*

Αποστολέας Θέμα: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές  (Αναγνώστηκε 344894 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jpapaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #280 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 03:02:20 μμ »
Μας την εδειξαν στο σεμιναριο...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:04:46 »

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #281 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 03:05:37 μμ »
Αυτοί μπορούν να μου πουν ότι θέλουν.......
Εσύ που είδες την απάντηση του ΥΠΕΠΘ?? Και συγνώμη που σε ξαναρωτώ  :-[ αλλά όταν μίλησα με το υπουργείο σήμερα το πρωί με αφήσαν λίγο "μετέωρη" και μάλιστα μου δημιούργησανε μία αίσθηση αβεβαιότητας!!  :-\ Γιαυτό επειμένω :o
Kαι εγώ είχα ρωτήσει παλαιότερα για το συγκεκριμένο και απάντηση δεν πήρα απο το ΥΠΕΠΘ(είπαν οτι οι υπεύθυνοι είχαν προβει στις απαραίτητες ενέργειες αλλα απο κει και πέρα...δεν ήξεραν)

Ακόμα όμως και να έχει πάρει έγγριση γιατί είναι το ΜΟΝΟ jpapaki;; Αν έχεις συγκεκριμένα στοιχεία για τα υπόλοιπα σεμινάρια πχ του Παιδαγωγικού ή της Φιλοσοφικής να μας τα κοινωποιήσεις σε παρακαλώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 09, 2009, 03:14:33 μμ από vasilikiP »

Αποσυνδεδεμένος psira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #282 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 03:30:40 μμ »
Έχω να πω πως όλα τα σεμινάρια που γίνονται από πανεπιστημιακά ιδρύματα είναι έγκυρα. Μίλησα με ΥΠΕΠΘ πριν ξεκινήσω αυτό τπυ πανεπιστημίου Αιγαίου. Άλλο έμαθα σήμερα και ήθελα να το καταθέσω. Το ΥΠΕΠΘ σκέφτεται να εφαρμόσει ΑΣΕΠ και στην ειδική αγωγή, γιατί είναι παράνομο να διορίζονται άτομα χωρίς ΑΣΕΠ. Πάλι διάβασμα, πάλι αγωνία.... Τι να πω... Και το κάθε σεμινάριο διδάσκει διαφορετικά και η ύλη είναι ανόμοια.... Ελλαδα! Ο κάθε υπουργός κάνει ό, τι θέλει

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #283 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 03:37:18 μμ »
psira Αυτό που μας λες μου ακούγεται πολύ λογικό...Απαξ και καλύπτουν τα σεμινάρια τις "απαιτήσεις" του νόμου (ετήσιο-400 ωρες) δεν καταλαβαίνω ποιο μπορεί να είναι το κόλλημα..Οσο για τον ΑΣΕΠ στην ειδική το έχω ακούσει και εγώ. :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:04:46 »

Αποσυνδεδεμένος psira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #284 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 03:42:26 μμ »
Το "πρόβλημα" είναι πού θα βασιστεί η ύλη του ενδεχόμενου διαγωνισμού.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #285 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 03:46:14 μμ »
Νομίζω πως ελπίδες θα έχουν μόνο όσοι τελείωσαν ειδική αγωγή (πτυχίο ή μτπ)

Αποσυνδεδεμένος jpapaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #286 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 04:09:18 μμ »
ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ......... ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΙΣΧΥΑΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΥΣ.......ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑ.....ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΠΕ02. ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ Η ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ?

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #287 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 04:12:58 μμ »
Αυτοί μπορούν να μου πουν ότι θέλουν.......
Εσύ που είδες την απάντηση του ΥΠΕΠΘ?? Και συγνώμη που σε ξαναρωτώ  :-[ αλλά όταν μίλησα με το υπουργείο σήμερα το πρωί με αφήσαν λίγο "μετέωρη" και μάλιστα μου δημιούργησανε μία αίσθηση αβεβαιότητας!!  :-\ Γιαυτό επειμένω :o
Και εγώ πήγα σήμερα στο ΥΠΕΠΘ στο τμήμα ειδικής αγωγής και η απάντηση της κοπέλας ήταν ασαφής σχετικά με τα σεμινάρια.Οποιοσδήποτε φορέας που εποπτεύεται από το Υπουργείο Παιδείας μπορεί να διοργανώνει σεμινάρια(400 ωρών) και όλα γίνονται δεκτά

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #288 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 05:16:13 μμ »
Συναδελφε το σεμιναριο ΜΕΥ-ΚΕΑΤ της παιδιατρικης που τρεχει ηδη ειναι το μονο που εχει καταθεσει πληρες και αναλυτικο προγραμα στο ΥΠΕΠΘ και εχει παρει εγγραφη εγκριση.Το παρακολουθω και ειναι υψηλοτατου επιπεδου και αυστηρο...οχι οπως καποια αλλα..........

ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ......... ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΙΣΧΥΑΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΥΣ.......ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑ.....ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΠΕ02. ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ Η ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ?
Αν διαβάσεις τα λεγόμενα μου ΔΕΝ προτείνω κανένα σεμινάριο, αυτό που είπα είναι οτι δεν καταλαβαίνω απο που πηγάζει η σιγουριά σου οτι ΜΟΝΟ το συγκεκριμένο που αναφέρεις εσυ ειναι το αναγνωρισμένο ??? ??? ???

Τι ακριβως απο αυτα που ανέφερα αφορά τους Νηπιαγωγούς μόνο; Αν θέλεις μου εξηγείς γιατι δεν το αντιλαμβάνομαι...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 09, 2009, 05:36:48 μμ από vasilikiP »

Αποσυνδεδεμένος konstantina_81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #289 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 03:40:38 μμ »
Ο νόμος λέει ότι τα σεμινάρια πρέπει να είναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ετήσια και διάρκειας ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 400 ωρών και να γίνονται από πανεπιστήμιο. Όποιος αποφασίσει να κάνει σεμινάρια με την ελπίδα να διοριστεί, πρώτον ας προσέξει να κάνει τα σωστά σεμινάρια και δεύτερον (και πιο σημαντικό για μένα) να έχει μεράκι να ασχοληθεί με την ειδική αγωγή. Είναι κρίμα να μπάινουν άνθρωποι σε έναν τοσο ευαίσθητο χώρο απλά και μόνο για να μαζέψουνπροϋπηρεσία και μόρια. Τά παιδιά με Ε.Α έχουν διαφορετικά προβλήματα, διαφορετικές απαιρήσεις και διαφορετικές ανάγκες από τα υπόλοιπα παιδιά, και η δουλειά είναι δύσκολη και απαιτητική. Πρέεπι να το αγαπάς για να το κάνεις.... Είμαι αρκετά χρόνια στο χώρο και ξέρω

Εισαι αρκετα στο χώρο.. σκέφτομαι να μπω και εγώ σε αυτο το χώρο και θέλω να σε ρωτήσω το εξης.
Πόσο καιρό σου πήρε να περάσεις το πρώτο δύσκολο στάδιο, να συνηθίσεις, είμαι σίγουρη οτι αν είσαι λίγο ευαίσθητος στην αρχή πρέπει να είναι πολύ ψυχοθφόρο, είναι το πρώτο πράγαμα που σκέφτομαι. Ανα δεν το ξεπεράσεις γρήγορα φαντάζομαι ότι δεν θα κανεις σωστά αυτο που΄πρέπει.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #290 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 04:13:32 μμ »
Για μένα το πιο βασικό είναι να μην βλέπεις τα παιδιά με οίκτο.
Δεν τους χρειάζεται ο οίκτος ακόμα ενός ανθρώπου. Τα αντιμετωπίζεις σαν όλα τα παιδιά.
Τώρα, αν θες να δεις αν μπορείς να το κα΄νεις αυτό, γιατί δεν πας σε κάποιο σύλλογο που προσφέρει δημιουργική απασχόληση (ή κάτι παρόμοιο); Νομίζω ότι υπάρχουν σε πολλά μέρη της χώρας. Εκεί προσφέροντας εθελοντική εργασία για ένα διάστημα θα πάρεις μια γεύση του χώρου.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος siliath

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #291 στις: Φεβρουάριος 11, 2009, 03:18:37 μμ »
VasilikiP είδα πως είσαι νηπιαγωγός το ίδιο και εγώ "χάρηκα βρε συναδέλφισσα".
εσύ έχεις παρακολουθήσει κανένα σεμινάριο ή το σκέφτεσαι όπως εγώ??? Είμαι ένα βήμα σχεδόν πριν το Κιλκίς!!!!
Πάντως το κόλλημα υπάρχει και το δημιουργούν τα άτομα που απαντούν στο Υπουργείο " και ναι ... αλλά μπορεί να συμβεί ....... ίσως υπάρξει κάποια προσθήκη διευκρινηστικη  στο ΦΕΚ ...." κλπ.

Αν και το βρήσκω πολύ σωστό να υπάρχουν και για την ειδική αγωγή εξετάσεις ΑΣΕΠ πειράζει που δεν θέλω να δώσω αλλό ΑΣΕΠ πιά??!!!! :P





Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία??? Ο ΑΣΕΠ την σκοτώνει πρώτη!!!!
Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία??? Ο ΑΣΕΠ την σκοτώνει πρώτη

Αποσυνδεδεμένος siliath

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #292 στις: Φεβρουάριος 11, 2009, 03:29:33 μμ »
Έχω βέβαια και μία τελευταία ερώτηση για όποιον γνωρίζει. Στο Πανεπιστήμιο της Θεσ/νίκης τους παίρνουν όλους ή γίνεται κλήρωση για να τηρηθεί ο αριθμός των ατόμων - γιατί ειλικρινά δεν μπορώ να περιμένω μέχρι πότε θα βγάλουν  την νέα τους ανακοίνωση. Ναι με βολεύει απείρως καλύτερα η συμπρωτεύουσα αλλά εάν εκεί θέλει"δόντι" πάω και στο Κιλκίς. :o






Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία??? Ο ΑΣΕΠ την σκοτώνει πρώτη ;D
Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία??? Ο ΑΣΕΠ την σκοτώνει πρώτη

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #293 στις: Φεβρουάριος 11, 2009, 03:29:53 μμ »
Και γω χάρηκα συναδέλφισσα, θα σου στείλω πμ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 509
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 439
Σύνολο: 445

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.