*

Αποστολέας Θέμα: Διδακτικές προτάσεις, συμβουλές, απορίες, σχέδια εργασίας για νηπιαγωγούς  (Αναγνώστηκε 17606 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος christen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Σκέφτηκα ν' ανοίξω αυτό το θέμα, επειδή πιστεύω πως θα βοηθήσει όσες δουλεύουμε σε ιδιωτικά ή δημόσια νηπιαγωγεία, αλλά και θα δώσει ιδέες σε όσες εργασθούν μελλοντικά! Αφορμή ήταν η βοήθεια που είχε ζητήσει μια κοπέλα για ένα θέμα που ήθελε να δουλέψει στη τάξη (για τη μηλιά), αλλά και η πρόσφατη βοήθεια που σας είχα ζητήσει για το ετήσιο πρόγραμμα που πρέπει να ετοιμάσω.
Μπορούμε εδώ να συζητάμε ότι απορία έχουμε, να ζητάμε συμβουλές ή προτάσεις για θέματα που θέλουμε να εφαρμόσουμε, αλλά και ακόμη να προτείνουμε κάποια πρωτότυπη ιδέα που εφαρμόσαμε και που δεν θα μας πείραζε να μοιραστούμε... ;)
   Σκέφτομαι να ξεκινήσω με αυτό γιατί σήμερα τελείωσα το παρουσιολόγιο της τάξης μου και έκανα κάτι πολύ διαφορετικό!
Ζήτησα φυσικά από τα παιδιά να μου φέρουν φωτογραφίες τους...Επίσης, τους είχα ζητήσει να μου πουν τον αγαπημένο τους ήρωα (Χιονάτη, Σταχτοπούτα, spiderman κτλ). Βρήκα σχέδια των ηρώων, και σήμερα τα πήγα στη τάξη. Στη θέση του προσώπου του ήρωα, το κάθε παιδί έκοψε και έβαλε το δικό του πρόσωπο και μετά ζωγράφισε το υπόλοιπο. Κόψαμε το περίγραμμα (όσο γινόταν) και μετά βάλαμε τους ήρωες στο ταμπλό. (φθινοπωρινό). Φυσικά θα προσαρμόζω τους ήρωες σε κάθε ταμπλό που θα αλλάζω. Παιδιά, είχα κάποιες αμφιβολίες, αλλά όταν το είδα ολοκληρωμένο ήταν πολύ ωραίο και πρωτότυπο!  ;)
~Μάθηση χωρίς σκέψη είναι χαμένος κόπος. Σκέψη χωρίς μάθηση είναι κίνδυνος. Κομφούκιος~

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
πολυ ωραία ιδεα!εγω ειχα φτιαξει ενα στρουμφοσπιτο για παρουσιολογιο. για πινακα καιρου ενα λουλουδι,στα πεταλα ηταν στεθερα ο καιρος με εικονα και λεξη και στο κεντρο του λουλουδιου βαζανε ταπαιδια την αντιστοιχη λεξη η εικονα.ειδικα για τα μικρα εξυοητερησε η εικονα μεχρι να εξοικειωθουν

Αποσυνδεδεμένος christen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Παιδιά...μήπως έχετε καμιά ιδέα ή κανένα σχεδιάκι ενδιαφέρον για ημερολόγιο;;;; Έφτιαξα το πρωι εδώ στο σπίτι τις καρτέλες με ημέρες - μήνες κτλ...αλλά μου φαίνεται πολυ φτωχό και δεν ξέρω αν θα δείξουν ενδιαφέρον τα μικρά μου! Αλλά δεν έχω δει και κάτι άλλο... :(   :(
~Μάθηση χωρίς σκέψη είναι χαμένος κόπος. Σκέψη χωρίς μάθηση είναι κίνδυνος. Κομφούκιος~

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Να σου πω την αλήθεια μου κι εγώ απλές καρτέλες έχω με ημέρα, ημερομηνία, μήνα, χρονιά. Γενικά έχω θέμα με τα πολύ φορτωμένα πράγματα και προπαθώ τα πολύ βασικά να είναι τελείως απλά.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ειχα παλια ενα αρκουδακι που κρατουσε μπαλονια με τις ημερες και πανω του ειχε τον μηνα.τελευταια κ εγω καρτες χρησιμοποιουσα.."σημερα ειναι 10...κτλ" αυτο που βοηθουσε ηταν ενα επιπλεον πινακακι με ολες τις ημερομηνιεες που τα παιδια σβηνανε τη χθεσινη και βαζανε σε κυκλο τη σημερινη.αργοτερα προστεθηκε ενα κενο πινακακι οπου γραφανε κιολας τον αριθμο.τους αρεσε κ βοηθουσε κ στους αριθμους

Αποσυνδεδεμένος fan_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 319
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60!!!
    • Προφίλ
Εμείς αυτή τη βδομάδα θα φτιάξουμε το παρουσιολόγιο!Καμιά ιδέα λίγο εύκολη μια και δεν πιάνει πολύ το χέρι??

Αποσυνδεδεμένος tsilib

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Και εγώ προβληματίζομαι γι αυτό και τελικά μάπραλλον θα επιλέξω τη λιτή αλλά πολύ λειτουργική πρόταση του οδηγού. Πέρισυ που το δουλέψαμε ήταν αρκετά αποτελεσματικό και πρακτικό.

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Δυο καρτέλες για κάθε παιδί: Φωτογραφία και όνομα στη μία μόνο το όνομα στην άλλη. όταν έρχονται το πρωί βάζουν το όνομα δίπλα στην καρτέλα με τη φωτογραφία και όταν σχολάνε το βγάζουν. Απλά, λιτά κι απέριττα μαθαίνουν και το όνομά τους κι εσύ παίρνεις παρουσίες με μια ματιά χωρίς να μετράς.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος nagia1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
εγω εφτιαξα τη σαρανταποδαρουσα που εχει στο παραθυρο.καλη βγηκε κ τους αρεσε.

Αποσυνδεδεμένος kolbis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή δε διδάσκεται ...... βιώνεται !!!
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος christen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Κλασικό παρουσιολόγιο είναι και το τρενάκι, και επίσης εύκολη κατασκευή. Εγώ παλιότερα είχα φτιάξει αερόστατα σε διάφορα χρώματα, στο καλάθι είχα βάλει τις φωτογραφίες των παιδιών και τα είχα κρεμάσει στο ταβάνι. Γέμιζε και η τάξη και είχα εξοικονομήσει χώρο και στα ταμπλό.
Βέβαια στο παρουσιολόγιο που προτείνει η Rita συμμετέχουν και τα παιδιά και αυτό είναι καλό! Μάλιστα είναι και εύκολο για να το φτιάξεις...
    Όσο για το ημερολόγιο, ρώτησα και φίλες μου (συναδέλφους) και έχουν φτιάξει και αυτές τισ κλασικές καρτέλες....Μάλιστα τισ έβαλα σε σκέψη για κάτι πιο πρωτότυπο...Να είμαι ειλικρινής θέλω λίγο αλλαγή από τα κλασικά (όπως πχ ο πίνακας καιρού...ημερολόγιο κτλ) ότι ιδέα σκεφτώ θα σας τη πω...
~Μάθηση χωρίς σκέψη είναι χαμένος κόπος. Σκέψη χωρίς μάθηση είναι κίνδυνος. Κομφούκιος~

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Το τρενάκι το χρησιμοποιώ κι εγώ για τα γεννέθλια(βαγόνι= μήνας και κολλάω τις φωτογραφίες). Πέραν του ό,τι ο χρόνος γίνεται προσωπική υπόθεση, με βοηθάει να θυμάμαι ότι ο τάδε ας πούμε είναι μικρό προνήπιο οπότε να χαλαρώσω τις απαιτήσεις μου κ.ο.κ.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
εγω πανω απο το καθε βαγονι εβαζα να κουβαλαει κατι γι την εποχη,λουλουδια ,συννεφα κτλ.ετσι φαινοταν κ οι 3 μηνες της καθε εποχης ανετα

Αποσυνδεδεμένος christen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Σήμερα έδωσα στα παιδιά Α4 χαρτί στο οποίο είχα σχεδιάσει το περίγραμμα μιας κορνίζας, και τους ζήτησα να μου ζωγραφίσουν τον εαυτό τους.
Θα  το κάνω ανά δίμηνο ή τρίμηνο και στο τέλος θα ενώσω τις κορνίζες του καθε παιδιού σε εντυπάκι, το οποίο θα δώσω στους γονείς στο τέλος της χρονιάς. Το είχα κάνει σε προηγούμενη τάξη μου, καια φαινόταν η πορεία εξέλιξης τους αλλά και η ωρίμανση τους. Στο τελευταίο σχέδιο υπήρχαν εντυπωσιακές λεπτομέρειες (μου είχαν φτιάξει τα σκουλαρίκια τους, ένα  κοριτσακι είχε ζωγραφίσει μια ελίτσα που είχε στο λαιμό, έφτιαχναν τα χέρια τους με 5 δάχτυλα). 
~Μάθηση χωρίς σκέψη είναι χαμένος κόπος. Σκέψη χωρίς μάθηση είναι κίνδυνος. Κομφούκιος~

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160969
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 29
Επισκέπτες: 560
Σύνολο: 589

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.