*

Αποστολέας Θέμα: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές  (Αναγνώστηκε 343466 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vassilis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα καλύτερα έρχονται ! ! ! (ΠΕ 02)
    • Προφίλ
    • http://dradio.gr
Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« στις: Οκτώβριος 19, 2006, 06:28:50 μμ »
Γνωρίζει κανείς φίλος/η τι παίζει με τα σεμινάρια Ειδικής Αγωγής;;;
Αρκετά ιδρύματα τα προσφέρουν (Πα.Μα.Κ, ΤΕΙ Λαρισας κλπ ), αλλά δε ξέρω κατά πόσο αξίζει τον κόπο, μιας και είναι επί χρήμασι :o. 1400€ και πάνω.

Με αυτό σα χαρτί, έχουμε τη δυνατότητα να δηλώσουμε σε Ειδικά σχολεία για αναπληρωτές ή ωρομίσθιοι από τη νέα χρονιά;
Ευχαριστώ προκαταβολικά για τυχόν απαντήσεις ;)
<br />blog:adioristos <br /><br /><br />radio station dRadio

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:58:25 »

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 19, 2006, 06:58:35 μμ »
Βασίλη,απ'όσο ξέρω οι παρακολουθήσεις σχετικών με την ειδική αγωγή σεμιναρίων,απλά δίνουν κάποια επιπλέον μόρια εφόσον κάνεις αίτηση για τους πίνακες αναπληρωτών ΣΜΕΑ.Είχα ενδιαφερθεί κι εγώ παλιότερα αλλά... :-\Χρειάζεται μεταπτυχιακός τίτλος για την ειδική αγωγή.
Κοίτα την εγκύκλιο (http://www.ypepth.gr/docs/prokiriksi_theseon_gia_smea_kai_kday.doc),
και δες και προηγούμενη ανάλογη συζήτηση (http://www.pde.gr/index.php?topic=405.0)
Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι. ;)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος vassilis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα καλύτερα έρχονται ! ! ! (ΠΕ 02)
    • Προφίλ
    • http://dradio.gr
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 19, 2006, 07:09:10 μμ »
Σ'ευχαριστώ πολύ Σοφία, και για να πω την αλήθεια σεν είδα ότι είχε ανοιχτεί αντίστοιχο thread ήδη ,για να μην ανοίξω άσκοπα καινούριο :-[

Προσωπικά δε ξέρω τι παίζει με τα ΣΜΕΑ, αλλά χθες συζητούσα με μία φίλη μου η οποία το παρακολούθησε πέρυσι και σα τίτλος την βοήθησε και είναι αυτή τη χρονιά ωρομίσθια.
Μήπως παίζει κάτι άλλο με τα σεμινάρια αυτού του είδους?
Η κοπέλα είναι απόφοιτη ΤΕΦΑΑ, χωρίς μόρια και προϋπηρεσία.
Τεσπα, θα μάθω περισσότερα και θα τα περάσω εδώ.

Thank U ;)
<br />blog:adioristos <br /><br /><br />radio station dRadio

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 19, 2006, 07:13:41 μμ »
Είχα ρωτήσει για ΣΜΕΑ στη Β'Βάθμια, μια και μ'ενδιέφερε και μένα αφού είχα παρακολουθήσει κάποια στιγμή ένα σεμινάριο για τη δυσλεξία, και μου είπαν ότι κατά προτεραιότητα παίρνουν όσους έχουν μτπτχ. κι έπειτα όσους έχουν παρακολουθήσει σεμινάριο, το οποίο, όμως, πρέπει να είναι τουλάχιστον ετήσιας διάρκειας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:58:25 »

Αποσυνδεδεμένος vassilis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα καλύτερα έρχονται ! ! ! (ΠΕ 02)
    • Προφίλ
    • http://dradio.gr
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 19, 2006, 07:19:08 μμ »
Είχα ρωτήσει για ΣΜΕΑ στη Β'Βάθμια, μια και μ'ενδιέφερε και μένα αφού είχα παρακολουθήσει κάποια στιγμή ένα σεμινάριο για τη δυσλεξία, και μου είπαν ότι κατά προτεραιότητα παίρνουν όσους έχουν μτπτχ. κι έπειτα όσους έχουν παρακολουθήσει σεμινάριο, το οποίο, όμως, πρέπει να είναι τουλάχιστον ετήσιας διάρκειας.
Για το συγκεκριμμένο, είναι 400 ωρών και καλύπτει ολόκληρη την ακαδημαϊκή χρονιά.
Το μόνο σίγουρο ,απ'ότι μου λεγε, είναι ότι γίνεται ψιλοχαμός από προσέλευση μιας και οι θέσεις είναι περιορισμένες (50).
Γι' αυτό ζήτησα τη γνώμη κάποιου που ίσως να ξέρει περισσότερα.
Με τόσο καπνό τριγύρω, και μια φωτίτσα καλή θα ναι...,... μάλλον
<br />blog:adioristos <br /><br /><br />radio station dRadio

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 19, 2006, 07:25:05 μμ »
Με βάση την περίπτωση που αναφέρεις,Βασίλη,αλλά και με βάση αυτά που λέει η Ρίκα,η εγκύκλιος φαίνεται λοιπόν να "μπάζει".Δηλαδή,αν δεν ξέρει κάποιος τέτοιες περιπτώσεις και απλά διαβάσει την εγκύκλιο,θεωρεί ότι δεν μπορεί να κάνει καμία κίνηση προς τα εκεί. ::)
Πάντως έχω ακούσει περιστατικά (το χέρι μου στη φωτιά δεν το βάζω  :P) που μπήκαν στους πίνακες και δούλεψαν τελικά ως αναπληρωτές σε ΣΜΕΑ,με όχι και τόσο ξεκάθαρες διαδικασίες.
Καλού κακού,Βασίλη,κάνε ένα τηλέφωνο στη κεντρική διεύθυνση ειδικής αγωγής (Τηλ: 010-32 35 932) και ρώτα τους συγκεκριμένα για αυτά τα σεμινάρια.Γιατί, άλλο να θες να δώσεις 1400 ευρώ για να παρακολουθήσεις απλά κάτι που σε ενδιαφέρει,κι άλλο να τα δώσεις με την ελπίδα κάποιας επαγγελματικής αποκατάστασης και μετά να σου πουν "λυπάμαι αλλά δεν...".Ό,τι μάθεις πάντως,ενδιαφέρομαι προσωπικά! ;)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος vasg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ17-07
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 20, 2006, 01:41:45 πμ »
Βασίλη,απ'όσο ξέρω οι παρακολουθήσεις σχετικών με την ειδική αγωγή σεμιναρίων,απλά δίνουν κάποια επιπλέον μόρια εφόσον κάνεις αίτηση για τους πίνακες αναπληρωτών ΣΜΕΑ.Είχα ενδιαφερθεί κι εγώ παλιότερα αλλά... :-\Χρειάζεται μεταπτυχιακός τίτλος για την ειδική αγωγή.
Κοίτα την εγκύκλιο (http://www.ypepth.gr/docs/prokiriksi_theseon_gia_smea_kai_kday.doc),
και δες και προηγούμενη ανάλογη συζήτηση (http://www.pde.gr/index.php?topic=405.0)
Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι. ;)

Οτάν εννοείς μεταπτυχιακό τιτλο, υπάρχει κάποιο συγκριμένο μεταπτυχιακό που απαιτείται (π.χ στις Επιστημες Αγωγης, κατι σχετικό με την εκπαίδευση) ή οποιοσδήποτε έχει ενα ΠΜΣ μπορεί να παρακολουθήσει αυτο το το ετήσιο προγραμμα για την ειδική αγωγη?

Ευχαριστώ
Learning by doing...

Αποσυνδεδεμένος vassilis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα καλύτερα έρχονται ! ! ! (ΠΕ 02)
    • Προφίλ
    • http://dradio.gr
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 20, 2006, 03:09:41 πμ »

Οτάν εννοείς μεταπτυχιακό τιτλο, υπάρχει κάποιο συγκριμένο μεταπτυχιακό που απαιτείται (π.χ στις Επιστημες Αγωγης, κατι σχετικό με την εκπαίδευση) ή οποιοσδήποτε έχει ενα ΠΜΣ μπορεί να παρακολουθήσει αυτο το το ετήσιο προγραμμα για την ειδική αγωγη?

Ευχαριστώ
Αν κατάλαβα καλά εννοείς την παρακολούθηση του σεμιναρίου από ένα ΑΕΙ ή ΤΕΙ..
Εκεί χρειάζεται μονάχα πτυχίο και κάποια € 8).
Υποβάλλεις την αίτηση και παίρνεις προτεραιότητα για να είσαι από αυτούς που θα το παρακολουθήσουν, μιας και όπως είπα πιο πάνω γίνεται σχετικός χαμός με τις αιτήσεις. Οπότε και καμιά "άκρη" δε θα έβλαπτε ;D

Μετέπειτα και σύμφωνα με την εγκύκλιο που παρέθεσε η Σόφη, χρειάζεται και μεταπτυχιακό για να υπάρχουν ακόμη οερισσότερες πιθανότητες για ανάληψη καθηκόντων ως αναπληρωτής, ωρομίσθιος κλπ κλπ. ;)
<br />blog:adioristos <br /><br /><br />radio station dRadio

Αποσυνδεδεμένος vasg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ17-07
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 20, 2006, 11:26:37 πμ »

Οτάν εννοείς μεταπτυχιακό τιτλο, υπάρχει κάποιο συγκριμένο μεταπτυχιακό που απαιτείται (π.χ στις Επιστημες Αγωγης, κατι σχετικό με την εκπαίδευση) ή οποιοσδήποτε έχει ενα ΠΜΣ μπορεί να παρακολουθήσει αυτο το το ετήσιο προγραμμα για την ειδική αγωγη?

Ευχαριστώ
Αν κατάλαβα καλά εννοείς την παρακολούθηση του σεμιναρίου από ένα ΑΕΙ ή ΤΕΙ..
Εκεί χρειάζεται μονάχα πτυχίο και κάποια € 8).
Υποβάλλεις την αίτηση και παίρνεις προτεραιότητα για να είσαι από αυτούς που θα το παρακολουθήσουν, μιας και όπως είπα πιο πάνω γίνεται σχετικός χαμός με τις αιτήσεις. Οπότε και καμιά "άκρη" δε θα έβλαπτε ;D
Μετέπειτα και σύμφωνα με την εγκύκλιο που παρέθεσε η Σόφη, χρειάζεται και μεταπτυχιακό για να υπάρχουν ακόμη οερισσότερες πιθανότητες για ανάληψη καθηκόντων ως αναπληρωτής, ωρομίσθιος κλπ κλπ. ;)

Απο που μπορω να ενημερωθω για αυτο το σεμιναριο στην ειδικη αγωγη?
Στο τηλ που υπαρχει στην προκυρηξη θα μπορουσαν να με ενημερωσουν, που θα κανω ακριβως την αιτηση?
Ευχαριστω
Learning by doing...

Αποσυνδεδεμένος apostol

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 20, 2006, 08:33:46 μμ »
Γνωρίζει κανείς φίλος/η τι παίζει με τα σεμινάρια Ειδικής Αγωγής;;;
Αρκετά ιδρύματα τα προσφέρουν (Πα.Μα.Κ, ΤΕΙ Λαρισας κλπ ), αλλά δε ξέρω κατά πόσο αξίζει τον κόπο, μιας και είναι επί χρήμασι :o. 1400€ και πάνω.

Με αυτό σα χαρτί, έχουμε τη δυνατότητα να δηλώσουμε σε Ειδικά σχολεία για αναπληρωτές ή ωρομίσθιοι από τη νέα χρονιά;
Ευχαριστώ προκαταβολικά για τυχόν απαντήσεις ;)

Μέχρι και φέτος σίγουρα μπορούσες. Αλλά αν προσέξεις την εγκύκλιο για τα ΣΜΕΑ λέει ότι από το σχολικό έτος 2007-2008 θα αναγνωρίζονται μόνο τα σεμινάρια που έχουν γίνει με χρηματοδότηση του ΕΠΕΑΕΚ ή από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο. Το τονίζει κιόλας! Άρα αυτά που έιναι από Πανεπιστήμια και τα οποία έχουν διδάκτρα μάλλον δε θα μετράνε καθόλου από του χρόνου! Κατά τη γνώμη μου αυτά τα σεμινάρια, όπως φαινεταί και από την εγκύκλιο για το τι θα ισχυεί του χρόνου, είναι άδικο να τα κάνει κάποιος φέτος και αυτοί που τα έχουν κάνει ήδη του χρόνου δε θα χουν καμιά αξία και θα πάνε χαμένα και τα χρήματα που έδωσαν για να τα παρακολουθήσουν!
Κόλπο κάποιων πανεπιστημίων και καθηγητών για να τρώνε τα λεφτά του κοσμάκη μου φαίνεται! >:(
Αν κάποιος τα έχει κάνει ήδη ας μας διευκρινήσει αν έιναι από ΕΠΕΑΕΚ ή Π.Ι. μήπως και κάνω λάθος! ???

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 21, 2006, 01:26:05 πμ »
Τα σεμινάρια του ΕΠΕΑΕΚ και του Π.Ι δεν απευθύνονται, όμως, μόνο σε μόνιμους;

Αποσυνδεδεμένος vasg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ17-07
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 21, 2006, 03:26:26 πμ »
Παιδια γεια σας,

Πήρα σημερα τηλ στο τμημα ειδικης αγωγης του ΥΠΕΠΘ, αυτο που εχει πανω η εγκυκλιος, για να ρωτησω, που μπορω να κανω αυτο το περιβοητο ετησιο
σεμιναριο στην ειδικη αγωγη. Η απαντηση ηταν οτι δεν ηξεραν καθολου, αφου δεν το εχει εγκρινει το ΥΠΕΠΘ, παρολα αυτα δεν θα μετραει πλεον.
Αυτο που θα μετραει απο εδω και περα θα ειναι ενα ΠΜΣ στην Ειδικη Αγωγη.
Αυτα μου έιπαν στο 210-3235932( κ.Παναγιωτοπουλου)
Learning by doing...

Αποσυνδεδεμένος giorgina_bham

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2.50
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 02, 2007, 02:17:58 μμ »
Έχω τελειώσει κλασική φιλολογία και είμαι Αγγλία τώρα για μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή. Θέλω να ρωτησω, επειστρέφοντας στην Ελλάδα και αφού αναγνωριστεί το μεταπτυχιακό από τον Ο.Α.Τ.Α.Π., πού κάνω τα χαρτιά μου για Σ.Μ.Ε.Α και πώς? Δε γνωρίζω καν αν χρειάζονται εξετάσεις, υπάρχει κάποια σειρα? Παίρνουν φιλολόγους σε ειδικά δημοτικά? Και μέχρι να αναγνωριστεί επίσημα το μεταπτυχιακό μου, μπορώ να απευθυνθώ σε κάποια ειδικά κέντρα (ιδιωτικά)?  Όπως έχετε καταλάβει, δε γνωρίζω τίποτα από Σ.Μ.Ε.Α. και δε βγάζω και άκρη από την ιστοσελίδα από το ΥΠ.Ε.Π.Θ... Αλήθεια, υπάρχει ελπίδα για διορισμό σε Κ.Δ.Α.Υ.? Σε μια προκύρηξή τους του 2005 δεν είδα καν να αναφέρει για καθηγητές..
Πέρυσι έκανα κι εγώ ενα τρίμηνο σεμινάριο στην Αθήνα, από το Φ.Π.Ψ.
Ευχαριστώ πολύ!! Θα εκτιμούσα πολύ κάθε βοήθεια..  Huh

Αποσυνδεδεμένος vasg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ17-07
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 03, 2007, 12:07:31 μμ »
Παιδια γεια σας,

Πήρα σημερα τηλ στο τμημα ειδικης αγωγης του ΥΠΕΠΘ, αυτο που εχει πανω η εγκυκλιος, για να ρωτησω, που μπορω να κανω αυτο το περιβοητο ετησιο
σεμιναριο στην ειδικη αγωγη. Η απαντηση ηταν οτι δεν ηξεραν καθολου, αφου δεν το εχει εγκρινει το ΥΠΕΠΘ, παρολα αυτα δεν θα μετραει πλεον.
Αυτο που θα μετραει απο εδω και περα θα ειναι ενα ΠΜΣ στην Ειδικη Αγωγη.
Αυτα μου έιπαν στο 210-3235932( κ.Παναγιωτοπουλου)


Θα συμφωνήσω απόλυτα!!!
Και εγ΄ψ αυτή την απάντηση πήρα το καλοκαίρι. Δεν ξέρουν τίποτα για αυτά τα σεμινάρια απο τησ στιγμή που δεν τα θεωρουν εγκεκριμένα.
Μόνο το ΠΜΣ στην Ειδική Αγωγή θα μετράει από εδώ και πέρα.
Learning by doing...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158561
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 513
Σύνολο: 525

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.