*

Αποστολέας Θέμα: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές  (Αναγνώστηκε 344705 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος granada09

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #574 στις: Αύγουστος 29, 2009, 03:34:49 μμ »
      Καλησπέρα σε όλους .Πρώτη φορά postaρω στο συγκεκριμένο Φόρουμ. Ανήκω  στην ομάδα των περισσότερο αδικημένων. Ξεκίνησα μαθήματα ελληνικής νοηματικής γλώσσας το 2004 και όχι γιατί μου το επέβαλε κάποιος ΝΟΜΟΣ αλλά από καθαρά δική μου επιλογή, φέτος έδωσα τις προκαθορισμένες εξετάσεις για την επάρκεια. Λίγα λόγια γι αυτές τις εξετάσεις : αποτελείται από τρεις δραστηριότητες 2 κείμενα 2 βίντεο και 2 εικόνες  τύπου κόμικς, για να πάρεις το χαρτί πρέπει να τα  περάσεις  όλα, ωστόσο έχεις  την δυνατότητα αν περάσεις κάποιο από τα τρία να το κρατήσεις και να μην εξετάσεις σε αυτό την επόμενη φορά που θα κατεβείς στις εξετάσεις επάρκειας. Εγώ έχω περάσει 1,προσπαθω για τ άλλα 2 τώρα, μην νομίζει κανείς ότι είναι κάτι εύκολο κάνω 4 χρόνια και πάω, ή κάνω εντατικά σε 2και τέλος. Κάθε χρόνο λοιπόν κατέθετα τα χαρτιά μου, και φυσικά υπήρχα στον πίνακα για τα σχολεία κωφών και βαρήκοων, γιατί μονό αυτός ο χώρος με ενδιέφερε, γνωρίζω τα όρια μου και ξέρω ότι δεν θα τα κατάφερνα με φαινόμενα αυτισμού, σύνδρομο νταουν κτλ. Όσοι βέβαια έκαναν σεμινάρια "ετήσια" μπορούν να διαχειριστούν την ευαίσθητη υπόθεση της μόρφωσης των παιδιών με ειδικές ανάγκες...(τα σκάγια δεν παίρνουν τους μεταπτυχιακούς και προπτυχιακούς της ειδικής αγωγής).φέτος λοιπόν με πολιτική απόφαση συμπληρωματική προκήρυξη ήρθε 10 μέρες πριν την κατάθεση των αιτήσεων και όχι έστω στην αρχή του σχολικού έτους , μόνο όσοι είχαν κάποιο τίτλο ειδικής αγωγής, είχαν δικαίωμα να συμπληρώσουν τις αιτήσεις για τα ειδικά σχολεία. Ελπίζω να μου συγχωρέσετε τον κάποιο σαρκασμό μου, αλλά είμαι εκτός πίνακα εγώ και αρκετοί άλλοι που απλά επιλέξαμε να μην κάνουμε σεμινάρια είτε γιατί τα χαρτιά της νοηματικής που καταθέταμε κάθε χρόνο μας έδιναν το δικαίωμα να υπάρχουμε στους πίνακες για τα σχολειά με μαθητές με προβλήματα ακοής και μονό για αυτά τα σχολειά επιθυμούσαμε διορισμό είτε γιατί δεν έχουν όλοι το ίδιο πορτοφόλι για συμμέτοχη στα σεμινάρια-μπίζνες ειδικά όταν είναι ανάγκη να πληρώνεις και μεταφορικά αν δεν είσαι από Αθηνά ,Θεσσαλονίκη ,Πάτρα , Βόλο. Ο τόνος μου ήταν αρκετά έντονος γιατί πραγματικά λυπάμαι όχι τόσο για την προσωπική μου ατυχία που τα τόσα χρόνια επαφής με κωφούς γνωρίζω την κουλτούρα και μπορώ να συνεννοηθώ και ίσως να διδάξω ,και για άτομα που έχουν συγγενείς κωφούς και γνωρίζουν ακόμα καλύτερα από εμένα και βρέθηκαν και αυτοί εκτός αλλά περισσότερο για τη υποβάθμιση της ίδιας της ειδικής αγωγής..................οπούς είναι στην ίδια κατάσταση με μένα ας επικοινωνήσει να δούμε τι θα γίνει με μας. Όσο για τον Πολύωρο κιβωτό γνωρίζω και την σχολή και τους δασκάλους, οι κωφοί δεν είναι χαζοί ξέρουν τι κάνουν τόσα χρόνια στη απέξω! θα πάρουν το αίμα τους πιστεύω φύγει από την σχολή με κάθε επιφύλαξη δεν πρόκειται για σεμινάρια δεν μαθαίνεις νοηματική με σεμιναρια, μαθηματα ειναι! οι δάσκαλοι πάντως είναι καλοί.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:44:02 »

Αποσυνδεδεμένος sparos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #575 στις: Αύγουστος 29, 2009, 03:43:11 μμ »
File granada09 dikio exeis kai kala kaneis kai ta grafeis analytika ta pragmata giati poly pistevoun oti to na matheis noimatiki einai paixnidaki kai ginetai kai taxyrithma....i alitheia einai pws thelei poly xrono kai agapi gia tous kwfous...xtes diavaza mia erevna pou elege oti oi kwfoi theloun mono kathigites pou gnwrizoun tin noimatiki glossa giati thewroun pws afto einai endeixi sevasmou kai endiaferodos..einai tromero kapoios pou borei na sinenoithei na min borei na ftasei sta sxoleia kwfwn enw aditheta na stelnoun kapoio pou exei kanei seminario i metaptyxiako alla den borei na epikoinwnisei me ta paidia...elpizw pws tha kanoun dektes tis enstaseis sas...

Αποσυνδεδεμένος βικυ23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #576 στις: Αύγουστος 30, 2009, 06:32:53 μμ »
      Καλησπέρα σε όλους .Πρώτη φορά postaρω στο συγκεκριμένο Φόρουμ. Ανήκω  στην ομάδα των περισσότερο αδικημένων. Ξεκίνησα μαθήματα ελληνικής νοηματικής γλώσσας το 2004 και όχι γιατί μου το επέβαλε κάποιος ΝΟΜΟΣ αλλά από καθαρά δική μου επιλογή, φέτος έδωσα τις προκαθορισμένες εξετάσεις για την επάρκεια. Λίγα λόγια γι αυτές τις εξετάσεις : αποτελείται από τρεις δραστηριότητες 2 κείμενα 2 βίντεο και 2 εικόνες  τύπου κόμικς, για να πάρεις το χαρτί πρέπει να τα  περάσεις  όλα, ωστόσο έχεις  την δυνατότητα αν περάσεις κάποιο από τα τρία να το κρατήσεις και να μην εξετάσεις σε αυτό την επόμενη φορά που θα κατεβείς στις εξετάσεις επάρκειας. Εγώ έχω περάσει 1,προσπαθω για τ άλλα 2 τώρα, μην νομίζει κανείς ότι είναι κάτι εύκολο κάνω 4 χρόνια και πάω, ή κάνω εντατικά σε 2και τέλος. Κάθε χρόνο λοιπόν κατέθετα τα χαρτιά μου, και φυσικά υπήρχα στον πίνακα για τα σχολεία κωφών και βαρήκοων, γιατί μονό αυτός ο χώρος με ενδιέφερε, γνωρίζω τα όρια μου και ξέρω ότι δεν θα τα κατάφερνα με φαινόμενα αυτισμού, σύνδρομο νταουν κτλ. Όσοι βέβαια έκαναν σεμινάρια "ετήσια" μπορούν να διαχειριστούν την ευαίσθητη υπόθεση της μόρφωσης των παιδιών με ειδικές ανάγκες...(τα σκάγια δεν παίρνουν τους μεταπτυχιακούς και προπτυχιακούς της ειδικής αγωγής).φέτος λοιπόν με πολιτική απόφαση συμπληρωματική προκήρυξη ήρθε 10 μέρες πριν την κατάθεση των αιτήσεων και όχι έστω στην αρχή του σχολικού έτους , μόνο όσοι είχαν κάποιο τίτλο ειδικής αγωγής, είχαν δικαίωμα να συμπληρώσουν τις αιτήσεις για τα ειδικά σχολεία. Ελπίζω να μου συγχωρέσετε τον κάποιο σαρκασμό μου, αλλά είμαι εκτός πίνακα εγώ και αρκετοί άλλοι που απλά επιλέξαμε να μην κάνουμε σεμινάρια είτε γιατί τα χαρτιά της νοηματικής που καταθέταμε κάθε χρόνο μας έδιναν το δικαίωμα να υπάρχουμε στους πίνακες για τα σχολειά με μαθητές με προβλήματα ακοής και μονό για αυτά τα σχολειά επιθυμούσαμε διορισμό είτε γιατί δεν έχουν όλοι το ίδιο πορτοφόλι για συμμέτοχη στα σεμινάρια-μπίζνες ειδικά όταν είναι ανάγκη να πληρώνεις και μεταφορικά αν δεν είσαι από Αθηνά ,Θεσσαλονίκη ,Πάτρα , Βόλο. Ο τόνος μου ήταν αρκετά έντονος γιατί πραγματικά λυπάμαι όχι τόσο για την προσωπική μου ατυχία που τα τόσα χρόνια επαφής με κωφούς γνωρίζω την κουλτούρα και μπορώ να συνεννοηθώ και ίσως να διδάξω ,και για άτομα που έχουν συγγενείς κωφούς και γνωρίζουν ακόμα καλύτερα από εμένα και βρέθηκαν και αυτοί εκτός αλλά περισσότερο για τη υποβάθμιση της ίδιας της ειδικής αγωγής..................οπούς είναι στην ίδια κατάσταση με μένα ας επικοινωνήσει να δούμε τι θα γίνει με μας. Όσο για τον Πολύωρο κιβωτό γνωρίζω και την σχολή και τους δασκάλους, οι κωφοί δεν είναι χαζοί ξέρουν τι κάνουν τόσα χρόνια στη απέξω! θα πάρουν το αίμα τους πιστεύω φύγει από την σχολή με κάθε επιφύλαξη δεν πρόκειται για σεμινάρια δεν μαθαίνεις νοηματική με σεμιναρια, μαθηματα ειναι! οι δάσκαλοι πάντως είναι καλοί.
Έχεις απόλυτο δίκιο. Εσείς ειδικά που έχετε και τους 4 κύκλους της νοηματικής γλώσσας. Εγώ είμαι νηπιαγωγόε με δυο κυκλους νοηματικής και φυσικά εκτος πινακα ... :(

Αποσυνδεδεμένος despoina25

  • Συνδρομητής
  • Πλήρες μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #577 στις: Αύγουστος 30, 2009, 06:47:03 μμ »
Πείτε τα μπας και τ' ακούσει κανείς! 
     Εγώ ξέρω την περίπτωση συναδέλφου ΠΕ02 που εέχει επάρκεια στη νοηματική, δούλευε 3 χρόνια ωρομίσθια σε γυμνάσιο κωφών και όμως πέρισυ δεν την προσέλαβαν, γιατί θεωρήθηκαν ικανότεροι κάποιοι που απλά είχαν ένα σεμινάριο. Τώρα η γυναίκα τρέχει να παρακολουθήσει κι αυτοί ένα από αυτά τα χρυσοπληρωμένα πιστοποιητικά ειδικής αγωγής, που απ' ό,τι μου είπε, επί τη πουσίας δεν είναι κάτι πρωτεύον για έναν εκπαιδευτικό που θέλει να ασχοληθεί αποκλειστικά με τους κωφούς. Πριν 2 χρόνια ήταν ικανή, ενώ ξαφνικά έπρεπε να μετεκπαιδευτεί! Τι να πει κανείς;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:44:02 »

Αποσυνδεδεμένος LENA2061

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #578 στις: Αύγουστος 31, 2009, 12:57:46 πμ »
Το σεμινάριο του Μ.Ε.Υ. - Κ.Ε.Α.Τ. αναγνωρίζεται για τα ΣΜΕΑ?
Το έχει κάνει κάποιος και να κατέθεσε τα χαρτιά του χωρίς πρόβλημα?
Κι είναι λέω ο παράδεισος για μας,
 αγάπη μου μικρή,
να μοιραζόμαστε τούτη την κόλαση μαζί...

Αποσυνδεδεμένος granada09

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #579 στις: Αύγουστος 31, 2009, 01:25:43 μμ »
 ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ.ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ  ΟΜΩΣ  ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΕ ΕΜΕΝΑ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ Η ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ,ΕΠΕΙΔΗ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ,ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΚΙΝΗΘΟΥΜΕ ΝΟΜΙΚΑ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΟΥΜΕ ΑΥΤΑ ΗΤΑΝ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ.ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΤΙ.ΑΓΑΠΗΤΗ ΒΙΚΥ23 ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΝΩ ΚΑΙ ΕΣΥ DESPOINA25 ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΤΗΝ ΦΙΛΗ ΣΟΥ.ΑΥΡΙΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΘΑ ΞΑΝΑΠΑΩ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ.

Αποσυνδεδεμένος jpapaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #580 στις: Αύγουστος 31, 2009, 01:29:18 μμ »
Το σεμινάριο του Μ.Ε.Υ. - Κ.Ε.Α.Τ. αναγνωρίζεται για τα ΣΜΕΑ?
Το έχει κάνει κάποιος και να κατέθεσε τα χαρτιά του χωρίς πρόβλημα?
Οι αποφοιτοι του πρωτου κυκλου εχουμε καταθεσει τα χαρτια μας στο ΥΠΕΠΘ.......φυσικα και αναγνωριζεται...παρα πολυ καλο και σοβαρο χωρις.....εξ αποστασεως........παρακολουθησεις...

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #581 στις: Αύγουστος 31, 2009, 05:08:26 μμ »
καλησπέρα και από μένα. σκέφτομαι να κάνω το σεμινάριο της ειδικής αγωγής. μπορεί να μου πει κάποιος αν υπάρχουν κάπου οι πίνακες της ειδικής αγωγής και αν αξίζει τον κόπο να το κάνει κανείς; αν κληθεί καποιος μπορει να επιλέξει να διδάξει σε τμήματα ένταξης;

Αποσυνδεδεμένος LENA2061

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #582 στις: Αύγουστος 31, 2009, 06:45:31 μμ »
Το σεμινάριο του Μ.Ε.Υ. - Κ.Ε.Α.Τ. αναγνωρίζεται για τα ΣΜΕΑ?
Το έχει κάνει κάποιος και να κατέθεσε τα χαρτιά του χωρίς πρόβλημα?
Οι αποφοιτοι του πρωτου κυκλου εχουμε καταθεσει τα χαρτια μας στο ΥΠΕΠΘ.......φυσικα και αναγνωριζεται...παρα πολυ καλο και σοβαρο χωρις.....εξ αποστασεως........παρακολουθησεις...


Ευχαριστώ!
Κι είναι λέω ο παράδεισος για μας,
 αγάπη μου μικρή,
να μοιραζόμαστε τούτη την κόλαση μαζί...

Αποσυνδεδεμένος glazar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #583 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 03:50:55 μμ »
καλησπέρα και από μένα. σκέφτομαι να κάνω το σεμινάριο της ειδικής αγωγής. μπορεί να μου πει κάποιος αν υπάρχουν κάπου οι πίνακες της ειδικής αγωγής και αν αξίζει τον κόπο να το κάνει κανείς; αν κληθεί καποιος μπορει να επιλέξει να διδάξει σε τμήματα ένταξης;

τους πινακεσ μπορεισ να τους βρεισ στο http://e-aitisi.sch.gr/

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #584 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 04:19:48 μμ »
Στη Μυτιλήνη?! Γινεται κι εκεί? Αφου διάβασα ότι το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας το διοργανώνει αυτό το σεμινάριο 400 ωρών και λαμβάνει χώρα ή στην Αθήνα ή στην Καβάλα ή στην Κομοτηνή.

Αποσυνδεδεμένος sparos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #585 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 11:10:45 μμ »
παιδια αν ειστε Πε02 να ξανασκεφτείτε πολύ σοβαρά που θα δώσετε τα λεφτάκια σας
περσυ στους πινακες ειμασταν περίπου 400 και φέτος περιπου 1200 !οι αναπληρωτές ήταν κυρίως αυτοί που είχαν μεταπτυχιακό...αντε να πάρουν 200 ...παραπάνω είναι κατάχλωμο..και υπάρχουν αλλοι 1000 στη σειρά για ωρομίσθιοι!!!

Αποσυνδεδεμένος Λογοθεραπευτής06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #586 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 04:14:20 μμ »
Καλησπέρα σας κι από μένα που γράφω για πρώτη φορά. Είμαι Λογοθεραπευτής(ΠΕ 26). Έχω τελειώσει εδώ στην Ελλάδα. Θέλω να ρωτήσω τι ισχύ έχει το σεμινάριο(πρόγραμμα εξειδίκευσης στην ειδική αγωγή) των 410 ωρών που διοργανώνει φέτος το Πανεπιστήμιο Αιγαίου σε 6 πόλεις: Αθήνα, Λάρισα, Ξάνθη, Μυτιλήνη, Χανιά και Ηράκλειο ???? Εγώ ως λογοθεραπευτής με το πτυχίο μου και μόνο μπορώ να κάνω τα χαρτιά μου για αναπληρωτής ή ωρομίσθιος σε ΚΕΔΔΥ και ΣΜΕΑ, δεν απαιτείται δηλαδή κάποια εξειδίκευση στην ειδική αγωγή. Επειδή τα χρήματα για το σεμινάριο είναι 2000 €(δεν είναι και λίγα) θα ήθελα να ρωτήσω εάν εμένα με ωφελεί, πέρα από τις γνώσεις που θα μου προσφέρει, κάπου αλλού το συγκεκριμένο σεμινάριο? Μου δίνει παραπάνω μόρια? Στα μοριοδοτούμενα κριτήρια θεωρείται ως μεταπτυχιακό ή ως μετεκπαίδευση ενός τουλάχιστον έτους στις παιδαγωγικές επιστήμες? Για μένα δηλαδή έχει κάποιο όφελος ως προς τις προσλήψεις στο δημόσιο, μετράει σαν χαρτί? Αξίζει, με λίγα λόγια, να το παρακολουθήσω??? Εκτός από ΚΕΔΔΥ και ΣΜΕΑ έχει ισχύ και σε άλλες προκηρύξεις-διαγωνισμούς? Αν γνωρίζει κάποιος θα μου έκανε μεγάλη χάρη να απαντούσε ή έστω που με συμβουλεύεται να απευθυνθώ ώστε να πάρω σίγουρες(αξιόπιστες) απαντήσεις...τώρα μπαίνω στο χορό και ακόμα δεν ξέρω καλά τα βήματα!!! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Υ.Γ. Εργάζομαι εδώ και 3 χρόνια πάνω στην ειδικότητα μου και έχω επαφή με ΑΜΕΑ και ξέρω πολύ καλά ότι ο τομέας αυτός εκτός από υπομονή, επιμονή, αγάπη θέλει και γνώσεις...που κανένας από όσους ασχολούμαστε δεν τις είχε με το που γεννήθηκε ή με την απόκτηση του πτυχίου του. Αλλά εκτός από τις γνώσεις...θέλω να είμαι ειλικρινής...με ενδιαφέρει και η αξία του πιστοποιητικού γιατί τα 2000 ευρώ δεν είναι λίγα...
Επειδή διάβασα από εδώ ότι και το ΠΑΜΑΚ διοργανώνει παρόμοιο σεμινάριο με τίτλο "ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΕΙΔΙΚΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ (ΚΑΒΑΛΑ)" γνωρίζει κάποιος περισσότερες πληροφορίες....? Σας ευχαριστώ και πάλι και καλώς σας βρήκα!!!

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #587 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 04:37:09 μμ »
Καλησπέρα σας κι από μένα που γράφω για πρώτη φορά. Είμαι Λογοθεραπευτής(ΠΕ 26). Έχω τελειώσει εδώ στην Ελλάδα. Θέλω να ρωτήσω τι ισχύ έχει το σεμινάριο(πρόγραμμα εξειδίκευσης στην ειδική αγωγή) των 410 ωρών που διοργανώνει φέτος το Πανεπιστήμιο Αιγαίου σε 6 πόλεις: Αθήνα, Λάρισα, Ξάνθη, Μυτιλήνη, Χανιά και Ηράκλειο ???? Εγώ ως λογοθεραπευτής με το πτυχίο μου και μόνο μπορώ να κάνω τα χαρτιά μου για αναπληρωτής ή ωρομίσθιος σε ΚΕΔΔΥ και ΣΜΕΑ, δεν απαιτείται δηλαδή κάποια εξειδίκευση στην ειδική αγωγή. Επειδή τα χρήματα για το σεμινάριο είναι 2000 €(δεν είναι και λίγα) θα ήθελα να ρωτήσω εάν εμένα με ωφελεί, πέρα από τις γνώσεις που θα μου προσφέρει, κάπου αλλού το συγκεκριμένο σεμινάριο? Μου δίνει παραπάνω μόρια? Στα μοριοδοτούμενα κριτήρια θεωρείται ως μεταπτυχιακό ή ως μετεκπαίδευση ενός τουλάχιστον έτους στις παιδαγωγικές επιστήμες? Για μένα δηλαδή έχει κάποιο όφελος ως προς τις προσλήψεις στο δημόσιο, μετράει σαν χαρτί? Αξίζει, με λίγα λόγια, να το παρακολουθήσω??? Εκτός από ΚΕΔΔΥ και ΣΜΕΑ έχει ισχύ και σε άλλες προκηρύξεις-διαγωνισμούς? Αν γνωρίζει κάποιος θα μου έκανε μεγάλη χάρη να απαντούσε ή έστω που με συμβουλεύεται να απευθυνθώ ώστε να πάρω σίγουρες(αξιόπιστες) απαντήσεις...τώρα μπαίνω στο χορό και ακόμα δεν ξέρω καλά τα βήματα!!! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Υ.Γ. Εργάζομαι εδώ και 3 χρόνια πάνω στην ειδικότητα μου και έχω επαφή με ΑΜΕΑ και ξέρω πολύ καλά ότι ο τομέας αυτός εκτός από υπομονή, επιμονή, αγάπη θέλει και γνώσεις...που κανένας από όσους ασχολούμαστε δεν τις είχε με το που γεννήθηκε ή με την απόκτηση του πτυχίου του. Αλλά εκτός από τις γνώσεις...θέλω να είμαι ειλικρινής...με ενδιαφέρει και η αξία του πιστοποιητικού γιατί τα 2000 ευρώ δεν είναι λίγα...
Επειδή διάβασα από εδώ ότι και το ΠΑΜΑΚ διοργανώνει παρόμοιο σεμινάριο με τίτλο "ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΕΙΔΙΚΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ (ΚΑΒΑΛΑ)" γνωρίζει κάποιος περισσότερες πληροφορίες....? Σας ευχαριστώ και πάλι και καλώς σας βρήκα!!!
Έχω την αίσθηση ότι η έχει λήξει η προθεσμία υποβολής αιτήσεων για το σεμινάριο του Αιγαίου.
ΠΕ02

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 630
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 592
Σύνολο: 605

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.128 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.