*

Αποστολέας Θέμα: Listening skills, επιπεδο lower  (Αναγνώστηκε 1877 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Listening skills, επιπεδο lower
« στις: Σεπτέμβριος 29, 2008, 09:56:58 πμ »
Καλημερα.

Οι μαθητες μου με πολυ ζορι καταφερνουν να κανουν κατι στο listening του ecce. Ωστοσο, τους εξηγω οτι δεν ειναι κατι προβλεψιμο το τι θα τους βαλουν να ακουσουν, θα κανουμε οση εξασκηση μπορουμε αλλα καλο ειναι κι εκεινοι να ακουνε και καμια ταινια, τραγουδια, ραδιο online, αλλα δε νομιζω οτι το κανει κανεις...

Ειχατε παρομοιο προβλημα; Πως να το αντιμετωπισω; Θα βοηθησει να κανω ενα ολοκληρο βιβλιο με listenings που εχει η ελληνοαμερικανικη; Παλι, τι διαφορα εχει απο το να κανουμε ολα τα listenings που υπαρχουν στα practice tests?

Το κακο ειναι οτι, οσο καλα και να πηγαινουν στα υπολοιπα, απογοητευονται εντελως αν κατι δεν παει καλα.

Τι να κανω, οσο εχω ακομα καιρο; Δινουν το δεκεμβρη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Listening skills, επιπεδο lower
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:41:57 »

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Listening skills, επιπεδο lower
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 29, 2008, 10:48:08 πμ »
Χτύπησες φλέβα irene.a!! Το listening ειναι το κόκκινο πανί για κάθε είδους μαθητή! Ακόμη και για μας όταν ήμασταν στη θέση τους! Όσα τεστ και να κάνετε, είναι πρακτικά αδύνατο να πέσετε στο ίδιο listening που θα διαγωνιστούν εκείνη τη μέρα. Αλλά άντε και ότι το πετυχένετε...μήπως θα το θυμούνται?? Σιγά! Τι είναι?? Θέμα έκθεσης σε Πανελλήνιες να το έχουν προετοιμάσει στο φροντιστήριο??

Δε νομίζω πως μπορείς να κάνεις και πολλά περισσότερα απ'όσα τους πρότεινες. Το κομμάτι με τους υπότιτλους στις ταινίες ήταν το πιο κατάλληλο θεωρώ: δεν το βαριούνται και γενικά το λεξιλόγιο είναι εύκολο. Κάτι άλλο που μας κέντριζε το ενδιαφέρον όταν έκανα προετοιμασία ως μαθήτρια ήταν το εξής: η καθηγήτριά μας έβρισκε τους στίχους από κάποια διαχρονικά τραγούδια, πχ Imagine, Wind of Change, κλπ, έσβηνε κάποιες λέξεις ή κάποιους στίχους κα προσπαθούσαμε να τους εντοπίσουμε και να συμπληρώσουμε τα κενά. Βέβαια το gap-filling θυμίζει κυρίως FCE, αλλά αν έχεις ποτε περισσευούμενο χρόνο (ούτε κατά διάνοια τέτοιο πράγμα, ε??) δοκίμασέ το. Τους κεντρίζει το ενδιαφέρον και δίνουν τις πιο απίθανες απαντήσεις (όπως και εμείς τότε, το τι ακούσαμε και το τι λέει, είναι δύο έννοιες που δεν ταυτίζονται!!)

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Listening skills, επιπεδο lower
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 29, 2008, 12:22:51 μμ »

Ειχατε παρομοιο προβλημα; Πως να το αντιμετωπισω; Θα βοηθησει να κανω ενα ολοκληρο βιβλιο με listenings που εχει η ελληνοαμερικανικη; Παλι, τι διαφορα εχει απο το να κανουμε ολα τα listenings που υπαρχουν στα practice tests?
Τα listening απο το βιβλίο της ελληνοαμερικανινης ενωσης με βαση αυτα που μου ειπαν οι μαθητες ηταν πολυ πιο ευκολα απο οτι εκεινο που επεσε την μερα των εξετασεων. Οποτε δεν εχει νοημα να το κανεις . Αυτη την περιοδο ξεκινησα ενα νεο βιβλιο options New Editons. O οικος μου εστειλε δωρεαν το teacher;s book και τωρα παραγγειλα και τα CDs 23 ευρω περιπου. Ειναι πολυ καλο με μια πρωτη ματια.
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Listening skills, επιπεδο lower
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 29, 2008, 01:28:29 μμ »
Χτύπησες φλέβα irene.a!! Το listening ειναι το κόκκινο πανί για κάθε είδους μαθητή! Ακόμη και για μας όταν ήμασταν στη θέση τους! Όσα τεστ και να κάνετε, είναι πρακτικά αδύνατο να πέσετε στο ίδιο listening που θα διαγωνιστούν εκείνη τη μέρα. Αλλά άντε και ότι το πετυχένετε...μήπως θα το θυμούνται?? Σιγά! Τι είναι?? Θέμα έκθεσης σε Πανελλήνιες να το έχουν προετοιμάσει στο φροντιστήριο??

Δε νομίζω πως μπορείς να κάνεις και πολλά περισσότερα απ'όσα τους πρότεινες. Το κομμάτι με τους υπότιτλους στις ταινίες ήταν το πιο κατάλληλο θεωρώ: δεν το βαριούνται και γενικά το λεξιλόγιο είναι εύκολο. Κάτι άλλο που μας κέντριζε το ενδιαφέρον όταν έκανα προετοιμασία ως μαθήτρια ήταν το εξής: η καθηγήτριά μας έβρισκε τους στίχους από κάποια διαχρονικά τραγούδια, πχ Imagine, Wind of Change, κλπ, έσβηνε κάποιες λέξεις ή κάποιους στίχους κα προσπαθούσαμε να τους εντοπίσουμε και να συμπληρώσουμε τα κενά. Βέβαια το gap-filling θυμίζει κυρίως FCE, αλλά αν έχεις ποτε περισσευούμενο χρόνο (ούτε κατά διάνοια τέτοιο πράγμα, ε??) δοκίμασέ το. Τους κεντρίζει το ενδιαφέρον και δίνουν τις πιο απίθανες απαντήσεις (όπως και εμείς τότε, το τι ακούσαμε και το τι λέει, είναι δύο έννοιες που δεν ταυτίζονται!!)

Αυτο με τα τραγουδια το κανω σε ολους τους μαθητες, ανεξαρτητως επιπεδου, και πραγματι τους αρεσει πολυ, αλλα πραγματι στο lower δεν υπαρχει ο χρονος, δυστυχως. Εχεις δικιο.

Τα listening απο το βιβλίο της ελληνοαμερικανινης ενωσης με βαση αυτα που μου ειπαν οι μαθητες ηταν πολυ πιο ευκολα απο οτι εκεινο που επεσε την μερα των εξετασεων. Οποτε δεν εχει νοημα να το κανεις . Αυτη την περιοδο ξεκινησα ενα νεο βιβλιο options New Editons. O οικος μου εστειλε δωρεαν το teacher;s book και τωρα παραγγειλα και τα CDs 23 ευρω περιπου. Ειναι πολυ καλο με μια πρωτη ματια.

Οποτε πιο καλα δε θα το κανω, γιατι ετσι κι αλλιως δε βλεπω να προλαβαινουμε!!!!!

Μου φαινεται θα κανω οσα πιο πολλα listening tests μπορω, απο ολα τα βιβλια που εχω, και ο Θεος βοηθος!! Θα τα προετοιμασω ψυχολογικα και στην πραξη, θα τους πω οτι στο listening δεν ξερουμε τι μπορει να γινει, οποτε θα κοιταξουμε να παμε απιστευτα καλα στα αλλα parts να ειμαστε εξασφαλισμενοι! :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 310
Σύνολο: 313

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.