*

Αποστολέας Θέμα: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές  (Αναγνώστηκε 348704 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΝΕΦΕΛΗ_1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #1274 στις: Ιούνιος 01, 2011, 08:17:31 μμ »
Σωστά λεει η ΝΕΦΕΛΗ, αυτο αναφέρεται....
Εγώ έχω τελειώσει Πληροφορική,συμφέρει να το κάνω ή θα παει τζάμπα...? :)

εαν εργαζεσαι κιολας σε καποιο απο αυτα που λεει, γιατι οχι?  :) γιατι απο οσο καταλαβα απευθυνεται σε διορισμενους ή κανω λαθος?  ???
"Φύσα Νοτιά μου κι άδικα λυπήθηκα

    σ' άλλους καιρούς μπορεί και ν' αγαπήθηκα.."

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:54:33 »

Αποσυνδεδεμένος Μαύρη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1039
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εγώ πότε θα γίνω αναπληρώτρια?
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #1275 στις: Ιούνιος 01, 2011, 08:51:40 μμ »
Ναι, αλλά δε βγήκε απόφαση πως αυτά τα σεμινάρια της ειδικής αγωγής δεν θα αναγνωρίζονται? Μην τα κάνουμε τσάμπα...αλήθεια πόσο κοστίζει το συγκεκριμένο?

Αποσυνδεδεμένος mariangela

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #1276 στις: Ιούνιος 01, 2011, 10:13:52 μμ »
Που είναι αυτή η απόφαση οεοοο??? :)
Δες σε αυτήν την σελίδα http://afroditi.uom.gr/seminars/specialedu.html
στο Κόστος Προγράμματος...

Ναι ΝΕΦΕΛΗ και εγω νομίζω σε διορισμένους αναφέρεται..αρά εμένα δεν με παίρνει να το κάνω...
Άρα ψαχνούμε άλλα προγράμματα  :) :)

Αποσυνδεδεμένος ΝΕΦΕΛΗ_1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #1277 στις: Ιούνιος 02, 2011, 02:02:54 μμ »


Ναι ΝΕΦΕΛΗ και εγω νομίζω σε διορισμένους αναφέρεται..αρά εμένα δεν με παίρνει να το κάνω...
Άρα ψαχνούμε άλλα προγράμματα  :) :)

μαζι σου και εγω!
"Φύσα Νοτιά μου κι άδικα λυπήθηκα

    σ' άλλους καιρούς μπορεί και ν' αγαπήθηκα.."

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:54:33 »

Αποσυνδεδεμένος napi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #1278 στις: Ιούνιος 03, 2011, 01:06:40 μμ »
να ρωτησω κατι,αν ξερει καποιος να μου απαντησει;μπορει καποιος με αυτο το προγραμμα να περασει απο την γενικη αγωγη στην ειδικη;εχει δικαιωμα δηλ. ενας μονιμος μ αυτο το προγραμμα να κανει αιτηση για ειδικη;θεωρειται προσον;

Αποσυνδεδεμένος xristis23

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #1279 στις: Ιούνιος 03, 2011, 02:03:49 μμ »
να ρωτησω κατι,αν ξερει καποιος να μου απαντησει;μπορει καποιος με αυτο το προγραμμα να περασει απο την γενικη αγωγη στην ειδικη;εχει δικαιωμα δηλ. ενας μονιμος μ αυτο το προγραμμα να κανει αιτηση για ειδικη;θεωρειται προσον;

συμφωνα με την φετινη προκήρυξη,  ναι.
βεβαια, για το μελλον δεν μπορεις να εισαι σιγουρος...

Αποσυνδεδεμένος napi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #1280 στις: Ιούνιος 04, 2011, 09:40:56 πμ »
σωστο!!!!!!σ ευχαριστω για την απαντηση.

Αποσυνδεδεμένος antente

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #1281 στις: Ιούνιος 04, 2011, 10:27:53 πμ »
Παράθεση από: napi στις Ιούνιος 03, 2011, 01:06:40 μμ
να ρωτησω κατι,αν ξερει καποιος να μου απαντησει;μπορει καποιος με αυτο το προγραμμα να περασει απο την γενικη αγωγη στην ειδικη;εχει δικαιωμα δηλ. ενας μονιμος μ αυτο το προγραμμα να κανει αιτηση για ειδικη;θεωρειται προσον;


συμφωνα με την φετινη προκήρυξη,  ναι.
βεβαια, για το μελλον δεν μπορεις να εισαι σιγουρος...


Καλημέρα. Τι εννοείται λέγοντας με τη φετινή προκήρυξη??? Του 2011??
Τα σεμινάρια και γενικά οι επιμορφώσεις όπως και αν ονομάζονται και οτι μορφή και αν έχουν, δεν έχουν πάψει να ισχύουν από τον Αύγουστο του 2010?
Έχει ανακοινωθεί κάτι άλλο??

Αποσυνδεδεμένος xristis23

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #1282 στις: Ιούνιος 04, 2011, 11:35:08 πμ »
Παράθεση από: napi στις Ιούνιος 03, 2011, 01:06:40 μμ
να ρωτησω κατι,αν ξερει καποιος να μου απαντησει;μπορει καποιος με αυτο το προγραμμα να περασει απο την γενικη αγωγη στην ειδικη;εχει δικαιωμα δηλ. ενας μονιμος μ αυτο το προγραμμα να κανει αιτηση για ειδικη;θεωρειται προσον;


συμφωνα με την φετινη προκήρυξη,  ναι.
βεβαια, για το μελλον δεν μπορεις να εισαι σιγουρος...


Καλημέρα. Τι εννοείται λέγοντας με τη φετινή προκήρυξη??? Του 2011??
Τα σεμινάρια και γενικά οι επιμορφώσεις όπως και αν ονομάζονται και οτι μορφή και αν έχουν, δεν έχουν πάψει να ισχύουν από τον Αύγουστο του 2010?
Έχει ανακοινωθεί κάτι άλλο??

στη φετινή προκήρυξη αναφέρεται:
ζ) είναι κάτοχοι πιστοποιητικού ότι παρακολούθησαν επιτυχώς σεμινάριο ετήσιας επιμόρφωσης - εξειδίκευσης στην ΕΑΕ από Πανεπιστήμια ή από αναγνωρισμένους κρατικούς φορείς που εποπτεύονται από το Υπουργείο Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, αποδεδειγμένης διάρκειας τουλάχιστον τετρακοσίων (400) ωρών και έχουν προϋπηρεσία τριών διδακτικών ετών σε δομές ΕΑΕ και στα ΚΕΔΔΥ. Σεμινάρια ετήσιας διάρκειας στην ΕΑΕ, που έχουν υλοποιηθεί μέχρι την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου, από Πανεπιστήμια ή από αναγνωρισμένους κρατικούς φορείς που εποπτεύονται από το Υπουργείο Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, αναγνωρίζονται ως ισότιμα με τα ανωτέρω σεμινάρια τετρακοσίων (400) ωρών

τώρα, (νομίζω δηλαδή :P) τα σεμινάρια καταργήθηκαν ωσ προσον διορισμού, όχι σαν προσόν γενικότερα. Δηλαδή, δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για να διοριστείς, αλλά μετά το διορισμό. Τούλαχιστον αυτό έχω καταλάβει εγώ, αν ξέρει κάποιος άλλος κάτι διαφορετικό, ας μας ενημερώσει...

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #1283 στις: Ιούνιος 04, 2011, 04:17:24 μμ »

Λοιπόν έχουμε και λέμε

Σεμινάρια που το πιστοποιητικό παρακολούθησης αποκτήθηκε έως 31-8-2010 ισχύουν ακόμα είτε είσαι μόνιμος είτε όχι, για όλες τις ειδικότητες εκτός των ΠΕ61 και ΠΕ71. (Νόμος 3848/2010, Άρθρο 47 παράγραφος 5)

Άρα δεν μετράνε αν δεν τα είχες ολοκληρώσει πέρυσι. Το μόνο που κερδίζεις είναι προσωπική κατάρτιση.

Αυτά.


Αποσυνδεδεμένος antente

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #1284 στις: Ιούνιος 04, 2011, 06:11:42 μμ »
οκ kinegiros... τα πράγματα, λοιπόν, παραμένουν ως είχαν...αν και με τη φετινή προκήρυξη θα φανεί...
μια απορία...όποιος γνωρίζει...
εφόσον για τους διδάσκοντες σε δευτεροβάθμια δεν υπάρχει η επιλογή των διδασκαλείων και τα νέα σεμινάρια πλέον δε θα ισχύουν για εισαγωγή, τι μπορεί να κάνει κάποιος για να δικαιούται να μπει σε πίνακες ειδικής??
μεταπτυχιακό και μόνο???
αν και θεωρώ τα σεμινάρια ανεπαρκή σε αρκετές περιπτώσεις, δεν είναι αντισυνταγματικό να στερείται το δικαίωμα σε καινούριους υποψηφίους να μπουν στους πίνακες??? ειδικά όταν είναι υποχρεωμένοι κάποιοι (π.χ. πληροφορικάριοι και γενικά τεχν. ειδικότητες) να συναγωνιστούν με άλλους 300 φιλολόγους, ειδικούς παιδαγωγούς, νηπιαγωγούς, για 15 θέσεις σε μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής και χωρίς μόρια από παρεμφερή μαθήματα.
συμφωνώ απόλυτα στην κατάργηση των σεμιναρίων αλλά δεν χρειάζεται πρώτα να αντικατασταθούν από κάτι άλλο?? (π.χ. διδασκαλεία για δευτεροβάθμια ή ποσοστά ειδικοτήτων για τα μεταπτυχιακά??)

θα ήθελα τη γνώμη σας γιατί δεν μπορώ να καταλάβω αν είμαι παράλογη ή όχι...

Αποσυνδεδεμένος xristis23

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #1285 στις: Ιούνιος 04, 2011, 07:34:59 μμ »

Λοιπόν έχουμε και λέμε

Σεμινάρια που το πιστοποιητικό παρακολούθησης αποκτήθηκε έως 31-8-2010 ισχύουν ακόμα είτε είσαι μόνιμος είτε όχι, για όλες τις ειδικότητες εκτός των ΠΕ61 και ΠΕ71. (Νόμος 3848/2010, Άρθρο 47 παράγραφος 5)

Άρα δεν μετράνε αν δεν τα είχες ολοκληρώσει πέρυσι. Το μόνο που κερδίζεις είναι προσωπική κατάρτιση.

Αυτά.

δηλαδή kinigere δεν μετράνε καθόλου;
π.χ. αν εγώ είμαι μόνιμη και ολοκλήρωσα φέτος το σεμινάριο, δεν θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω για μετάθεση στην ειδική αγωγή;

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #1286 στις: Ιούνιος 04, 2011, 10:42:57 μμ »

Λοιπόν έχουμε και λέμε

Σεμινάρια που το πιστοποιητικό παρακολούθησης αποκτήθηκε έως 31-8-2010 ισχύουν ακόμα είτε είσαι μόνιμος είτε όχι, για όλες τις ειδικότητες εκτός των ΠΕ61 και ΠΕ71. (Νόμος 3848/2010, Άρθρο 47 παράγραφος 5)

Άρα δεν μετράνε αν δεν τα είχες ολοκληρώσει πέρυσι. Το μόνο που κερδίζεις είναι προσωπική κατάρτιση.

Αυτά.

δηλαδή kinigere δεν μετράνε καθόλου;
π.χ. αν εγώ είμαι μόνιμη και ολοκλήρωσα φέτος το σεμινάριο, δεν θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω για μετάθεση στην ειδική αγωγή;

ακριβώς δεν μπορείς, αν το είχες τελείωση εως 31-8-2010 θα μπορούσες

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #1287 στις: Ιούνιος 04, 2011, 11:30:41 μμ »
Από την εγκύκλιο μεταθέσεων 2010-11:



1. Δικαίωμα υποβολής αίτησης μετάθεσης σε κενές οργανικές θέσεις εκπαιδευτικών Ειδικής
Αγωγής και Εκπαίδευσης (ΕΑΕ), σύμφωνα με το άρθρο 20 & 1.3, 1.4 και 21 παρ. 1 του Ν.3699/2008 (ΦΕΚ
199Α/02‐10‐2008) όπως ισχύουν μετά τις τροποποιήσεις της παραγράφου 5 του άρθρου 47, του
ν.3848/2010(ΦΕΚ 71Α), έχουν εκπαιδευτικοί, οι οποίοι κατέχουν κατά σειρά προτεραιότητας τα ακόλουθα
προσόντα:

α) είναι κάτοχοι διδακτορικού διπλώματος στην ΕΑΕ, ή στη σχολική ψυχολογία ή στην Ειδική
Φυσική Αγωγή(για τον κλάδο ΠΕ11).

β) είναι κάτοχοι τίτλου μεταπτυχιακών σπουδών στην ΕΑΕ, ή στη σχολική ψυχολογία ή στην Ειδική
Φυσική Αγωγή (για τον κλάδο ΠΕ11).

γ) είναι κάτοχοι τίτλου διετούς μετεκπαίδευσης στην ΕΑΕ στα Διδασκαλεία της ημεδαπής ή
ισότιμου και αντίστοιχου τίτλου της αλλοδαπής,

δ) είναι κάτοχοι πτυχίου Παιδαγωγικού Τμήματος ΕΑΕ, δηλαδή Πτυχίου Παιδαγωγικών Τμημάτων
των Πανεπιστημίων της ημεδαπής ή με αναγνωρισμένο ως αντίστοιχο και ισότιμο πτυχίο της αλλοδαπής
με αντικείμενο την ειδική προσχολική αγωγή ή Παιδαγωγικών Τμημάτων Ειδικής Αγωγής με κατεύθυνση
Νηπιαγωγών και Πτυχίου Παιδαγωγικών Τμημάτων Δημοτικής Εκπαίδευσης Ειδικής Αγωγής ή
Παιδαγωγικών Τμημάτων Ειδικής Αγωγής με κατεύθυνση Δασκάλων ή Τμημάτων Εκπαιδευτικής και
Κοινωνικής Πολιτικής με κατεύθυνση την εκπαίδευση ατόμων με αναπηρία. Επιπλέον στη κατηγορία αυτή
περιλαμβάνονται οι κάτοχοι πτυχίου ΤΕΦΑΑ των Πανεπιστημίων της ημεδαπής ή αναγνωρισμένου ως
αντίστοιχο και ισότιμο πτυχίου της αλλοδαπής με κύρια ειδικότητα την «ΕΑΕ» ή την «Ειδική Φυσική
Αγωγή» ή την «Ειδική Φυσική Αγωγή‐Θεραπευτική Γυμναστική» ή την «Προσαρμοσμένη Φυσική Αγωγή» ή
την «Προσαρμοσμένη Κινητική Αγωγή» ή την «Άσκηση σε χρόνιες παθήσεις και Αναπηρία»,

ε) είναι εκπαιδευτικοί με μόνιμη αναπηρία τουλάχιστον εξήντα επτά τοις εκατό (67%),

στ) είναι εκπαιδευτικοί γονείς παιδιών με αναπηρία εξήντα επτά τοις εκατό (67%) και άνω, ύστερα
από σχετική πιστοποίηση των αρμόδιων διαγνωστικών υπηρεσιών.

ζ) είναι κάτοχοι πιστοποιητικού ότι παρακολούθησαν επιτυχώς σεμινάριο ετήσιας επιμόρφωσης
εξειδίκευσης στην ΕΑΕ από Πανεπιστήμια ή από αναγνωρισμένους κρατικούς φορείς που εποπτεύονται
από το Υπουργείο Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, αποδεδειγμένης διάρκειας
τουλάχιστον τετρακοσίων (400) ωρών και έχουν προϋπηρεσία τριών διδακτικών ετών σε δομές ΕΑΕ και
στα ΚΕΔΔΥ
. Σεμινάρια ετήσιας διάρκειας στην ΕΑΕ, που έχουν υλοποιηθεί μέχρι την έναρξη ισχύος του
παρόντος νόμου, από Πανεπιστήμια ή από αναγνωρισμένους κρατικούς φορείς που εποπτεύονται από το
Υπουργείο Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, αναγνωρίζονται ως ισότιμα με τα ανωτέρω
σεμινάρια τετρακοσίων (400) ωρών,

η) διαθέτουν αποδεδειγμένη προϋπηρεσία τριών διδακτικών ετών σε δομές ΕΑΕ.

http://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi-anakoinvseis/metatheseis/398-egyklios-metathesewn-ekpaidevtikwn-devterovathmias-ekpaidevshs.html

Κατά συνέπεια, μόνο με σεμινάριο (ακόμα και πριν την 31/08/2010) δεν υπάρχει δυνατότητα μετάθεσης μονίμου εκπαιδευτικού σε δομές ΕΑΕ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161771
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 432
Σύνολο: 443

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.