*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήρια προετοιμασιας για τον ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 8906 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος haritini

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Φροντιστήρια προετοιμασιας για τον ΑΣΕΠ
« στις: Σεπτέμβριος 20, 2008, 02:57:54 πμ »

Γειά σας,

Μήπως μπορείτε να προτείνετε κάποια φροντιστήρια τα οποία θεωρούνται αξιόπιστα και με αποτελέσματα, για την προετοιμασία του ΑΣΕΠ ?

Τhanks

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια προετοιμασιας για τον ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:40:48 »

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια προετοιμασιας για τον ΑΣΕΠ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 20, 2008, 01:36:39 μμ »
Πού μένεις καλό μου; ??? ???
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Astropeleki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 380
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
    • Astropeleki - Just another star in the webSky
Απ: Φροντιστήρια προετοιμασιας για τον ΑΣΕΠ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 20, 2008, 02:43:15 μμ »
Παιδιά εγώ θεωρώ ότι και μόνοι μας με συστηματικό διάβασμα, μπορούμε να πετύχουμε. Εγώ διάβαζα για τον προηγούμενο ΑΣΕΠ για 3 μήνες περίπου μόνη μου, πήρα ένα βιβλίο με ψυχοπαιδαγωγικά και γενική-ειδική διδακτική από τις εκδόσεις Μεταίχμιο (που με βοηθησε πολύ), διάβασα το βιβλίο της νηπιαγωγού και μερικές σημειώσεις από βιβλία της σχολής μου και έγραψα μέσο όρο 77.  Φίλες μου που πήγαιναν φρονιστήριο, έγραψαν πολύ πολύ πιο κάτω από μένα. Επίσης, η κολλητή μου που διάβασε το βιβλίο της νηπισγωγού και άλλο ένα βιβλίο (το οποιο δεν θυμάμαι αλλά θα το πάρω και γω) διορίσθηκε με τον προηγούμενο ΑΣΕΠ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2008, 11:40:59 μμ από Astropeleki »
Δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από το να ασχολείσαι με μικρά παιδιά!
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος blondie_82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "χαμογελω και προχωραω..."
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια προετοιμασιας για τον ΑΣΕΠ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 21, 2008, 11:23:34 μμ »
Παιδια συμφωνω απολυτα.σε φορτωνουν με τρελες υλες,εχοντας την απαιτηση να τις βγαζεις σε μικρα χρονικα διαστηματα μονο και μονο για να λενε "εμεις παντως τα ειχαμε στην υλη που σου διδαξαμε"!!η λογικη τους ειναι να τελειωσει η υλη στο χρονο που λενε κι ας εχεις εσυ 100 σελιδες τη μερα να βγαλεις!και στην τελικη?απο οσο εχω ακουσει στο τελος δινουν ο καθενας τη δικη του απαντηση στα θεματα που μπηκαν στον ασεπ!ασε που εχει τυχειι ακομα και να μην ειναι ιδια με αυτη που δινει επισημα ο ασεπ σαν απαντηση!!!ξεφτιλα δηλαδη αλλα και πληρωμενη αδρα!!!  >:( >:( >:( ??? ??? :-\
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια προετοιμασιας για τον ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:40:48 »

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια προετοιμασιας για τον ΑΣΕΠ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 22, 2008, 12:29:42 πμ »
Το θεμα ειναι οτι οταν δινεις ΑΣΕΠ, δεν ξερεις τι να πρωτοδιαβασεις με δεδομενη και τη χαοτικη υλη..Υπαρχουν "σοσ" βιβλια, πολλα βιβλια για το ιδιο θεμα και στο τελος αναλωνεσαι σε πολλα, θυμασαι λιγα και παλι πληρωνεις αδρα...Επισης αν καποιος εχει τελειωσει εδω και πολλα χρονια και δεν δουλευει σαν νηπιαγωγος ειναι δυσκολο να παρακολουθει τις "εξελιξεις"...
Απο την αλλη το φροντιστηριο δεν φαινεται να προσφερει και πολλα με δεδομενο οτι δεν υπαρχει χρονος(και σε πολλες περιπτωσεις ουτε το σωστο διδακτικο προσωπικο) και τελικα κανεις σχεδον δεν μενει ευχαριστημενος :-\ :-\ :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2008, 12:32:20 πμ από vasilikiP »

Αποσυνδεδεμένος teachristina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια προετοιμασιας για τον ΑΣΕΠ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 22, 2008, 12:37:25 πμ »
Παιδια εχετε δικαιο η ύλη ειναι χαοτική και θέλει αρκετο χρόνο να συλλεχθεί- να οργανωθεί και να διαβαστεί. Επειδή έχω αρκετη εμπειρία επί του θέματος, οποιος -α  θέλει ας επικοινωνήσει μαζί μου το mail μου teachristina@hotmail.com ! Καλή επιτυχία σε όλους

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια προετοιμασιας για τον ΑΣΕΠ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 22, 2008, 01:50:18 πμ »
teachristina να υποθεσουμε οτι εισαι νηπιαγωγος;;διορισμενη; Μπορεις και σ αυτο το φορουμ να μας δωσεις μερικες συμβουλες για τον ΑΣΕΠ ή βιβλιογραφια  :)

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια προετοιμασιας για τον ΑΣΕΠ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 10, 2008, 05:23:22 μμ »
Εγώ πήγα μπόνια !
Για τα άλλα φροντιστήρια δεν ξέρω.
Ευχαριστημένη είμαι , ήμουν κι εγώ υπέρ της άποψης ότι μόνο για να μας πάρουν τα χρήματα γίνεται η φασαρία αλλά δεν είναι έτσι.
Οργανώνουν την ύλη και λύνουν απορίες.Τουλάχιστον εγώ αυτό εισέπραξα ,
 αλλά-----------------------
αν δεν διαβάσεις ατομικά δεν πρόκειται να γίνει θαύμα επειδή απλώς παρακολούθησες τα μαθήματα και να διοριστείς! :D
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος Rinaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 429
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια προετοιμασιας για τον ΑΣΕΠ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 10, 2008, 06:11:09 μμ »
Για Μπονια δεν ξερω...και γενικα για φροντιστηρια ασεπ...αποτι εχω δει απο αλλους που τα εχουν παρακολουθησει φορτωνουν απιστευτη υλη που η περισσοτερη ειναι ανακατεμενη και δεν χρειαζεται καν! Εγω παρακολουθησα σεμιναρια λιγοτερες ωρες βεβαια απο τα φροντιστηρια αλλα πιστευω πολυ πιο εποικοδομητικες!!! Σου δινουν υλη οση χρειαζεται (δεν σου δινουν 10 αρθρα π.χ. και καλα για να φανει οτι εδωσαν πραγμα..εκ των οποιων τα 2 να αξιζουν!), σου οργανωνουν τη σκεψη σου, εχουν παρα πολυ καλες σημειωσεις και γενικα βοηθανε...φυσικα παντα με προσωπικο διαβασα! Χωρις προσωπικο διαβασμα κανεις δεν μπορει να "σου γεμισει το κεφαλι" που μου ελεγαν οταν ημουν μικρη!  :) Αυτο που πιστευω γενικα ειναι οτι ο,τι κι αν παρακολουθησεις σε βοηθαει να οργανωσεις τη σκεψη σου σαυτο που ζηταει ο ασεπ....εγω π.χ. πριν παω ειχα διαβασει τα τρια βιβλια της Ντολιοπουλου τα οποια ειναι πολυ καλα και γενικα πηρα πολλες γνωσεις..ομως στο κεφαλι μου ηταν ανακατεμενα...στο σεμιναριο με βοηθησαν να κρατησω απολα αυτα αυτα που χρειαζομαι μονο.  Οποτε ενα καλο διαβασμα και λιγη βοηθεια πιστευω ειναι ο καλυτερος συνδυασμος! :) :-\

Αποσυνδεδεμένος Marde

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια προετοιμασιας για τον ΑΣΕΠ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 10, 2008, 06:48:31 μμ »
Astropeleki θα μπορούσες να μας πεις τους τίτλους απο τα βιβλία στα οποία αναφέρεσαι;
αφού εσένα και τη φιλή σου σε βοήθησαν τότε είναι πολύ πιθανό και εμάς. :-\
σε ευχαριστώ προκαταβολικά.

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 10, 2008, 06:51:11 μμ από mkaradimou »

Αποσυνδεδεμένος eleni_as

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΜΠΕ 03!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια προετοιμασιας για τον ΑΣΕΠ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 10, 2008, 06:49:40 μμ »
Είχα δώσει την προηγούμενη φορά ΑΣΕΠ χωρίς να προετοιμαστώ(ειλικρινά). Έκατσα 2-3 μέρες πριν να διαβάσω κάποια πράγματα για να μη ρεζιλευτώ στους συναδέλφους μου στο φροντιστήριο που δίδασκα.Το αποτέλεσμα ήταν να μη διοριστώ για 3 μόρια.Πείτε κάτι η τύχη κάτι που τα είθχα φρέσκα από το μεταπτυχιακό τα πήγα καλα.Αποφάσισα να πάω τώρα σε γνωστό φροντιστήριο για το διαγωνισμό κ απογοητεύτικα πλήρως.Μας κοροιδεύνα στα μούτρα μας μπροστά.Οι σημειώσεις είναι γραμμένες έτσι ώστε να απανταει ο υποψήφιος στις κλασσικές ερωτήσεις με ευκολία κ τίποτα άλλο. Όσο για ειδική διδακτική (μαθηματικά) οι σημειώσεις είναι κατα το 1/2 το βιβλιαράκι του υπουργείου κ τα σχέδια μαθήματος που παρέδιδεο καθηγητής(απροετοίμαστος τελείως) αντεγραμμένα απο γνωστό βιβλίο του εμπορίου.Τελικά ειδική διδακτική δεν κατάφεραν να με κλέψουν γιατί μου έκοψε κ δεν πλήρωσα στο πρώτο μάθημα. Η συμβουλή μου είναι ότι το φροντιστήριο αξίζει για κάποιθον που έχει να ασχοληθεί αρκετό καιρό με την ειδικότητά του κ επίσης καλό είναι ο ενδιαφερόμενος να κάνει μια βόλτα στα διάφορα φροντιστήρια να παρακολουθεί ένα δοκιμαστικό τετράωρο κ έπειτα να επιλέγει.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια προετοιμασιας για τον ΑΣΕΠ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 10, 2008, 07:31:48 μμ »
Eγω πηγα στο δοκιμαστικο μαθημα του Μπονια. Δυο ηταν κανονικα αλλα εγω πηγα στο ενα...Δεν γραφτηκα γιατι δεν αξιζε τον κοπο και τα χρηματα >:(. Καθηγητρια μια συμπαθεστατη κατα τα αλλα νηπιαγωγος η οποια εκανε και γνωστικο και ψυχοπαιδαγωγικα :-\) η οποια ομως σαν καθηγητρια εμενα προσωπικα δεν με καλυψε. Πολλα τα ατομα στο τμημα τα οποια εκαναν συνεχως απιστευτες ερωτησεις και χρονοτριβουσαν. Το κατανοω βεβαια οτι ο καθενας θελει να λυσει τις αποριες του αλλα πρεπει και το τμημα να λειτουργει...
Στο συγκεκριμενο φροντιστηριο εχει πολλους "καθηγητες" και εξαρταται που θα πεσεις.. Το υλικο ειναι πολλες σελιδες, πολυ εκτεταμενο(ολοκληρα βιβλια)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 10, 2008, 07:35:29 μμ από vasilikiP »

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια προετοιμασιας για τον ΑΣΕΠ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 10, 2008, 08:36:14 μμ »
βασιλική πότε πήγες μπόνια?
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια προετοιμασιας για τον ΑΣΕΠ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 10, 2008, 08:49:33 μμ »
βασιλική πότε πήγες μπόνια?
Φετος, σορυ αλλα δεν θελω να επεκταθω...για να μην εκθεσω συγκεκριμενα ατομα, εξαλλου την προσωπικη μου αποψη εκθετω, οποτε ειναι υποκειμενικη. Αν θελεις να με ρωτρησεις κατι συγκεκριμενο στειλε πμ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161979
  • Σύνολο θεμάτων: 19238
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 453
Σύνολο: 454

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.149 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.