*

Αποστολέας Θέμα: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές  (Αναγνώστηκε 344660 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος georgia9

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #924 στις: Δεκέμβριος 17, 2009, 02:32:39 μμ »
το βλεπω να βαζουν ασεπ για ΕΑ και στις υπολοιπες ειδικοτητες. το συστημα μπαζει απο παντου. μπαχαλο η παιδεια παλι, μπαχαλο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:24:38 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #925 στις: Δεκέμβριος 17, 2009, 02:36:19 μμ »
Το πιο πιθανό είναι, όποιος θέλει να μπει στην Ειδική Αγωγή να πρέπει να δίνει ΑΣΕΠ σε επιπλέον μια θεματική ενότητα με θέματα αναφορικά και αποκλειστικά για ειδική αγωγή ανεξάρτητα αν έχεις μεταπτυχιακό σε ειδική αγωγή.

Όσοι έχουν κάνει ήδη μεταπτυχιακό απλά θα μοριοδοτούνται επιπλέον, και όσοι έχουν κάνει σεμινάρια δεν θα παίρνουν τίποτα!

Εγώ αυτό πιστεύω ότι θα πράξει το Υπουργείο

Αποσυνδεδεμένος amer

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε03
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #926 στις: Δεκέμβριος 17, 2009, 02:45:44 μμ »
Γιατί αν κοιτάξετε τις διεκδικήσεις της ολμε δεν θα δείτε τίποτα για την ειδική αγωγή.Όταν μας έχουν ξεγράψει οι ίδιοι μας οι εκπρόσωποι...τι περιμένεις?

Αποσυνδεδεμένος amer

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε03
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #927 στις: Δεκέμβριος 17, 2009, 02:47:06 μμ »
Το πιο πιθανό είναι, όποιος θέλει να μπει στην Ειδική Αγωγή να πρέπει να δίνει ΑΣΕΠ σε επιπλέον μια θεματική ενότητα με θέματα αναφορικά και αποκλειστικά για ειδική αγωγή ανεξάρτητα αν έχεις μεταπτυχιακό σε ειδική αγωγή.

Όσοι έχουν κάνει ήδη μεταπτυχιακό απλά θα μοριοδοτούνται επιπλέον, και όσοι έχουν κάνει σεμινάρια δεν θα παίρνουν τίποτα!

Εγώ αυτό πιστεύω ότι θα πράξει το Υπουργείο

Για να γίνει αυτό θα πρέπει να προκυρρήσονται χωριστές θέσεις για ειδική αγωγή σε κάθε διαγωνισμό.Δεν έχει αναφέρει τίποτα τέτοιο η υπουργός μέχρι τώρα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:24:38 »

Αποσυνδεδεμένος zwi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση/ ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #928 στις: Δεκέμβριος 17, 2009, 03:10:17 μμ »
Tηλεφώνησα το πρωί στο υπουργείο και δεν γνωρίζανε τίποτα σχετικά με την κατάργηση των σεμιναριων ...(το παράξενο θα μου πείτε, θα ήταν να γνωρίζανε...)!

Και αυτοί μέσω διαδικτύου πληροφορηθήκανε...

Το μόνο που μου είπε ήταν ότι αυτό ΠΡΟΦΑΝΩΣ αφορά μόνο την Πρωτοβάθμια...
You can lose more than your patience ...

Αποσυνδεδεμένος Lito

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #929 στις: Δεκέμβριος 17, 2009, 03:14:06 μμ »
Τους δασκάλους όμως , όσους τελείωσαν τη σχολή του Βόλου  τους παίρνουν χωρίς σεμινάρια

Αποσυνδεδεμένος georgia9

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #930 στις: Δεκέμβριος 17, 2009, 03:52:25 μμ »
Tηλεφώνησα το πρωί στο υπουργείο και δεν γνωρίζανε τίποτα σχετικά με την κατάργηση των σεμιναριων ...(το παράξενο θα μου πείτε, θα ήταν να γνωρίζανε...)!

Και αυτοί μέσω διαδικτύου πληροφορηθήκανε...

Το μόνο που μου είπε ήταν ότι αυτό ΠΡΟΦΑΝΩΣ αφορά μόνο την Πρωτοβάθμια...

την επομενη που θα παρεις στο υπουργειο ζητησε να σε συνδεσουν με το τμημα ειδικης αγωγης. ειχα παρει εγω και με κατατοπισαν πληρως. ηταν μια πολυ επικοινωνιακη και προθυμη να εξηγησει. τα σεμιναρια ναι θα καταργηθουν, απλα δεν ξερουμε ποτε ακριβως θα γινει αυτο και απο τι θα αντικατασταθει. ασεπ ή ο,τι αλλο. 

Αποσυνδεδεμένος bear

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #931 στις: Δεκέμβριος 17, 2009, 04:27:02 μμ »
Παιδιά εγώ κάνω φέτος τα σεμινάρια και έχω να πω ότι έχω απογοητευτεί. Ελάχιστες γνώσεις σου προσφέρουν κ μονο σου δίνουν 1 γενικότερο πλαίσιο για την Ε.Α. στην Ελλάδα, εμποτισμένο με πολλά υποκειμενικά σχόλια και αυτοπροβολή των ομιλούντων σε ορισμένες περιπτώσεις. Σε λίγο θα ξεκινήσω και την πρακτική μου σε σχολείο που πιστεύω ότι είναι το πιο ουσιαστικό κομμάτι του σεμιναρίου.
Το καθεστώς στην Ε.Α. αργά η γρήγορα θα αλλάξει δραστικά. Θα δείτε τι χαμός θα γίνει από του χρόνου στους πίνακες. Ήδη στους φιλολόγους Master στην Ειδική Αγωγή δεν είναι αρκετό. Ακόμα με τα λύπης διαπίστωσα ότι έχουμε φτάσει στο σημείο να χρειαζόμαστε βύσμα για να κάνουμε μαθήματα νοηματικής κ Braille στην επαρχία.
Λυπάμαι που το λέω αλλά μακάρι να παίρνει τους κατόχους Master ή βάλει ΑΣΕΠ γιατί η κατάσταση έχει εκφυλιστεί και έχει γίνει σκετη εκμετάλλευση.
annihilation will be unavoidable

Αποσυνδεδεμένος penny*

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #932 στις: Δεκέμβριος 17, 2009, 04:49:20 μμ »
Συμφωνώ με το Μαστερ αλλά αν κοιτάξετε καλύτερα θα δείτε ότι σε πολλές ειδικότητες δεν υπάρχουν καθόλου κάτοχοι μεταπτυχιακών ειδικής αγωγής...Οπότε τι γίνεται;; Δε θα υπάρχουν καθηγητές για τα μαθήματα αυτά; Και όλοι αυτοί που έδωσαν τα λεφτά τους και τον κόπο τους για τα σεμινάρια αυτά;

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #933 στις: Δεκέμβριος 17, 2009, 06:48:34 μμ »
αυτο που θα γινει ειναι και το πιο λογικο.θα παιρνουν καθηγητες με ασεπ και οπου υπαρχουν ελλειψεις θα παιρνουν τους υπολοιπους που θα εχουν η μεταπτυχιακο η σεμιναριο.απλα τα πραγματα.

Αποσυνδεδεμένος georgia9

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #934 στις: Δεκέμβριος 17, 2009, 07:44:06 μμ »
εγω πιστευω οτι θα μπαινουν ολοι με ασεπ απλα αυτοι που θα εχουν μεταπτυχιακο η σεμιναριο θα εχουν καμια μορια παραπανω.
αξιοκρατικο συστημα δεν λενε? λογικα καπως ετσι θα ναι.

ειναι παρα πολλοι αυτοι που βγαινουν απο τα σεμιναρια αλλα και τα μεταπτυχιακα αρκετα που σημαινει οτι εαν μενουν κενες θεσεις κ δεν υπαρχει ασεπ θα καλυφθουν απο μεταπτυχιακους.

Αποσυνδεδεμένος zwi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση/ ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #935 στις: Δεκέμβριος 17, 2009, 07:59:21 μμ »
Tηλεφώνησα το πρωί στο υπουργείο και δεν γνωρίζανε τίποτα σχετικά με την κατάργηση των σεμιναριων ...(το παράξενο θα μου πείτε, θα ήταν να γνωρίζανε...)!

Και αυτοί μέσω διαδικτύου πληροφορηθήκανε...

Το μόνο που μου είπε ήταν ότι αυτό ΠΡΟΦΑΝΩΣ αφορά μόνο την Πρωτοβάθμια...

την επομενη που θα παρεις στο υπουργειο ζητησε να σε συνδεσουν με το τμημα ειδικης αγωγης. ειχα παρει εγω και με κατατοπισαν πληρως. ηταν μια πολυ επικοινωνιακη και προθυμη να εξηγησει. τα σεμιναρια ναι θα καταργηθουν, απλα δεν ξερουμε ποτε ακριβως θα γινει αυτο και απο τι θα αντικατασταθει. ασεπ ή ο,τι αλλο. 

Aπευθείας στο τμήμα ειδικής τηλεφώνησα αλλά...
You can lose more than your patience ...

Αποσυνδεδεμένος marilu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #936 στις: Δεκέμβριος 20, 2009, 02:42:54 πμ »
μολις διαβασα το δελτιο τυπου της Χριστοφιλοπουλου οπου λεει:

"Αναφορικά με την Ειδική Αγωγή, θα καταργήσουμε τα σεμινάρια των 400 ωρών και στόχος μας είναι να υπάρξει προκήρυξη μονίμων διορισμών των εκπαιδευτικών ειδικής αγωγής στον επόμενο ΑΣΕΠ".

Πιστευω οτι για να μιλαει για τα σεμιναρια 400 ωρων (τα οποια απευθυνονται σε εκπαιδευτικους δευτεροβαθμιας) απαντα και για τη δευτεροβαθμια και οχι μονο για την πρωτοβαθμια. Βεβαια αν μας ξεκαθαριζαν κιολας πως θα ειναι ο διαγωνισμος του ΑΣΕΠ για την ειδικη αγωγη ......
Οσον αφορα στη δευτεροβαθμια ο διαγωνισμος δεν μπορει να ειναι ξεχωρος απο την ειδικοτητα του καθε εκπαιδευτικου, αρα θελω να πιστευω οτι θα βαλουν καποια επιπλεον ενοτητα για οσους θελουν να δωσουν για ειδικη αγωγη
 
Ωραία μέρα για θαύματα....

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #937 στις: Δεκέμβριος 20, 2009, 09:39:38 πμ »
Το 2008 με το νέο Νόμο 3699/2008, τα σεμινάρια αναγνωρίζονταν και αποτελούσαν προυπόθεση για να εργαστεί κάποιος σε ΣΜΕΑ.
Οπότε το κράτος "έσπρωξε", οδήγησε εάν προτιμάτε, χιλιάδες εκπαιδευτικούς να τα παρακολουθήσουν και να πληρώσουν υπέρογκα ποσά και να διαθέσουν πολύ χρόνο.
Οταν σε ένα χρόνο έρχεται το κράτος και τα καταργεί, είναι υπεύθυνο και θα "πληρώσει" κυριολεκτικά και μεταφορικά τις συνέπειες.


Εμπαιγμός, μπακάλικη τακτική, προχειρότητα.


Φέτος μόνιμοι "διώχθηκαν"από ΣΜΕΑ, (πήραν σε άλλα σχολεία απόσπαση)  γιατί δεν είχαν εξειδίκευση, δηλαδή τουλάχιστον σεμινάριο 400 ωρών και παρακολουθούν φέτος, για να επιστρέψουν στις θέσεις τους. Αναφέρομαι σε καθηγητές της Β/θμιας. Αρα είναι αναγκαία προυπόθεση για την Β/θμια το σεμινάριο.
Και τι θα κάνει, στους μόνιμους θα το αναγνωρίσει και στους υπόλοιπους όχι;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 558
Σύνολο: 568

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.