*

Αποστολέας Θέμα: Συμπλήρωση ωραρίου με ΠΔΣ  (Αναγνώστηκε 4452 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nikandros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με ΠΔΣ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 07:30:02 μμ »
Με άλλα λόγια, αν δεν μας καλύψει κάποια στιγμή η ΟΛΜΕ είμαστε υποχρεωμένοι να παίρνουμε ό,τι μας λένε... Αυτό δεν λες;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με ΠΔΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:38:49 »

Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με ΠΔΣ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 08:05:03 μμ »
Αν και αδιόριστη, παρεμβαίνω σε ένα θέμα σχετικά με τους μόνιμους...αυτό που αναφέρεται στη φετεινή Υ.Α. είναι ακριβώς ίδιο με τον 1566, τον δημασιοϋπαλληλικό κώδικα. Άλλωστε στην αρχή της ΥΑ αναφέρεται. Ο λόγος που επαναλήφθηκε εδώ είναι γιατί δεν πρόκειται για μια απλή εγκύκλιο, αλλά για Υπουργική Απόφαση για τη συνταγματικότητα της οποίας πρέπει να αναφέρονται όλα αυτά. Είναι έγκυρο αυτό που σας λέω γιατί μίλησα με δικηγόρο και την ΟΛΜΕ. Για τις υπερωρίες δεν έχει δικαίωμα να σας πιέσει κανείς, άλλο αν κάποιοι διευθυντές λένε βλακείες. Όσο για τη συμπλήρωση του ωραρίου, μπορεί πράγματι να υπάρξει βάσιμη πίεση γιατί δε γίνεται και διαφορετικά. Και φυσικά το μεγαλύτερο πρόβλημα θα έχουν η ΠΕ04 που έσπασε ή άλλες ειδικότητες με ελάχιστες ώρες στο κανονικό πρόγραμμα

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με ΠΔΣ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 09:13:34 μμ »
Για τις υπερωρίες δεν έχει δικαίωμα να σας πιέσει κανείς, άλλο αν κάποιοι διευθυντές λένε βλακειες.
στο άρθρο 14, παράγραφος 16 και 18 ν.1566/85

Αποσυνδεδεμένος vaios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με ΠΔΣ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 21, 2008, 07:49:38 πμ »
Στη φετινή εγκύκλιο περί αναθέσεων (17-9-2008) αναφέρεται
11. Θα πρέπει να λαμβάνεται ιδιαίτερη μέριμνα, ώστε οι μόνιμοι εκπαιδευτικοί να συμπληρώνουν το υποχρεωτικό τους ωράριο στο κανονικό ημερήσιο πρόγραμμα σε σχολείο της ίδιας ή όμορης ομάδας σχολείων του ίδιου Δήμου. Όταν αυτό είναι αντικειμενικά αδύνατο, μπορούν να συμπληρώνουν το ωράριό τους υπηρετώντας διάφορους υποστηρικτικούς θεσμούς (Ενισχυτική διδασκαλία, τάξεις υποδοχής, φροντιστηριακά τμήματα κ.λ.π.). Ειδάλλως, κατ’ απόλυτη προτεραιότητα, ανατίθενται οι ώρες αυτών σε ωρομίσθιους εκπαιδευτικούς.

Στο κ.λ.π. εννοείται και η ΠΔΣ??????

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με ΠΔΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:38:49 »

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με ΠΔΣ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 21, 2008, 08:43:59 πμ »
Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει παρακαλώ για το ακόλουθο: Πρέπει να έχω 21 ώρες, αλλά έχω 17 όντας σε δύο σχολεία. Μπορούν να με υποχρεώσουν να συμπληρώσω σε ΠΔΣ; Μπορώ να αρνηθώ αν δεν θέλω να πάω;

Νομιζω οτι μπορεις να αρνηθεις, γιατι η εγκυκλιος γραφει: Είναι δυνατόν ή να συμπληρώνουν το υποχρεωτικό τους ωράριο με απασχόληση στην ΠΔΣ, εφόσον η οικεία Δ/νση ΔΕ δεν τους έχει ήδη διαθέσει για συμπλήρωση ωραρίου σε άλλη σχολική μονάδα, ενω εσενα σε εχουν ηδη διαθεσει σε αλλη σχολικη μοναδα. Επισης, βασει νομου δεν μπορεις να διδασκεις σε πανω απο 3 σχολικες μοναδες ταυτοχρονα, αρα το πολυ να σε στειλουν και σ'ενα τριτο σχολειο, δεν μπορουν να σε στειλουν σε τεταρτο!

Αποσυνδεδεμένος Nikandros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με ΠΔΣ
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 29, 2008, 09:00:04 μμ »
Utenar, σε ευχαριστώ για την απάντηση και συγγνώμη για την καθυστέρηση αλλά εδώ στην ξενιτιά δεν έχω κάθε μέρα Ιντερνετ. Λοιπον, την ΠΔΣ θέλουν να την κάνω σε ένα από τα τρία σχολεία που θα διδάσκω και μάλιστα σε αυτό που είμαι κανονικά τοποθετημένος. Και επειδή η ανάθεση για το 3ο δεν έχει έρθει ακόμα (μόνο προφορικά μου το έχουν πει) πολύ φοβάμαι ότι ξεκινώντας από αύριο κιόλας θα μου ασκήσουν μεγάλη πίεση. Αλληλεγγύη όντως δεν υπάρχει. Αρκεί να πω ότι ζήτησα απο τον προγραμματιστή κατανόηση για την Παρασκευή γιατί φεύγω για Αθήνα (όχι τίποτε σπουδαίο, μόνο να τελειώνω 6η ώρα το πολυ) και αυτός θεώρησε σωστό να με βάλει 5η, 6η και 7η ώρα.  Δηλαδή το ότι είμαι ήδη τοποθετημένος σε δεύτερη σχολική μονάδα με καλύπτει ώστε να μην δεχτώ την ΠΔΣ;;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159501
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 185
Σύνολο: 192

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.