*

Αποστολέας Θέμα: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές  (Αναγνώστηκε 344628 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος EKP-KOS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #266 στις: Φεβρουάριος 08, 2009, 03:11:53 πμ »
Δεν είπα ότι δεν υπάρχει πίνακας... Απλά είπα και να μπεις στον πίνακα αυτόν με το σεμινάριο μόνο, τι θα κερδίαεις;
Αποψή μου είναι να πηγαίνουν σε σχολεία ειδικής αγ. μόνο όσοι εχουν σπουδάσει ε.α. + το γνωστικό αντικείμενο, κι όχι όπως γίνεται τώρα.
Αυτό θέλει αγώνες από σας και κάποια στιγμή θα γίνει.
Προσωπικά ποτέ δεν ενδιαφέρθηκα -κι ούτε πρόκειται- για ε.α., άρα δεν ανησυχώ για τα επιδόματα που με νεανικά επιθετικό ύφος μου προσάπτεις. Αν περίμενες 20+χρόνια να διοριστείς, ούτε και συ θα ανησυχούσες.
 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:27:21 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #267 στις: Φεβρουάριος 08, 2009, 04:21:24 μμ »
nero,
εγώ δουλεύω εδώ και χρόνια στην ειδική αγωγή. Ήταν επιλογή μου να ασχοληθώ με αυτό τον κλάδο της εκπαίδευσης και όχι για το επίδομα, όπως τόσο εύκολα και κυνικά υποθέτεις για το συνάδελφο.
Και ναι, και εγώ είμαι κατά των σεμιναρίων. Δεν νομίζω ότι κάποιος μπορεί να εξειδικευτεί σε έναν τόσο ευάισθητο τομέα όσο η ειδική αγωγή σε 3-4 μήνες ή σε 400 ώρες. Θέλει πολύ δουλειά για κάτι τέτοιο, πολύ θέληση για το συγκεκριμένο τομέα και πολύ οργανωμένο πρόγραμμα σπουδών που δεν βλέπω να υπάρχει στην πλειοψηφία των σεμιναρίων που διοργανώνονται αυτή τη στιγμή.
Επίσης, στην ειδική αγωγή, για μένα, πρέπει να εργάζεσαι από μεράκι, γιατί το θες, και όχι γιατί θα σε βάλει σε έναν πίνακα και θα αποτελέσει το πρώτο σκαλοπάτι σου προς την πορεία για μονιμοποίηση και μετά....μην τον είδατε!
Τέλος, βρίσκω ότι και από τους φορείς που διοργανώνουν τα σεμινάρια γίνεται εκμετάλλευση των εκπαιδευτικών. Το ποσό που απαιτείται είναι τεράστιο (ακούω για 2-2.500 ευρώ) και ουσιαστικά στα χέρια σου έχεις ένα χαρτί που θα σε βάλει στον πάτο ενός πίνακα, όπου προηγούνται όλοι οι άλλοι.
Όσο για το επίδομα.....εμένα αν σήμερα μου έλεγαν ότι δεν θα το πάρω, δεν θα με πείραζε, γιατί αυτό που κάνω το αγαπάω και γιατί για μένα ο χώρος της ειδικής αγωγής και οι εμπειρίες που αποκτώ έκέι δεν αποζημιώνονται με κανένα χρηματικό ποσο. Αν έχεις βρεθεί σε ένα ειδικό σχολείο και ασχολήθηκες λίγο με τα παιδιά (τους έδειξες ενδιαφέρον, δεν τους κοίταξες με οίκτο) θα το έχεις καταλάβει.

Το΄ποστ αυτό σε καμία περίπτωση δεν έχει το ρόλο της επίθεσης ούτε σε σένα αλλά ούτε και σε κανέναν άλλο. Απλά για να ξεκαθαρίζονται κάποια πράγματα, μια και θεώρησα ότι απευθύνθηκες γενικά σε όσους είναι στην ΕΑ ως παραδόπιστους που νοιάζονται για το επίδομα.
Καλή επιτυχία σε όλους με τα σχέδια σας!!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος dpoursanidis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #268 στις: Φεβρουάριος 08, 2009, 05:40:21 μμ »
Καλησπέρα σας,

Νέος στον χώρο της Ειδικής Αγωγής, χωρίς γνώση επι του ιδιαίτερου αντικειμένου (Γεωοπόνος γαρ), με πήραν τηλ. πρίν απο τα Χριστούγεννα απο την Δευτεροβάθμια, να με ρωτήσουν αν ενδιαφέρομαι να διδάξω σε Ειδικό Σχολείο..
Το σκεφτηκα 2 μέρες, αν μπορώ να το κάνω, αν έχω την ψυχική δύναμη να το κάνω αλλά και τις κατάλληλες γνώσεις.
Λόγω εκπαιδευτικής ικανότητας (απο άσχετο τομέα , καταδύσεις), είπα να το τολμήσω.
Άρχισα το διάβασμα (έχοντας και άλλα διαβάσματα, Phd, δουλειες να τρέχουν) και μόλις πήγα σχολείο αντιλήφθηκα πως άλλο το βιβλίο και άλλο η πράξη....
Άρχισα να ψάχνομαι...
Μου είπαν για κάτι σεμινάρια που πιθανόν να σε βοηθήσουν για διορισμο (μόνο αυτο λεγόταν , για γνώση ούτε λόγος)....
Ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη, αλλά σαν την εμπειρία αλλά και την προυπηρεσία που μαζεύεις, τα σεμινάρια (αμφιβόλου ποιότητος και εγκυρότητας) δεν νομίζο πως σε βοηθούν ουσιαστικά.
Ένα μεταπτυχιακό έχει μεγαλύτερη αξία, πιστεύω.
Και αυτός είναι ένας απο τους στόχους, καθως έχει αρχίσει να μου αρέσει πάρα πολύ η ενασχόλιση με αυτες τις προσωπικότητες - ιδιαίτερων ανθρώπων.....
Επίσης, κάθε νέος που πηγαίνει σε τέτοιο σχολείο χρειάζεται τεράστιες αποθήκες υπομονής και αγάπης για να ανταπεξέλθει.

Δημήτρης

(2,5 μήνες σε ΕΕΕΚ)

Αποσυνδεδεμένος noname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 460
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #269 στις: Φεβρουάριος 08, 2009, 06:32:01 μμ »
Όταν λες ότι δουλεύεις χρόνια στην εισική αγωγή τι εννοείς emmaki?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:27:21 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #270 στις: Φεβρουάριος 08, 2009, 06:56:14 μμ »
Εννοώ ότι δουλέυω χρόνια στην Εδική Αγωγή!!! Με μεταπτυχιακό, με πήραν 2 χρόνια αναπληρώτρια σε εδικό σχολέιο, μετά έδωσα ΑΣΕΠ και διορίστηκα, πήγα σε Τμήμα ένταξης για άλλα 2 χρόνια και μετά πάλι σε ειδικό τα τελευταία 4 χρόνια. 8 χρόνια δεν είναι αρκετά;!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #271 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 12:00:42 πμ »
Λοιπον εγω δεν εχω καμια διαθεση επιθεσης.Ομως οι παραληπτες αυτων που λετε μαλλον πρεπει να ειναι οι συναδερφοι σας που παρα πολλοι απο εσας κατηγορουν οτι παιρνουν επιδοματα χωρις να κανουν τιποτα.Αλλωστε εσυ ο ιδιος λες οτι "Τα σεμιναρια αυτα αφορουν τους μονιμους που εχουν 50 χαρτια και θελουν αλλο ενα"Αρα μαλλον πρεπει να τους το πεις γιατι με αυτο το 51 χαρτι που παιρνουν απο για πλακα θα βρεθουν σε ειδικα σχολεια.Για τη φιλη "enmaki" Απο τη στιγμη που δεν αναγνωρισες τον εαυτο σου στα κειμενο δεν υπηρχε λογος παρεμβασης.Αλλωστε οι εξαιρεσεις ειναι για να επιβεβαιωνουν τον κανονα!!!!!!!!!!!!!!Αυτα.

Αποσυνδεδεμένος elbono

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #272 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 12:11:47 πμ »
οσο δεν υπαρχει πανεπιστημιακο τμημα ειδικης αγωγης στη χωρα μας για τη δευτεροβαθμια εκπαιδευση δεν μπορειτε να κρινετε αναξια αυτα τα σεμιναρια!τουλαχιστον προσπαθουν να δωσουνν μια ιδεα σε ανυποψιαστους εκπαιδευτικους(μην ξεχνατε οτι μεχρι τωρα στην ε.α της δευτεροβαθμιας με ελαχιστες εξαιρεσεις εργαζοντουσαν ανθρωποι που δεν ειχαν ασχοληθει μεχρι πριν με την ε.α).Καποιοι λοιπον προτιμουν να τα παρακολουθησουν μη μειωνετε την προσπαθεια μας!για πολλους κ διαφορους λογους δεν ειμαστε σε θεση να παρακολουθησουμε ενα μεταπτυχιακο!οποτε αρκουμαστε σαυτο που μας προσφερεται δευτερο!

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #273 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 12:17:37 πμ »
οσο δεν υπαρχει πανεπιστημιακο τμημα ειδικης αγωγης στη χωρα μας για τη δευτεροβαθμια εκπαιδευση δεν μπορειτε να κρινετε αναξια αυτα τα σεμιναρια!τουλαχιστον προσπαθουν να δωσουνν μια ιδεα σε ανυποψιαστους εκπαιδευτικους(μην ξεχνατε οτι μεχρι τωρα στην ε.α της δευτεροβαθμιας με ελαχιστες εξαιρεσεις εργαζοντουσαν ανθρωποι που δεν ειχαν ασχοληθει μεχρι πριν με την ε.α).Καποιοι λοιπον προτιμουν να τα παρακολουθησουν μη μειωνετε την προσπαθεια μας!για πολλους κ διαφορους λογους δεν ειμαστε σε θεση να παρακολουθησουμε ενα μεταπτυχιακο!οποτε αρκουμαστε σαυτο που μας προσφερεται δευτερο!
      +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++                                                                                                                                                                                                                                                           

Αποσυνδεδεμένος noname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 460
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #274 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 08:48:31 πμ »
emmaki σε πήραν από τον γενικό πίνακα σε σχολείο ειδικό επειδή είχες μεταπτυχιακό?
Είσαι κλάδου δευτεροβάθμιας? Πίνακες ξεχωριστοί για την ειδική αγωγή έγιναν το καλοκαίρι.


Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #275 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 09:44:01 πμ »
Είμαι στη πρωτοβάθμια. Στην αρχή δεν υπήρχε πίνακας ειδικής αγωγής, αλλά κάναμε τα χαρτιά μας στις διεθύνσεις. Η προϋπηρεσια μου μετρούσε κανονικά στον "κανονικό" πίνακα, και πήρα κάποια λίγα μόρια (νομίζω 1 ή 1,5) που προστέθηκαν στα μόρια του ΑΣΕΠ και ήμουν στους διοριστέους με πολύ καλή σειρά. Διορίστηκα σε κανονικό σχολέιο, αλλά επειδή υπήρχε τμήμα έβταξης εκεί, με τοποθέτησαν στο ΤΕ. Έκανα 2 χρόνια εκει και μετά έχοντας μαζέψει τα απαραίτητα χρόνια πήγα σε Ειδικό σχολέιο με μόνιμη τοποθέτηση.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος noname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 460
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #276 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 01:43:44 μμ »
emmaki ευχαριστώ για τις πληροφορίες και συμπληρώνω τα εξής:

Ο διορισμός αναπληρωτή στη Δευτεροβάθμια(στην Ειδική Αγωγή) είναι σε διαφορετικό πλαίσιο. Ο δάσκαλος δέχομαι ότι πάει από επιλογή και μόνο στην Ειδική Αγωγή. Στη δευτεροβάθμια όμως είναι διαφορετικά τα πράγματα. Οι ξεχωριστοί πίνακες Ειδικής Αγωγής είναι άλλη μια ΠΟΡΤΑ που άνοιξαν το 2008 για να βολέψουν κάποιους. Έτσι ξέκίνησε το σαφάρι των σεμιναρίων τόσο από αδιόριστους όσο και από τους διοργανωτές αυτών.

Αποσυνδεδεμένος siliath

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #277 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 02:23:38 μμ »


Συναδελφε το σεμιναριο ΜΕΥ-ΚΕΑΤ της παιδιατρικης που τρεχει ηδη ειναι το μονο που εχει καταθεσει πληρες και αναλυτικο προγραμα στο ΥΠΕΠΘ και εχει παρει εγγραφη εγκριση.Το παρακολουθω και ειναι υψηλοτατου επιπεδου και αυστηρο...οχι οπως καποια αλλα..........

Καλησπέρα, είμαι νέα στο forum και όπως και άλλοι έμαθα τώρα για τα σεμινάρια και φυσικά ενδιαφέρουμαι. Έμαθα για το σεμινάριο που αναφέρεις jpapaki και θα ήθελα σε παρακαλώ να μου πείς απο που αντλεις την σιγουριά ότι εχει πάρει έγγριση γιατί ενδιαφέρομαι πάρα πολύ και μιλησα μαζί τους χώρις να μου το διευκρινήσει κανείς αυτό (η επικοινωνία που είχα με τον υπευθυνο δυστυχώς διακόπηκε και ετσι δεν έμαθα αυτό που θα ήθελα).


Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία?? Ο ΑΣΕΠ την σκοτώνει πρώτη ;D
Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία??? Ο ΑΣΕΠ την σκοτώνει πρώτη

Αποσυνδεδεμένος jpapaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #278 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 02:40:24 μμ »
ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΗΝ ΓΡΑΠΤΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΥΠΕΠΘ..................αποκλειεται οπως λες .......να μην σου το διευκρινησαν..................................................

Αποσυνδεδεμένος siliath

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #279 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 02:55:27 μμ »
Αυτοί μπορούν να μου πουν ότι θέλουν.......
Εσύ που είδες την απάντηση του ΥΠΕΠΘ?? Και συγνώμη που σε ξαναρωτώ  :-[ αλλά όταν μίλησα με το υπουργείο σήμερα το πρωί με αφήσαν λίγο "μετέωρη" και μάλιστα μου δημιούργησανε μία αίσθηση αβεβαιότητας!!  :-\ Γιαυτό επειμένω :o
Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία??? Ο ΑΣΕΠ την σκοτώνει πρώτη

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159839
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 583
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 551
Σύνολο: 559

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.