*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης  (Αναγνώστηκε 78487 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 28, 2009, 05:52:25 μμ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:00:29 »

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 29, 2009, 10:40:14 πμ »
knkn συγγνώμη αλλά δεν κατάλαβα γιατί με παραπέμπεις σε αυτήν την ιστοσελίδα;

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 29, 2009, 11:18:35 πμ »
Αντιγράφω από http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank25_7_9_821.php

Ονομάζομαι Ασκληπιάδα Κυριάκου, είμαι φιλόλογος με οργανική θέση στο 10 Γυμνάσιο Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης και 27 χρόνια υπηρεσίας. Είχα υποβάλλει αίτηση απόσπασης για το νομό Αργολίδας για σοβαρούς οικογενειακούς λόγους, τους εξής: Σοβαρή ασθένεια της μητέρας μου, διαζευκτήριο, επιμέλεια παιδιών και εντοπιότητα. Το αίτημά μου δεν ικανοποιήθηκε από το ΚΥΣΔΕ, ενώ για το νομό Αργολίδας έγιναν 9 αποσπάσεις φιλολόγων. Αναρωτιέμαι αν πράγματι τα δικαιολογητικά που υποβάλλονται με τις αιτήσεις για απόσπαση εξετάζονται και αν υπάρχει πραγματικό αξιολογικό κριτήριο, ή είναι προαποφασισμένη η επιλογή των συγκεκριμένων ατόμων που αιτούνται απόσπασης.



Πόσο αξιοκρατικές είναι οι αποσπάσεις; Εξετάζει κάποιος τους λόγους απόσπασης;
Η συγκεκριμένη κυρία προφανώς δεν ήξερε ότι εκτός από τα δικαιολογητικά ΠΡΕΠΕΙ  να κάνει και ένα τηλέφωνο....

Και πολύ καλά έκανε και δεν πήρε κανένα τηλέφωνο. Υπάρχει και μία αξιοπρέπεια. Θα κάνει μια ένσταση και θα την πάρει την απόσπαση.

Αποσυνδεδεμένος crypto

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Γυναίκα
  • LOVE WILL KEEP US ALIVE
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 05, 2009, 02:28:15 μμ »
Καλημέρα σε όλους! πρόσφατα βγήκαν οι αποσπάσεις Β/θμιας από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ Κ δυστυχώς (ίσως κ αναμενόμενο λόγω έλειψης bluetooth ,greentooth) δεν τα κατάφερα να πάρω.Κάποιος άλλος συνάδελφος μου είπε να κάνω αιτηση επανεξέτασης, αν ισχύει κάτι τέτοιο ,πότε βγαίνουν αυτά τα συγκεκριμένα αποτελέσματα.η β/ΘΜΙΑ που πήρα τλφ μοθ είπαν να κάνω αίτηση επανεξέτασης αλλά δεν γνωρίζουν τπτ περισσότερο.Αν κάποιος συνάδεφος γνωρίζει να με διαφωτίσει; Ευχαριστώ.
In a world of leaders, let the others be the followers!
ΠΕΟ6

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:00:29 »

Αποσυνδεδεμένος pamast

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 05, 2009, 03:34:24 μμ »
τα ίδια έπαθα εγω περυσι! έκανα αίτηση επανεξέτασης,περίμενα κανένα μήνα ώσπου να συνεδριάσει το ΚΥΣΔΕ και μετα βγήκε επιτελους η αποσπαση! βέβαια χτύπησα άδεια γιατί η οικογένεια μου ήταν χιλιόμετρα μακριά και αποσπαση είχε πάρει ήδη και η κουτσή Μαρία!! και εγω με λόγους ,2 παιδιά και κοινωνικά κριτήρια δεν είχα πάρει! αλλά με την επανεξέταση πάνω στο μήνα θα'χεις αποτελέσματα ,αλλά βάλε και κανένα tooth κι εσυ γιατί στην ελλάδα ζούμε................

Αποσυνδεδεμένος crypto

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Γυναίκα
  • LOVE WILL KEEP US ALIVE
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 05, 2009, 08:05:34 μμ »
τα ίδια έπαθα εγω περυσι! έκανα αίτηση επανεξέτασης,περίμενα κανένα μήνα ώσπου να συνεδριάσει το ΚΥΣΔΕ και μετα βγήκε επιτελους η αποσπαση! βέβαια χτύπησα άδεια γιατί η οικογένεια μου ήταν χιλιόμετρα μακριά και αποσπαση είχε πάρει ήδη και η κουτσή Μαρία!! και εγω με λόγους ,2 παιδιά και κοινωνικά κριτήρια δεν είχα πάρει! αλλά με την επανεξέταση πάνω στο μήνα θα'χεις αποτελέσματα ,αλλά βάλε και κανένα tooth κι εσυ γιατί στην ελλάδα ζούμε................

Σ'ευχαριστώ ,Μάργα αλλά αν είχα tooth δεν θα χρειαζόταν η επανεξέταση.Τλπ θα κάνω την αίτηση κ βλέπουμε.
In a world of leaders, let the others be the followers!
ΠΕΟ6

Αποσυνδεδεμένος spyrros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 02, 2010, 07:09:54 μμ »
Καλησπέρα σε όλους.
Θα ήθελα όποιος γνωρίζει να με βοηθήσει με το παρακάτω:
Έχω κάνει αίτηση απόσπασης για τα Τρίκαλα όπου μένω με τη σύζυγό μου. Εν' τω μεταξύ η σύζυγός μου έγινε δεκτή σε μεταπτυχιακό στη Ρόδο.
Τα αποτελέσματα έγιναν γνωστά αφού εγώ είχα ήδη κάνει την αίτηση απόσπασης.
Ποια θα είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω για να αποσπαστώ και εγώ στη Ρόδο;
Πρέπει να κάνω κάποια ενέργεια τώρα ή αφού βγουν τα αποτελέσματα της αρχικής μου αίτησης;
(Εννοείται ότι αν δεν καταφέρω να πάω και εγώ στη Ρόδο, προτιμώ να αποσπαστώ στα Τρίκαλα όπου είναι η κατοικία μας).

Ευχαριστώ εκ' των προτέρων...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2010, 07:16:32 μμ από spyrros »

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 02, 2010, 07:18:19 μμ »
Ανάκληση μπορείς σίγουρα να κάνεις. Δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις τροποποίηση της αίτησης. Αλλά και σε αυτή την περίπτωση, δεν είναι δυνατόν να αιτηθείς "να πας στη Ρόδο και αν δε γίνεται, να πας στα Τρίκαλα". Οπότε, επικοινώνησε με τη διεύθυνση και αν μπορείς να κάνεις τροποποίηση, θα πρέπει να το ρισκάρεις.

Αποσυνδεδεμένος spyrros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 02, 2010, 07:38:09 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντησή σου, αλλά θα ήθελα να μου πει αν κάποιος γνωρίζει για τη δυνατότητα τροποποίησης.

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 26, 2010, 09:59:33 μμ »
Καλησπέρα... Τι καλησπέρα, δηλαδή, μετά την ψυχρολουσία των αποσπάσεων πρέπει να δούμε όσοι είμαστε σε ανάλογη μοίρα τι θα κάνουμε την επόμενη μέρα. Δυστυχώς, η δική μου αίτηση απορρίφθηκε για επιστροφή στο νησί όπου υπηρετεί ο συνάδελφος σύζυγός μου, αν και έγιναν δεκτές οι αιτήσεις άγαμων συναδέλφων με σαφώς λιγότερα χρόνια υπηρεσίας και ανύπαρκτα δικαιολογητικά - όχι όμως της ίδιας ειδικότητας. Βλέπετε, όταν ο τόπος είναι μικρός μπορείς να γνωρίζεις τα πάντα για τον πλησίον... Θα ζητήσω, λοιπόν, επανεξέταση της αίτησής μου, αλλά δε γνωρίζω καθόλου τις λεπτομέρειες της διαδικασίας. Ας πούμε, πρέπει να επισυνάψω και πάλι όλα τα δικαιολογητικά; Μπορώ να κάνω την αίτηση στη ΔΔΕ του τόπου κατοικίας κι όχι στη ΔΔΕ οργανικής; Και ειδικά για τις αποσπάσεις στη Διεύθυνση (είχα ζητήσει και απορρίφθηκα κι εκεί), αισθάνομαι ότι έχω αδικηθεί κατάφορα, μιας και προτίμησαν άτομα χωρίς αξιοσημείωτα δικαιολογητικά, ενώ εγώ είχα επισυνάψει 23 σελίδες... Μπορώ να διαμαρτυρηθώ εγγράφως και να συμπεριληφθεί στην αίτηση επανεξέτασης; Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι στη Διεύθυνση που θα κάνω τις διαδικασίες είναι τόσο άσχετοι, που θα ρωτούν εμένα τι ακριβώς πρέπει να γίνει διαδικαστικά.....
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

Αποσυνδεδεμένος margavare

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 26, 2010, 10:26:53 μμ »
Μια αίτηση επανεξέτασης μόνο, στην οποία θα γράψεις τον αριθμό πρωτοκόλλου της αίτησης απόσπασης.
Την αίτηση θα την καταθέσεις στην ΔΔΕ, θα πρωτοκολληθεί και θα την στείλουν με ΦΑΞ και κούριερ στο τμήμα αποσπάσεων του ΥΠΕΠΤΗ.
Ένα τηλέφωνο φυσικά σε ΚΥΣΔΕ.
Μην μπλέξεις με αιρετούς των νησιών. Αυτοί κοιτάνε μόνο τους ντόπιους.

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 26, 2010, 10:32:14 μμ »
Μια αίτηση επανεξέτασης μόνο, στην οποία θα γράψεις τον αριθμό πρωτοκόλλου της αίτησης απόσπασης.
Την αίτηση θα την καταθέσεις στην ΔΔΕ, θα πρωτοκολληθεί και θα την στείλουν με ΦΑΞ και κούριερ στο τμήμα αποσπάσεων του ΥΠΕΠΤΗ.
Ένα τηλέφωνο φυσικά σε ΚΥΣΔΕ.
Μην μπλέξεις με αιρετούς των νησιών. Αυτοί κοιτάνε μόνο τους ντόπιους.


Ευχαριστώ πολύ... Μόνο, τι εννοείς - να κάνω τηλέφωνο στο ΚΥΣΔΕ;
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

Αποσυνδεδεμένος margavare

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 26, 2010, 10:37:56 μμ »
Απόσπαση χωρίς τηλέφωνο δεν γίνεται.
1) Τηλέφωνο σε βουλευτή. Θα τον έχει υποχρέωση όλο το σόι. Ο βουλευτής (η γραμματέας του γραφείου δηλαδή) μπορεί να το ξεχάσει ή να πάρει τηλέφωνο στο ΚΥΣΔΕ, οπότε την πήρες την απόσπαση.
2) Τηλέφωνο σε αιρετό της ΔΔΕ στην οποία ανήκεις. Με τους νησιώτες άστο καλύτερα. Στην καλύτερη περίπτωση να πάρει τηλέφωνο στο ΚΥΣΔΕ.

Άρα, τι τους θέλεις τους ενδοιάμεσους; Θα τηλεφωνήσεις σε ΚΥΣΔΕ (Καρλαύτη-Σακαρέλη). Τα τηλέφωνά τους υπάρχουν στην www.olme.gr  και στο κατάλογο του Υπουργείου. Αυτή είναι η δουλειά τους.

Αποσυνδεδεμένος agroths

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 26, 2010, 11:39:49 μμ »
η αίτηση γίνετε σε οποιαδήποτε ΔΔΕ? Υπάρχει χρονικό περιθόριο?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158533
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 527
Σύνολο: 551

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.