*

Αποστολέας Θέμα: Έντυπα και φύλλα εργασίας στο Νηπιαγωγείο  (Αναγνώστηκε 12053 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος christen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Έντυπα και φύλλα εργασίας στο Νηπιαγωγείο
« στις: Σεπτέμβριος 19, 2008, 01:31:31 μμ »
Τα φύλλα εργασίας και τα προσχέδια ζωγραφικής νομίζω πως αποτελούν ένα θέμα που μας απασχολεί γιατί ακριβώς δεν υπάρχει κάποια ξεκάθαρη οδηγία, πχ ΟΧΙ στα φύλλα ή ΝΑΙ, τεκμηριωμένη φυσικά. Ακόμη και οι ίδιοι οι καθηγητές διαφωνούν μεταξύ τους. ΄Αλλοι είναι υποστηρικτές, άλλοι πολέμιοι... Στα ιδιωτικά νηπιαγωγεία υπάρχουν έντυπα με φύλλα εργασίας και μάλιστα μηνιαία... Κυκλοφορούν και πολλά βιβλία με φύλλα εργασίας, πολλά από τα οποία μπορώ να πω πως έχουν ενδιαφέρον... Εγώ για να είμαι ειλικρινής είμαι υπέρ των εντύπων, εντός ορίων όμως και όχι να γίνεται κατάχρηση ή να αποτελεί μοναδικό μέσο διδασκαλίας... Ειδικά για κάποιες ιδιαίτερες περιστάσεις φτιάχνω δίφυλλα εντυπάκια και αφού δουλέψουμε το θέμα, τα δίνω στα παιδιά. Για παράδειγμα, την 25η Μαρτίου είχα ετοιμάσει ένα δίφυλλο εντυπάκι που περιλάμβανε το πίνακα "Κρυφό Σχολειό" ( το οποίο είχαμε δραματοποιήσει και στην τάξη) μια εικόνα του Ευαγγελισμού στη 2 σελίδα, στη τρίτη σελίδα ζητούσα από τα παιδιά να ζωγραφίσουν και στη τελευταία ένα ποιήμα. 
Επίσης, έχω παρατηρήση ότι αρέσει στα παιδιά να έχουν το τετράδιο τους και να γράφουν, μάλιστα τα περισσότερα μου έλεγαν πως οι γονείς τους, τούς αγόραζαν βιβλιαράκια ανάλογα...
Ένα άλλο θέμα είναι οι ζωγραφιές....Ανέκαθεν απέφευγα να δίνω έτοιμα σχέδια... Έλα όμως που τα παιδιά μου ζητούσαν να τους πάω ζωγραφιές με τον Μπομπ, τη Σταχτοπούτα, τον Μίκυ κτλ.... Έτσι είχαμε ορίσει μια ημέρα (την Παρασκευή) που τους πήγαινα τους αγαπημένους τους ήρωες, τους ζωγράφιζαν με μεγάλη ευχαρίστηση και τους έπαιρναν και στο σπίτι... Αυτό δεν είναι και το πιο σημαντικό;; Ευτυχισμένα παιδιά;;;  ;)

Νομίζω πως αποτελει ένα ενδιαφέρον θέμα για συζήτηση, αν θέλετε φυσικά να το συζητήσουμε και να ανταλλάξουμε τις απόψεις μας...  :)
~Μάθηση χωρίς σκέψη είναι χαμένος κόπος. Σκέψη χωρίς μάθηση είναι κίνδυνος. Κομφούκιος~

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έντυπα και φύλλα εργασίας στο Νηπιαγωγείο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:02:17 »

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έντυπα και φύλλα εργασίας στο Νηπιαγωγείο
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 19, 2008, 03:09:39 μμ »
Αφού το ζήτησαν τα παιδιά τότε εντάξει. Αυτό είναι το πιο σημαντικό άλλωστε. Να ενδιαφέρονται τα παιδιά γι' αυτό που κάνουν. Από κει και πέρα, στο θέμα φύλλα εργασίας εγώ προσωπικά είμαι κατά. Ίσως επειδή ήταν κατά και οι καθηγήτριες και οι επόπτριες στη σχολή, οπότε είμαι επηρεασμένη από κει. Στην πρακτική δεν μας επέτρεπαν να τα αγγίξουμε καν. Εγώ πάντως δε σκοπεύω να δίνω στα παιδιά φύλλα εργασίας. Ο οδηγός δεν το ξεκαθαρίζει αν τα εγκρίνει. Απ' ότι έχω καταλάβει προτείνει η νηπιαγωγός να τα χρησιμοποιεί για αξιολόγηση των παιδιών. Δηλαδή, για να καταλάβει αν έχουν κατακτήσει αυτό που δίδαξε. Και όχι για καθ' εαυτό διδασκαλία.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έντυπα και φύλλα εργασίας στο Νηπιαγωγείο
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 19, 2008, 03:52:44 μμ »
Τα φύλλα εργασίας για μένα είναι ο τρόπος να νιώθουν οι γονείς ότι τα παιδιά κάνουν κάτι στο νηπιαγωγείο. Παρότι εγώ προσωπικά δεν τα θέλω καθόλου, φροντίζω για κάθε θέμα που κάνω να υπάρχει μια φωτοτυπία, απλά και μόνο για να μη με πρήζουν. Τις περισσότερες φορές είναι κάτι που πρέπει να το σκεφτούν πολύ ή να το δουλέψουν ανά δύο ή ανα τρεις.

Εξαίρεση είναι τα Χριστούγεννα και το Πάσχα, που έχω σε ένα τραπέζι φωτοτυπίες με αντίστοιχο θέμα, ώστε να είναι σίγουρα απασχολημένα ήσυχα κάποια παιδιά και να μπορώ να δουλέψω τις χειροτεχνίες με την ησυχία μου. Συνήθως έχω μια ομάδα το πολύ 6 παιδιών για χειροτεχνία, και τα υπόλοιπα παίζουν στις γωνιές, οπότε με διευκολύνει να υπάρχει και κάτι που δεν κάνουν συχνά ώστε να τους τραβήξει το ενδιαφέρον.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 20, 2008, 01:35:12 μμ από Ritalamp »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έντυπα και φύλλα εργασίας στο Νηπιαγωγείο
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 19, 2008, 06:51:03 μμ »
μας εχει αγχωσει ολο αυτο..μη ξεχναμε ομως οτι αλλο να δινεται μια φωτοτυπια για να "ειναι ησυχα"τα παιδια και αλλο να εχεις δουλεψει ενα θεμα πολυ πολύ καλα και να δωσεις στο τελος το φυλλο εργασιας.εξαλλου ειναι και θεμα αυτοπειθαρχιας του παιδιου εστω για 5 λεπτα,να νιωθει οτι ολοκληρωνει τη δουλεια του.ειμαι κατα ομως να δινεται χωρις να ξερεις τι ειναι αυτο που αξιολογεις πισω απο την κινηση αυτη.στη σχολη λεγανε ουτε καν κομμενες καρτες να μη δινουμε.ποια δε δινει;;και στην τελικη αν ειχαμε πληθωρα υλοκων θα δημιουργουσαν τα παιντα μονα τους.μηπως κ η χειροτεχνια δεν ειναι κατευθυνομενη;δυστυχως;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έντυπα και φύλλα εργασίας στο Νηπιαγωγείο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:02:17 »

Αποσυνδεδεμένος sofia_il

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Έντυπα και φύλλα εργασίας στο Νηπιαγωγείο
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 19, 2008, 07:18:33 μμ »
Και γω στην αρχη είμουν αρνητικη στο θεμα των φύλλων εργασιας. Στη πορεία διαπίστωσα όμως ότι τα παιδια τα ήθελαν. Απ' ότι πρόσεξα τα φυλλα εργασίας που χρησιμοποίησα [δηλ. του εμπορίου] αλλά και αυτά που δημιούργησα εγώ πάνω σε κάποιο θέμα ήταν εύκολα για τα παιδιά.Τα παιδιά τα εφτιαχναν ευχαριστα αλλά συγχρόνως επικοινωνούσαν μεταξύ τους και έτσι είχα αποτελέσματα σε άλλους τομείς.
Ειδικα την πρώτη χρονιά τα φυλλάδια εργασίας με βοήθησαν να προσεγγίσω τα παιδιά καλύτερα διότι  δουλεύοντας αυτα συνήθιζαν  να συζητούνε για διάφορα θέματα.
Εγω τα χρησιμοποιω αλλά τις περισσότερες φορες είναι δικά μου. Π.χ όταν θα τους πω τα 3 γουρουνάκια θα ζωγραφίσω τρια γουρουνάκια και αυτά θα πρέπει να ζωγραφίζουν τα αντιστοιχα σπιτάκια. Ετσι μου είναι πιο ευκολο να αξιολογήσω και να καταλάβω κάθε παιδί παρά να το επιδιώξω κάτι τέτοιο σε μια ομαδα των 20-25 παιδιών με άλλο τρόπο.

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έντυπα και φύλλα εργασίας στο Νηπιαγωγείο
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 19, 2008, 07:33:32 μμ »
Από τα Χριστούγεννα και μετά έχω πάντα διαθέσιμα υλικά για χειροτεχνία σε μια γωνιά και τα παιδιά δημιουργούν μόνα τους (συνήθως άχρηστο υλικό, αλλά και κουμπιά, σύρματα πίπας, κ.λ.π.), παίζουν και πατρόν βέβαια, αλλά στα ταμπλό μπαίνουν οι δικές τους δουλειές.

Φύλλα εργασίας φτιάχνω κι εγώ, αλλά με τελείως άλλη νοοτροπία από αυτή των παλιών νηπιαγωγών. Γενικά έχω την εντύπωση ότι ακόμη κι αν απαντούν σωστά τα παιδιά είναι αρκετά δύσκολο να περάσουν από το τρισδιάστατο στο δισδιάστατο. Συνεπώς πειραματιζόμαστε με πραγματικά αντικείμενα, ζωγραφίζουν μόνα τους (συνήθως σε κάθε θέμα υπάρχει πριν και μετά την επεξεργασία, ώστε να κάνω αξιολόγηση) και στο τσακίρ κέφι παίζει και μια φωτοτυπία.

Συμφωνώ για το θέμα της αυτοπειθαρχίας και της ολοκλήρωσης του έργου, αν και δε μου αρέσει πολύ η προσκόλληση που είχαν οι παλαιότερες γενιές στη φωτοτυπία. (Τύπου με δυο φωτοτυπίες έχω μελετήσει δύο χρώματα)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Έντυπα και φύλλα εργασίας στο Νηπιαγωγείο
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 20, 2008, 11:50:55 πμ »
Κι εγώ με φειδώ έχω σκοπό να τα δίνω φέτος. Στο ιδιωτικό είχα σκυλοβαρεθεί να φτιάχνω φύλλα εργασίας (εκεί βλέπεις σε "αναγκάζουν" :P)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος christen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έντυπα και φύλλα εργασίας στο Νηπιαγωγείο
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 21, 2008, 12:33:46 μμ »
Παιδιά αυτά τα έντυπα στα ιδιωτικά...είναι πίκρα!!! Στην αρχή του χρόνου να φτιάχνεις έντυπα μέχρι το Δεκέμβρη και στις γιορτές για την υπόλοιπη χρονιά!!! Το κακό είναι πως τα ζητάνε και οι γονείς, δεν φταίνε μόνο τα σχολεία...Ερχονται και λένε..."μα σε εκείνο το σχολείο τους δίνουν τετράδια εργασιών, εσεις εδώ;;;;'' ???
~Μάθηση χωρίς σκέψη είναι χαμένος κόπος. Σκέψη χωρίς μάθηση είναι κίνδυνος. Κομφούκιος~

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έντυπα και φύλλα εργασίας στο Νηπιαγωγείο
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 21, 2008, 06:19:09 μμ »
Η σωστή απάντηση είναι εμείς εδω εφαρμόζουμε αναπτυξιακά κατάλληλες πρακτικές, αλλά τι να εξηγείς τώρα και σε ποιον. Που θέλουν και αγγλικά στους παιδικούς, χωρίς το παιδί να τα ακούει στο σπίτι από κάποιο γονέα, απλά για να "προλάβει".
ΠΕ60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159815
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 568
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 373
Σύνολο: 378

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.