθυμω να συμμετασχω σε εξετασεις του ασεπ. Θελω απλα να καταθεσω ορθα και εμπροθεσμα το πτυχιο και τα σχετικα δικαιολογητικα, ώστε με τους λεγομενους πινακες, να προσπαθησω τουλαχιστον (γιατι όπως καταλαβαινω όλα είναι αβεβαια) να διοριστω, καποτε.
Επειδη ειμαι ασχετος με το θεμα σας παρακαλω ακομη κι αν κατι φαινεται χαζο, πειτε το.

Λοιπον, πειτε μου αν καταλαβα καλα ή λαθος, μπαινει στην αρχη σε ένα πινακα Γ αν δεν εχεις προυπηρεσια.

Ετσι ακριβώς και περιμένεις να σε καλέσουν ( ή τρέχεις να βρεις να σε βοηθήσουν σε καμία πρόσθετη-δεν αναφέρεις και τον κλάδο σου)

Αν στο επομενο διαστημα από τοτε που κατεθεσα χαρτια, αποκτησω προυπηρεσια ή άλλο σχετικο προσον(πχ πτυχιο παιδαγωγικης επαρκειας), την καταθετω επιπροσθετως? Ποτε? Αυτοματως αλλαζω πινακα και αλλαζει και η σειρα μου?

Όταν γίνονται οι αιτήσεις έχουν τελειώσει όλες οι διαδικασίες και σίγουρα όλα τα δικαιολογητικά θα τα έχεις στα χερια σου (δεν νομίζω Ιούλιο να μπορείς να αποκτήσεις προϋπηρεσία ή την παιδαγωγική επάρκεια)

Ποτε υποβαλλονται τα δικαιολογητικα κάθε χρονο? (μηνας)
Που?

Συνήθως μέσα στον Ιούλιο και τα καταθέτεις στην οικεία Διεύθυνση Πρωτο/Δευτεροβάθμια (ανάλογα με τον κλάδο σου)

Ποτε γινεται η επιλογη?Υπαρχουν καποια sites να ελεγχω την σειρα μου στην εξελιξη της διαδικασιας για προσληψη?

Επιλογή ή ποιο καλά κλήση για ανάληψη υπηρεσίας ξεκινάει από την αρχή της σχολικής χρονιάς  μεχρι όποτε καταλάβουν.Για μονιμοποίηση συνήθως πριν τον Σεπτέμβριο.
Το http://e-aitisi.sch.gr δείχνει την σειρά σου και όλα τα εκπαιδευτικά site όπως το παρόν

Για την οικογενειακη μου κατασταση(εγγαμος, αριθμος τεκνων) τι χρειαζεται να εχω στα χερια μου?
Τι άλλο είναι σημαντικο να ξερω γι αυτή τη διαδικασια?

Πιστοποιητικό οικογενιακής κατάστασης.Επειδή όμως είναι πράγματα ειναι ευμετάβλητα, κάθε χρονια περιμένεις να βγει η εγκύκλιος με τα ακριβή στοιχεία
Όταν το λέω νομίζουν ότι είμαι  προκατειλημμένος με τους γυμναστές.Κανονισαν ραντεβού συνάντησης που?

Εκεί που υπάρχουν μαζεμένες πολλές καφετέριες
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank18_10_08_2021.php

Αποσυνδεδεμένος cool11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: H διαδικασια για υποβολη χαρτιων για διορισμο απο πινακες
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 10, 2006, 10:06:18 μμ »
Ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος cool11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: H διαδικασια για υποβολη χαρτιων για διορισμο απο πινακες
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 11, 2006, 04:48:42 μμ »
Ποιο ειναι το Minimum χρονικο διαστημα που μπορει κανεις να αναλαβει στην προσθετη διδακτικη στηριξη? Η αναληψη υπηρεσιας στην ΠΔΣ, παει ανα μαθημα, ανα χρονικο διαστημα, ανα τι?
Και ποσα χρηματα δινουν για την ΠΔΣ? Με την ωρα? Ποσα?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος vasilis1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • Φανάριοι Νήσοι
    • Προφίλ
Απ: H διαδικασια για υποβολη χαρτιων για διορισμο απο πινακες
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 11, 2006, 06:25:36 μμ »
Η ΠΔΣ διαρκεί μέχρι και τον Μαϊο χονδρικά.Πηγαινει ανα μάθημα με συγκεκριμένο ωράριο ανα βδομάδα.Πληρωμή με την ώρα (άλλο πράγμα η εξωφληση),περίπου 9 € την ώρα
Όταν το λέω νομίζουν ότι είμαι  προκατειλημμένος με τους γυμναστές.Κανονισαν ραντεβού συνάντησης που?

Εκεί που υπάρχουν μαζεμένες πολλές καφετέριες
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank18_10_08_2021.php

Αποσυνδεδεμένος cool11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: H διαδικασια για υποβολη χαρτιων για διορισμο απο πινακες
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 12, 2006, 02:07:35 μμ »
Με τις περιοχές που επιθυμει να διοριστει καποιος, τι ισχυει?
Μπορει να δηλωσει μονο ενα νομό? Ή περιοχή ενός νομού; Αν δεν τον παρουν εκει που δηλωσε δεν σημαινει απαραιτητα οτι αν ειχε δηλωσει αλλου δεν θα τον ειχαν παρει, σωστα?

Μπορει να αρνηθει καποιος τον διορισμο του για ποσες φορες? Τι πρεπει να ξερει οποιος το κανει?

Το να διοριστεις στην περιοχή που θες απο ποιους παραγοντες εξαρταται? Πχ. παλαιοτητα πτυχιου, βαθμος πτυχιου, αλλα προσοντα, οικογενειακη κατασταση κλπ. Φαινονται αυτα σε καποια ιστοσελιδα?

Αποσυνδεδεμένος cool11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: H διαδικασια για υποβολη χαρτιων για διορισμο απο πινακες
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 16, 2006, 06:29:48 μμ »
Ξερει κανεις να μου απαντησει?  :(

Αποσυνδεδεμένος vasilis1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • Φανάριοι Νήσοι
    • Προφίλ
Απ: H διαδικασια για υποβολη χαρτιων για διορισμο απο πινακες
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 16, 2006, 06:42:59 μμ »
Με τις περιοχές που επιθυμει να διοριστει καποιος, τι ισχυει?
Μπορει να δηλωσει μονο ενα νομό? Ή περιοχή ενός νομού; Αν δεν τον παρουν εκει που δηλωσε δεν σημαινει απαραιτητα οτι αν ειχε δηλωσει αλλου δεν θα τον ειχαν παρει, σωστα?

Μπορει να αρνηθει καποιος τον διορισμο του για ποσες φορες? Τι πρεπει να ξερει οποιος το κανει?

Το να διοριστεις στην περιοχή που θες απο ποιους παραγοντες εξαρταται? Πχ. παλαιοτητα πτυχιου, βαθμος πτυχιου, αλλα προσοντα, οικογενειακη κατασταση κλπ. Φαινονται αυτα σε καποια ιστοσελιδα?
Δηλώνεις όσες περιοχές θέλεις(η αίτηση έχει 30 επιλογές συν μία που λέει "αποδέχομαι διορισμό και στις υπόλοιπες περιοχές Α/Β βάθμιας")Αναλόγως βεβαίως περιορίζεις δραστικά την πιθανότητα διορισμού.
Μπορεις να δηλώσεις περιοχές Νομών πχ Α Πρέβεζας,ή Β Άρτας
Λάθος.Η σειρά επιλογών είναι για να δείξεις προτίμηση.Αλλά εκεί που έχεις βάλει μπορεί να μην υπάρχει κενό
Αν αρνηθεις διορισμό που προέρχεται από πίνακες πέταξε το πουλάκι.Αν αρνηθείς  από αναπληρωτής ο νόμος λέει ότι δεν μπορεις να ξαναφραφτείς στους πίνακες για τα επόμενα 2 χρόνια
Για τον διορισμό σου σε κάποια περιοχή πρέπει να συντρέχουν κάποιοι λόγοι όπως ,το βασικό,να μην την έχει πιο μπροστά στις προτιμήσεις του  κάποιος με μεγαλύτερη προϋπηρεσία.
Για το τελευταίο  μάλλον βαριέσαι να κοιτάξεις στην διεύθυνση που σου έγραψα στην πρώτη απάντηση
Όταν το λέω νομίζουν ότι είμαι  προκατειλημμένος με τους γυμναστές.Κανονισαν ραντεβού συνάντησης που?

Εκεί που υπάρχουν μαζεμένες πολλές καφετέριες
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank18_10_08_2021.php

Αποσυνδεδεμένος cool11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: H διαδικασια για υποβολη χαρτιων για διορισμο απο πινακες
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 16, 2006, 08:11:51 μμ »
Ok, φιλε μου, να σαι καλα, διαφωτιστηκαν πολλα κενα τωρα. Ωστοσο, το http://e-aitisi.sch.gr για καποιον αρχαριο σαν εμενα ειναι μπερδεμενο. Και βεβαια το ειχα δει απο τοτε που το ειπες.



1. Καθε ποτε ανανεωνεται αυτη η σελιδα? Ειναι συνεχως επικαιροποιημενη?

2.Ποια σελιδα ειναι καλυτερο να κοιταζω? Βλεπω για ενιαιο πινακα, βλεπω για 30μηνο, βλεπω για αναπληρωτες. Αν πχ αυριο(λεμε τωρα) καταθεσω τα χαρτια μου, που κοιταζω? Στον ενιαιο? Στους αναπληρωτες? Στο 30μηνο?

3.Απο τη στιγμη που υποβαλει καποιος τα χαρτια του, μπαινει αυτοματως στους αντιστοιχους πινακες αναλογα με την ειδικοτητα του?  Ολοι οσοι υποβαλλουν χαρτια ονομαζονται 'αναπληρωτες'?

Αποσυνδεδεμένος vasilis1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • Φανάριοι Νήσοι
    • Προφίλ
Απ: H διαδικασια για υποβολη χαρτιων για διορισμο απο πινακες
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 17, 2006, 01:50:03 πμ »
Δεν θέλω να σε θείξω αλλά προφανώς βαριέσαι να ψάξεις κάποια πράγματα.Αλήθεια είναι τόσο δυσκολο να καταλάβεις την έννοια 30μηνίτες;Το e-aitisi ειναι από τις πιο ξεκάθαρες ιστοσελίδες και τα λεκτικά τους είναι αποκαλυπτικά της ιδιότητας της κάθε στήλης.
Τελος πάντων,κοιτάς απλά τον πίνακα αναπληρωτών α)μηδενικης προϋπηρεσίας αν δεν έχεις δουλέψει ποτέ στην εκπαίδευση και β)με προϋπηρεσία  όταν έχεις σχολική προϋπηρεσία.Οι πίνακες αυτοί πλέον αλλάζουν συνήθως όταν α)γίνονται αιτήσεις για αναπληρωτες-Ιουλιο και β)όταν γίνονται διορισμοι και φευγουν αυτοί ποιυ μονιμοποιούνται γιαυτο και οι διαφοες μεταξύ πινάκων διορισμών και αναπληρωτων.
Προφανώς και πηγαίνεις στην ειδικότητα σου,δεν σε βάζουν σε μια μεγάλη λίστα-αχταρμά.
Όσοι υποβάλουν τα χαρτιά είναι υποψήφιοι αναπληρωτές/ωρομίσθιοι
Όταν το λέω νομίζουν ότι είμαι  προκατειλημμένος με τους γυμναστές.Κανονισαν ραντεβού συνάντησης που?

Εκεί που υπάρχουν μαζεμένες πολλές καφετέριες
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank18_10_08_2021.php

Αποσυνδεδεμένος cool11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: H διαδικασια για υποβολη χαρτιων για διορισμο απο πινακες
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 17, 2006, 09:41:01 πμ »
Φιλε μου ευχαριστω για την απαντηση.
Αλλα οντως ακομη και τωρα δεν καταλαινω την εννοια του 30μηνιτη. Δηλαδη τι σημαινει? Εχει 30 μηνες προυπηρεσια?  Αν εχεις καποιος λιγοτερους μηνες εννοειται οτι δεν ειναι σε αυτη τη λιστα?
Μπορω να διδασκω κι εγω επι χρονια και να γινω 30μηνιτης?

Καποια πραγματα ειναι αυτονοητα για οσους ειναι εντος του κλιματος της εκπαιδευσης, στο οποιο προσπαθω κι εγω να μπω στο νοημα, αλλα δεν ειναι αυτονοητα. Εκτος κι αν εχω προβλημα νοημοσυνης! Και κοιταζω και ψαχνω, αλλα καποια πραγματα δεν ειναι self-explained.
Οι επεξηγησεις σου διαφωτιζουν την κατασταση εντελως. :)

Οταν λες "Όσοι υποβάλουν τα χαρτιά είναι υποψήφιοι αναπληρωτές/ωρομίσθιοι", εννοεις οτι αν και θελω μονιμο διορισμο, η λύση 'αναπληρωτης/ωρομισθιος' ειναι ο προθαλάμος του μονιμου διορισμου? Η λεξη αναπληρωτης/ωρομισθιος μου θυμιζει καποιον που δουλευει στην εκπαιδευση(ως αναπληρωτης/ωρομισθιος) ενω εγω θελω να καταθεσω τα χαρτια μου, να περιμενω διορισμο, να κανω οποια χρονια μπορω προσθετη διδακτικη στηριξη για να μαζευω μορια, και να ενισχυω τη θεση μου. Αν κανω ΠΔΣ, θεωρουμαι αναπληρωτης? Αν δεν κανω ΠΔΣ αλλα απλά καταθεσω χαρτια, θεωρουμαι αναπληρωτης?
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 17, 2006, 10:00:45 πμ από cool11 »

Αποσυνδεδεμένος vasilis1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • Φανάριοι Νήσοι
    • Προφίλ
Απ: H διαδικασια για υποβολη χαρτιων για διορισμο απο πινακες
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 17, 2006, 11:34:04 πμ »
30μηνίτης=Αυτος που είχε 30 μήνες προϋπηρεσία στις 30/6/2004.Είναι κλειστός πίνακας και δεν μπαίνουν άλλοι.

Self explained δεν είναι τίποτα αλλά προσπαθούμε να  βρύμε λογικες εξηγήσεις σε αυτά που βλέπουμε.

Η προϋπηρεσία είναι το κλειδί στον διορισμό.Όση περισσότερη μαζεύεις τόσο πιο κοντά στον διορισμό.Η ΠΔΣ σου δίνει λίγη ανάλογα με τις ώρες που κάνεις.Για να καταλάβεις  περίπου:

Ωρομίσθιος με 11 ωρες/εβδομάδα περίπου 3 μόρια στην χρονιά
Αναπληρωτής:περίπου 8,5(ανάλογα με την ημερομηνία αναλήψης υπηρεσίας)μόρια
Ουσιαστικά στους αναπληρωτές 1μήνας=1 μόριο
Πρόσθετη με 6ώρες/βδομάδα περίπου 1,5-2 μόρια την χρονιά.

Σκέψου:αν θέλεις 2χρονια αναπληρωτης για να διοριστεις ανάλογα θέλεις 6 χρόνια μόνο ωρομίσθιος και  9 μόνο από ΠΔΣ.Τυχαίοι υπολογιισμοί

Αναπληρωτής είσαι όταν πας σε σχολείο δεν είναι τίτλος που σου απονέμουν.

Όποιος κάνει ΠΔΣ είναι ωρομίσθιος
Όταν το λέω νομίζουν ότι είμαι  προκατειλημμένος με τους γυμναστές.Κανονισαν ραντεβού συνάντησης που?

Εκεί που υπάρχουν μαζεμένες πολλές καφετέριες
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank18_10_08_2021.php

Αποσυνδεδεμένος cool11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: H διαδικασια για υποβολη χαρτιων για διορισμο απο πινακες
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 17, 2006, 06:18:40 μμ »
Αν καποιος δουλευει αλλου τα πρωινά , ποια ή ποιες επιλογες  μενουν για διδασκαλία το απόγευμα ωστε να μαζευτουν τα απαιτούμενα μόρια?
Μπορει κανεις να δουλευει ως αναπληρωτης το απογευμα? Αν δουλευεις στο δημοσιο τομεα μπορεις να δουλευεις ως αναπληρωτης?



Αποσυνδεδεμένος pe20katerina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: H διαδικασια για υποβολη χαρτιων για διορισμο απο πινακες
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 18, 2006, 11:03:07 πμ »
Ανάλογα το ωράριο που δουλεύεις στην πρωινή δουλειά. Δεν είναι και πολλά σχολεία που δουλεύον απόγευμα. Ίσως να το καταφέρεις εστιάζοντας προς ωρομίσθιος ή ολοήμερο / ΠΔΣ.

Αν είσαι δημόσιος υπάλληλος δεν μπορείς να είσαι απναπληρωτής, αλλά μόνο ωρομίσθιος. Πρέπει να παραιτηθείς από την άλλη δημόσια θέση που κρατάς. Αν δεν θές, απλά όταν συμπληρώνεις αιτήσεις (περίπου Μάϊο) απλά ζητάς μόνο ωρομίσθιος και ολοήμερο, στην περιοχή που σε βολεύει, εννοείται, και μπορείνα να μη χάνεις χρόνο από την άλλη δουλειά μέχρι στο σχολείο. Δεν είναι στη θέληση όλων των διευθυντών να κάνουν διευκολύνσεις.
Αυτός που κάνει μια ερώτηση είναι ανόητος για 5 λεπτά.
Αυτός που δεν κάνει καθόλου ερωτήσεις παραμένει ανόητος για πάντα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 349
Σύνολο: 349

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.