*

Αποστολέας Θέμα: Lower ιδιαιτερο  (Αναγνώστηκε 12348 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Tzimakos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Lower ιδιαιτερο
« στις: Σεπτέμβριος 22, 2008, 10:58:36 μμ »
Καλησπερα "συναδελφοι" και βαζω quotes γιατι δεν θεωρω ακομα πως εχω μπει στην ομαδα, τωρα κανω την πρωτη μου προσπαθεια..
Ειμαι φοιτητης αγγλικης φιλολογιας στο 4ο ετος και οπως ισως ξερετε απο το αλλο θεμα που ειχα ανοιξει προσφατα πηρα την αποφαση να αρχισω να κανω ιδιαιτερα..

Προεκυψε λοιπον ενα ιδιαιτερο επιπεδου Lower το οποιο παιδι παει και φροντιστηριο στην ταξη του Lower αλλα εχει κενα ιδιαιτερα στην εκθεση.. Εγω το δεχτηκα καθως το θεωρω ευκαιρια και μου εδωσε και κινητρο για να προσπαθησω και να μπω δυναμικα στο χωρο..

Θα ηθελα λοιπον να σας κανω καποιες ερωτησεις και οσοι μπορουν και θελουν ας μου δωσουν τα φωτα τους..

1.Ποσες ωρες την εβδομαδα θεωρειτε πως χρειαζεται η συγκεκριμενη περιπτωση ιδιαιτερου? Ποσες δηλαδη να πω στους γονεις να κανουμε?
2.Πως βλεπετε τα βιβλια του Μπουκουβαλα για την συγκεκριμενη περιπτωση? Σας ρωταω καθως δεν εχω ακομα οικονομικη ανεση ωστε να αγορασω τα βιβλια, ωστε να παρω της Burlington ας πουμε τα οποια εχω ακουσει οτι ειναι απο τα καλυτερα. Ο Μπουκουβαλας ειναι ισως ο μονος που τα δινει εντελως δωρεαν..
3.Μπορειτε να μου πειτε ενα πλανο που θα χρειαστει να κανω ωστε να ανταπεξελθω? Π.χ. να παρω τα βιβλια και να τα μελετησω, να βρω καπου την μορφη του τεστ του Lower και να την μελετησω, η και κατι αλλο που δεν μπορω εγω να φανταστω..
4.Εχετε να μου προτεινετε καποιες μεθοδους η διαδικασιες η καποια συγκεκριμενη μορφη που πρεπει να γινεται το μαθημα ωστε να εχουμε τα καλυτερα αποτελεσματα?
Η μηπως θα μου ερθουν ολα μονα τους και απλα φοβαμαι επειδη δεν εχω ξανακανει ιδιαιτερο?
5.Οποιαδηποτε αλλη συμβουλη η υποδειξη η οποια πιστευετε πως μπορει να μου φανει χρησιμη..

6.Συγχωρειστε με αν γινομαι φορτικος, απλα θελω να κανω μια οσο το δυνατον καλυτερη αρχη..

7.Σας ευχαριστω ολες και ολους η ολους και ολες...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Lower ιδιαιτερο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:35:44 »

Αποσυνδεδεμένος Fringer Pint

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Lower ιδιαιτερο
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 22, 2008, 11:48:53 μμ »
Λοιπόν, ... εγώ κανω ιδιαίτερο Lower 4h την εβδομάδα και όσο πλησιάζει ο καιρός των εξετάσεων θα το πάω στο εξάωρο. Για τα βιβλία του Μπουκουβάλα δε ξερω να σου πω γιατι δεν τα εχω δουλεψει ποτέ οπως και του Γρίβα..που και αυτά είναι δωρεάν. Σε κάθε περίπτωση να ξέρεις οτι θα πρεπει να εξασκείς και τη βασική δεξιότητα του Listening και δυστυχώς τα cd δε τα δινει κανεις δωρεάν..υπολογιζε 40-60 ευρώ οποια σειρά και αν διαλέξεις.
 Εγώ δουλευω της Burlington που είναι πολύ καλά, το teacher's book παρέχει και κατι σαν  πλάνο μαθήματος, οδηγίες.. εφοσον είσαι καθηγητης αγγλικής η εταιρεία (burlington) σου δίνει δωρεάν εως και δυο βιβλία το εξάμηνο..παρτους τηλ αν θες.
 Ειναι σημαντικό να ξεκαθαρίσεις πιο πτυχιο θα δώσει γιατι οι σειρές των βιβλιων και το format τους διαφερει. δε ξέρω τι άλλο να σου πώ, ρωτα με πιο συγκεκριμενα αν θες
"I find television very educating. Every time somebody turns on the set, I go into the other room and read a book."
Groucho Marx

Αποσυνδεδεμένος Tzimakos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Lower ιδιαιτερο
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 23, 2008, 07:50:20 πμ »
Σ'ευχαριστω πολυ νομιζω πως ο μπουκουβαλας δινει και cd δωρεαν αν οχι θα παρω της burlington που μου λες..

Βιβλια ομως απ τη burlington δε μπορω να παρω γιατι προσφατα εκλεισα τα 21 και τωρα εχω κανει την αιτηση για την αδεια και μου ειπαν πως μπορει να κανει και παραπανω απο μηνα..
Πηρα στην burlington και μου ειπαν πως πρεπει να εχω την αδεια για να μου δωσουν βιβλια..

Τωρα για τις ωρες αρα να τους πω 4 τη βδομαδα και τους δυο τελευταιους μηνες ας πουμε να τους πω για 6ωρο? Εγω εχω καιρο ακομη γιατι θα το δωσει το Μαη οχι τον Δεκεμβρη..

Σ'ευχαριστω παρα πολυ.. Εσυ αν δεν γινομαι πολυ αδιακριτος ποσο χρεωνεις την ωρα το Lower?

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Lower ιδιαιτερο
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 23, 2008, 09:56:57 πμ »
Ξέρει κανείς από τους υπολοίπους αν υπάρχει εκδοτικός που να δίνει δωρεάν βιβλία σε εκπαιδευτικούς δημοσίου? Αν ναι, θα μπορούσα να σου τα παραγγείλω και να σου τα στείιλω. Είχα αρκετά βιβλία επιπέδου FCE, αλλά δυστυχώς τα ξεφορτώθηκα μέσα στο καλοκάιρι...Μου έμεινε μόνο ένα της Hillside Press και αυτό δεν έχει εξειδίκευση στην έκθεση, αλλά έχει Practice Tests, στα οποία βέβαια περιλαμβάνονται θέματα έκθεσης. Να στα στείλω και αυτά αν θες, αλλά ίσως θα βόλευε περισσότερο να μου στείλει ένας εκδοτικός τα βιβλία καθ'αυτό για έκθεση.
Στείλε μου πμ, αν βγάλεις άκρη και μπορώ να σε βοηθήσω με κάποιον τρόπο. Είναι κρίμα να μην αναλάβεις ένα ιδιαίτερο επειδή δεν έχεις την άνεση να αγοράσεις ένα εγχειρίδιο. Το πέρασα και εγώ και ξέρω πως είναι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Lower ιδιαιτερο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:35:44 »

Αποσυνδεδεμένος HELENQ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: Lower ιδιαιτερο
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 23, 2008, 10:36:39 πμ »
Η express publishing στελνει δωρεάν βιβλία σε καθηγητές και τις κασέτες. και έχει και πραγματικά εξαιρετικά βιβλία. τηλεφώνησέ τους να σου στείλουν sample copies και δε χρειάζεται να τους  πεις ότι δεν έχεις πάρει ακόμα την επάρκεια! ;)

Αποσυνδεδεμένος Fringer Pint

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Lower ιδιαιτερο
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 23, 2008, 03:22:16 μμ »
θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες.. είναι πραγματικά κρίμα να μην αναλάβεις ιδιαίτερο λόγω του κόστους των βιβλίων... ψάξτο καλύτερα... στην τελική αν δεν βρείς κάτι..ρώτα συναδέλφους σου απο τη σχολή αν έχουν - και δε τα χρειάζονται-  να σε δανείσουν. Αυτό με τη Express Publishing sorry, αλλά δεν το ήξερα..
 
 Οσον αφορά τη τιμή που χρεώνω..στο Lower..είναι 20 ευρώ..μπορεί να φαίνονται πολλά..αλλά για μένα που ζώ στα Χανιά και πάω σε ένα κορφοβουνι γιάυτό το μάθημα ..δεν είναι..
  Οπως και να ΄χει,  μη "μασήσεις" επειδή είσαι "καινούργιος"..σκέψου μόνο τη προετοιμασία που θα κάνεις και τη φαιά ουσία που θα καταναλώνεις ..ειδικά αν το παιδί..είναι στόκος.
 Σκέψου επισης το διάβασμα που εριξες για να μπείς παν/μιο και τα λεφτά που έχουν ξοδέψει οι γονείς σου για τις σπουδές σου..
 Στη τελική το ιδιαίτερο είναι μάθημα πολυτελείας..Εγώ λέω να κινηθείς με κατώτατο όριο -σε αυτή την τάξη- τα 18 ..αντε 15..όχι όμως πιο κάτω!! εσυ θα αναλογιστείς το κόπο σου και τα χλμ..και θα αποφασίσεις
"I find television very educating. Every time somebody turns on the set, I go into the other room and read a book."
Groucho Marx

Αποσυνδεδεμένος Tzimakos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Lower ιδιαιτερο
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 24, 2008, 02:08:30 πμ »
pe06:
Σ'ευχαριστω παρα πολυ γι αυτη σου την κινηση..Βεβαια μιλησα σημερα με τη μητερα και μολις της ειπα για βιβλια μου ειπε οτι θα κανουμε με του φροντιστηριου τα βιβλια χαρακτηριστικα μου ειπε: αυτος δε διαβαζει τα δικα του βιβλια καλα καλα αν του βαλεις κι αλλα θα σε φαει..Οποτε δε θα χρειαστουν για τη συγκεκριμενη περιπτωση τα βιβλια..
Θα ηθελα ομως να τα εχω για να μπορεσω ναμελετησω και να φτασω σε ενα επιπεδο στο οποιο θα νιωθω και γω σιγουρια πως μπορω να κανω καλη δουλεια στη διδασκαλια του lower..
Θελω να χτισω οσο το δυνατον πιο γερες βασεις..

HELENQ:
Τηλεφωνησα στην express publishing και μου ειπαν: πρεπει ομως να εχετε αδεια διδασκαλιας για να σας δειγματισουμε τα βιβλια..
Δυστυχως γιατι και οταν μιλησα με τις παλιες μου δασκαλες μου την ειχαν προτεινει σαν πολυ καλη εταιρια..

Jacqueline:
Δεν πιστευω πως ειναι πολλα, νομιζω ειναι τα φυσιολογικα που χρεωνονται για το lower και για το proficiency 25..
Εγω ομως λογω του οτι δεν ειχα υπολογισει να κανω πανω απο D senior και καθως με επιασε απροετοιμαστο το τηλεφωνημα της ειπα 12..
Την επομενη μερα αρχισα να διαβαζω το φορουμ και ειδα τις τιμες καθως και ενα ποστ ενος χρηστη δεν θυμαμαι ποιου που ελεγε πως καλυτερα να πεις απ την αρχη κανονικες τιμες παρα να στιγματιστεις ως φτηνος..
Οποτε μετανοιωσα που ειπα 12 ευρω ομως τωρα εχω εκτεθει δεν μπορω να το αλλαξω..
Ισως μονο να πω πως αυτη η τιμη ειναι για εσας καθως ειναι το πρωτο μου ιδιαιτερο..

Λοιπον τωρα τα νεα δεδομενα που ηρθαν στο φως:

Το απογευμα με πηρε τηλεφωνο η μητερα του παιδιου και μαθαμε:

1.Πως τους ενδιαφερει να παρει οποιοδηποτε πτυχιο Lower ειτε michigan ειτε cambridge ειτε lancashire..
2.Θα κανουμε τα βιβλια του φροντιστηριου (μου ειπε να τον διαβασεις στα βιβλια του φροντιστηριου και να του βαζεις και καμια ασκηση) πραγμα που με κανει να φοβαμαι και να υποψιαζομαι πως θα θελησουν να το ριξουν στις 2 ωρες τη βδομαδα..
3.Το παιδι ειναι δυστροπο

Υ.Γ. Μπορειτε να μου εξηγησετε τις διαφορες του lancashire απο τα αλλα δυο καθως δεν ειμαι αρκετα ενημερωμενος..Ειναι καινουργιο πτυχιο?

                                                         Τζιμακος

Αποσυνδεδεμένος Tzimakos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Lower ιδιαιτερο
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 24, 2008, 06:56:13 πμ »
Επισης θα ηθελα να με βοηθησετε και σε κατι αλλο..
Χτες μου προεκυψε και ενα ιδιαιτερο ενα παιδακι 7-8 χρονων που θελουν να το αρχισουν ιδιαιτερα αλλα εχει δυσλεξια και κανει λογοθεραπεια..

Εχει κανεις παρομοια εμπειρια?

Επισης ποσα λεφτα να ζητησω?

Συγγνωμη που ειμαι αποτομος αλλα πρεπει να τους δωσω μια απαντηση γι αυτο...

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Lower ιδιαιτερο
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 24, 2008, 08:27:41 πμ »
Μιλάμε δηλαδή για Γ'-Δ' Δημοτικού. Προφανώς δε θα έχει πάει φροντιστήριο, άντε το πολύ καμιά τάξη.. Άρα θα ξεκινήσετε από την αρχή. Το λιγότερο 10Ε/ώρα θα έλεγα.
Το θέμα της δυσλεξίας είναι όντως ένα ζήτημα. Θα σε ζορίσει κάπως, γιατί μάλλον θα σου πάρει περισσότερο χρόνο να εμπεδώσει το παιδί αυτά που του διδάσκεις. Από την άλλη, είναι διαπιστωμένη δυσλεξία?? Ή κάποια από τις περιπτώσεις αδιαφορίας μαθητή και άρα κακών επιδόσεων του, που οι γονείς ερμηνεύουν ως δυσλεξία?? Εγώ θα το αναλάμβανα στη θέση σου.

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Lower ιδιαιτερο
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 24, 2008, 09:06:28 πμ »
παιδια να ρωτησω και γω κατι....περυσι εκανα μαθημα σε 2 κοπελες για ECCE  Η μια το πηρε η αλλη οχι. Φετος συνεχιζει αυτη που δεν το πήρε αλλα βεβαια πήραμε αλλα βιβλία και αλλα CD. Τα CD να της τα χρεωσω ή να τα πληρώσω εγώ? Τι θα κανατε? Περυσι ειχαν μοιραστει το κοστος με την αλλη κοπελα...
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος HELENQ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: Lower ιδιαιτερο
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 24, 2008, 09:27:25 πμ »
τα cd τα κράτησαν τα κορίτσια ή εσύ?αν τα κρατούν οι μαθητές τότε είναι λογικό να τα πληρώσουν, αν όμως είναι δικά σου και θα τα χρησιμοποιείς και για άλλα μαθήματα τότε είναι πιο σωστό να τα αγοράσεις εσύ. εγώ αγοράζω τα cd, δεν έχω ζητήσει ποτέ από παιδί να τα πληρώσει, αλλά και πάλι αν τα κρατάνε τα παιδιά έχει κάποια λογική να τα πληρώνουν αυτά και όχι ο καθηγητής.

Αποσυνδεδεμένος Beth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: Lower ιδιαιτερο
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 24, 2008, 09:30:09 πμ »
Πρώτη φορά ακούω να αγοράζουν οι μαθητές το CD. Εγώ ποτέ δεν τα χρεώνε στους μαθητές μου, τα αγοράζω εγώ και τα δουλεύω και με τους επόμενους. Εξάλλου αν αγοράσεις το CD μια φορά και είναι δικό σου θα μπορείς να το δουλέψεις και άλλες χρονιές ενώ αν το αγοράσουν οι μαθητές κάθε χρονο θα χρεώνεις τους μαθητές να το αγοράζουν.

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Lower ιδιαιτερο
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 24, 2008, 10:35:44 πμ »
Πρώτη φορά ακούω να αγοράζουν οι μαθητές το CD. Εγώ ποτέ δεν τα χρεώνε στους μαθητές μου, τα αγοράζω εγώ και τα δουλεύω και με τους επόμενους. Εξάλλου αν αγοράσεις το CD μια φορά και είναι δικό σου θα μπορείς να το δουλέψεις και άλλες χρονιές ενώ αν το αγοράσουν οι μαθητές κάθε χρονο θα χρεώνεις τους μαθητές να το αγοράζουν.
ναι ρε παιδια αλλα μην ξεχνατε ότι η κοπελα ξαναδινει κ εγω ειμαι αναγκασμενη , ενω εχω υλικο για το ECCE να αγορασω teacher's book κ διαφορα αλλα βοηθηματα για τα καινουργια βιβλία. Επιπλεον,η κοπελα εχει ελλειψεις στο  listening που σημαινει εξτρα βιβλίο κ εxtra CDs. Αν τα πληρωνω εγω όλα αυτα, τι κέρδος θα μεινει? Και οι τιμεςς στα CD ειναι απο 20 ευρω κ πάνω.
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος Beth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: Lower ιδιαιτερο
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 24, 2008, 11:00:56 πμ »
Δεν διαφωνώ στο οτι τα CDs κοστίζουν αλλά με την ίδια λογική θα έπρεπε να τους χρεώνεις και τις φωτοτυπίες που τους βγάζεις γιατί κι από εκεί χάνεις χρήματα και δεν έχεις έτσι κέρδος...
Επίσης σαν γονιό δεν θα μου άρεζε να αγοράζω τα CDs, κάτι το οποίο θεωρείται εργαλείο του καθηγητή για να κάνει πιο αποτελεσματικά το μάθημά του.
Επιπλέον αφού η μαθήτρια αγοράζει τα CDs θα μπορούσε να κάνει το listening σαν homework, που σημαίνει οτι εσύ δεν θα μπορείς να ελέγχεις αν το ακούει 1-2-20 φορές για να το κάνει σωστό. Γιατί αν το κάνει μαζί σου το listening εγώ συνεχίζω να θεωρώ οτι είναι εργαλείο του καθηγητή τα CDs.
Εγώ αγοράζω τα CDs γιατί θεωρώ οτι αυτό δίχνει περισσότερο επαγγελματισμό. Θεωρώ καλύτερο το να τα αγοράζω εγώ 1 φορά παρά κάθε φορά που είναι να κάνω το βιβλίο να πρέπει να πω στον μαθητή να τα αγοράσει. Φτάνει που δίνουν ήδη πολλά χρήματα στα βιβλία - μιας και όλοι γνωρίζουμε οτι είναι αρκετά ακριβά τα βιβλία των ξένων γλωσσών. Εξάλλου για σένα είναι απαραίτητο component του βιβλίο τα CDs και κάνεις και αρχείο επίσης. Ποιός σου λέει ότι δεν θα σου ξανατύχει μαθητής που θα χρειαστεί να δώσει για 2η φορά και θα κάνεις τα ίδια βιβλία?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 24, 2008, 11:06:08 πμ από Beth »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159832
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 370
Σύνολο: 384

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.