*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης  (Αναγνώστηκε 80180 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος martina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 299
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης
« Απάντηση #98 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 06:13:55 μμ »
εχει βρει κανεις αιτηση επανεξετασης στο ιντερνετ;
Σε μία σελίδα το word χώρισε την στη μέση και αριστερά γράψε τα στοιχεία σου (Ονοματ/μο,δ/νση, που υπηρετείς, οικογ.κατάσταση, ημερομηνία) και δεξια γράψε πού την απευθύνεις (Υπουργείο....κλπ) απο κάτω ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ αριθ.πρωτοκόλλου και ημερομηνία κατάθεσης και έπειτα μπορείς να αναφέρεις αν θέλεις τους λόγους για τους οποίους ζητάς επανεξέταση π.χ. 1ον...οικογένεια...2ον....οικονομικοί λόγοι...3ον....λόγοι υγείας...κλπ.Σύντομα και περιεκτικά...

Αυτά σε γενικές γραμμές...πιστεύω ότι λέγεται ΑΙΤΗΣΗ ΕΠΑΝΕΞΕΤΑΣΗΣ ΑΠΟΣΠΑΣΗΣ και όχι αίτηση θεραπείας ή αίτηση ένστασης.....
Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι....τουλάχιστον έτσι έκανα πέρυσι (και έπιασε) και φέτος (ξανά στα βάσανα και την αγωνία)
Θα μας τρελανουν !!!!!!!! Ποια η διαφορα της Αιτησης Επανεξετασης απο την Αιτηση Θεραπειας;;;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:07:26 »

Αποσυνδεδεμένος maria1978

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • ΠΕ 15
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης
« Απάντηση #99 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 06:15:28 μμ »
Όντως, ποια η διαφορά μεταξύ τους;
Και επίσης όταν λέει "ενδεχόμενα λάθη μοριοδότησης που οδήγησαν σε μη ικανοποίηση των αιτήσεων", τι εννοεί; Αφού ο καθένας ξέρει πόσα μόρια έχει, φαίνονται στην αίτηση απόσπασης, τι νόημα έχει; Εκτός εάν κάνει κάποιος που δεν πήρε απόσπαση για κάποιον που έχει πάρει με τα ίδια ή λιγότερα μόρια  :o
Εγώ πάντως το πρωί ζήτησα έντυπο ένστασης και μου έδωσαν μία απλή αίτηση και ζήτησα να επανεξετάσουν την αίτησή μου.
Μεγάλο μπέρδεμα πάντως!
λοιπον για να μην τρελαθουμε τελειως γιατι αυτο ειναι πονηρο βημα για να πεταξουν τις ενστασεις μας προτεινω να συνταξουμε και να δημοσιευσουμε εδω ενα υποδειγμα ενστασης για οικογενειακους λογους και να παμε πρωι πρωι να το καταθεσουμε εκ νεου.δηλ θα μασ τρελανουν
Δύο πράγματα ειναι απέραντα: η βλακεία των ανθρώπων και το σύμπαν...

Αποσυνδεδεμένος martina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 299
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης
« Απάντηση #100 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 06:39:16 μμ »
 Διαβαστε στη σελιδα του Μπρατη που μιλαει για το ιδιο θεμα. Πιθανον οταν λενε για ενστασεις να ενοουν αυτους που εγινε λαθος με τα μορια τους ή αυτους που ενω ειχαν τα μορια δεν πηραν ή πηραν στις 2ες ή 3ες επιλογες. Αρα λογικα οχι αυτοι που δεν πηραν καθολου και περιμενουν την Β φαση. Εγω ετσι το καταλαβαινω.

Αποσυνδεδεμένος maria1978

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • ΠΕ 15
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης
« Απάντηση #101 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 06:43:21 μμ »
Εγω που ξεχασα να γραψω τους οικονομικους λογους τι προτεινετε να κανω;ουφ θα μου στριψει
Δύο πράγματα ειναι απέραντα: η βλακεία των ανθρώπων και το σύμπαν...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:07:26 »

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης
« Απάντηση #102 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 06:45:41 μμ »
Διαβαστε στη σελιδα του Μπρατη που μιλαει για το ιδιο θεμα. Πιθανον οταν λενε για ενστασεις να ενοουν αυτους που εγινε λαθος με τα μορια τους ή αυτους που ενω ειχαν τα μορια δεν πηραν ή πηραν στις 2ες ή 3ες επιλογες. Αρα λογικα οχι αυτοι που δεν πηραν καθολου και περιμενουν την Β φαση. Εγω ετσι το καταλαβαινω.

Ακόμα και οι περιπτώσεις που αναφερεις καναμε αιτηση θεραπείας για επανεξέταση της αρχικής αίτησης και όχι ένσταση γιατί έτσι μας είπαν στις διευθύνσεις.και εδώ μέσα που συζητηθηκε το θέμα είπαμε ότι δε γράφουμε ένσταση αλλα αίτηση θεραπείας.ετσι μας είπαν οι παλιοι και εμπειροι;ποια η διαφορά των δύο;
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος gioas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης
« Απάντηση #103 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 07:06:50 μμ »


επομένως, μπορεί κάποιος με λιγότερα μόρια να βρέθηκε μπροστά επειδή είχε οργανική ενώ εσύ ήσουν στη διάθεση ( βημα δεύτερο) ή να πέρασε μπροστά με μοριοδότηση που προσμετρούσε ειδική κατηγορία ( βήμα τρίτο)

Στο βήμα 2 δεν εξετάστηκαν με προτεραιότητα όσοι είχαν οργανική σε σχέση με αυτούς που ήταν στη διάθεση στην ίδια περιοχή. Η επιλογή έγινε μόνο βάσει μορίων που ήταν και το σωστό. Φυσικά είναι λάθος του υπουργείου που δεν το ξεκαθαρίζει στην ανακοίνωση που έβγαλε με τις διευκρινήσεις.

Η επιλογή δεν έγινε ΜΟΝΟ βάσει μορίων που θα'ταν και το σωστό και δίκαιο, γιατί εγώ βρήκα στον πίνακα κατά προτεραιότητα, 3 άτομα που είχαν λιγότερα μόρια από μένα και 1 ίδια μόρια. Πώς θα βρω και γω το δίκιο μου σε αυτή την περίπτωση;

Εγώ αναφέρομαι στον 2ο πίνακα για τα ΠΥΣΔΕ με πλεόνασμα.

Αποσυνδεδεμένος maria1978

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • ΠΕ 15
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης
« Απάντηση #104 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 07:08:38 μμ »
Εγω που παρελειψα τους οικονομικους λογους περα αποτους οικογενειακους που εβαλα να παω να ξανακανω;τι προτεινετε;
Δύο πράγματα ειναι απέραντα: η βλακεία των ανθρώπων και το σύμπαν...

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης
« Απάντηση #105 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 07:31:13 μμ »
Παιδια. Εμαθα οτι η ανακοινωση αυτη ειναι για το ΚΥΣΠΕ Το ΚΥΣΔΕ προς το παρον δεν εστειλε τετοια.

Δυστυχως το εν λογω mail εσταλη και στις Δ/νσεις και Γραφεια Δ.Ε. και οχι μονον στην Α/θμια. Συνεπως ισχυει και για τη Β/θμια.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος martina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 299
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης
« Απάντηση #106 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 07:43:29 μμ »
Παιδια. Εμαθα οτι η ανακοινωση αυτη ειναι για το ΚΥΣΠΕ Το ΚΥΣΔΕ προς το παρον δεν εστειλε τετοια.

Δυστυχως το εν λογω mail εσταλη και στις Δ/νσεις και Γραφεια Δ.Ε. και οχι μονον στην Α/θμια. Συνεπως ισχυει και για τη Β/θμια.
Το τηλεφωνο ομως ειναι της Πρωτοβαθμιας. Το διασταυρωσα.

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης
« Απάντηση #107 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 07:54:13 μμ »
Παιδια. Εμαθα οτι η ανακοινωση αυτη ειναι για το ΚΥΣΠΕ Το ΚΥΣΔΕ προς το παρον δεν εστειλε τετοια.

Δυστυχως το εν λογω mail εσταλη και στις Δ/νσεις και Γραφεια Δ.Ε. και οχι μονον στην Α/θμια. Συνεπως ισχυει και για τη Β/θμια.
Το τηλεφωνο ομως ειναι της Πρωτοβαθμιας. Το διασταυρωσα.

Πηρες τηλεφωνο και ρωτησες αν ισχυει μονον για την Α/θμια και οχι για τη Β/θμια;
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος Amarilis23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης
« Απάντηση #108 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 08:08:52 μμ »


επομένως, μπορεί κάποιος με λιγότερα μόρια να βρέθηκε μπροστά επειδή είχε οργανική ενώ εσύ ήσουν στη διάθεση ( βημα δεύτερο) ή να πέρασε μπροστά με μοριοδότηση που προσμετρούσε ειδική κατηγορία ( βήμα τρίτο)


Στο βήμα 2 δεν εξετάστηκαν με προτεραιότητα όσοι είχαν οργανική σε σχέση με αυτούς που ήταν στη διάθεση στην ίδια περιοχή. Η επιλογή έγινε μόνο βάσει μορίων που ήταν και το σωστό. Φυσικά είναι λάθος του υπουργείου που δεν το ξεκαθαρίζει στην ανακοίνωση που έβγαλε με τις διευκρινήσεις.

Η επιλογή δεν έγινε ΜΟΝΟ βάσει μορίων που θα'ταν και το σωστό και δίκαιο, γιατί εγώ βρήκα στον πίνακα κατά προτεραιότητα, 3 άτομα που είχαν λιγότερα μόρια από μένα και 1 ίδια μόρια. Πώς θα βρω και γω το δίκιο μου σε αυτή την περίπτωση;

Εγώ αναφέρομαι στον 2ο πίνακα για τα ΠΥΣΔΕ με πλεόνασμα.

Και γω σ'αυτόν ήθελα να αναφερθώ, αλλά μπερδεύτηκα και έγραψα για τον 1ο!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 02, 2011, 08:12:40 μμ από Amarilis23 »
Η παιδεία, καθάπερ ευδαίμων χώρα, πάντα τ' αγαθά φέρει.

Αποσυνδεδεμένος martina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 299
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης
« Απάντηση #109 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 08:24:14 μμ »
Οχι,  Damien ,γιατι ειδα την ανακοινωση αργα. Αλλα απο τα τηλεφωνα που εχω ειδα οτι ηταν Φαξ της Πρωτοβαθμιας.

Αποσυνδεδεμένος gioas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης
« Απάντηση #110 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 08:27:02 μμ »


[/quote]

Και γω σ'αυτόν ήθελα να αναφερθώ, αλλά μπερδεύτηκα και έγραψα για τον 1ο!
[/quote]

Δηλαδή ίδια πλεονασματική ειδικότητα, ίδιο ΠΥΣΔΕ και για την ίδια περιοχή απόσπασης πήραν απόσπαση άτομα με λιγότερα μόρια;

Αποσυνδεδεμένος Amarilis23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης
« Απάντηση #111 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 08:34:45 μμ »



Και γω σ'αυτόν ήθελα να αναφερθώ, αλλά μπερδεύτηκα και έγραψα για τον 1ο!
[/quote]

Δηλαδή ίδια πλεονασματική ειδικότητα, ίδιο ΠΥΣΔΕ και για την ίδια περιοχή απόσπασης πήραν απόσπαση άτομα με λιγότερα μόρια;
[/quote]


Το ΠΥΣΔΕ Οργανικής ΜΟΝΟ διαφέρει.
Η παιδεία, καθάπερ ευδαίμων χώρα, πάντα τ' αγαθά φέρει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161374
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 448
Σύνολο: 456

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.