*

Αποστολέας Θέμα: Υπευθύνος Εργαστηρίου Πληροφορικής... απαλλάσσεται από κάθε εξωδιδακτική εργασία  (Αναγνώστηκε 7408 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ferari

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
  • __! ! ! Ferari ! ! !__
    • Προφίλ
http://www.didefth.gr/
ΘΕΜΑ: Επιλογή και Ορισμός Υπευθύνου Σχολικού Εργαστηρίου Πληροφορικής
O Υπεύθυνος Σ.Ε.Π.Ε.Η.Υ απαλλάσσεται από κάθε εξωδιδακτική εργασία, εκτός των εφημεριών.
Είναι αυτονόητο ότι υποστηρίζει συμβουλευτικά τη λειτουργία του σχολείου σε θέματα που αφορούν στις Τεχνολογίες Πληροφοριών, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αναλαμβάνει και τη διεκπεραίωση των σχετικών εργασιών.

Συνάδελφοι τι γίνετε με εσάς, στα σχολεία σας?
Τηρεί κάποιος το παραπάνω?

* Αν στο σχολείο που είμαστε δεν συμπληρώνουμε ωράριο ισχύει το παραπάνω?
(Δέχομαι να με στείλουν σε άλλο σχολείο για διδακτική εργασία).

* Υπάρχουν κάποιες κυρώσεις ή κάποιο πρόβλημα που δεν θα γράφει γραμματειακή υποστήριξη για να συμπληρώνω ωράριο? (Γιατί αυτό μου υποστηρίζουν.)
Ευχαριστώ.

Φυσικά και να βοηθήσω αλλά να αναλάβω σχολική γιορτή της 28ης Οκτωβρίου τι σχέση έχω?! και ο τρόπος ήταν φοβερός. η ταδε αναλαμβάνει την γιορτή της 28ης Οκτωβρίου. Τελεία και παύλα. πάμε καλά?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2008, 07:31:00 μμ από ferari »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
εάν ο τρόπος του συλλόγου δεν ήταν καλός και εάν δεν θέλεις να αναλάβεις την γιορτή, τότε ναι, δεν είσαι υποχρεωμένη να την αναλάβεις. ενημέρωσε τον διευθυντή ότι θα περιμένεις την Βθμια να σε στείλει σε άλλο σχολείο για συμπλήρωση ωραρίου ή ζήτα να σου δώσουν μαθήματα Β ανάθεσης. έτσι βέβαια διακινδυνεύεις να σε στείλουν για συμπλήρωση κάπου μακριά και να ταλαιπωρηθείς. εάν θέλεις μπορείς να "προσφερθείς" να αναλάβεις κάποια άλλη δουλειά που την προτιμάς αντί της γιορτής, για να εκτονώσεις το κλίμα.

Αποσυνδεδεμένος bourdouvitsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
    • Προφίλ
Αγαπητέ συνάδελφε στο απαράδεκτο κλάδο των καθηγητών ανοίκεις μετά από δική σου επιλογή να διοριστείς στο δημόσιο.
Φυσικά αν δεν σου αρέσει υπάρχουν πάντα και άλλες επιλογές... και φυσικά πολλοί που περιμένουν για τη θέση σου!

Wizard

  • Επισκέπτης
kreouzis, θέλω να σε συγχαρώ γιατί προτιμάς να απαρνηθείς τα προνόμια του εκπαιδευτικού για να νιώθεις χρήσιμος στην εργασία σου!  :) Πολλοί λίγοι θα το κάνανε αυτό! Και ναι, ειδικά σε μεγάλα σχολεία, όλα όσα αναφέρεις είναι 100% αλήθεια...
Πιστεύω ότι πρέπει επιτέλους να χρησιμοποιηθεί από όλους μας αυτή η ρημάδα η εγκύκλιος για την απαλλαγή από εξωδιδακτικές εργασίες. Πολλοί συνάδελφοι δεν το γνωρίζανε καν και θεωρούσανε ότι είμαστε υποχρεωμένοι να αναλάβουμε όλες τις ηλεκτρονικές εργασίες λόγω ειδικότητας. Αν δεν κινηθούμε με κάποιο τρόπο ομαδικά με διαμαρτυρίες (π.χ. στους σχολικούς συμβούλους για παρακώληση του εκπαιδευτικού μας έργου) , σε λίγα χρόνια θα κάνουμε τους γραμματείς-τεχνικούς-εκπαιδευτικούς και τότε θα ψάχνουμε όλοι για μετάταξη!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος etsi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Συνάδελφοι υπάρχουν και άλλοι καθηγητής σε ένα σχολείο και έχουν επιμορφωθεί νομίζω πάνω στις νέες τεχνολογίες….

άρα μπορούν να αναλάβουν και αυτοί κάτι.
Όλες σχεδόν οι εργασίες γίνονται τώρα στον Η/Υ δεν μπορεί ένας πληροφορικάριος να τα αναλάβει όλα.Ετσί νομίζω εγώ

Αποσυνδεδεμένος Zafiris

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Είμαι 100% σίγουρος από κει που το άκουσα, αλλά λίγους μήνες πριν έσκασε μια εγκύκλιος που έλεγε ότι οι ΠΕ19-20 ΔΕΝ μπορούν να χρεωθούν ώρες γραμματειακής υποστήριξης. Αυτός που μου το είπε, υποστηρίζει ότι κάτι τέτοιο έγινε ώστε να μην κρατάνε οι διευθυντές τους καθηγητές όμηρους των 10-15 ωρών ωράριο και να συμπληρώνουν γραμματειακή δουλειά αλλά να στέλνονται οι ΠΕ19-20 στα ολοήμερα ώστε να καλύπτουν ώρες εκεί. Δεν την έχω δει την εγκύκλιο αλλά υπάρχει, σίγουρα στα συρτάρια των προϊσταμένων που την εμφανίζουν κατά το δοκούν.

Όσο για την απαξίωση της Πληροφορικής τα έχουμε πει. Μία ώρα στο Γυμνάσιο που καλείσαι να κάνεις το αναλύτικό πρόγραμμα και τις περίφημες διαθεματικές (νομίζω ψιλοϋποχρεωτικά....) Χάλι μαύρο... Πάντως όλο και περισσότεροι ΠΕ19-20 έχουν αρχίσει να πιστεύουν ότι το 8-2 είναι μία μερική λύση... Κάθονται οι ΠΕ19-20 παραπάνω ώρες για να βγει δουλειά, τουλάχιστο θα κάθονται και οι άλλοι!

Αποσυνδεδεμένος kkalamat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Eγω πιστευω οτι το κακό ξεκινάει απο τη στιγμη που όλοι θεωρούν (πλην των πληροφορικών) οτι η Χρήση Η/Υ παραπέμπει σε Πληροφορική. Η επιμόρφωση των εκπαιδευτικών σε τι βοηθάει μετά; Οι υπόλοιποι συνάδελφοι δεν μπορούν να γράψουν ένα κείμενο στο Word και να συμπληρώσουνε δεδομένα στο Excel?
Ήμαρτον...

Wizard

  • Επισκέπτης
Zafiris, το πιο κοντινό που μπορώ να σκεφτώ για την εγκύκλιο που αναφέρεις είναι αυτό: http://users.sch.gr/vandr/files/diathesi.pdf

Αθήνα, 12-10-2006
Σας γνωρίζουμε ότι με τη ρύθμιση του άρθρου 21 παρ. 5 του Ν. 3475/2006 (ΦΕΚ 146 Α΄), «Εκπαιδευτικοί των κλάδων Αγγλικής Γλώσσας, Γαλλικής Γλώσσας, Γερμανικής Γλώσσας, Μουσικής, Καλλιτεχνικών Μαθημάτων, Φυσικής Αγωγής και Πληροφορικής, οι οποίοι υπηρετούν στην πρωτοβάθμια ή στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση και δεν συμπληρώνουν το υποχρεωτικό ωράριο διδασκαλίας, διατίθενται από την πρωτοβάθμια εκπαίδευση στη δευτεροβάθμια και αντιστρόφως για συμπλήρωση του υποχρεωτικού ωραρίου. Η διάθεση γίνεται με απόφαση του διευθυντή εκπαίδευσης στην αρμοδιότητα του οποίου ανήκει ο εκπαιδευτικός, ύστερα από πρόταση του οικείου περιφερειακού συμβουλίου. Ο χρόνος διάθεσης θεωρείται ότι έχει διανυθεί στην οργανική τους θέση για τη θεμελίωση δικαιώματος μετάθεσης».
Μετά από τα ανωτέρω και, εφόσον συντρέχει λόγος, παρακαλείσθε για την πιστή εφαρμογή της σχετικής διάταξης.

Αποσυνδεδεμένος luojo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Ενας ωρομισθιος καθηγητης πληροφικης μπορει να ειναι και υπευθυνος εργαστηριου?

Αποσυνδεδεμένος bobpit

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
http://www.didefth.gr/
ΘΕΜΑ: Επιλογή και Ορισμός Υπευθύνου Σχολικού Εργαστηρίου Πληροφορικής
O Υπεύθυνος Σ.Ε.Π.Ε.Η.Υ απαλλάσσεται από κάθε εξωδιδακτική εργασία, εκτός των εφημεριών.
Είναι αυτονόητο ότι υποστηρίζει συμβουλευτικά τη λειτουργία του σχολείου σε θέματα που αφορούν στις Τεχνολογίες Πληροφοριών, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αναλαμβάνει και τη διεκπεραίωση των σχετικών εργασιών.
Ναι, εγώ το τηρώ, τα τελευταία 3 χρόνια.  Τότε βγήκε και η διαταγή.  Πριν ήμουνα σε άλλο σχολείο.  Έκανα ττα ΠΑΝΤΑ, αλλά είχα και 8 ώρες Γραμ. Υποστήριξη.


* Αν στο σχολείο που είμαστε δεν συμπληρώνουμε ωράριο ισχύει το παραπάνω?
Όσες ώρες υπολείποντε, μπορούνε να σου αναθέσουνε Γραμ. Υποστήριξη.  Άρα λοιπόν, για τις συγκεκριμένες 2-4 ώρες, οι οποίες θα αναγράφοντε και στο ωρολόγιο πρόγραμμα, θα κάνεις τις δουλειές που θα σου αναθέτουνε.  no problem.


* Υπάρχουν κάποιες κυρώσεις ή κάποιο πρόβλημα που δεν θα γράφει γραμματειακή υποστήριξη για να συμπληρώνω ωράριο? (Γιατί αυτό μου υποστηρίζουν.)
Η κάλυψη του ωραρίου είναι ευθύνη του διευθυντή.  Εσύ τι πρόβλημα και αευθύνη να έχεις?  Οι παραπάνω ώρες θα είναι διάθεση σε άλλο σχολείο, ή Γραμ. Υποστ, ή θα κάθεσαι.

Φυσικά και να βοηθήσω αλλά να αναλάβω σχολική γιορτή της 28ης Οκτωβρίου τι σχέση έχω?! και ο τρόπος ήταν φοβερός. η ταδε αναλαμβάνει την γιορτή της 28ης Οκτωβρίου. Τελεία και παύλα. πάμε καλά?
Όχι.  Αυτό είναι εξωδιδακτικό καθήκον και αντιβαίνει στον κανονισμό για τα ΣΕΠΕΗΥ.  Στην πιο ακραία περίπτωση, θα μπορούσες να βοηθήσεις για τη γιορτή, στα πλαίσια των ωρών της Γραμ. Υποστ.  Πολύ τραβηγμένο.

Πως αντιδράς σε τέτοιες περιπτώσεις?  Είναι και θέμα προσωπικότητας.  Τους το ξεκόβεις κι εσύ.  Τελεία και παύλα. Ή διαμαρτήρεσαι στον ΠΛΥΝΕΤ, ή στον Σύμβουλο.


Αποσυνδεδεμένος araxni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
http://users.sch.gr/alkisg/tosteki/index.php?topic=2581.165  
kai

http://users.sch.gr/alkisg/tosteki/index.php?topic=2581.375


Τίποτα δεν αλλάζει... τα πάντα καταστρατηγούνται απο τους Διευθυντές των σχολείων οι οποίοι νομίζουν πως έχουν στα χέρια τους τη δύναμη και την εξουσία να διατάζουν........και απαιτούν......βασιζόμενοι σε ανύπαρκτους κανόνες και σε νόμους που τους θέσπισε η συνήθεια και η έλλειψη ενημέρωσης από την πλευρά των καθηγητών, σχετικά με τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις τους...!!!!!!
Γι' αυτό το λόγο πρέπει όλοι μας να υποστηρίξουμε το συνάδελφο σε ό,τι και αν συμβεί..... ολοι μας να ειμαστε ενωμένοι.
Οι υπολοιποι συνάδελφοι τι έχετε να πείτε για το θέμα????
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 28, 2010, 12:47:55 μμ από araxni »

Αποσυνδεδεμένος billst

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
    • Προφίλ
http://users.sch.gr/alkisg/tosteki/index.php?topic=2581.165  
kai

http://users.sch.gr/alkisg/tosteki/index.php?topic=2581.375


Τίποτα δεν αλλάζει... τα πάντα καταστρατηγούνται απο τους Διευθυντές των σχολείων οι οποίοι νομίζουν πως έχουν στα χέρια τους τη δύναμη και την εξουσία να διατάζουν........και απαιτούν......βασιζόμενοι σε ανύπαρκτους κανόνες και σε νόμους που τους θέσπισε η συνήθεια και η έλλειψη ενημέρωσης από την πλευρά των καθηγητών, σχετικά με τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις τους...!!!!!!
Γι' αυτό το λόγο πρέπει όλοι μας να υποστηρίξουμε το συνάδελφο σε ό,τι και αν συμβεί..... ολοι μας να ειμαστε ενωμένοι.
Οι υπολοιποι συνάδελφοι τι έχετε να πείτε για το θέμα????
άντε και μας έβαλαν να κάνουμε την εργασία έτσι;και ποιος λέει πότε μπορώ να την τελειώσω;
υπάρχει κανένας κανόνας;
γιατι δεν κάνουμε ό,τι και οι λοιποί δημόσιοι υπάλληλοι;
ας περιμένει δύο βδομάδες....να σημαδεύω τα πλήκτρα με περίσσεια χάρη και υπομονή....μπορεί να με εκβιάσει πότε να τελειώσω;

Αποσυνδεδεμένος founes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
    • Προφίλ
Αγαπητέ/-ή ferari,

υπάρχει μία λύση στο πρόβλημά σου. Ανέλαβε τη γιορτή
και κάντην όσο πιο πρόχειρα (για να μη πω χάλια) μπορείς...
Φτιάξε μια παρουσίαση PowerPoint που να διαρκεί 15 λεπτά
το πολύ και αν τολμήσει να σου πει κανείς τπτ πες ότι δεν
είχες προηγούμενη εμπειρία και ότι έκανες ότι καλύτερο μπο-
ρούσες.

Αν σου ξαναδώσουν γιορτή να μου τρυπήσεις τη μύτη...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158539
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 512
Σύνολο: 532

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.273 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.