*

Αποστολέας Θέμα: Ωρομίσθιος σε καμπαρέ...  (Αναγνώστηκε 5605 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιος σε καμπαρέ...
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 01, 2008, 11:29:02 πμ »
Ψάχνω μιά γυναίκα για το σπίτι και δεν βρίσκω κάτω από 10 ευρώ την ώρα..Και να πώ ότι μένω σε καμιά "σικάτη" περιοχή..10 ευρώ δεν τα δίνουν πάντως για ιδιαίτερο στην περιοχή μου..Για μανικιούρ-πεντικιούρ όμως 50 ευρώ τα δίνουν... >:( Αυτός ήταν ένας λόγος που σταμάτησα το "σπόρ" και βρήκα δουλειά σε γραφείο..
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρομίσθιος σε καμπαρέ...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:01:00 »

Αποσυνδεδεμένος komis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιος σε καμπαρέ...
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 01, 2008, 11:42:45 πμ »
τουλάχιστον δεν χάνουμε το χιούμορ μας  ;D
είδα σήμερα τα πολύ πετυχημένα σχόλια σας και γέλασα, ενώ έιχα ξυπνήσει με αγχωτική διάθεση να προλάβω διάφορα...

και φυσικά καμιά δουλειά δεν είναι ντροπή αφού σε πληρώνει για να τα βγάζεις πέρα

Αποσυνδεδεμένος panos01

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιος σε καμπαρέ...
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 01, 2008, 11:52:19 πμ »
Κατόπιν ωρίμου σκέψεως και έντονου προβληματισμού κατέληξα πως 4 τινά μπορεί να συμβαίνουν ως προς το θέμα της ωρομισθίας:

-ο Ευρυπίδης απαγόρευσε την παράλληλη δουλειά σε φροντιστήρια γιατί έπεσε θύμα εσκεμμένης παραπληροφόρησης από τους αυλικούς του πως η ωριαία αντιμισθία ανέρχεται σε 50ευρώ/ώρα.
-το ΥΠΕΠΘ εφαρμόζει πιλοτικά ένα νέο πρόγραμμα που αποσκοπεί στη δημιουργία του εκπαιδευτικού-survivor (σου λέει "Αφού θα έχει αντιπαρέλθει τόσες δυσκολίες για τόσα χρόνια, άνετα θα επιβιώσει στην ελληνική τάξη όταν με το καλό διοριστεί")
-το κράτος διεξάγει ένα μυστικό ψυχολογικό πείραμα υπό την εποπτεία της NASA με θέμα: "Πώς να επιβιώσετε με 300Ε/μήνα", στο οποίο οι ωρομίσθιοι αποτελούν αντικείμενο έρευνας εν αγνοίας τους.
-το Υπ. Δημοσίας Τάξεως δεν έχει κάνει καμία αξιόλογη δουλειά τελευταία και τα στατιστικά του έχουν πέσει. Το ΥΠΕΠΘ συνδράμει και σ'αυτό, ωθώντας τους ωρομίσθιους σε μαύρη εργασία σε φροντιστήρια. Οι τελευταίοι συλλαμβάνονται, αφού παρανομούν. Το Δημοσίας Τάξεως ανακτά τη χαμένη του αίγλη. (Μιλημένο σχέδιο εκ των έσω!)

panos01 Θ-Ε-Ϊ-Κ-Ο σχολιο! ;D ;D ;D ;D


Θα το έλεγα για πλάκα, αλλά πλάκα-πλάκα όμως μπορεί να αποτελέσει μια καλή λύση στο πρόβλημα. Γιατί δεν δίνουν στους ωρομίσθιους τα κυλικεία των σχολείων;
Όλα σου καλά, μα ζητάς πολλά
δεν είναι πάντα Κυριακή
αχ και νάχαμε, ίντα νάχαμε
δυο καρύδια και μια ρακή

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιος σε καμπαρέ...
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 01, 2008, 12:05:06 μμ »
Και πώς θα μετράνε τα μόρια φίλτατε?? Με βάση τις τυρόπιτες που πούλησα ή με το πόσο καλό καϊμάκι έκανε ο ελληνικός του Λυκειάρχη??

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρομίσθιος σε καμπαρέ...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:01:00 »

Αποσυνδεδεμένος panos01

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιος σε καμπαρέ...
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 01, 2008, 12:07:18 μμ »
Και πώς θα μετράνε τα μόρια φίλτατε?? Με βάση τις τυρόπιτες που πούλησα ή με το πόσο καλό καϊμάκι έκανε ο ελληνικός του Λυκειάρχη??


Aν με την πρώτη τζούρα του καφέ ο Λυκειαρχης κάνει "αα....ωραιος" = 2 μόρια
Αν κάνει "αααα...ωραίος...." = 4 μόρια...
Όλα σου καλά, μα ζητάς πολλά
δεν είναι πάντα Κυριακή
αχ και νάχαμε, ίντα νάχαμε
δυο καρύδια και μια ρακή

Αποσυνδεδεμένος si@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιος σε καμπαρέ...
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 01, 2008, 12:32:16 μμ »
Πάντως χωρίς πλάκα έτσι όπως έχουν τα πράγματα σκέφτομαι να πάω να κάνω σεμινάρια για nail artist. Πάντα μου άρεσε να φτιάχνω νύχια. Ε, που ξέρετε θα πηγαίνω πιο νωρίς στο σχολείο και θα φτιάχνω τα νύχια στις δασκάλες και μετά ολοήμερο! Μ' ένα σμπάρο δυο τριγώνια!!!

Αποσυνδεδεμένος italikoulis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιος σε καμπαρέ...
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 02, 2008, 10:57:22 πμ »
Ψάχνω μιά γυναίκα για το σπίτι και δεν βρίσκω κάτω από 10 ευρώ την ώρα..Και να πώ ότι μένω σε καμιά "σικάτη" περιοχή..10 ευρώ δεν τα δίνουν πάντως για ιδιαίτερο στην περιοχή μου..Για μανικιούρ-πεντικιούρ όμως 50 ευρώ τα δίνουν... >:( Αυτός ήταν ένας λόγος που σταμάτησα το "σπόρ" και βρήκα δουλειά σε γραφείο..



Σοβαρά? Δίνεις 10 ευρώ την ώρα?? 10 ευρώ την ώρα πληρώνουν και σε κεντρικό κι επώνυμο φροντιστήριο-αλυσίδα της Νέας Σμύρνης σε καθηγητές Ιταλικών και ..."φυσικά χωρίς ένσημα", όπως μου είπαν και σε συνέντευξη που πήγα, διότι με ένσημα προφανώς είναι αφύσικο!
Και λέω τώρα εγώ: "δεν πάω καλύτερα να καθαρίζω στης Νίκης που θα μου ψήνει και το καφεδάκι μου? Μην πω ότι θα μου φτιάχνει και το φαγάκι μου..."

Αποσυνδεδεμένος italikoulis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιος σε καμπαρέ...
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 02, 2008, 12:47:38 μμ »
Πάντως σας χαίρομαι ωρέ "μπαγάσες"! ;)
Καλά το πάτε το θέμα.
Έχετε χιούμορ βλέπω κι αυτό δείχνει πως δεν θα το βάλουμε κάτω.

Λοιπόν, επειδή αναρωτήθηκε κάποιος τι να σημαίνει άραγε παρότρυνση από την Ευρωπαϊκή Ένωση κι εγώ παρέθεσα συγκεκριμένο site και σελίδα, για να δείτε. Κι επειδή πολλοί θα βαριούνται να περιπλανηθούν εκεί μέσα, κάνω πιο κάτω copy-paste συγκεκριμένες "ευρωατάκες":

Οι Ευρωπαίοι υφίστανται σήμερα τις συνδυασμένες συνέπειες της παγκοσμιοποίησης και της αλλαγής.

Εν γένει, η ΕΕ έχει κατορθώσει να επωφεληθεί από τις ευκαιρίες που παρέχουν τα δύο αυτά φαινόμενα. Η οικονομία βρίσκεται σήμερα στο καλύτερο επίπεδο από την έναρξη της δεκαετίας
............


(σε αυτό το σημείο μπορούμε φίλοι μου να σχολιάσουμε ελεύθερα...)
Πάμε παρακάτω!

Η ανάπτυξη είναι συνεχής. Η απασχόληση αναπτύσσεται και η ανεργία μειώνεται διαρκώς.

(Μάλιστα...! Ναι, αλλά πως...???)

...17 εκατομμύρια άτομα παραμένουν χωρίς απασχόληση στην ΕΕ. ...Η ΕΕ, για να προσαρμοστεί, πρέπει να δημιουργήσει περισσότερες και καλύτερες θέσεις εργασίας. Προς τούτο απαιτείται μεγαλύτερη ευελιξία της αγοράς εργασίας της.

...Η ανάγκη προσαρμογής και αλλαγής αποτελεί σήμερα πραγματικότητα και αναγνωρίζεται από τους περισσότερους:

    * το 76% των ευρωπαίων πολιτών αναγνωρίζει ότι η απασχόληση στον ίδιο εργοδότη για όλη την επαγγελματική τους ζωή αποτελεί παρελθόν·......
    * το 76% αναγνωρίζει ότι η ευελιξία αποτελεί πλεονέκτημα για την εξεύρεση θέσης εργασίας·......
    * το 72% θεωρεί ότι οι πιο ευέλικτες συμβάσεις εργασίας αποτελούν καίριο παράγοντα για τη δημιουργία θέσεων εργασίας·......
    * το 88% πιστεύει ότι η τακτική κατάρτιση βελτιώνει τις ευκαιρίες απασχόλησης.



(Αυτά κι αν θέλουν καρασχολιασμό...)


Η δημιουργία περισσότερων και καλύτερων θέσεων εργασίας είναι ο πρωταρχικός στόχος της ανανεωμένης στρατηγικής της Λισσαβόνας . Τα ευρωπαϊκά κοινωνικά μοντέλα πρέπει να εκσυγχρονιστούν.


Μια αποτελεσματική ευελιξία με ασφάλεια, επωφελής για όλους, απαιτεί την ενεργό συμμετοχή όλων. Όλοι οι ενδιαφερόμενοι πρέπει να είναι έτοιμοι να δεχθούν την αλλαγή και να αναλάβουν την ευθύνη της αλλαγής.

(Χμμ...! Μάλιστα! Καταλάβαμε... Για να δούμε και πιο κάτω...)


# μείωση της απόστασης που χωρίζει τους αποκλεισμένους εργαζομένους από τους εργαζομένους πλήρους απασχόλησης με σύμβαση αορίστου χρόνου·......
# ανάπτυξη εσωτερικής και εξωτερικής ευελιξίας με ασφάλεια βοηθώντας τους εργαζομένους να ανέλθουν στην ιεραρχία της επιχείρησης (επαγγελματική ανέλιξη - εσωτερική ευελιξία με ...ασφάλεια), αλλά και να μεταβούν από μια θέση εργασίας σε... άλλη (εξωτερική ευελιξία με ασφάλεια)·
!!!

Νομίζω ότι πλέον έγιναν σαφή και ξεκάθαρα τα λεγόμενα μου στην αρχή του post περί ωρομισθίας, ανεργίας, κουκουλώματος της και μάλλον παρότρυνσης, παρά ανοχής...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 02, 2008, 12:52:15 μμ από italikoulis »

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιος σε καμπαρέ...
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 02, 2008, 01:10:04 μμ »
Italikoulis, δεν τα δίνω ακόμη..Θα αναγκαστώ όμως να τα δώσω.. ;D Και φυσικά θα έχει καφεδάκι και...φαγάκι! (ο άντρας μου είναι πολύ καλός μάγειρας! Μαγειρεύουμε και ξένη κουζίνα..π.χ. μεξικάνικη ή προτιμάς σούσι?)
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος italikoulis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιος σε καμπαρέ...
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 13, 2008, 09:25:56 πμ »
NIKH,
με συγχωρείς, αλλά ααα... εγώ προτιμώ την Ιταλική κουζίνα και μάλιστα αυτή της Τοσκάνης!
Άντε, κι επειδή σε συμπάθησα σε βοηθάω να δεις που θα ανατρέξεις, για να μου μαγειρεύεις ............... : )

www.lacucinaitaliana.it

κι επειδή υποπτεύομαι ότι μπορεί να προβάλεις σα δικαιολογία ότι δεν καταλαβαίνεις τη γλώσσα, μπορείς να μπεις και σε αυτό το site που έχει βιντεάκια (!)

www.incucina.tv

αν και είμαι της γνώμης ότι θα ήταν καλύτερο να αρχίσεις μαθήματα Ιταλικών...!  ; )



(Σημ.: έτσι που το πάω, θα χαλάσω μου φαίνεται τη συμφωνία με τις αυξημένες απαιτήσεις μου!!! Πως λένε "αυτοί δεν τα βρήκανε στα λεφτά"? Ε, κάτι ανάλογο! "Αυτοί δεν τα βρήκανε στα ...φαγητά!"
Είπαμε όμως! Ο Ευρωπαίος εργαζόμενος - και πιο συγκεκριμένα ο Έλληνας ωρομίσθιος καθηγητής - πρέπει να είναι ευέλικτος... Τι να κάνω? Θα συμβιβαστώ με το σούσι...)

Αποσυνδεδεμένος elenaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιος σε καμπαρέ...
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 13, 2008, 10:23:11 μμ »
παιδιά, γεια σας, εχετε απόλυτο δίκιο σε όλα όσα λέτε για την πρόσθετη. Εγώ έχω και άλλη μια ερώτηση σχετικά με τα μόρια που παίρνουμε. Ο ενιαίος πίνακας ωρομισθίων που ανανεώθηκε στις 10/10/08 έχει ολοκληρωθεί ή όχι ακόμη; Γιατί το δικό μου όνομα ενώ υπάρχει στον προηγούμενο πίνακα, στον καινούριο δεν υπάρχει, ενώ την χρονιά που πέρασε είχα 6 ώρες στην πρόσθετη. Τι άκριβως συμβαίνει; Είναι δυνατόν να με "ξέχασαν";; Που πρέπει να απευθυνθώ αν έγινε λάθος; Ή μήπως ο πίνακας είναι ακόμη σε διαδικασία ανανέωσης; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος io

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιος σε καμπαρέ...
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 14, 2008, 06:28:22 μμ »
Εγω να ρωτησω κατι που το σκεφτομαι πολυ καιρο? οι κυβερνησεις δεν αλλαζουν με παραπονα μια τακτικη που τους ειναι ακρως βολικη! με πιεση μπορουν να αλλαξουν λιγα πραγματα (με αργους ρυθμους παντα). Εκεινη την ερμη την απεργια η τελοσπαντων οποιοδηποτε αλλο μεσο αντιστασης εχουμε, γιατι τα ξεχασαμε? αν μεινουν τα ολοημερα, πδσ και πρωινα για μεγαλο χρονικο διαστημα χωρις στοκο - ωρομισθιους για τις τρυπες, ισως να τους τσουξει! και ειναι χαζο να κινητιποιουμαστε μαζι με τους μονιμους γιατι αυτοι τα δικα τους κοιτουν στις περισσοτερες περιπτωσεις και στο σχολειο το 90/100 κοιτα πως θα μας ριξει περισσοτερα βαρη (παθουσα και μαθουσα)! Πρεπει να οργανωθουμε συστηματικα και ν' αντιδρασουμε δραστικα (πλεονασμος).Γιατι δεν?

Αποσυνδεδεμένος io

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιος σε καμπαρέ...
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 14, 2008, 06:31:37 μμ »
να σημειωσω οτι υπαρχουν μονιμοι εκπαιδευτικοι που συμμεριζονται απολυτα την κατασταση που επικρατει και σε βοηθουν, οσο μπορουν. Απλως, πρεπει να εχεις λιγη τυχη....

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιος σε καμπαρέ...
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 14, 2008, 10:27:48 μμ »
Μόνη λύση, η κατάργηση της ωρομισθίας-δουλείας. Λύση που αποτελεί μέρος της λύσης του γενικότερου προβλήματος του συστήματος διορισμού των μονίμων εκπαιδευτικών.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 503
Σύνολο: 504

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.