*

Αποστολέας Θέμα: Σύλλογος διδασκόντων  (Αναγνώστηκε 20202 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: σύλλογος διδασκόντων
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 06, 2014, 11:39:33 μμ »
εντάξει έχεις δίκιο σε όλα αυτά, αλλά πόσοι είναι σε έναν σύλλογο που φεύγουν; υπάρχει παντα ένας βασικός κορμός που είναι πάνω από το 50% του συλλόγου με οργανική που παραμένει στο σχολείο μέχρι... να πάρει σύνταξη. Ίσως σε κάποια απομακρυσμένα σχολεία ο σύλλογος να αλλάζει κάθε χρόνο!! αλλά στα αστικά κέντρα βασικά παραμένει σταθερός. Αυτοί τουλάχιστον με οραγνική στο σχολείο που είναι σταθεροί, για θέματα ζωτικής σημασίας που αφορούν την ύπαρξη και το μέλλον ενός σχολείου, θα έπρεπε να επιτρέπεται να υπογράφουν.
Εντάξει να δεχτώ ότι αν είναι με απόσπαση ανήκουν σε άλλον σύλλογο για την συγκεκριμένη χρονιά.
Αν κάποιος όμως είναι σε άδεια, δεν θα έπρεπε να μπορεί να συμμετέχει τουλάχιστον σε αυτά τα θέματα;

Δηλαδή υπάρχει θέμα συγχώνευσης του σχολείου μου και δεν θα διαμαρτυρηθώ γιατί τυχαίνει να είμαι σε άδεια ή να είμαι σε απόσπαση σε άλλο; με πνίγει το δίκιο μου!!!

Δυστυχώς βάσει Νομοθεσίας την απόφαση δεν την παίρνει ενας ένας καθηγητής μεμονωμένα αλλά ο Σύλλογος σαν όργανο.
Σε αυτό το όργανο ισχύει η πλειοψηφία των συμμετέχοντων κατά την συνεδρίαση του με τους παρόντες που υπογράφουν.
Αλλιώς θα έπρεπε να είσαι παρόν για κάθε συνεδρίαση του Συλλόγου... ενδεικτικά ανάθεση τμημάτων, εκδρομές, χαρακτηρισμός διαγωγής, φοίτησης κ.α.
Και αν ισχύει αυτό που είπες τότε αφού οι μόνιμοι είναι η πλειοψηφία προφανώς θα επικρατήσει η άποψη της πλειοψηφίας. Που φαντάζομαι α είναι να μην συγχωνευτεί το σχολείο... αλλιώς άμα η πλειοψηφία θέλει να συγχωνευτεί αυτοί οι λίγοι που λείπουν θεωρητικά επηρεάζουν το αποτέλεσμα όσο και οι έκτκατοι... Δηλαδή δεν μπορείς να προδικάσεις την ψήφο των συμμετέχοντων όπως δεν μπορείς να προδικάσεις την ψήφο των απόντων...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: σύλλογος διδασκόντων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:19:43 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: σύλλογος διδασκόντων
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 06, 2014, 11:46:38 μμ »
απλά με τρελαίνει να μπορεί να ψηφίζει και να "αποφασίζει" ο περαστικός ωρομίσθιος για το αν συγχωνευτεί το σχολείο μου που ανήκω τα τελευταία 15 χρόνια και θα συνεχίζω να είμαι και για τα επόμενα, και να μην μπορώ εγώ να έχω το δικαίωμα της γνώμης μου και να μην μπορώ να κάνω κάτι επειδή τυχαίνει αυτή τη χρονιά να έχω πάρει απόσπαση ή να είμαι σε άδεια ανατροφής!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: σύλλογος διδασκόντων
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 06, 2014, 11:51:43 μμ »
απλά με τρελαίνει να μπορεί να ψηφίζει και να "αποφασίζει" ο περαστικός ωρομίσθιος για το αν συγχωνευτεί το σχολείο μου που ανήκω τα τελευταία 15 χρόνια και θα συνεχίζω να είμαι και για τα επόμενα, και να μην μπορώ εγώ να έχω το δικαίωμα της γνώμης μου και να μην μπορώ να κάνω κάτι επειδή τυχαίνει αυτή τη χρονιά να έχω πάρει απόσπαση ή να είμαι σε άδεια ανατροφής!

Σε καταλαβαίνω!
Αλλά δεν μπορώ να κάνω τίποτα...

ΥΓ. Εσύ ας πούμε δεν μπορείς να πείσεις τον ωρομίσθιο?  ;) Με νιώθεις έτσι μην το κάνω και πενηνταράκια...  ;)

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: σύλλογος διδασκόντων
« Απάντηση #45 στις: Μάρτιος 04, 2016, 08:52:04 μμ »
Επαναφέρω το θέμα για να ρωτήσω το εξής: διαβάζοντας την υπάρχουσα νομοθεσία για τον σύλλογο διδασκόντων δεν αναφέρει πουθενά ότι μπορεί ένας και μόνο καθηγητής να ζητήσει την σύγκληση του συλλόγου. Ή το 1/3 των διδασκόντων ή ο διευθυντής. Επομένως αν θέλω να συγκαλέσω σύλλογο πάω και το προτείνω  στον διευθυντή και αν το δεχτεί έχει καλώς; Επίσης ξέρετε αν προβλέπεται σύγκληση συλλόγου για ενημέρωσή του ή πρέπει η ενημέρωση να γίνει άτυπα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: σύλλογος διδασκόντων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:19:43 »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2524
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: σύλλογος διδασκόντων
« Απάντηση #46 στις: Μάρτιος 05, 2016, 12:56:51 πμ »
Δεν το αναφέρει πουθενά στη νομοθεσία, επομένως δεν μπορεί να  ζητήσει σύγκληση συλλόγου ένας και μόνο καθηγητής. Πρέπει να συμφωνήσει το 1/3 του συλλόγου ή να το ζητήσει ο διευθυντής.

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: σύλλογος διδασκόντων
« Απάντηση #47 στις: Μάρτιος 05, 2016, 09:35:19 πμ »
Μία φορά και έναν καιρό στο σχολείο ενός συναδέλφου είχε ανακύψει ένα "θέμα" αλλά το περιβάλλον του συλλόγου δεν φαινόταν να είναι πολύ ξεκάθαρα διατεθειμένο να ασχοληθεί, να ασχοληθεί σοβαρά και να ασχοληθεί χωρίς να κρύψει το πρόβλημα κάτω από το χαλί. Έτσι αποφάσισε (ο συνάδελφος) να κάνει μια απρόσκλητη επίσκεψη στον προϊστάμενο του γραφείου (τότε που ακόμη κάθε διεύθυνση ήταν χωρισμένη σε γραφεία).

Για να μη στα πολυλογώ, κάποια στιγμή ανάμεσα στην αναχώρησή του από το γραφείο και την άφιξή του στο σχολείο (στα 15-20χλμ) είχε ανακοινωθεί συνεδρίαση συλλόγου.

Θέλω να πω πως εξαρτάται από το θέμα (κυρίως!), το πόσο αποφασισμένος είσαι, το πόσο ψηλά έχεις σκοπό να φτάσεις και σίγουρα από πολλούς άλλους παράγοντες. 

Νομίζω ότι αν το θέμα αγγίζει παιδιά άμεσα δεν θα σου πει κανένας γιατί ήρθες, αν είναι κάτι σαν «έχω μόνο εγώ μάθημα κάθε μέρα πρώτη και έβδομη ώρα» θα είναι πιο δύσκολο να βρεις κάποιον να σε ακούσει και να καταλήξετε σε κάποια λύση. 

(παρεμπιπτόντως, εκείνος ο  σύλλογος τελικά ασχολήθηκε, ασχολήθηκε σοβαρά και έθαψε με κάθε επισημότητα το πρόβλημα κάτω από το χαλί και ο προϊστάμενος ήταν το αφανές πρώτο βιολί στην κηδεία αλλά αυτό είναι άλλο θέμα)
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: σύλλογος διδασκόντων
« Απάντηση #48 στις: Μάρτιος 05, 2016, 08:45:04 μμ »
ernie, αφορά προσωπικό μου θέμα σχετικά με την εκπαιδευτική διαδικασία. Ο διευθυντής με τις ενέργειές του θέλει να κρύψει το θέμα κάτω από το χαλάκι, όπως λες. Και αφήνει εμένα εκτεθειμένη. Ο σύλλογος δεν έχει κάποιο πρόβλημα, απλώς θέλω να τους ενημερώσω. Δηλαδή αρχίζω και τους πιάνω έναν-έναν και τους μιλάω άτυπα, απ' ό,τι κατάλαβα. Ωραία λύση...

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διδασκόντων
« Απάντηση #49 στις: Μάρτιος 06, 2016, 10:45:36 πμ »
Αυτά τα θέματα είναι πιο δύσκολα στην πράξη από ότι στη θεωρία, αν εξαιρέσουμε ότι δεν πολυκατάλαβα και το πρόβλημα )

Γενικά, κατά την προσωπική μου άποψη, μην περιμένεις πολλά ούτε από διευθυντές ούτε από συναδέλφους ούτε από γονείς, κάνε τη δουλειά σου όσο καλύτερα μπορείς σαν να μην υπήρχε κανένας από αυτούς.

Το να προσπαθήσεις να εξηγήσεις και να αποδείξεις σε συναδέλφους κάτι που βλέπουν και (κάνουν ότι) δεν καταλαβαίνουν ή κάτι που δεν μπαίνουν στον κόπο να δουν δεν νομίζω ότι θα κάνει καμία διαφορά. Εκτός ίσως αν δεν υπάρχει άλλος τρόπος να το μάθουν. Να υπενθυμίσω μόνο πως τα power relations σε ένα σύλλογο διδασκόντων είναι πάντα πιο σύνθετα απ’ όσο φαίνονται.
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος Classics

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διδασκόντων
« Απάντηση #50 στις: Δεκέμβριος 10, 2023, 04:02:27 μμ »
Αγαπητοι συναδελφοι , σε ψηφοφορια του συλλογου οποιος ψηφιζει παρων η απεχει θεωρειται απων. Τι σημαινει αυτο πρακτικα; στην αρχη της συνεδριασης δεν υπογραφουμε ολοι οτι παιρνουμε μερος σε αυτη;

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διδασκόντων
« Απάντηση #51 στις: Δεκέμβριος 10, 2023, 04:55:54 μμ »
Αγαπητοι συναδελφοι , σε ψηφοφορια του συλλογου οποιος ψηφιζει παρων η απεχει θεωρειται απων. Τι σημαινει αυτο πρακτικα; στην αρχη της συνεδριασης δεν υπογραφουμε ολοι οτι παιρνουμε μερος σε αυτη;


Προσμετρουνται κανονικα ως ψηφοι, αλλα οχι ως θετικες ή αρνητικες. Καταγραφονται ως χ ατομα που δηλωσαν «παρον» και ψ ατομα που απειχαν της ψηφοφοριας
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Classics

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διδασκόντων
« Απάντηση #52 στις: Δεκέμβριος 10, 2023, 05:15:37 μμ »
Ευχαριστω γισ το αμεσο της απαντησης. Αν ομως καταγραφονται οπως λες, τοτε που κολλαει το "απων" του νομοθετη;

Αποσυνδεδεμένος jimys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διδασκόντων
« Απάντηση #53 στις: Ιανουάριος 10, 2024, 10:26:19 μμ »
Ξέρω ότι είναι πολύ νωρίς γι' αυτό που θα ρωτήσω τους παλιούς μόνιμους αλλά κάποιοι προγραμματίζουμε από νωρίς τα αεροπορικά (μπας και βρούμε φθηνά) για να γυρίσουμε στο τόπο μας. Φέτος ο Ιούνιος κλείνει την Παρασκευή στις 28/06, τότε θα γίνει ο τελευταίος σύλλογος ή υπάρχει περίπτωση να γίνει 1/07;
Εκπαίδευση ή Παιδεία; 2 ημίχρονο 1 τελικό..

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2524
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διδασκόντων
« Απάντηση #54 στις: Ιανουάριος 10, 2024, 10:39:22 μμ »
Ο τελευταίος σύλλογος γίνεται πάντα στο τέλος Ιουνίου.

Αποσυνδεδεμένος jimys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διδασκόντων
« Απάντηση #55 στις: Ιανουάριος 10, 2024, 10:51:42 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση
Εκπαίδευση ή Παιδεία; 2 ημίχρονο 1 τελικό..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 504
Σύνολο: 504

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.