*

Αποστολέας Θέμα: Lower ιδιαιτερο  (Αναγνώστηκε 12347 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Tzimakos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Lower ιδιαιτερο
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 24, 2008, 07:41:10 μμ »
Μιλάμε δηλαδή για Γ'-Δ' Δημοτικού. Προφανώς δε θα έχει πάει φροντιστήριο, άντε το πολύ καμιά τάξη.. Άρα θα ξεκινήσετε από την αρχή. Το λιγότερο 10Ε/ώρα θα έλεγα.
Το θέμα της δυσλεξίας είναι όντως ένα ζήτημα. Θα σε ζορίσει κάπως, γιατί μάλλον θα σου πάρει περισσότερο χρόνο να εμπεδώσει το παιδί αυτά που του διδάσκεις. Από την άλλη, είναι διαπιστωμένη δυσλεξία?? Ή κάποια από τις περιπτώσεις αδιαφορίας μαθητή και άρα κακών επιδόσεων του, που οι γονείς ερμηνεύουν ως δυσλεξία?? Εγώ θα το αναλάμβανα στη θέση σου.

Τελικα μου ειπανε πως δεν αξιζει τον κοπο το ιδιαιτερο αυτο γιατι το παιδι εκτος απο δυσλεξια που ειναι οντως δυσλεξια γιατι παει και σε λογοθεραπευτη ειναι ακρως αντικοινωνικο και νευρικο (του μιλας και κανει φουσκες, βριζει χυδαια τη μανα του, αντι να χτυπησει κουδουνι βαραει κλωτσιες στην πορτα), εχουν και προβληματα στο σπιτι, οποτε με συμβουλευουν να μην το παρω..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Lower ιδιαιτερο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:03:53 »

Αποσυνδεδεμένος Tzimakos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Lower ιδιαιτερο
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 24, 2008, 07:42:32 μμ »
Για τα 12 ευρω που εχω πει στο lower τι λετε?

Εκανα μεγαλο λαθος ε?

Αποσυνδεδεμένος Tzimakos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Lower ιδιαιτερο
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 27, 2008, 09:09:09 μμ »
Καλησπερα παιδια σημερα καναμε το πρωτο ιδιαιτερο με το παιδι για το lower..

Αυτο που καναμε βασικα σημερα ηταν να δουμε τις ασκησεις που ειχε για το φροντιστηριο και του εξηγουσα οσο μπορουσα για να καταλαβει γιατι παει αυτο εκει και τα λοιπα..
Πιστευω ομως πως δεν πρεπει να ειναι το μαθημα μονο αυτο..Δηλαδη θα του κανω τις ασκησεις που εχει για το φροντιστηριο κι αυτο ηταν?
Τι αλλο πρεπει να του κανω πως πρεπει να δουλεψω?

Σημειωσα τα βιβλια που κανει ειναι αυτα:

1.Michigan Practice tests (New Editions)
2.Total Coursebook (N.E.)
3.All Stars (N.E.) για ECCE
4.Skills Builder (N.E.)
5.Mastering Use of English (Burlington)
6.New Plus B2 (MM Publications)

Τι να κανω σε καθε μαθημα απο δω και περα?

Τα φωτα σας...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 27, 2008, 09:10:41 μμ από Tzimakos »

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Lower ιδιαιτερο
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 27, 2008, 09:35:03 μμ »
Για τα 12 ευρω που εχω πει στο lower τι λετε?

Εκανα μεγαλο λαθος ε?
ειναι πολυ λιγα επρεπε να πεις τουλαχιστον 15
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Lower ιδιαιτερο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:03:53 »

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Lower ιδιαιτερο
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 29, 2008, 08:37:14 πμ »
Προφανώς ο χρόνος δε θα σε παίρνει να κάνετε και ις ασκήσεις μαζί, να κάνεις και έξτρα δουλειά μαζί του καλύπτωντας τα κενά που έχει. Πιθανόν να χρειάζεσαι καμιά ώρα επιπλέν την εβδομάδα για να ανταπεξέλθεις και στα 2. Συζήτησέ το με τους γονείς και ρώτα τους τι θέλουν. Αν είναι διατεθιμένοι να πληρώσουν για έξτρα μαθήματα, όλακαλά. Αλλιώς, πες του να κάνει τις ασκήσεις μόνος του και να τις βλέπετε μαζί. Τα σωστά θα τα προσπερνάς (δε θα δίνεις ιδιαίτερο βάρος) και στα λέθη θα κάνεις μία νύξη στον κανόνα, θα παραπέμπεις στη γραμματική, θα υπενθυμίζεις το λεξιλόγιο, κλπ.Λογικά θα εξασφαλίσεις λίγο χρόνο, σε σχέση με το είσαι πάω από το κεφάλι του και να συμπηρώνετε μαζί την άσκηση.

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Lower ιδιαιτερο
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 29, 2008, 09:23:12 πμ »
Ωχ!! Εχω καιρο να μπω στο φορουμ κι εχασα την μπαλα!!

Ας τα παρουμε ενα ενα Tzimakos.

-την πρωτη φορα που εκανα lower, οταν ημουν τεταρτο ετος, πηρα 10 ευρω γιατι ηταν οικογενειακη φιλη. Τη δευτερη φορα (που επεσαν τρια ιδιαιτερα) πηρα 15, και απο την επομενη χρονια, θα το ανεβασω μου φαινεται στα 18. Κοιτα, δεν ειναι πολλα, αλλα απο τη μια κανει και στο φροντιστηριο, αρα δεν εχεις ολο το βαρος, απο την αλλη εισαι ακομα φοιτητης και ειναι το πρωτο σου ιδιαιτερο. Αν θες να βγαινει κατι παραπανω, προτεινε περισσοτερες ωρες (δεν προσεξα που θενα ποσες κανεις, αλλα 4 νομιζω χρειαζονται)

-για τις ωρες παλι. Αφου θελουν βοηθεια για το φροντιστηριο και εξτρα για εκθεση, θα προτεινα να κανεις 2 διωρα. Σε καθε μαθημα ας αφιερωνεις 1 ωρα για ασκησεις, κλπ, και την αλλη ωρα για εκθεση.

-προτεινε τους να δωσει του michigan. Παντα ημουν υπερ του cambridge, αλλα κακα τα ψεματα, του michigan ειναι τρελα πιο ευκολο, ειδικα στην εκθεση.

-για τα βιβλια: αυτη τη στιγμη και με τα τρια lower που εχω, κανω καποια βιβλια της ελληνοαμερικανικης και ενα του γριβα με practice tests. Του γριβα μου το ειχαν δωσει σε μια εκθεση δωρεαν, τα αλλα αγορασα τα πιο οικονομικα, και αυτα που δεν μπορουσε να τα αντεξει η τσεπη μου, φωτοτυπησα του μαθητη, και τις λυσεις μονη μου τις βρηκα. Τις κασετες ευτυχως ειχα μια φιλη που τις ειχε και απλα τις αντεγραψα.

-συγκεκριμενα για βιβλιο εκθεσης, υπαρχει της ελληνοαμερικανικης, που κανει 15,75 αν το παρεις απο τον φλωρα η τον ελευθερουδακη, ιδια τιμη για μαθητη και καθηγητη. Εξηγησε στους γονεις οτι αξιζει να βελτιωθει πολυ στην εκθεση με ενα τοσο οικονομικο βιβλιο, γιατι πραγματικα εχει 15 εκθεσεις μεσα, με πληρη προετοιμασια. Οι μαθητριες μου γραφουν τωρα καταπληκτικα- δεν το περιμενα!! Και για σενα, σκεψου οτι με ενα διωρο μαθημα εχεις βγαλει το βιβλιο και σου μενει και για εναν καφε.!! :)

-αφου και τελειωσεις το βιβλιο, που δε θα σου παρει μεχρι το μαιο, θα χρειαστεις προσωπικη δουλιτσα, δηλαδη να ψαξεις απο βιβλια στη σχολη (οταν ημουν εγω ολο και κατι ειχαν στη βιβλιοθηκη) και να κανεις μια συλλογη απο θεματα εκθεσεων για το lower. Να θυμασαι οτι εχει μονο essay και letter. Αν το παιδι εχει κλιση προς το ενα ειδος, προσπαθησε να τον κανεις τελειο σε αυτο. Θα σε ευγνωμονει!

-Μια καλη ιδεα ειναι, τουλαχιστον μονο για την αρχη, αν δε γραφει πολυ καλα εκθεσεις, να του φτιαχνεις ενα model letter/essay ωστε να εξοικειωνεται με το πως ειναι.

-βρες επισης τα κριτηρια με βαση τα οποια αξιολογουν τις εκθεσεις και να συζητατε μαζι το ποσο νομιζει οτι παιρνει η εκθεση του, αντι να του βαζεις εσυ ψυχρα ενα βαθμο.

-για το παιδι με τη δυσλεξια, ειναι ζορικα, ακομα κι οταν εχεις κανει καποια σεμιναρια, οποτε δεν ξερω ποσο αξιζει να ταλαιπωρεισαι. Next time σκεψου το καλα.

-συμφωνω με pe06 για το πως να προσπερνας τα σωστα και να κανεις μια νυξη στα λαθη. δε γινεται αλλιως


Προς catwoman2:

νομιζω πως πρεπει να πληρωσεις εσυ τα cd, αν και ειναι ακριβουτσικα παντα, αλλα σκεψου οτι θα σου μεινουν και για αλλα ιδιαιτερα στο μελλον, η αν εχεις γνωστο σε φροντιστηριο, αντιγραψε τα. Δεν το εχω κανει να πληρωσει ποτε μαθητης τα cd, αλλα νομιζω θα τους κακοφαινοταν. Πιο καλα να σου μεινουν εσενα, για να μη χρειαστει στο μελλον παλι να τα αγορασει καποιος και να μη θελει.

Αποσυνδεδεμένος Tzimakos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Lower ιδιαιτερο
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 29, 2008, 10:06:11 πμ »
Σας ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια..

Προς irene.a :

Για τα λεφτα δεν εχω προβλημα, δεν ειμαι πλεονεκτης, δεν θα πεσω και να πεθανω..Απλα την επομενη φορα που θα εχω πια μια εμπειρια θα πω 15..

Για τις ωρες ειπανε να κανουμε 3 ωρες, μιαμιση και μιαμιση.. Ειπα ενταξει αλλα επειδη ειδα πως το να ειμαι πανω απ το κεφαλι του και να κανουμε τις ασκησεις του φροντιστηριου του προχτες μας πηρε 2 ωρες και 20 λεπτα περιπου αρα εννοειται πως θα του λεω να της κανει μονος του και εγω απλα θα τις τσεκαρω και θα προσπαθω να του εξηγω τα λαθη του..

Πριν την επομενη φορα θα ζητησω να μιλησω με τη μανα του η τον πατερα του, θα προσπαθησω με τον πατερα που πιστευω οι πατεραδες ειναι πιο ρεαλιστες και καταλληλοτεροι για τετοιου ειδους συζητησεις και θα ξεκαθαρισω τι ειδους μαθημα θα του κανω..Γιατι υποψιαζομαι πως ισως με θελουν μονο να του κανω τις ασκησεις και να του βαζω και καμια εκθεση να γραφει το οποιο δεν πιστευω οτι ειναι σωστο..

Το παιδι αυτο απ οτι παρατηρησα ειναι πολυ αδυναμο στο λεξιλογιο και στους χρονους καθως και πολυ αργο στο reading..

Το παιδι με τη δυσλεξια δε θα το αναλαβω τελικα καθως εμαθα πως ειναι ακρως αντικοινωνικο βριζει τη μανα του εχει προβληματα συμπεριφορας μεγαλα.. Μεχρι και η φιλη της μανας του η οποια μου το προτεινε μου ειπε τελικα να μην το αναλαβω...

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Lower ιδιαιτερο
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 29, 2008, 10:38:23 πμ »
Μίλησε με τους γονείς, δες τι ακριβώς θέλουν και δράσε αναλόγως. Αν σε θέλουν μόνο για να λύνετε τις ασκήσεις -το λέω γιατί μου έτυχε!-, λύστε τις ασκήσεις και τέλος. Η συνείδησή σου θα διαφωνεί βέβαια, αλλά μερικοί είναι τόσο κολλημένοι που τους αρκεί να πηγαίνει το παιδί τους με λυμένες ασκήσεις στο μάθημα και ας μην έχει καταλάβει το παραμικρό από το πώς και γιατί είναι have και όχι has.
irene.a θα συμφωνήσω: το ecce είναι κλάσεις ευκολότερο από το fce και γιατί να γελιόμαστε?? Έχουν στην τελική την ίδια αναγνώριση από το ελληνικό δημόσιο, όχι βέβαια το ίδιο κύρος, αλλά τι να το κάνεις το κύρος αν είναι να δώσεις 20 φορές για να το πάρεις το σκασμένο το Cambridge??

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 327
Σύνολο: 328

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.