*

Αποστολέας Θέμα: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές  (Αναγνώστηκε 344651 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #868 στις: Δεκέμβριος 06, 2009, 01:45:16 μμ »
μαρια ειχε πολυ διαβασμα ηταν δυσκολο δηλαδη σου ετρωγε αρκετο χρονο απο τα υπολοιπα?
Ολα τα Σαββατοκύριακά μου ένα χρόνο τώρα, συν πολύ γράψιμο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:48:15 »

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #869 στις: Δεκέμβριος 06, 2009, 01:46:23 μμ »
Αυτό που κυκλοφορεί ευρέως είναι ότι σεμινάρια χωρίς πρακτική, δεν θα αναγνωρισθούν.

Δεν ισχύει!!!!!! Και είναι καλύτερα να μην ακούγονται ανακρίβειες γιατί επηρεάζουμε λανθασμένα τις αποφάσεις άλλων
τα εγκεκριμένα σεμινάρια που λειτουργούν φέτος ήδη έχουν την έγκριση του ΥΠΕΘ, το οποίο ήδη έχει αποδεχτεί το πρόγραμμα τους (είτε έχουν είτε δεν έχουν πρακτική)!!!!!!!!!
Απλά κυκλοφορεί!

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #870 στις: Δεκέμβριος 06, 2009, 01:47:20 μμ »
Ακόμα και η πρακτική σε ειδικό σχολείο πρέπει να γίνεται πολύ μα πολύ προσεκτικά και απολύτως σχεδιασμένα. Τα παιδά μεειδικές ανάγεκς χρει'άζονατι σταεθρότητα.
Ποσο λοιπόν διαφυλάσσεται αυτή η απαραίτητη σταθερότητα για τα παιδιά όταν μπαίνουν στην τάξη ξαφνικά 1, 2 ή και παραπάνω άτομα, τα οποία πολλές φορές δεν ξέρουν και πώς να συμπεριφερθούν; Χρειάζεται πολύ οργάνωση τόσο από τους διοργανωτές των σεμιναρίων, όσο και από το σχολέιο, ενημέρωση των γονέων και απόκτηση άδειας από τους γονείς για να απασχολήσει κάποιος τρίτος το παιδί τους, ενημέρωση και ειδική άδεια από το υπουργείο κλπ κλπ.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #871 στις: Δεκέμβριος 06, 2009, 04:01:39 μμ »
παιδια δεν ξερω τι να πω. τωρα τελευταια οτι ναναι γινετε σε αυτο το σεμιναριο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:48:15 »

Αποσυνδεδεμένος toumpa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #872 στις: Δεκέμβριος 07, 2009, 11:42:51 πμ »
αυτά που ακόω για την πρακτική είναι τουλάχιστον απαράδεκτα όπως προείπαν κι άλλοι συνάδελφοι, υπάρχει κάποιος που πρόκειται να παρακολουθήσει αντίστοιχο σεμινάριο στη 2η παιδιατρική πτερυγα του πανεπ. Αθήνας; που ξεκινάει 12/12.

εγινα δεκτη αλλά δεν έχω στειλει ακόμη τα λεφτα...δεν ξέρω τι νά κάνω..φοβαμαι μήπως το συγκεκριμενο σεμινάριο δεν έχει αντίκρυσμα.αυριο θα παρω την τελικη απόφαση...ειναι και πολλά τα λεφτά βρε παιδί μου τι εκμετάλλευση....

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #873 στις: Δεκέμβριος 07, 2009, 02:11:53 μμ »
Έχει κανείς νεότερα για το σεμινάριο Ειδικής Αγωγής του Πανεπιστημίου του Αγαίου;

Έχει ειδοποιηθεί κανείς;

Σαν πολύ δεν αργούν; Σύμφωνα με την προκήρυξη το πρόγραμμα θα ξεκινούσε αρχές Δεκεμβρίου.

Πήρα τηλέφωνο πριν λιγες μέρες και μου είπαν ότι πήρε παράταση η υποβολή αιτήσεων και θα ειδοποιηθούμε. Αλλά ακόμα τίποτα

Για ποια πόλη έχεις κάνει αίτηση; Eμένα μου στείλανε Mail ότι τα μαθήματα θα αρχίσουν 12 Δεκέμβρη και περιμένουμε πληροφόρηση μόνο για το που θα γίνονται τα μαθήματα!

Εντάξει με ενημέρωσαν και εμένα καθυστερημένα βέβαια. Φαίνεται με είχαν ξεχάσει. Λεω και εγώ λίγα τους πέφτουν άλλα 2000 ευρώ;

Αρχίζουμε όντως 12 Δεκέμβρη αλλά δεν μου είπαν τι ώρα. Μήπως ξέρεις;

Επίσης έχεις καταλάβει τι παίζει με την πρακτική άσκηση; Πως θα την κάνουμε; Ο καθένας πρέπει να βρει κάποιον φορέα μόνος του;

Αποσυνδεδεμένος bubuka

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #874 στις: Δεκέμβριος 11, 2009, 11:20:56 μμ »
[quote author=αννα22 link=topic=894.msg265770#msg265770 d
εγινα δεκτη αλλά δεν έχω στειλει ακόμη τα λεφτα...δεν ξέρω τι νά κάνω..φοβαμαι μήπως το συγκεκριμενο σεμινάριο δεν έχει αντίκρυσμα.αυριο θα παρω την τελικη απόφαση...ειναι και πολλά τα λεφτά βρε παιδί μου τι εκμετάλλευση....


εγω δεν πηγα τελικα.σκεφτηκα οτι τα λεφτα ειναι περιπου τα μισα για ενα μεταπτυχιακο εξ αποστασεως στην αγγλια.ασε που λενε οτι θα αλλαξουν πολλα στηνειδικη με τη νεα κυβερνηση.σκεψου να το κανεις και μετα....
η επανασταση ξεκιναει απο μεσα μας

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #875 στις: Δεκέμβριος 12, 2009, 06:54:18 μμ »
Είχα και εγώ τους ίδιους προβληματισμούς (σεμινάριο ή μεταπτυχιακό) και τελικά κατέληξα να κάνω το σεμινάριο αντί για το μεταπτυχιακό για τους εξής λόγους:

1) Καταρχήν το μεταπτυχιακό θέλει παρακολούθηση κάθε μέρα σε αντίθεση με το σεμινάριο που είναι ένα Σαββατοκύριακο τον μήνα! αυτό με εξυπηρετεί γιατί δουλεύω ταυτόχρονα.

2) Το μεταπτυχιακό θέλει τουλάχιστον 2 χρόνια σε σχέση με το σεμινάριο που διαρκεί από μερικούς μήνες μέχρι το πολύ ένα χρόνο. Δηλαδή σε λίγους μήνες μπορείς να είσαι στους πίνακες!

3) Για το μεταπτυχιακό θα πρέπει να μετακομίσω στην αντίστοιχη πόλη που υπάρχει πανεπιστήμιο που κάνει αυτό το μεταπτυχιακό, ενώ σεμινάρια γίνονται στους περισσότερους νομούς της χώρα.

4) Οικονομικά συμφέρει το σεμινάριο από ότι το μεταπτυχιακό. Τα δίδακτρα είναι πολύ λιγότερα.

5) το να κάνεις μεταπτυχιακό εξ αποστάσεως με πανεπιστήμιο του εξωτερικού, αυτό και αν είναι μεγάλο ρίσκο για την ισχύ και αναγνωρισή του. Η εμπειρία έχει δείξει ότι όταν έχεις τίτλο από Δημόσιο Ελληνικό πανεπιστήμιο, δεν έχεις πρόβλημα αναγνώρισης ή ισχύς του.

έτσι το βλέπω εγώ. Τώρα φυσικά ένα μεταπτυχιακό έχει μεγαλύτερη ισχύ αλλά δεν έχω ούτε τόσο χρόνο ούτε τόσο χρήμα!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 12, 2009, 07:12:12 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #876 στις: Δεκέμβριος 12, 2009, 07:06:43 μμ »
killbill Να προσθέσω οτι το μεταπτυχιακό θέλει τρελλό διάβασμα-εργασίες-πρακτικές(που δεν σου επιτρέπουν να εργάζεσαι, αν θέλεις να τελειώσεις σε 2 χρόνια). Ωστόσο απο οικονομικής άποψης το μεταπτυχιακό συμφέρει (πληρώνω 600 ευρω το εξάμηνο=2.400ευρω σύνολο)

Αποσυνδεδεμένος gogona

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #877 στις: Δεκέμβριος 12, 2009, 07:50:49 μμ »
Υπάρχουν όμως κ μεταπτυχιακά που δεν είναι τόσο δεσμευτικά όπως παρουσιάζεται...εγώ παρακολουθώ το διατμηματικό του ΑΠΘ (ειδική αγωγή)...είναι δωρεάν, τα Σαβ/κυριακά καθώς είναι για εργαζόμενους και να μην σας πω οτι είναι πιο ξεκούραστο από το σεμινάριο που έκανα πριν δυο χρόνια...επίσης είναι τίτλος σπουδών και καταρτίζεσαι σαφώς περισσότερο πάνω στην ειδική αγωγή...τέλος ειδικά για τους φιλολόγους με το σεμινάριο ακόμα και να έχεις ΑΣΕΠ (το λέω ως επιτυχούσα) δεν έχεις ελπίδα να δουλέψεις εκτός αν έχεις ήδη καποια προυπηρεσία....εδώ μεταπτυχιακοί φέτος και πήγαν ωρομίσθιοι....εγώ δεν λέω μην το κάνετε το σεμινάριο αλλά πληροφορηθείτε σωστά σκεφτείτε το καλά και πράξτε ανάλογα....

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #878 στις: Δεκέμβριος 12, 2009, 08:07:45 μμ »
Υπάρχουν όμως κ μεταπτυχιακά που δεν είναι τόσο δεσμευτικά όπως παρουσιάζεται...εγώ παρακολουθώ το διατμηματικό του ΑΠΘ (ειδική αγωγή)...είναι δωρεάν, τα Σαβ/κυριακά καθώς είναι για εργαζόμενους και να μην σας πω οτι είναι πιο ξεκούραστο από το σεμινάριο που έκανα πριν δυο χρόνια...επίσης είναι τίτλος σπουδών και καταρτίζεσαι σαφώς περισσότερο πάνω στην ειδική αγωγή...τέλος ειδικά για τους φιλολόγους με το σεμινάριο ακόμα και να έχεις ΑΣΕΠ (το λέω ως επιτυχούσα) δεν έχεις ελπίδα να δουλέψεις εκτός αν έχεις ήδη καποια προυπηρεσία....εδώ μεταπτυχιακοί φέτος και πήγαν ωρομίσθιοι....εγώ δεν λέω μην το κάνετε το σεμινάριο αλλά πληροφορηθείτε σωστά σκεφτείτε το καλά και πράξτε ανάλογα....
Ξέρω ποιο μεταπτυχιακό λες, δυστυχώς όμως όλα τα άλλα(στην Αθήνα τουλάχιστον που τα έψαξα όλα) δεν είναι τόσο ευέλικτα :( :(

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #879 στις: Δεκέμβριος 12, 2009, 08:22:50 μμ »
5) το να κάνεις μεταπτυχιακό εξ αποστάσεως με πανεπιστήμιο του εξωτερικού, αυτό και αν είναι μεγάλο ρίσκο για την ισχύ και αναγνωρισή του. Η εμπειρία έχει δείξει ότι όταν έχεις τίτλο από Δημόσιο Ελληνικό πανεπιστήμιο, δεν έχεις πρόβλημα αναγνώρισης ή ισχύς του.

έτσι το βλέπω εγώ. Τώρα φυσικά ένα μεταπτυχιακό έχει μεγαλύτερη ισχύ αλλά δεν έχω ούτε τόσο χρόνο ούτε τόσο χρήμα!

Τα μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως αναγνωρίζονται. Δες για επρισσότερες πληροφορίες τη σελίδα του ΔΟΑΤΑΠ.
Κανένα ρίσκο για την ισχύ και τηναναγνώριση του, με την προϋπόθεση να τηρούνται ορισμένες βασικές προϋποθέσεις που αναφέρονται ρητά στο ΔΟΑΤΑΠ.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #880 στις: Δεκέμβριος 13, 2009, 06:23:58 μμ »
Τα μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως αναγνωρίζονται. Δες για επρισσότερες πληροφορίες τη σελίδα του ΔΟΑΤΑΠ.
Κανένα ρίσκο για την ισχύ και τηναναγνώριση του, με την προϋπόθεση να τηρούνται ορισμένες βασικές προϋποθέσεις που αναφέρονται ρητά στο ΔΟΑΤΑΠ.

Ακριβώς σε αυτά τα ψιλά γράμματα αναφέρομαι και εγώ που συνήθως σκόπιμα δεν διευκρινίζονται από την σχολή και όταν πας να το αναγνωρίσεις βρίσκεσαι προ εκπλήξεως! Στην Ελλάδα ζούμε!

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #881 στις: Δεκέμβριος 13, 2009, 07:08:16 μμ »
Τα μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως αναγνωρίζονται. Δες για επρισσότερες πληροφορίες τη σελίδα του ΔΟΑΤΑΠ.
Κανένα ρίσκο για την ισχύ και τηναναγνώριση του, με την προϋπόθεση να τηρούνται ορισμένες βασικές προϋποθέσεις που αναφέρονται ρητά στο ΔΟΑΤΑΠ.

Ακριβώς σε αυτά τα ψιλά γράμματα αναφέρομαι και εγώ που συνήθως σκόπιμα δεν διευκρινίζονται από την σχολή και όταν πας να το αναγνωρίσεις βρίσκεσαι προ εκπλήξεως! Στην Ελλάδα ζούμε!

Δεν π΄ροκειται για ψιλά γράμματα. Οι προϋποθέσεις είναι: Το πρόγραμμα σπουδών να είναθ ίδο με αυτό που προσφέρεται στους εκέι φοιτητές και να υπάρχουν εξετάσεις προόδου.
Δεν τα βρίσκω ούτε παράλογα ούτε ψιλά γράμματα
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159844
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 537
Σύνολο: 549

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.