*

Αποστολέας Θέμα: Ωρομίσθιος σε καμπαρέ...  (Αναγνώστηκε 5606 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος italikoulis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιος σε καμπαρέ...
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 15, 2008, 11:36:17 πμ »
παιδιά, γεια σας, εχετε απόλυτο δίκιο σε όλα όσα λέτε για την πρόσθετη. Εγώ έχω και άλλη μια ερώτηση σχετικά με τα μόρια που παίρνουμε. Ο ενιαίος πίνακας ωρομισθίων που ανανεώθηκε στις 10/10/08 έχει ολοκληρωθεί ή όχι ακόμη; Γιατί το δικό μου όνομα ενώ υπάρχει στον προηγούμενο πίνακα, στον καινούριο δεν υπάρχει, ενώ την χρονιά που πέρασε είχα 6 ώρες στην πρόσθετη. Τι άκριβως συμβαίνει; Είναι δυνατόν να με "ξέχασαν";; Που πρέπει να απευθυνθώ αν έγινε λάθος; Ή μήπως ο πίνακας είναι ακόμη σε διαδικασία ανανέωσης; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Elenaa,
μήπως θα ήταν καλύτερο να πάρεις τηλέφωνο και να ρωτήσεις στη Δευτεροβάθμια που υπέβαλες αίτηση κι έκανες τα χαρτιά σου? Εγώ όταν τηλεφωνώ σε Δευτεροβάθμιες συνήθως με ενημερώνουν σωστά, (είτε μου αρέσει η απάντηση, είτε όχι....).
 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρομίσθιος σε καμπαρέ...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:52:29 »

Αποσυνδεδεμένος asimos_alex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιος σε καμπαρέ...
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 21, 2009, 09:05:30 μμ »
Διάλεξα να ενημερώσω την κοινότητά μας για ένα θέμα που (φαινομενικά μόνο) είναι εντελώς αναντίστοιχο σε σχέση με τον (φαινομενικα επίσης) φαιδρό και κωμικό χαρακτήρα του παρόντος θέματος.

Πρόκειται για την ΔΟΛΟΦΟΝΙΚΗ ΕΠΙΘΕΣΗ που συνέβη πριν ακριβώς ένα μήνα στην Κωνσταντίνα Κούνεβα. Εργαζόμενη σε συνεργεία καθαριότητας (ως καθαρίστρια), μετανάστρια, μητέρα ανήλικου παιδιού ..και παρόλα αυτά συνδικαλίστρια.

Δυστυχώς η Κωνσταντίνα μπήκε στο μάτι των αφεντικών της. Καθώς, δεν ήταν μια συνδικαλίστρια της διαπλοκής και του εφησυχασμού, αλλά γεμάτη σθένος και ανιδιοτέλεια μάχοταν για τα συμφέροντα των συναδέρφων της. Σε ένα χώρο όπου οι εργαζόμενοι -κυρίως γυναίκες- βιώνουν συνθήκες πραγματικής σκλαβιάς.

Αυτή τη στιγμή βρίσκεται στο νοσοκομείο, έχοντας χάσει το φως της και με πολύ σημαντικές βλάβες στα ζωτικά της όργανα, καθώς δεν της ρίξαν μόνο βιτριόλι στο πρόσωπο, αλλά την ανάγκασαν και να το καταπιεί

http://merasalonica.files.wordpress.com/2009/01/kvnstantina_teliko.pdf

ΑΥΤΗ λοιπόν η μετανάστρια,
που με 500-600 ευρώ ζούσε την οικογένειά της (η ίδια, η μητέρα της, το παιδί της) ΔΕΝ ΕΣΚΥΨΕ το κεφάλι ούτε στιγμή. Αλλά στάθηκε μάλιστα η ελπίδα και το κουράγιο για πάρα πολλές συναδέρφισές της που τις βοήθησε στα κρίσιμα ζητήματά τους. (και προσωπικά και συλλογικά).
Δεν Μπορεσαν Να Τη Σταματήσουν διαφορετικά

ΕΜΕΙΣ οι ωρομίσθιοι εκπαιδευτικοί, χωρίς να βιώνουμε τις ίδιες τρομοκρατικές πρακτικές που βίωσε εκείνη. Εύκολα, χωρίς σπουδαίο προβληματισμό στην πράξη ΕΧΟΥΜΕ ΑΦΕΘΕΙ ΣΤΙΣ ΤΥΧΕΣ που μας έχουν καθορίσει. Μοιρολατρία, Έλλειψη συναδερφικότητας, Συμβιβασμός!

Αν Δεν Μπορούμε Να Παραδειγματιστούμε από τέτοια ΗΡΩΙΚΑ παραδείγματα, τουλάχιστον ας μαζέψουμε τις τύψεις μας ή την αλληλεγγύη που κρύβουμε μέσα μας και ας τη δείξουμε σε αυτή τη γυναίκα που το αξίζει!


http://www.google.gr/search?hl=el&ie=UTF8&ned=el_gr&q=%CE%9A%CE%A9%CE%9D%CE%A3%CE%A4%CE%91%CE%9D%CE%A4%CE%99%CE%9D%CE%91+%CE%9A%CE%9F%CE%A5%CE%9D%CE%95%CE%92%CE%91

http://oromisthioi.blogspot.com/
http://roides.wordpress.com/2009/01/11/11jan09-2/ (οικονομική ενίσχυση)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 21, 2009, 09:28:37 μμ από asimos_alex »

Αποσυνδεδεμένος NAS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιος σε καμπαρέ...
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 23, 2009, 02:08:34 πμ »
πάντως αυτή η ιστορία με την ωρομισθία σου κόβει τη μέρα στα δύο...1 με 4...πρωινό ωράριο (πλήρες δεν μπορείς να κάνεις) και απόγευμα μόνο σε καφέ μπάρ μπορείς να βρείς για φουλ...όπως κ εγώ άλλωστε αυτή τη δουλειά κάνω...έχει και την πλάκα του όμως...Το θέμα είναι όμως οτι περναει ο καιρός μ αυτή την κατάσταση...φως δεν βλέπω με τα σχολεία...προυπηρεσία πώς θα μαζέψω στον ιδιωτικό τομέα σε καποια εταιρεία...???...Τι ζητάω ρε παιδιά??? Ευρυπίδη...Αρη τι ζητάω??? λίγη καλύτερη μεταχείρηση... ΟΧΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ...ΓΙΑ ΤΗ ΦΟΥΚΑΡΙΑΡΑ ΤΗ ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΕ ΔΕΙ ΝΑ ΖΩ ΑΞΙΟΠΡΕΠΩΣ...Χμμμ...Μάλλον μπαρόβιος με βλέπω να καταληγω...κουράγιο αδέλφια...κανείς δεν χάνεται
o...ΑΜΩ της γειτονιάς σου

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159839
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 607
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 564
Σύνολο: 574

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.