*

Αποστολέας Θέμα: Συμπλήρωση ωραρίου με ΠΔΣ  (Αναγνώστηκε 4454 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

xaan

  • Επισκέπτης
Συμπλήρωση ωραρίου με ΠΔΣ
« στις: Οκτώβριος 20, 2006, 11:23:33 μμ »

Για τους μόνιμους: Προβλέπεται η δυνατότητα συμπλήρωσης - κάλυψης του ωραρίου διδασκαλίας

μέσω ανάληψης ωρών διδασκαλίας στη Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη (ΠΔΣ);

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με ΠΔΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:38:26 »

Αποσυνδεδεμένος greco

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με ΠΔΣ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 21, 2006, 12:29:25 πμ »
οχι, (ΠΔΣ- Λυκειο) αλλα για ενισχυτικη στο γυμνασιο ΝΑΙ
 ::)

Αποσυνδεδεμένος cht

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με ΠΔΣ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 16, 2006, 08:40:59 μμ »
Εφόσον δεν συμπληρώνω το υποχρεωτικό μου ωράριο (-3 ώρες, δίχως δική μου ευθύνη και με την κάλυψη της Υπηρεσίας), υπάρχει πρόβλημα στο να αναλάβω και να πληρώνομαι για πρόσθετη διδακτική στήριξη;

Αποσυνδεδεμένος judge julis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με ΠΔΣ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 18, 2006, 01:23:30 μμ »
παιδιά με εμένα συμβαίνει το εξής. Έχω αναλάβει ΠΔΣ και δεν με πληρώνουν γιατί έχω μειωμένο ωράριο. Σημειώνω ότι έχω μόνο 10 ώρες. Ξέρει κάποιος κάτι περισσότερο για το θέμα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με ΠΔΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:38:26 »

Αποσυνδεδεμένος vasilis1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • Φανάριοι Νήσοι
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με ΠΔΣ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 18, 2006, 03:18:03 μμ »
παιδιά με εμένα συμβαίνει το εξής. Έχω αναλάβει ΠΔΣ και δεν με πληρώνουν γιατί έχω μειωμένο ωράριο. Σημειώνω ότι έχω μόνο 10 ώρες. Ξέρει κάποιος κάτι περισσότερο για το θέμα;

Όταν λές δεν σε πληρώνουν τι εννοείς?
Όταν το λέω νομίζουν ότι είμαι  προκατειλημμένος με τους γυμναστές.Κανονισαν ραντεβού συνάντησης που?

Εκεί που υπάρχουν μαζεμένες πολλές καφετέριες
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank18_10_08_2021.php

Αποσυνδεδεμένος judge julis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με ΠΔΣ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 18, 2006, 05:28:05 μμ »
3 εβδομάδες αφού είχα αναλάβει την πρόσθετη πήραν τηλέφωνο από την β/βάθμια της περιοχής μου και μου είπαν ότι επειδή έχω μειωμένο ωράριο δεν γίνεται να πληρωθώ την ΠΔΣ και αν θέλω μπορώ να την αφήσω. Εγώ δεν θέλω να την αφήσω για διάφορους λόγους και ουσιαστικά δέχτηκα να συμπληρώνω ωράριο μέσω της πρόσθετης. Άν ξέρει καποιος τη νομοθεσία για την ΠΔΣ και μπορεί να με βοηθήσει... >:(

Αποσυνδεδεμένος vasilis1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • Φανάριοι Νήσοι
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με ΠΔΣ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 18, 2006, 07:34:39 μμ »
Πιθανόν να συμβαίνει κάτι άλλο,είναι τελείως διαφορετικο η ΠΔΣ από την κανονικήν απασχόληση.Είσαι σε γυμνάσιο ή λύκειο?
Πάντως αν θες άκουσε με αφησέ την για κάποιον που έχει ανάγκη,δεν είσαι υποχρεωμένος να κάνεις πρόσθετη ούτε για συμπλήρωση ωραρίου ούτε τίποτα
Όταν το λέω νομίζουν ότι είμαι  προκατειλημμένος με τους γυμναστές.Κανονισαν ραντεβού συνάντησης που?

Εκεί που υπάρχουν μαζεμένες πολλές καφετέριες
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank18_10_08_2021.php

Αποσυνδεδεμένος mantarini

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με ΠΔΣ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 05, 2007, 06:15:18 μμ »
Γεια σας!
Θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα εκ μέρους μιας φίλης που διορίστηκε στη Χίο και δεν έχει σύνδεση στο ίντερνετ, ώστε να θέσει η ίδια την απορία της. Λοιπόν, αυτή η κοπέλα στο σχολείο όπου διορίστηκε δεν έχει συμπληρώσει πλήρες ωράριο, μια και οι φιλόλογοι εκεί είναι υπεράριθμοι. Έτσι, έχει μόλις 9 ώρες την εβδομάδα μάθημα και ο διευθυντής της τής συμπλήρωσε το ωράριο με ενισχυτική διδασκαλία και με δυο ώρες "Αγωγή του Πολίτη". Η ίδια όμως δεν ξέρει αν είναι νόμιμο αυτό. Στην περίπτωση που δεν είναι, θέλει να προβεί σε αίτηση για απόσπαση σε άλλο σχολείο. Γνωρίζει κανείς κάτι επ' αυτού ώστε να της μεταβιβάσω την απάντηση;
Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος pasxalisΠΕ02

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με ΠΔΣ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 06, 2007, 01:47:07 μμ »
Γεια σας!
Θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα εκ μέρους μιας φίλης που διορίστηκε στη Χίο και δεν έχει σύνδεση στο ίντερνετ, ώστε να θέσει η ίδια την απορία της. Λοιπόν, αυτή η κοπέλα στο σχολείο όπου διορίστηκε δεν έχει συμπληρώσει πλήρες ωράριο, μια και οι φιλόλογοι εκεί είναι υπεράριθμοι. Έτσι, έχει μόλις 9 ώρες την εβδομάδα μάθημα και ο διευθυντής της τής συμπλήρωσε το ωράριο με ενισχυτική διδασκαλία και με δυο ώρες "Αγωγή του Πολίτη". Η ίδια όμως δεν ξέρει αν είναι νόμιμο αυτό. Στην περίπτωση που δεν είναι, θέλει να προβεί σε αίτηση για απόσπαση σε άλλο σχολείο. Γνωρίζει κανείς κάτι επ' αυτού ώστε να της μεταβιβάσω την απάντηση;
Ευχαριστώ πολύ!

Ναι, είναι απολύτως νόμιμο.

Αποσυνδεδεμένος mantarini

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με ΠΔΣ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 06, 2007, 09:08:50 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ! Να είσαι καλά!

Αποσυνδεδεμένος JOY

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με ΠΔΣ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 06, 2007, 09:15:20 μμ »
Νόμιμο είναι αν υπάρχει η συγκατάθεση του εκπαιδευτικού !

Πρέπει όμως να συμπληρώσει ωράριο με κάποιο τρόπο, οπότε αν δεν συμπληρώσει με ενισχυτική θα την διαθέσουν σε δεύτερο σχολείο για συμπλήρωση ωραρίου.

Υπάρχει σχετική συζήτηση : http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=3348.0

Αποσυνδεδεμένος Nikandros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με ΠΔΣ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 17, 2008, 07:27:29 μμ »
Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει παρακαλώ για το ακόλουθο: Πρέπει να έχω 21 ώρες, αλλά έχω 17 όντας σε δύο σχολεία. Μπορούν να με υποχρεώσουν να συμπληρώσω σε ΠΔΣ; Μπορώ να αρνηθώ αν δεν θέλω να πάω; Ή - επειδή μπορεί να πάρω ακόμα 2 ή 4 ώρες σε 3ο σχολείο - αν συμπληρώσω, μπορούν να με υποχρεώσουν να πάω στην ΠΔΣ ακόμα και αν δεν υπάρχει άλλος της ειδικότητάς μου στην περιοχή μου;

Wizard

  • Επισκέπτης
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με ΠΔΣ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 03:03:13 μμ »
Κι εγώ την ίδια απορία έχω. Η φετινή εγκύκλιος αναφέρει:
"Οι μόνιμοι και αναπληρωτές καθηγητές που συμμετέχουν στην ΠΔΣ επιλέγονται από τον ΔΔΕ για τις σχολικές μονάδες που ανήκουν απευθείας στη Δ/νση ΔΕ ή από τον ΠΓ για τις σχολικές μονάδες αρμοδιότητάς του, κατόπιν εκδήλωσης ενδιαφέροντος και εισήγησης του Σχεδιαστή-Αξιολογητή. Είναι δυνατόν ή να συμπληρώνουν το υποχρεωτικό τους ωράριο με απασχόληση στην ΠΔΣ, εφόσον η οικεία Δ/νση ΔΕ δεν τους έχει ήδη διαθέσει για συμπλήρωση ωραρίου σε άλλη σχολική μονάδα ή να τους ανατίθενται ώρες υπερωριακής απασχόλησης, σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία περί υπερωριών."

Αυτό που καταλαβαίνω (και διορθώστε με αν κάνω λάθος) είναι ότι εμείς αιτούμαστε να απασχοληθούμε στην ΠΔΣ και αν δεν συμπληρώνουμε ωράριο δεν πληρωνόμαστε, ενώ αν έχουμε ήδη συμπληρώσει ωράριο, πληρωνόμαστε υπερωριακά. Από πού προκύπτει ότι μας υποχρεώνουν;  ???

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με ΠΔΣ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 03:36:02 μμ »
Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει παρακαλώ για το ακόλουθο: Πρέπει να έχω 21 ώρες, αλλά έχω 17 όντας σε δύο σχολεία. Μπορούν να με υποχρεώσουν να συμπληρώσω σε ΠΔΣ; Μπορώ να αρνηθώ αν δεν θέλω να πάω; Ή - επειδή μπορεί να πάρω ακόμα 2 ή 4 ώρες σε 3ο σχολείο - αν συμπληρώσω, μπορούν να με υποχρεώσουν να πάω στην ΠΔΣ ακόμα και αν δεν υπάρχει άλλος της ειδικότητάς μου στην περιοχή μου;
αυτο που ακούγεται πλέον έντονα είναι ότι σε μικρες κυριως δ/θμιες γίνεται προσπάθεια να δοθούν ωρες πδσ με υπερωριακη απασχόληση μονίμων και αναπληρωτών. στις μεγαλυτερες β/θμιες όπου και πάλι δεν υπάρχει ζήτηση από τους μόνιμους να αναλάβουν πδσ αλλά υπάρχει πρόβλημα συμπλήρωσης ωραρίου λόγω των αποσπάσεων πιέζονται οι μόνιομοι/αναπληρωτες να αναλάβουν πδσ καθ΄υπέρβαση της πρωινής τους σχέσης εργασίας. (επέκταση χρόνου εργασίας και σε απόγευμα)
προς το παρόν η υ.α. δεν έχει πάρει φεκ και έτσι μαίνεται ο πόλεμος μεταξύ υπεπθ και ολμε.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159773
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 529
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 480
Σύνολο: 497

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.