*

Αποστολέας Θέμα: tips για μαθηση προπαιδειας!!!!!!!!!!!!!!!!!  (Αναγνώστηκε 27866 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος afrodite_bog

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
tips για μαθηση προπαιδειας!!!!!!!!!!!!!!!!!
« στις: Σεπτέμβριος 16, 2008, 11:10:56 μμ »
hello,ειμαι φοιτητρια του φιλολογικου και κανω ιδιαιτερα σε ενα παιδακι δημοτικου και αντιμετωπιζουμε ενα θεματακι και οι 2 μας στο θεμα της προπαιδειας(και γω πως θα τον κανω να την μαθει νερακι και αυτος να την 8υμαται).Ελεγα λοιπον μηπως γνωριζει κανεις να με βοηθησει ωστε να βρουμε κανεναν λιγοτερο μονοτονο και περισσοτερο αποτελεσματικο τροπο να του τη μαθω μια και καλη!!!!!!
ευχαριστω εκ των προτερων.......

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: tips για μαθηση προπαιδειας!!!!!!!!!!!!!!!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:06:28 »

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: tips για μαθηση προπαιδειας!!!!!!!!!!!!!!!!!
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 16, 2008, 11:17:23 μμ »
εγω για προσθεση -αφαιρεση ειχα φταξει καρτελακια που στη μια πλευρα ηταν η πραξη και στην αλλη το αποτελεσμα.παιζαμε επιτραπεζιο και ειδα μεγαλη προοδο!δοκιμασε το!

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: tips για μαθηση προπαιδειας!!!!!!!!!!!!!!!!!
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 17, 2008, 10:03:10 πμ »
Από πείρα προσωπική μου, για να θυμάται την προπαίδεια του 9, επεσήμανέ του πως κάθε νέο αποτέλεσμα, ανεβαίνει 1 δεκάδα, κατεβαίνει 1 μονάδα από το προηγούμενο (3*9=27, 4*9=36, κλπ, κλπ). Για τα υπόλοιπα δυστυχώς δεν έχω κανένα κολπάκι....

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: tips για μαθηση προπαιδειας!!!!!!!!!!!!!!!!!
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 17, 2008, 10:23:33 πμ »
Από πείρα προσωπική μου, για να θυμάται την προπαίδεια του 9, επεσήμανέ του πως κάθε νέο αποτέλεσμα, ανεβαίνει 1 δεκάδα, κατεβαίνει 1 μονάδα από το προηγούμενο (3*9=27, 4*9=36, κλπ, κλπ). Για τα υπόλοιπα δυστυχώς δεν έχω κανένα κολπάκι....
και το άθροισμα των δυο ψηφίων του αποτελέσματος κάνει πάντα 9, π.χ.3*9=27  27:2+7=9 κλπ
για το 2 βάλε το να ανεβαίνει 2-2 τα σκαλιά μιας σκάλας. (και να κατεβαίνει)
για το 5 να τα "φυλάει" για κρυφτό 5,10,15,20,25,30,35,40, κλπ.
οι καρτέλες που προαναφέρθηκαν βοηθάνε γιατί δεν μαθαίνουν παπαγαλία την προπαίδεια.
σημασία έχει το παιδί να αντιληφθεί τη σημασία του πολλαπλασιάζω. δλδ παρόλο που 3*2=6 και 2*3=6
δλδ έχουν τον ίδιο αριθμό σαν αποτέλεσμα, στην πρώτη περίπτωση παίρνουμε ένα σύνολο 2 αντικειμένων τρεις φορές ενώ στη δεύτερη περίπτωση παίρνουμε ένα σύνολο 3 αντικειμένων δύο φορές.
η εμπέδωση της προπαίδειας δεν γίνεται σε μικρό χρονικό διάστημα, απεναντίας πλέον ξεκινά στην 1η δημοτικού και ολοκληρώνεται στην γ ή και στην δ δημοτικου.
συχνές επαναλήψεις και κυρίως ανακατωτά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: tips για μαθηση προπαιδειας!!!!!!!!!!!!!!!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:06:28 »

Αποσυνδεδεμένος afrodite_bog

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: tips για μαθηση προπαιδειας!!!!!!!!!!!!!!!!!
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 17, 2008, 12:49:12 μμ »
σας ευχαριστώ πααααρα πολύ για την βοήθειά σας !!!!!!η αλήθεια είναι πως το παιδί το έχω 2 χρόνια και κάνουμε συνέχεια επαναλήψεις είτε μαζί μου είτε με τη μάνα του και τη μια μέρα τη μαθαίνει κ την άλλη σα να μην ξέρει τι τον ρωτάμε....το ίδιο τροπάριο τώρα τόσο καιρό !!!! Γι΄αυτο είπα μπας και υπάρχει κανένα άλλο κολπάκι πέρα από τις συνεχόμενες επαναλήψεις.....
οποιαδήποτε άλλη ιδέα καλοδεχούμενη..........

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: tips για μαθηση προπαιδειας!!!!!!!!!!!!!!!!!
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 17, 2008, 12:59:58 μμ »
σας ευχαριστώ πααααρα πολύ για την βοήθειά σας !!!!!!η αλήθεια είναι πως το παιδί το έχω 2 χρόνια και κάνουμε συνέχεια επαναλήψεις είτε μαζί μου είτε με τη μάνα του και τη μια μέρα τη μαθαίνει κ την άλλη σα να μην ξέρει τι τον ρωτάμε....το ίδιο τροπάριο τώρα τόσο καιρό !!!! Γι΄αυτο είπα μπας και υπάρχει κανένα άλλο κολπάκι πέρα από τις συνεχόμενες επαναλήψεις.....
οποιαδήποτε άλλη ιδέα καλοδεχούμενη..........

προσπάθησε να μη σου τη λέει απέξω αλλά να τη γραφει. ετσι θα εχει το χρονο και να σκεφτει αλλα και τελικα να του αποτυπωθει. όχι βεβαια όλη την προπαιδεια μαζεμενη. σήμερα του 4, αυριο του 6, μεθαυριο του 3 κοκ.
πολλά παιδια βαριούνται το κατεβατο της προπαίδειας αλλά ανταποκρίνονται καλύτερα στο ανακατωτα. δεν είναι βαρετο και απαιτει να βαλουν το μυαλό τους να σκεφτεί. πιθανοτατα στην αρχη να κανει προσθεση αλλά πολύ γρήγορα θα στραφεί στους ήδη αφομοιωμένους πολλαπλασιασμούς.

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: tips για μαθηση προπαιδειας!!!!!!!!!!!!!!!!!
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 17, 2008, 01:22:41 μμ »
δοκιμασε επισης να λεει καποιους δυσκολους αριθμους με αλλο ρυθμο,τραγουδιστα,θα παει η γλωσσα απο μονη της ετσι..

Αποσυνδεδεμένος evistamp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: tips για μαθηση προπαιδειας!!!!!!!!!!!!!!!!!
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 17, 2008, 02:14:23 μμ »
Θα σου πω πώς βοήθησα εγώ την κόρη μου στο δημοτικό να μάθει την προπαίδεια και την έμαθε:
μέσα από παιχνίδι και ανακατεμένα. Εκεί που έπαιζε ή έκανε οτιδήποτε άλλο της πετούσα ένα  6*8 ....? Αυτό για να τη θυμάται και ανακατεμένη γιατί έτσι θα τη χρειαστεί. Αυτό βεβαια πρέπει να το κάνει ο γονιός γιατί εσύ δεν είσαι πολλες ώρες με το παιδί. Και διαρκώς! Πολλές φορές την τραγουδούσα μόνη μου και πάντα ανακατεμένη! Οπότε  όταν το αυτί ακούει 7*8 = 56, 7*8=56..... την επόμενη φορά που τη ρωτούσα κατευθείαν μου λεγε 56! Σαν τραγούδι!!
Σου εγγυώμαι ότι πιάνει!!! Και δεν θα την ξεχάσει ποτέ!

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: tips για μαθηση προπαιδειας!!!!!!!!!!!!!!!!!
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 10:28:11 μμ »
Βασικά το παιδάκι θα πρέπει να έχει ευχέρεια στην πρόσθεση και να του δώσεις να καταλάβει οτι ο πολλαπλασιασμός βασικά είναι και αυτός μια πρόσθεση.Επειδη θα παρεξενευτει οταν του το πεις δώστου ένα παράδειγμα

                  2+2+2+2 =8        οπότε   έχουμς 4 δυάρια δηλ    4*2  =8
                  5+5+5+5+5+5 =30  άρα   6*5=30   και γενικά παραδείγματα στην αρχή   με πολ/σμούς του 2 ή  του 5 που είναι πιο προσιτοί στο παιδι
Ετσι οταν ξεχάσει ή δυσκολευτει αν συνηδειτοποιήσει οτι κάθε φορά που ειναι να πολ/σει μπορει να κάνει πρόσθεση του ιδιο   αριθμού τόσες φορες οσες μας λέει ο άλλος αριθμός μς τον καιρο θα ξεπεράσει το πρόβλημά του

Θυμάμαι οτι ο  γιός μου την προπαιδεια του 4 την έμαθε σε ένα cafe.Με τα πόδια απο τις καρέκλες
1 καρέκλα 4 πόδια άρα 1*4=4
2 καρέκλες 4+4=8   πόδια ¨αρα 2*4=8
3 καρέκλες 4+4+4=12  άρα  3*4=12  κ.ο.κ

 


Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: tips για μαθηση προπαιδειας!!!!!!!!!!!!!!!!!
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 19, 2008, 10:14:52 μμ »
Δες εδω:

http://www.books.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=2642097
http://www.books.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=66324
http://www.perizitito.gr/product.php?productid=20361


αλλα θεωρω το πιο ωραιο για παιδια και το πιο ευχαριστο το "Μαθαινω την προπαιδεια τραγουδωντας"
http://www.ianos.gr/index.asp?park=bk_item&key=0192022

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 161
Σύνολο: 162

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.