*

Αποστολέας Θέμα: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές  (Αναγνώστηκε 344713 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #784 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 11:32:25 μμ »
αν γινει ασεπ, που τοσο τον επιζητουν τοσο απο την κυβερνηση όσο και καποιοι εκπαιδευτικοι, ας γινει τουλαχιστον πανω στα ειδικα μαθηματα και οχι να δινουμε ασπ γενικης + ειδικα μαθηματα. αυτο θα παει πολυ!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:15:18 »

Αποσυνδεδεμένος Ελεάνθη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #785 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 11:59:32 μμ »
vania για χαλάρωσε λίγο!Στην ειδική αγωγή οργανικές θέσεις δεν υπάρχουν για την ώρα.Ειναι λογικό τα κενα να καλύπτονται απο αναπληρωτές και ωρομίσθιους που ναι μπαινουν στους πίνακες είτε με σεμινάρια ειτε με μεταπτυχιακά.Για τα ειδικά σχολεια δεν ειπε τιποτα.Οποτε καλό ειναι να μη μιλάμε αμα δε ξέρουμε!
τι μας λες κοπελια.το να πηγαινει να κανει ο καθενας το σεμιναριο ,να τον παιρνουν αναπληρωτη στην ειδικη ,να παιρνει τα μοριακια του και επειτα να χωνεται στον πινακα της γενικης ,ΤΟ ΘΕΩΡΕΙΣ ΔΙΚΑΙΟ?ΟΧΙ ΑΥΤΟ ΤΕΛΕΙΩΣΕ,ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΧΩΡΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΣΕΠ.και το χειροτερο ειναιοτι πολλοι που κανουν το σεμιναριο δεν ενδιαφερονται για τα ειδικα σχολεια αλλα το κανουν για να εχουν προσβαση στα σχολεια γενικης

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #786 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 12:20:28 πμ »
αγαπητοι συναδελφοι ολα τα καναλια ανακοινωνουν τις  μεταρρυθμισεις που θα γινουν στα ειδικα σχολεια,πδσ,εκκλησιαστικα κ αλλου και εσεις λετε οτι δενιπει τιποτε????ψαξτε το λιγο.εγω γ το καλο σας το λεω.εσεις θα χασετε τα λεφτουδακια σας...καλα,για της ειδικης αγωγης  τον διαγωνισμο ασεπ και για τον ασεπ ως βασικο κριτηριο και το κλεισιμο παραθυρων δεν ακουσατε τιποτε????
οσον αφορα τον εμμεσο τροπο σας συγγνωμη αλλα αυτο που λες ειναι κατι λιγοτερο απο κατακριτεο...δλδ θα εκμεταλλευτουμε τα παιδακια με τα τοσα προβληματα αντι να κατσουμε τον κ@#$λο μας κατω να διαβασουμε για ασεπ???δλδ γιατι σε αυτην την χωρα οτι προσπαθουν καπου να μπουν με εμμεσο τροπο???αμενος τροπος δεν υπαρχει????

Έχεις μπει ποτέ σε ειδικό σχολείο;;; έχεις κάνει μάθημα σε παιδιά με νοητική καθυστέρηση;;; ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΚΑΙ ΟΧΙ...γιατί τότε θα ήξερες πως ο Αριστοτέλης και ο Πλάτωνας δεν μου χρειάζονται όταν το παιδί που έχω στην τάξη λέει 3 λέξεις!!!!!!!!!Δεν καταλαβαίνω γιατί εγώ που έχω 18 μήνες προυπηρεσία σε ΣΜΕΑ πρέπει να περάσω τον Ασεπ....να τον κάνω τι;;;;;;;;;

Να σε ρωτήσω εγώ κάτι άλλο;
Η ειδική αγωγή είναι μόνο τα παιδιά με νοητική στέρηση, τα οποία δεν μπορούν αν αρθρώσουν πάνω από 3 λέξεις;
Γιατί εγώ ξέρω ότι είναι και τα κωφά, και τα τυφλά, και τα δυσλεκτικά, και αυτά που έχουν ελαφριά νοητική, και αυτά που έχουν κινητικές δυσκολίες!
Αυτά δεν πρέπει να μάθουν τον Πλάτωνα και τον Αριστοτλεη, όπως λες; Δεν πρέπει να μάθουν αρχαία, ιστορία, έκθεση, μαθηματικά, χημεία, φυσική και όλα τα άλλα μαθήματα; Δεν έχουν ΔΙΚΑΙΩΜΑ να τα διδάξει δάσκαλος που έχει αποδείξει ότι έχει τις γνώσεις, μέσω έστω του διαγωνισμού του ΑΣΕΠ;
Και εσύ, λοιπόν, πρέπει να περάσεις από το διαγωνισμό του ΑΣΕΠ και όλοι πρέπει να περάσουν. Οι 18 μήνες προϋπηρεσία εμένα δεν μου λένε τίποτα. Αν βρεθείς σε άλλο πλαίσιο θα μπορέσεις να αποδώσεις; Γνωρίζεις το γνωσικό σου αντικέιμενο; (Δεν είναι προσωπικό, τις απόψεις σχολιάζω)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος gogona

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #787 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 01:36:38 πμ »
Eγώ παρακολουθώ το διατμηματικό μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής του ΑΠΘ (υπέυθυνο το τμήμα προσχολικής) που είναι ΠΑρασκευή απόγευμα και Σάββατο το μαθήματα, είναι δωρεαν και έρχονται άτομα που είναι μόνιμοι εκπαιδευτικοί μέχρι κ από Λέσβο...είναι δωρεάν και μπαίνεις με εξετάσεις κ συνεύντευξη...όσοι πιστοί....(και σημειωτέον είναι το δεύτερο μεταπτυχιακό ειδικής που κάνω, μετά από το Λονδίνο και σημειώνω οτι δεν μπήκα με κανενός τη 'βοήθεια'!!!)...το μεταπτυχιακό αυτό θα γίνει μέχρι το 2012 γιατί είναι επιδοτούμενο...οποιος ενδιαφέρεται και μάθει και να κάνει κάτι παραπάνω στον τομέα σς το ψάξει...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:15:18 »

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #788 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 01:43:25 πμ »
Mισό λεπτό γιατί κάτι δεν αντιλαμβάνομαι...Ο εκπαιδευτικός ειδικής αγωγής θα δίνει ΑΣΕΠ ειδικής ο οποίος πρέπει κατα τη γνώμη σας να περιλαμβάνει το γνωστικό αντικείμενο που έχει ο εκπαιδευτικός γενικής αγωγής συν διδακτική ειδικής αγωγής συν ειδική παιδαγωγική συν γνωστικό ανα κλάδο ειδικής αγωγής;;; Δεν το αντιλαμβάνομαι... Δεν πρέπει ο ΑΣΕΠ ειδικής να έχει είναι ανεξάρτητος απο αυτόν της γενικής;;

Θα συμφωνήσω με mariliane και με emmaki για την προυπηρεσία.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #789 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 01:47:03 πμ »
gogona σοβαρά μέχρι το 2012 :(;;; Μα δεν έχει καιρό που ξεκίνησε, πρώτη ή δεύτερη χρονιά δεν είναι;; Θέλω να το κάνω στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου...

Αποσυνδεδεμένος gogona

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #790 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 01:52:52 πμ »
Εγώ τον ΑΣΕΠ ειδικής για την πρωτοβάθμια τον καταλαβαίνω απόλυτα...ΑΣΕΠ ειδικής όμως για την δευτεροβάθμια;!!! υποτίθεται οτι διδάσκουμε το γνωστικό μας αντικείμενο με τις απαραίτητες προσαρμογές με βάση στις ανάγκες των μαθητών μας...έχουμε τις γνώσεις μέσω του μεταπτυχιακού μας (πολύ λιγότερο μέσα από ένα σεμινάριο) να προσαρμόσουμε αυτή τη διδασκαλία...το γνωστικό είναι ένα κ εξεταζόμαστε στον ΑΣΕΠ της γενικής...η μόνη λογική σκέψη για έναν ΑΣΕΠ ειδικής στην β θμια θα ήταν να γραφουμε κανονικά της γενικής και μόνο στην ειδική διδακτική να παρουσιάζουμε ένα πλάνο μαθήματος το οποιο να αφορά σε έναν μαθητή με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες...   

Αποσυνδεδεμένος gogona

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #791 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 01:56:49 πμ »
ναι vasilikip ξεκίνησε πέρυσι και τελευταία χρονιά (διάβασα στο ΦΕΚ, αν θες να στο στείλω) είναι το 2012...αρα πρέπει να δώσεις αυτή την άνοιξη που μας έρχεται (τελευταία προθεσμία)...είναι επιδοτούμενο (εξ ου κ δωρεάν) και τελειώνει η επιδότηση το 12 οπότε πάπαλα...να δώσεις, να δώσεις...μπορείς να μπεις...

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #792 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 02:07:26 πμ »
Ναι, αν μπορείς στείλ' το μου σε πμ. Δυστυχώς δεν μπορώ να δώσω :(. Είμαι ήδη σε μεταπτυχιακό στην Αθήνα(και μάλιστα ζόρικο) και έλεγα με το που θα τελείωνα να έδινα και για αυτό γιατί ξέρω τους καθηγητές στου Αιγαίου και είμαι σίγουρη οτι θα είναι πολύ καλό. Κρίμα...

Αποσυνδεδεμένος xristis23

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #793 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 10:32:37 πμ »
vania για χαλάρωσε λίγο!Στην ειδική αγωγή οργανικές θέσεις δεν υπάρχουν για την ώρα.Ειναι λογικό τα κενα να καλύπτονται απο αναπληρωτές και ωρομίσθιους που ναι μπαινουν στους πίνακες είτε με σεμινάρια ειτε με μεταπτυχιακά.Για τα ειδικά σχολεια δεν ειπε τιποτα.Οποτε καλό ειναι να μη μιλάμε αμα δε ξέρουμε!
τι μας λες κοπελια.το να πηγαινει να κανει ο καθενας το σεμιναριο ,να τον παιρνουν αναπληρωτη στην ειδικη ,να παιρνει τα μοριακια του και επειτα να χωνεται στον πινακα της γενικης ,ΤΟ ΘΕΩΡΕΙΣ ΔΙΚΑΙΟ?ΟΧΙ ΑΥΤΟ ΤΕΛΕΙΩΣΕ,ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΧΩΡΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΣΕΠ.και το χειροτερο ειναιοτι πολλοι που κανουν το σεμιναριο δεν ενδιαφερονται για τα ειδικα σχολεια αλλα το κανουν για να εχουν προσβαση στα σχολεια γενικης
αυτους που εχουν κανει μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη, οταν ακομα δεν υπηρχε ο ορος σμεα (τμημα ενταξης-ειδικα κτλ) και εχουν πολλα μορια, χωρις βυσμα, απλα ετυχε να ειχαν τα καταλληλα προσοντα, θα μπορουσες να τους βαλεις στους ΠΙΝΑΚΕΣ σου;;;;
θα ηταν πολυ ευγενικο εκ μερους....

Αποσυνδεδεμένος bubuka

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #794 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 10:37:41 πμ »
Eγώ παρακολουθώ το διατμηματικό μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής του ΑΠΘ (υπέυθυνο το τμήμα προσχολικής) που είναι ΠΑρασκευή απόγευμα και Σάββατο το μαθήματα, είναι δωρεαν και έρχονται άτομα που είναι μόνιμοι εκπαιδευτικοί μέχρι κ από Λέσβο...είναι δωρεάν και μπαίνεις με εξετάσεις κ συνεύντευξη...όσοι πιστοί....(και σημειωτέον είναι το δεύτερο μεταπτυχιακό ειδικής που κάνω, μετά από το Λονδίνο και σημειώνω οτι δεν μπήκα με κανενός τη 'βοήθεια'!!!)...το μεταπτυχιακό αυτό θα γίνει μέχρι το 2012 γιατί είναι επιδοτούμενο...οποιος ενδιαφέρεται και μάθει και να κάνει κάτι παραπάνω στον τομέα σς το ψάξει...


μπορω να βρω πληροφοριες στο ιντερνετ?θα με ενδιεφερε πολυ
η επανασταση ξεκιναει απο μεσα μας

Αποσυνδεδεμένος morfoula_mc

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #795 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 11:05:56 πμ »
http://psyhoentaxi.nured.auth.gr/

Για όσοες/όσους ενδιαφέρονται ;). Πραγματικά σας ζηλεύω εσάς που το παρακολουθείτε και εσάς που θα μπείτε! Σαν λέξεις κλειδιά στη μηχανή αναζήτησης μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τις 'ψυχοπαιδαγωγική της ένταξης'. Αν χρειάζεστε επιπλέον πληροφορίες, έχω αρκετό κόσμο που το παρακολουθεί και μπορεί να με ενημερώσει. Καλή επιτυχία!
Οι ρίζες της βίας και του πολέμου(...)βρίσκονται πρώτα απ' όλα σ'ένα σύστημα εκπαίδευσης που διδάσκει τον ανταγωνισμό, αγνοεί την αγάπη και παράγει τελικά αδύναμα άτομα, χωρίς ηθική αντίσταση. Ενάντια σ' αυτή την αναχρονιστική εκπαίδευση πρέπει τώρα ν' αγωνιστούμε όλοι. Μ.Μοντεσσόρι

Αποσυνδεδεμένος gatopardaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #796 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 11:42:44 πμ »
παιδιά ηρεμείστε λίγο με τα σεμινάρια και την ειδική!σχετικά με τον Ασεπ στην ειδική γενικά και αόριστα έχει ειπωθεί ότι θα....γίνει κάποτε το πότε άγνωστο!Οπότε δεν υπάρχει λόγος να σφαζόμαστε χωρίς λόγο.Τωρα σχετικά με αυτά που λες Ανθή  τα παράπονά σου στο Υπουργείο και όχι σε μενα!Να σου θυμίσο μόνο πως πριν 1χρόνο δε χρειαζόταν καν σεμινάριο .Με braille και νοηματική έμπαινες στους πίνακες ΣΜΕΑ.Ο πίνακάς σας όπως λες αν ειναι να λειττουργήσει με Ασέπ θα λειτουργήσει για όλους και τους έχοντες και τους μη έχοντες μεταπτυχιακό.Και όσον αφορά τα μεταπτυχιακά στην Ειδ.Αγωγή που πλέον δεν ειναι ακατόρθωτο να κάνει κάποιος δεν έχουν να προσφέρουν πλέον τίποτα!Οι πίνακες της ειδικής ιδίως στους φιλολόγους έχουν αρχίσει να βουλιάζουν και φέτος ήταν η πρώτη χρονιά που ακόμα και κόσμος με μεταπτυχικά δεν κλήθηκε αναπληρωτής.

Αποσυνδεδεμένος bubuka

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #797 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 01:05:13 μμ »
http://psyhoentaxi.nured.auth.gr/

Για όσοες/όσους ενδιαφέρονται ;). Πραγματικά σας ζηλεύω εσάς που το παρακολουθείτε και εσάς που θα μπείτε! Σαν λέξεις κλειδιά στη μηχανή αναζήτησης μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τις 'ψυχοπαιδαγωγική της ένταξης'. Αν χρειάζεστε επιπλέον πληροφορίες, έχω αρκετό κόσμο που το παρακολουθεί και μπορεί να με ενημερώσει. Καλή επιτυχία!

ξερεις ποτε ειναι οι εξετασεις και αν γινονται και στην αθηνα? καθε πληροφορια ειναι πολυτιμη!
η επανασταση ξεκιναει απο μεσα μας

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159847
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 630
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 601
Σύνολο: 616

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.