*

Αποστολέας Θέμα: Διδακτικές προτάσεις, συμβουλές, απορίες, σχέδια εργασίας για νηπιαγωγούς  (Αναγνώστηκε 17675 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
πολυ καλη ιδεα.εγω εκανα το αντιστοιχο με μια ζωγραφια στο τελος και καναμε μπλουζακια με τα σκιτσα-προσωπα ολων των παιδιων

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος nagia1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
εγω τα βαζω κ το κανουν αυτο για το portfolio

Αποσυνδεδεμένος christen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Παιδιά θέλω να ζητησω τη βοήθεια σας σε κάτι...Εδώ στο σχολείο που δουλευω τώρα, επειδή είναι και επαρχία, η γραμμή του σχολείου είναι να συζητιούνται στην τάξη θρησκευτικές γιορτές και να γίνεται κάποιο σχετικό πρόγραμμα...
Παράδειγμα...πλησιάζει η γιορτή του Αγίου Δημητρίου... Έχετε καμιά ιδέα; Έχετε κάνει κάτι ανάλογο;; Δεν έχω και καθόλου υλικό σχετικό και δεν ξέρω τι να κάνω ακριβώς....
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...
~Μάθηση χωρίς σκέψη είναι χαμένος κόπος. Σκέψη χωρίς μάθηση είναι κίνδυνος. Κομφούκιος~

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Γλουπ!! :o
Έχω μόνο για Ταξιάρχες, τρεις Ιεράρχες και Ευαγγελισμό.
Για τον Άγιο Δημήτριο ξέρω ότι σχετίζεται με την απελευθέωση της Θεσσαλονίκης, αλλά και νομίζω ότι σκότωσε κι ένα δράκο. Επειδή ειδικά για το δεύτερο μπορεί να λέω βλακείες, κάνε το γνωστό κολπάκι του Google... και ζήτα και υλικό από τη σκασμένη της διευθύντριά σου.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος sofia_il

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ60
    • Προφίλ
Θεωρώ ότι πρέπει να κάνουμε αναφορά στον πολυούχο του χωριού - πόλης και ίσως στις μεγάλες γιορτές.
Επειδή κι εγώ δεν ήξερα τι να κάνω,  κατέβασα την εικόνα του αγίου από το ιντερνετ, την εκτύπωνα και την πλαστικοποιούσα. Ενημερωνόμουν για τον βίο του αγίου και την ελεγα με απλά λογάκια στα παιδιά [φυσικά όχι όλες τις λεπτομέρειες]. Τους άρεσε ιδιαίτερα ο Αγιος Γεώργιος ο Αγιος  Δημήτριος και ο Αγιος Νικόλαος. Δεν εντυπωσιάστηκαν από τους τρεις Ιεράρχες. Την πλαστικοποιημένη εικόνα  μπορουσαν να την πιάσουν και να την επεξεργαστούν τα παιδιά. Σε κάποια απ' αυτές τις γιορτές αναφερθήκαμε στο φωτοστέφανο, στην ενδυμασία των αγίων και κάναμε σταδιακά συγκρίσεις εικόνων μεταξύ τους.  Θα μπορούσα να αναφερθώ σε ψηφιδωτά να επισκεφτώ εκκλησίες και να μπω σε περισσότερες λεπτομέρειες της εκκλησίας αλλά δεν το έκανα.

Αποσυνδεδεμένος fan_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 319
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60!!!
    • Προφίλ
Για τον πίνακα με τους μήνες έχετε καμία ιδέα?Θέλω να το κάνω σιγά σιγά αλλά δεν ξέρω πως...είναι και πολλοί ::)

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Νομίζω κάποιες ανέφεραν ωραίες ιδέες ή σ' αυτό το θέμα ή στο άλλο για το υλικό. Επίσης είχε δημοσιεύσει το Σύγχρονο Νηπιαγωγείο πριν από τρία ή τέσσερα χρόνια σχετικά ωραία σκίτσα για τους μήνες. Ξέρω σίγουρα ότι η βιβλιοθήκη του ΤΕΑΠΗ Αθηνών τα έχει.
Φτιάχνε ένα για κάθε μήνα (εγώ ούτως ή άλλως έτσι τα παρουσιάζω, ώστε να έχουν την αίσθηση του χρόνου που προχωρεί).
 
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος fan_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 319
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60!!!
    • Προφίλ
Τα σκίτσα τα φτιάχνεις μόνη σου?Γιατί εγώ δεν...

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Εγώ να δεις πόσο δεν!!! Βρες κάτι που σου αρέσει (εμένα ας πούμε μου άρεσε ένα παιδάκι από τα Le Ballon, σε μια άλλη συνάδελφο η Μίφυ το κουνελάκι) και βάλε του τα κατάλληλα αξεσουάρ (χριστουγεννιάτικο δέντρο, σημαία, σκούφο....
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος fan_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 319
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60!!!
    • Προφίλ
Εγώ να δεις πόσο δεν!!! Βρες κάτι που σου αρέσει (εμένα ας πούμε μου άρεσε ένα παιδάκι από τα Le Ballon, σε μια άλλη συνάδελφο η Μίφυ το κουνελάκι) και βάλε του τα κατάλληλα αξεσουάρ (χριστουγεννιάτικο δέντρο, σημαία, σκούφο....

Ωραία ιδέα!Θα το συζητήσω με τη συνάδελφο και θα δούμε ;)
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Τώρα που το ξανασκέφτομαι, φτιάξτε το μαζί με τα παιδιά, τύπου ομαδικό κολλάζ, ή ψηφιδωτό ή ζωγραφική ή και κάθε φορά κάτι διαφορετικό ανάλογο με τι ικανότητές τους που θα βελτιώνονται. Θα μάθουν κάτι για κάθε μήνα και θα έχουν και να περιμένουν κάτι για κάθε μήνα (μου αρέσουν πολύ αυτές οι ρουτίνες που τα βάζουν στο παιχνίδι της αναμονής)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος christen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Sofia ωραία η ιδέα σου...βρήκα μια εικόνα , θα την μεγενθύνω και θα την πλαστικοποιήσω...απλά πρέπει να βρω να φτιάξω και έντυπο για τα παιδιά...ότι ετοιμάσω θα σας το πω...
Δεν μπαινω πολύ τις τελευταίες μέρες γιατί προσπαθώ ταυτόχρονα να ετοιμάσω το πρόγραμμα για το σχολείο...αλλά και να διαβάσω...ουφ...
~Μάθηση χωρίς σκέψη είναι χαμένος κόπος. Σκέψη χωρίς μάθηση είναι κίνδυνος. Κομφούκιος~

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Cristen και στην εκκλησία της ενορίας ίσως να έχει εικονίτσες (τις δίνουν στο κατηχητικό), θα χαρεί κι ο παπάς...
Τρέχεις καλό μου, ε; Παρηγορήσου με το υλικό που θα έχεις του χρόνου στο καινούριο σου σχολείο, γιατί πολλές φορές στα δημόσια σχολεία δεν υπάρχει τίποτα.  ;)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος lena!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 467
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Καλημέρα, προσπαθώ να βρω δραστηριοτητες που να αφορούν συναισθήματα. Μήπως εχετε να μου προτείνετε μερικές;;; Σκεφτόμουνα περισσότερο κατι που βαζει να παιδιά στην διαδικασία να κάνουν διαφορες γκριμάτσες (ειμαι θυμωμένος, είμαι εκπληκτος,....)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161680
  • Σύνολο θεμάτων: 19233
  • Σε σύνδεση σήμερα: 576
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 521
Σύνολο: 540

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.